Odešel kameraman Jiří Radek

Dnes v ranních hodinách zemřel dlouholetý zaměstnanec Televizního studia Ostrava, kameraman Jiří Radek (nar. 1947). V ostravském studiu pracoval od roku 1967 a naposledy stál za kamerou na konci letošního března, když natáčel koncert houslisty Jiřího Vodičky a klavíristy Martina Kasíka. Ještě v minulém týdnu byl ve studiu při živém vysílání Dobrého rána. Během více než čtyřicetileté profesní dráhy se podílel na natáčení pořadů všech žánrů, jeho filmografie čítá přes tisíc titulů.
Finální období, kdy jej začal v pohybu omezovat zdravotní handicap, prožil společnou prací s režisérem Petrem Lokajem. Ať už šlo o pořady z cyklu Příběhy slavných, nebo o dokumenty věnované významným výtvarníkům, pozoruhodným architektonickým památkám či o volný cyklus o československých prezidentech, vždy to byly pořady, které měly dobrý divácký ohlas a dotýkaly se čehosi podstatného nebo nedořečeného v naší historii i v současné kulturní atmosféře.
Společně s dramaturgem Vladimírem Štvrtňou připravoval více než pět let nový cyklus o výjimečných místech na mapě naší země nazvaný Rajské zahrady. Až jej v květnu letošního roku začnou natáčet, bude to už bez kameramana, pro něhož byl tento námět srdeční záležitostí.
V posledních letech bojoval se zákeřnou chorobou a svůj zápas s ní nakonec ve svých dvaašedesáti letech prohrál.

Jakkoliv jsou televizní obrázky prchavou záležitostí okamžiku, mají přece jen jednu trvalou vlastnost. Zachovávají v paměti rukopis svých tvůrců a mají dar kultivovat vkus a zájem těch, kterým jsou určeny. Ty, které objektivem své kamery pořizoval náš kolega a kamarád Jiří Radek, mezi takové rozhodně patří. Jolanda Pilařová, ČTO

2 odpovědi na “Odešel kameraman Jiří Radek”

  1. Milý Jirko,
    díky! Za všechny pěkné okamžiky! Byl jsi obdivuhodný rváč mezi bojovníky! Žádná kouzla a triky! Obrazy!!! Pomník nad pomníky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *