Učitelé šijí roušky

Učitelé z Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci se kromě výuky na dálku věnují také pomoci ostatním v boji s koronavirem.  Nejdříve předali chemikálie ze školního skladu, vhodné k výrobě dezinfekce, Bílovecké nemocnici. Dali se také do šití roušek. Od víkendu jich vyrobili přes 400. Rozdělili je mezi Nemocnici Nový Jičín, Bíloveckou nemocnici, Polikliniku Bílovec a další zájemce. V šití  budou pokračovat tak dlouho, dokud bude o jejich roušky zájem.

Infolinka pro seniory o dobrovolnické pomoci

Moravskoslezský kraj zřídil v souvislosti se současnou karanténou novou telefonní linku dobrovolnické pomoci pro seniory, kteří nemají přístup k internetu. Začne fungovat v úterý 24. března 2020. K dispozici bude každý všední den a také o víkendech. Telefonní linka má toto číslo: 595 622 595.  Provozní doba je od 8 do 18 hod. Pokračovat ve čtení „Infolinka pro seniory o dobrovolnické pomoci“

V Těšínském divadle se šijí roušky

Roušky, které znesnadňují šíření koronaviru Covid 19, jsou stále nedostatkovým materiálem pro  zdravotníky, pracovníky sociálních služeb a širokou veřejnost. Proto se v Těšínského divadle rozhodli  pro jejich šití a nyní v divadelní krejčovně denně švadleny zhotoví asi sto kusů. Tento nápad vznikl na základě poptávky dialýzy místní nemocnice. „Každá rouška se počítá, proto budeme s výrobou pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné,“ řekla vedoucí krejčovny Karin Szostoková.

Ostravská vědecká knihovna ke svému výročí

Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě si v příštím roce připomene 70. výročí svého založení řadou akcí, které chce uvádět pod originálním logem. To může navrhnout každý kreativní zájemce z řad široké veřejnosti.  Na vítěze čeká věcná odměna, dále poukaz na celoroční registraci zdarma a především prezentace jeho díla v rámci oslav uvedeného výročí. Návrhy se přijímají do 31. 3. 2020. Podmínky soutěže na www.svkos.cz.

Přednáška o politizaci médií v Polsku

Syndikát novinářů Moravskoslezského a Olomouckého kraje letos zahajuje novou sérii pravidelných přednášek spojených s následnou besedou. Pořádá ji ve spolupráci se spolkem PANT. Na přednášky bude vstup zdarma.  První akce tohoto druhu se uskuteční 16. dubna od 17 hod. v Centru PANT (ul. Čs. legií 22, Moravská Ostrava). Vystoupí profesor Janusz Włodzimierz Adamowski z Varšavské univerzity. Tématem jeho vystoupení bude politizace médií v Polsku.

Pouť k 200. výročí narození Boženy Němcové

Už 4. 2. od 18 hod. se uskuteční literární pouť na ostravskou haldu Ema k poctě spisovatelky Boženy Němcové. Akce je připravena k  200. výročí narození této výjimečné osobnosti. V pěti zastávkách během cesty zazní ukázky ze spisovatelčina díla. Na závěr výstupu bude na vrcholu Emy zažehnut oheň. Sraz zájemců je před Antikvariátem a klubem Fiducia.

Přednáška o Izraeli

Knihovna města Ostravy, pobočka Závodní v Hrabůvce,  zve na přednášku s projekcí, nazvanou Izrael.  Vystoupí s ní Libor Vaculík. Nastíní obraz exotické země, která hýbe dějinami a kde se setkávají světová náboženství. Přednáška se uskuteční 5.  února od 16 do 17.30 hodin.