Měsíc autorského čtení v Ostravě

Nová komorní scéna Dvanáctka Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, která se nachází v komplexu budov Divadla Jiřího Myrona, je od 2. července místem konání mezinárodního literárního festivalu Měsíc autorského čtení (MAČ).  Tato významná kulturní akce probíhá denně od 1. červencem do 4. srpna v Brně, Košicích, Ostravě, Wrocławi a Lvově. Pokračovat ve čtení „Měsíc autorského čtení v Ostravě“

Richard Konkolski a Galapágy – Začarované ostrovy

Mořeplavec Richard Konkolski dne 21. května v 17 hod. představí v ostravském Knihcentru svou novou knihu  s názvem Galapágy – Začarované ostrovy. Je to pátý díl edice Plavby za dobrodružstvím. Popisuje zážitky autora z návštěvy stále činných sopečných ostrovů Galapážského souostroví, dále ojedinělý život živočichů, kteří se nevyskytují nikde jinde na světě (například obrovských želv, mořských a pozemních leguánů, nelétavých kormoránů, tučňáků a hnízdících albatrosů). Publikace je bohatě ilustrovaná 450 dobovými fotografiemi a mapami.

Výroční ceny Zlatá stuha 2019 už v pondělí

Letošní 27. ročník Výroční ceny Zlatá stuha 2019 vyvrcholí 29. dubna, kdy budou udělena ocenění za nejlepší knihy napsané pro děti a mládež,   za odborné   publikace   a v dalších kategoriích. Čtyři odborné poroty posuzovaly více než 150 přihlášených titulů a vybraly posléze 39 nominantů  na ocenění. V kat. teorie a kritika literatury (umění) pro děti a mládež byla nominována také publikace literární historičky, profesorky Svatavy Urbanové z Ostravské univerzity, nazvaná S holokaustem za zády: Téma holokaustu v české a překladové literatuře pro děti a mládež vydané po roce 1989.

Pokračovat ve čtení „Výroční ceny Zlatá stuha 2019 už v pondělí“

Literární vědec Milan Blahynka o Kunderově tvorbě

V několika uplynulých týdnech v souvislosti s devadesátým výročím narození světoznámého spisovatele Milana Kundery (nar. 1. 4. 1929 v Brně, žije od r. 1975 ve Francii) se objevilo hodně informací o významu Kunderova díla pro českou i světovou literaturu, hodnotily se rovněž spisovatelovy postoje a názory v jednotlivých etapách jeho života, spojené s politickými změnami v poválečném Československu a také s emigrací.

Pokračovat ve čtení „Literární vědec Milan Blahynka o Kunderově tvorbě“

Richard Konkolski představil svou další knihu

Světoznámý mořeplavec (jachtař) Richard Konkolski (nar. 1943 v Bohumíně) se ve středu 20. března 2019 setkal v Moravskoslezské vědecké knihovně v Ostravě se svými příznivci. Představil jim svou novou knihu nazvanou Galapagy/Začarované ostrovy,  zachycující jeho poznání ostrovních krás a  zajímavostí během plavby kolem světa.  Pokračovat ve čtení „Richard Konkolski představil svou další knihu“

Nabízí se setkání s Richardem Konkolskim

Moravskoslezská vědecká knihovna připravuje zajímavou besedu se známým mořeplavcem a cestovatelem Richardem Konkolskim. Uskuteční se 20. března od 16.30 hod. Akce je spojená s uvedením jeho nové knihy Galapágy – kouzelné ostrovy.  Vstup zdarma.