Miriam Prokešová znovu ve světě dětské literatury

Vysokoškolská pedagožka Miriam Prokešová z Pedagogické fakulty Ostravské univerzity přichází s další knížkou určenou dětským čtenářům. Autorka ji opatřila názvem Mia – landecká holčička. Knihu nedávno vydal spolek Balónek, jenž se na Ostravsku zaměřuje na tvorbu kulturně vzdělávacích programů pro děti.  Více o knižní novince prozradí recenze literární historičky Svatavy Urbanové.

Řada projektů přiblíží dílo Vojtěcha Martínka

Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě nyní ve spolupráci s Ostravskou univerzitou finišuje s řadou projektů, které mají připomenout osobnost spisovatele Vojtěcha Martínka. Dokončí je ještě v letošním roce, kdy uplynulo 60 let od jeho úmrtí. Zájemcům bude brzy k dispozici portál informující o spisovatelově životě a díle. Nabídne mimo jiné k stažení také několik Martínkových knih. Jedinečnou spisovatelovu osobnost přiblíží i putovní výstava Deset tváří Vojtěcha Martínka nebo stejnojmenné jubilejní noviny (vyjdou v 2. pol. listopadu v tištěné podobě i k online stažení zdarma). Projekty finančně podpořilo statutární město Ostrava a Ministerstvo kultury ČR. Pokračovat ve čtení „Řada projektů přiblíží dílo Vojtěcha Martínka“

Další Paměť Ostravy

V první polovině října Knihovna města Ostravy vydala další almanach s charakteristickým názvem Paměť Ostravy (2018-2020). Zahrnuje vzpomínky 20 seniorů, mezi které patří také olympionička, gymnastka Adolfína Tačová (nar. 1939). Publikaci k tisku sestavila Jarmila Burešová z KMO. Slavnostní uvedení knihy mezi čtenáře, jež bylo naplánováno na 7. října, bylo kvůli koronavirové epidemii zrušeno. Vydání almanachu finančně podpořilo statutární město Ostrava.

Připomenutí: Nepokojná strieborná molekula

Spisovatelka Lydie Romanská (nar. 1943, žijící v Ostravě) je autorkou mnoha básnických sbírek, povídkových souborů, románu a dalších textů. Koncem loňského roku vyšla v Bratislavě její knížka veršů s názvem Nepokojná strieborná molekula (Priestor medzi mužmi). Autorka ji napsala ve slovenštině. Editorom knihy se stal básnik Peter Mišák. Sbírku vydalo Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov. Upoutá čtenáře osobitým milostným mikrosvětem i libozvučností slovenského jazyka, kterému český čtenář rozumí. Více

Měsíc autorského čtení 2020

Dne 1. července byl v Divadle Dvanáctka (scéna Národního divadla moravskoslezského v Ostravě) zahájen další ročník středoevropského literárního festivalu Měsíc autorského čtení (MAČ), který se koná souběžně v Brně, Lvově, Košicích a ve Vratislavi. Jeho první ostravský večer představil některé známé básníky z krajské metropole a jejího okolí.

Pokračovat ve čtení „Měsíc autorského čtení 2020“