Eva Kotarbová
Administrátor: Eva Kotarbová Návštěvní kniha
 
 
 
 
 
 
 
Moje knihy
 
  • Marné levitace
  • Siluety
 
 
 
 
 
 
 
Encyklopedie
 
  • Encyklopedie 1. vyd. Vročení 2005  
    Vročení 2005  
  • Encyklopedie 2. vyd. Vročení 2013
    Vročení 2013
 
 
 
 
 
 
 
Rubriky
 
Archiv
 
 
 
 
 
 
 
 

Archívy pro rubriku ‘– Literatura’


Zvuková kniha – Chodci v soumraku

19. 9. 2017

Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě představí další audioknihu pro nevidomé a slabozraké. Jedná se o dílo spisovatele, novináře a nakladatele Václava Chytila (vlastním jménem Vítězslava Bělovského, nar. 1943,  zemřel 2016)), které knižně vyšlo v r. 2011 v nakladatelství Tillia.  Uvedení zvukové knihy se uskuteční 11. října ve 14.30 hod.


Aleš Dostál: Pytlácké povídky

1. 9. 2017

Spisovatel Aleš Dostál  nabízí čtenářům svou další knížku, tentokrát nazvanou Pytlácké povídky. Jako profesionální lesník tvrdí, že většina myslivců a lovců má třináctou komnatu, do které ukládají své lovecké hříchy. Některé spjaté s pytláctvím se zviditelňují v autorových příbězích, jež se odehrávají těsně po roce 1990, kdy se k pronájmu honiteb dostávají soukromé osoby. Co to mnohdy udělalo s osudy lidí, prozrazuje ve dvanácti povídkách často okořeněných slovním i situačním humorem.  Pytlácké povídky vyšly v Knižním klubu a v knihkupectvích se objeví od 6. září 2017.

(Pokračování textu…)


Monografie Souřadnice času a míst v polštině

28. 6. 2017

Monografie Souřadnice času a míst literární historičky Svatavy Urbanové byla přeložena do polštiny a vyšla v loňském roce v Poznani. Nedávno byla úspěšně představena na mezinárodní vědecké konferenci konané 6. června na poznaňské Univerzitě Adama Mickiewicze. Více o autorčině tvorbě a uvedené knize


						

Moravskoslezská vědecká knihovna pro každého

14. 6. 2017

Zajímají vás informace o nových knihách či zdravém životním stylu, starší populární hudba, ruční práce, šachy nebo scrabble? Potom neuděláte chybu, pokud navštívíte vědeckou knihovnu. Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě nově nabízí zájemcům ve věku 50+ možnost se zábavně a neformálně vzdělávat v malé skupince lidí, a to formou klubových setkání. V nabídce je 11 klubů různého zaměření (např. Biblioklub, Poslechový klub Oldies, Mozkový jogging, Klub zdravého životního stylu, Klub scrabble, Šachový klub a další). (Pokračování textu…)


Vyhodnocení nejlepší seniorské čtenářky v Ostravě

27. 3. 2017

(Pokračování textu…)


Dešťová hůl Jiřího Hájíčka ve Fiducii

13. 3. 2017

Ostravsky Antikvariát a klub Fiducia pořádá další čtenářský klub. Uskuteční se 14. března od 18 hod.  Večerem bude provázet literární kritička Iva Málková. Klub je věnovaný knize Jiřího Hájíčka Dešťová hůl.

(Pokračování textu…)


Další kniha Antonína Szkandery: Některé vlaky se nevracejí

2. 3. 2017

Některé vlaky se nevracejí je sedmá knížka povídek Antonína Szkandery z Frýdku-Místku. Autor se opět nechal inspirovat příběhy, které mu svěřili různí lidé. Stále se učí jim správně naslouchat, hledat moudrost ve slovech, poznávat tajemství snů, jejich bolesti i úsměvy. Říká, že bez těchto námětů by nenapsal nic, ani jednu povídku, ani jednu knížku. (Pokračování textu…)


Božena Klímová se rozloučila s literaturou a Ostravou

24. 2. 2017

Ve věku nedávno dožitých 68 let zemřela v Ostravě spisovatelka a publicistka Božena Klímová (roz. Foltýnová).  Narodila se v Malých Heralticích na Opavsku (13. 12. 1948). Pochází z rodiny, v níž se po generace objevují literáti, malíři, hudebníci, sochaři. Dlouhá léta žila v Ostravě, kde také vystudovala gymnázium. Osudově ji poznamenal v nevšední dlouhodobý vztah se slavným australským spisovatelem Alanem Marshallem. Ten se stal i kmotrem jejího jediného syna Lukáše.  Některé informace o autorce

Další informace o Boženě Klímové


Knihovnická středa s Arnoštem Vašíčkem

4. 2. 2017

V Moravskoslezské vědecké knihovně v Ostravě vystoupí v rámci programu Knihovnické středy záhadolog, scénarista a spisovavatel Arnošt Vašíček.  Zájemci se s ním mohou setkat 15.  2. od 17 hod. ve studovně.


Vzpomínka na Vítězslava Bělovského

24. 1. 2017

Přední literární teoretik Milan Blahynka se u příležitosti nedávného úmrtí ostravského spisovatele Václava Chytila, vlastním jménem Vítězslava Bělovského, ve své vzpomínce vrací k jejich kontaktům kolem roku 1970. Více

 


Fejetony Františka Všetičky na Vltavě

18. 1. 2017

Od pondělka 23. 1. začne rozhlasová stanice Vltava vysílat fejetony z knihy Rakousko literární, jejíž autorem je olomoucký spisovatel, literární teoretik a překladatel František Všetička. Pořad začne vždy v 15.05 hod. Vysílat se bude ve všední dny po tři týdny.

(Pokračování textu…)


Rozloučení s Vítězslavem Bělovským

2. 1. 2017

Ve věku 73 let zemřel v Šenově u Ostravy novinář, dlouholetý redaktor nakladatelství Profil a Tilia,  spisovatel Vítězslav Bělovský (pod svou prozaickou tvorbou se podepisoval jako Václav Chytil). Poslední rozloučení se zesnulým se koná dne 5. ledna 2017 od 14.30 hodin ve smuteční síň v Šenově u Ostravy. Více


Jiří Trávníček a Martin Reiner ve Fiducii

13. 12. 2016

Ostravský Antikvariát a klub Fiducia pořádá přednášku předního českého literárního vědce Jiřího Trávníčka. Uskuteční se 14. 12. od  16 hod. pod názvem Jiří Trávníček – Kdo čte dneska Seiferta? (poezie a její čtenáři). (Pokračování textu…)


Vzpomínky seniorů v nových knihách

24. 11. 2016

Ve čtvrtek 1. prosince 2016 v 15 hodin se ve společenském sále Knihovny města Ostravy (v budově u Sýkorova mostu v Mor. Ostravě) uskuteční slavnostní křest dvou výjimečných publikací. Mají název Nezapomenutelná kniha a Paměť Ostravy. (Pokračování textu…)


Dalimilova kronika ve vědecké knihovně

20. 11. 2016

Ve středu 23. listopadu v 16.30 hod. začne přednáška Marka Zágory na téma „Pařížský zlomek Dalimilovy kroniky“, a to ve studovně Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě (Prokešově nám.). Vstup je zdarma. (Pokračování textu…)


 
 
 
 
 
 
 
Smlouvy
 
 
 
 
 
 
 
 
Městské lázně
 
 
 
 
 
 
 
 
Starší archív
 
 
 
 
 
 
 
 
Novinka
 
  • 7. Průhledy