7. 3. 2009
Už 10. 3. v 17  hod.  se v  Domě knihy Librex uskuteční beseda a autogramiáda Evy Tvrdé, autorky knihy Třešňová alej, která upoutala pozornost  čtenářů v předvánočním čase.  Eva Tvrdá má na svém autorském kontě také prózu Dědictví a povídkovou knížku Hravé příběhy. 

6. 3. 2009
Galerie výtvarného umění v Ostravě začala letos s novou koncepcí výstav v porubské Nové síň. Tematicky je zaměřena také na prezentaci tvorby umělců nejmladší generace.  Sérii těchto akcí zahájí 12. 3. přehlídka děl Michala Cimala, nazvaná Tuzemský export (vernisáž v 17 hod.). Kromě autorských výstav mladých umělců, nejen z ostravského regionu, galerie představí tvorbu studentů Fakulty umění Ostravské univerzity. 

4. 3. 2009
NohavicaWolfgang Amadeus Mozart a Jaromír Nohavica byli včera nejzářivějšími hvězdami tiskové besedy v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. Světoznámý hudební skladatel proto, že nová inscenace jeho operního díla Figarova svatba
bude uvedena na jevišti Divadla Antonína Dvořáka. Premiéra je v neděli 8. března. Známý písničkář si pozornost novinářů zasloužil kvůli přebásnění  původního italského libreta k této opeře. S Mozartem se jako libretista setkal Nohavica již potřetí. Z jeho básnické dílny  jsou i české texty k operám Cosi fan tutte a Potrestaný prostopášník aneb Don Giovanni (toto libreto vyšlo knižně a je k dostání během operních představení v NDM). Více o Figarově svatbě - inscenátorech a  účinkujících.


Ve čtvrtek 5. 3. ve 12 hodin se v budově Nové radnice v Ostravě uskuteční losování pořadí utkání I. kola světové skupiny Davisova poháru mezi Českou republikou a Francií. Provede jej za účasti hráčů a realizačních týmů obou soupeřů před kamerami České televize primátor Petr Kajnar. Utkání mezi českými a francouzskými tenisty proběhne od 6. do 8. března v ostravské ČEZ Aréně.

2. 3. 2009
ŠavrdaRedakce aktuální publicistiky České televize zařazuje v letošním roce do vysílání cyklus Neznámí hrdinové - Pohnuté osudy. V pondělí 2. 3. 2009 byl na ČT2 uveden v premiéře dokument Sám voják v poli, připomínající osud dříve zakázaného ostravského spisovatele Jaromíra Šavrdy.  Repríza je v pátek 6. 3. v 10.05 hodin. Více.Volné umělecké sdružení Bílé divadlo před časem nastudovalo představení Občerstvení – Refrigerium. To mělo premiéru na  přehlídce programů evropských regionů 20. června 2008, a sice na nádvoří  pivovaru v Hradci Králové. V pátek 6. 3. 2009 v 19.00 začne repríza Občerstvení – Refrigerium v Domě umění v Ostravě.


1. 3. 2009
Úřad pro civilní letectví potvrdil 25. února 2009 letiště Ostrava jako vhodné pro provozovaní za podmínek CAT II ICAO. To znamená, že 3500 metrů dlouhá vzletová a přistávací dráha má nyní takové technické vybavení, aby mohla přijímat letouny i za velmi nízké dohledností. K získání uvedené kvality předcházelo více než devět měsíců stavebních prací za plného provozu. Byla např. provedena kompletní výměna světelného i navigačního zařízení a rozšířila se pojezdová dráha. Investiční náklady na zdokonalení letiště dosáhly téměř 115 mil. Kč.

27. 2. 2009

Zápis ze včerejšího jednání ministra financí Miroslava Kalouska s ostravským primátorem Petrem Kajnarem o nemovitosti z majetku státu, užívané Městskou nemocnicí Ostrava-Fifejdy.  Více.
 
26. 2. 2009
V Ostravě bude mistrovství světa ve sledge hokeji. Turnaje, který proběhne od 9. do 16. května 2009 ve sportovní hale Sareza, se zúčastní osm nejlepších světových týmů skupiny A (USA, Kanada, Korea, Japonsko, Norsko, Německo, Itálie a Česká republika). MS je i kvalifikačním turnajem na zimní paralympijské hry ve Vancouveru v roce 2010. Město Ostrava podpoří tuto významnou  akci určenou tělesně postiženým částkou 2,8 mil. Kč.

25. 2. 2009
Městská nemocnice Ostrava je dalším zdravotnickým zařízením v kraji, které bude pacientům vracet třicetikorunové poplatky za návštěvu u lékaře. Rozhodli o tom dnes zastupitelé města Ostravy.  Více informací. 

24. 2. 2009
Mimořádně velký zájem o výstavu Sváry zření /Fazety modernity na přelomu 19. a 20. století/, 1890-1918, motivoval vedení Galerie výtvarného umění v Ostravě k prodloužení otevírací doby Domu umění, aby v posledních dnech výstavy ji mohlo vidět co nejvíce zájemců. Ve čtvrtek 26. a v pátek 27. února bude otevřeno od 10.00 do 13.00 a 13.30 do 20.00 hod.

Čtyřlístek - výstavaVe středu 25. 2. v 16.00 hodin začne v Nové síni Galerie výtvarného umění v Ostravě–Porubě veřejná aukce výtvarných prací klientů Čtyřlístku – centra pro osoby se zdravotním postižením Ostrava (viz foto). Většina dražených maleb, kreseb, kombinovaných technik i keramických objektů je vystavena na současné výstavě v Nové síni. Výtěžek aukce bude využit ve prospěch klientů ostravského Čtyřlístku.
23. 2. 2009

Masopust v HodoňovicíchMasopustní dny začínají svátkem Tří králů a končí Škaredou (Popeleční) středou. Leckde na vesnicích bývají hodně veselé. Takové byly i v Hodoňovicích, kde  nechybělo Chování basy. Program připravili místní hasiči s členy osadního výboru podle scénáře Dajany Zápalkové. Basičku Pepičku pochovali v místním hostinci „U Čendy“  dne 21. 2. s veškerou pompou.


Zajímavá putovní výstava Rakouské akademie věd, nazvaná 
Panelová sídliště – vize, realita a inovace,  bude zahájena ve čtvrtek 26. 2. v 11 hodin ve 4. patře budovy Radnice města Ostravy.  Expozice prezentuje Vídeň a  Bratislavu a je doplněna  prezentací Ostravy,  Brna a Prahy.  Výstava v radnici potrvá do 19. 3. Na ni naváže výstavní akce v respiriu porubské auly Vysoké školy báňské-TU, která bude součástí festivalu Architecture Week Ostrava 2009, a to od 24. 3. do 15. 4.

Statutární město Ostrava má na svých webových stránkách zkušební verzi interaktivní mapy kulturních zařízení. Vznikla jako dílčí výstup analýzy současného stavu kultury ve městě, kterou zpracovala Katedra kulturologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Podívejte se.

21. 2. 2009
Moravskoslezský kraj již potřetí hostí pořadatele a účastníky regionálního kola ankety o nejoblíbenějšího učitele ČR -  Zlatý Ámos. Letošní ročník se koná pod záštitou náměstkyně hejtmana MSK Věry Palkové  23. února 2009 v Krajském středisku volného času Juventus v Karviné. Více o anketě.

20. 1. 2009
FialkaFialka z Montmartru patří mezi méně známé operety Emmericha Kálmána (1882 - 1953). Měla světovou premiéru v r. 1930 v Praze. Motivy pro libreto jsou převzaty ze známém románu Henri Murgera Scény ze života bohémy. Podle něj vznikla i slavná Pucciniho opera Bohéma nebo stejnojmenné  operní dílo Ruggiera Leoncavalla. Fialky z Montmartru nyní nastudoval operetní soubor Národního divadla Moravskoslezského v Ostravě v režii hostujícího Františka Laurina a pod dirigentskou taktovkou Karla Mládka. Premiéra je v sobotu 21. 2. V inscenaci hrají Václav Morys, Petr Světlík, Marcel Školout, Martin Štolba, Roman Harok, Jana Kurečková aj. (foto Josefa Hradila ze zkoušky).


programDalší literární pořad Nadějné vyhlídky se uskuteční v sobotu 21. 2. od 20 hod. v Café Evžen v Opavě. Z mladých autorů se tentokrát představí Michal Puhač, který je opavskému publiku známý spíše jako výtvarník a vizuální experimentátor. Hlavními hosty večera budou zástupci šumperské literární scény v čele s básníkem, výtvarníkem a nakladatelem Alešem Kauerem.


18. 2. 2009
V pátek 20. 2. dopoledne přijede do Ostravy prezident Václav Klaus. Bude hostem hejtmana Moravskoslezského kraje Jaroslava Palase.  Hlavním bodem programu prezidentské návštěvy je uctění památky studenta Jana Zajíce, který následoval Jana Palacha a 25. 2. 1969 se upálil na protest proti sovětské okupaci naší země a tzv. normalizaci. Po pracovním obědě v hotelu Imperial navštíví prezident rádio Orion, poté a. s.  Vítkovice a v pozdních odpoledních hodinách uctí památku Jana Zajíce ve Vítkově.

16. 2. 2009
- Vzhledem k vývoji epidemie chřipky v Ostravě končí dnešním dnem zákaz návštěv pacientů ve všech odděleních městské nemocnice.

- Do Městské nemocnice Ostrava byli dnes v dopoledních hodinách přivezeni čtyři zranění při srážce dvou vlaků u Frýdku-Místku. Jedná se o tři ženy a jednoho muže. Více o nehodě.

13. 2. 2009
Hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas zaslal předsedovi Poslanecké sněmovny ČR Miloslavu Vlčkovi návrh na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů. O předložení návrhu rozhodlo zastupitelstvo MSK na zasedání 18. 12. 2008 a pověřilo hejtmana, aby jednal o návrhu v Parlamentu České republiky.

12. 2. 2009

hudebníciGalerie výtvarného umění v Ostravě nabízí cyklus setkání se soudobou experimentální hudbou jako další specifický doprovodný program svých výstavních aktivit. První z koncertů se uskuteční l9. února od  19 hod. v ostravském Domě umění. Představí se brněnsko-ostravské seskupení hudebníků: Jennifer de Felice (kontrabas, computer, hlas), Pavel Johančík (el. kytara, zvuky) a Jiří Macháček (housle, zvuky). Cyklus je organizován ve spolupráci s o.s. Bludný kámen, vstup na koncert je zdarma.10. 2. 2009

In signum - výstavaVýstava In signum mezi múzami prezentuje díla autorů: Evy Damborské, Antonína Gavlase, Kateřiny Gavlasovové, Karola Hercíka, Lenky Kovalové, Danuše Markovové a Václava Návrata. Jejich nejnovější tvorba je zastoupena obrazy, keramikou, textilem i smalty.  V galerii  Opera (Divadlo Jiřího Myrona v Ostravě) trvá do 4. března 2009.Galerie Mlejn zahajuje letošní výstavní rok 12. února v 18 hod. přehlídkou tvorby Václava Vrby. Umělec se zaměřuje na malbu, návrhy interiérů průmyslových i sakrálních staveb. V. Vrba se narodil v roce 1935 v Újezdci u Plzně, nyní žije a tvoří v Ostravě.

V Domě umění v Ostravě najdete do konce února výtvarné skvosty, které vznikly na přelomu  19. a 20. století, a to na výstavy Sváry zření.  Více

9. 2. 2009
Herecká asociace oznámila nominace na Ceny Thálie 2008. Do širší nominace byli zařazeni i umělci působící v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, a sice Luciano Mastro za roli Nanniho v inscenaci opery La Lupa (Vlčice), Jana Kačírková za Zerbinettu v Straussově opeře Ariadne auf  Naxos (Ariadna na Naxu). V baletní kategorii nominace je uvedena bývalá sólistka baletu NDM Margarita Rudina za princeznu Auroru v Čajkovského Spící krasavici (Šípkové Růžence). Do výběru se dostal i  činoherec Jan Fišar za ztvárnění postavy Jaye ve hře Goldbergovské variace, v níž hostuje na jevišti Komorní scény Aréna.

6. 2. 2009

V Domě knihy Librex se 25. 2. v 17 hod. uskuteční křest knihy Vodácká putování s Lukášem Pollertem. Publikace, vydaná v edici ČT,  navazuje na stejnojmenný televizní seriál, který vznikl v Centru dramatických pořadů Televizního studia Ostrava, v dramaturgii Martina Novosada, podle scénáře Marka Hýži a v režii Ludvíka Klegy. Kmotrem při křtu bude Lukáš Pollert, lékař, vodák a olympijský vítěz. Přijdou i vodáci z klubu Campanula a tvůrci televizního seriálu.

4. 2. 2009
Do 31. 12. 2008 platila zákonná povinnost výměny občanských průkazů bez strojově čitelných údajů, které byly vydány do konce r. 2003. Tuto povinnost do dnešního dne nesplnilo 1498 občanů Ostravy. Hrozí jim pokuta do výše 10 000 Kč. Jejichž průkazy jsou od ledna 2009 neplatné. Na občany narozené před 1. 1. 1936, kteří nemají dobu platnosti občanského průkazu vyznačenou konkrétním datem, se povinnost vyměnit si občanský průkaz ve stanovené lhůtě nevztahuje.

1. 2. 2009

Děti k adopciV Antikvariátu a klubu Fiducia proběhne 3. 2. od 18 hodin přednáška o adopci afrických dětí v Keni. Téhož dne v 16 hod. bude ve výstavních prostorách děkanátu Filozofické fakulty Ostravské univerzity (Reální 5) vernisáž k výstavě Odvrácená tvář Keni za účasti Davida Švejnohy, jednoho z autorů vystavovaných fotografií. Fotograf bude také hostem zmíněného programu ve Fiducii.
30. 1. 2009
Statutární město Ostrava bude mít opět nové kalendárium. Vychází po třinácté a nyní nabízí chronologický přehled událostí roku 2008. Veřejnosti bude publikace představena 3. února v 10 hod. v Archivu města Ostravy.  Autorem Ostravského kalendária 2008 je kronikář města Martin Juřica.

28. 1. 2009
Knihovna města Ostravy pořádá v úterý 3. února v rámci cyklu  Ostravský strakáč Twice – told sketch s prozaikem Miroslavem Sehnalem a básníkem Břetislavem Uhlářem i s písničkami Jarka Nohavici. Pořad začíná v 17 hod. ve společenském sále ústřední knihovny, tj.  v budově u Sýkorova mostu v Moravské Ostravě. Vstup zdarma.

Vítkovice výstava
 Více


27. 1. 2009
Dům umění v Ostravě bude od 1. února otevřen i každou neděli. Galerie výtvarného umění v Ostravě tak chce následovat velká světová muzea a některá v Česku, která dávají příležitost k návštěvě výstavních síní po celý víkend. Cílem je také napomoci k oživení centra města, které bývá v neděli téměř vylidněno. Otevírací doba v Domě umění od 1. 2. 2009: denně (kromě pondělí) od 10 do13 a od 13.30 do 18 hod.

25. 1. 2009
Včera byly v Berouně vyhlášeny ceny Trilobit 2008. Český filmový a televizní svaz FITES udělil Televiznímu studiu Ostrava čestné uznání za koncepční dokumentární tvorbu, zachycující osudy lidí v mezních situacích, zejména za nacistické a komunistické represe ale i dnes. Ocenění převzali ředitel studia Ilja Racek a šéfdramaturgyně centra publicistiky a dokumentu Lenka Poláková. Cenu Trilobit obdržel režisér Pavel Štingl za Ghetto jménem Baluty, snímek, který vznikl v koprodukci s Televizním studiem Ostrava, a za další dokument nazvaný Suchá Hora na cestě do Evropy. Další Trilobit byl udělen kameramanu a režisérovi Miroslavu Janekovi. Byla oceněna jeho práce na dokumentech Občan Havel, Ghetto jménem Baluty a na portrétu Zpověď Kateryny K., který také vznikl ve spolupráci autora s ostravskou televizí.

obrázekV Nové síni ostravské Galerie výtvarného umění bude až do 21. února výstava Svět podle nás, která soustředila práce klientů Čtyřlístku - centra pro osoby se zdravotním postižením Ostrava. 


24. 1. 2009
Radní Moravskoslezského kraje vyhlásili dotační program na zvyšování pasivní bezpečnosti pozemních komunikací. Všechny obce kraje se do 27. února mohou ucházet o dotaci na úhradu až 75% stavebních nákladů vynaložených na odstraňování nebezpečných míst na komunikacích.

22. 1. 2009
S účinnosti od 1. 2. 2009 nabízí Moravskoslezský kraj pacientům, kteří využijí služeb zdravotnických zařízení zřizovaných nebo založených Moravskoslezským krajem, možnost uzavření Trojstranné dohody o zaplacení regulačních poplatků, na základě níž obdrží pacienti od kraje dar na úhradu regulačního poplatku ve výši třiceti korun. Více

21. 1. 2009
Zítra proběhne mimořádné zasedání Zastupitelstva městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.  Jako všechna jednání OZ je i toto zpřístupněno veřejnosti. Schůze začíná ve 14 hod. v zasedacím sále magistrátu. Na programu je mimo jiné schvalování nových Zásad pro prodej domů, bytů, nebytových prostorů a souvisejících pozemků třetí osobě. Více

20. 1. 2009
Radní města Ostravy dnes rozhodli o nejvhodnější lokalitě pro stavbu nového městského fotbalového stadionu, objektu pro asi 30 tisíc lidí. Vybrán byl městský pozemek v O.-Svinově na ulici Ostravské. Stadion určený i pro velké kulturní a společenské akce by měl být postaven do roku 2013. Počítá se s tím, že náklady na výstavbu nepřekročí 1,5 miliardy Kč.

17. 1. 2009
V rámci programového cyklu Polský stolek, který se se vždy koná v Ostravském Domě knihy Librex, proběhne 21. 1. beseda s Januszem L. Dobeszem. Návštěvníkům se představí polský historik umění,  profesor na fakultě architektury Vratislavské polytechniky a autor více než sta publikací  vydaných v Polsku i v zahraničí. V Ostravě bude prezentovat svou nejnovější knihu Polsky dom. Beseda začne v 17 hod. 

15. 1. 2009
Komise pro podporu vrcholového sportu Magistrátu města Ostravy, zástupci ostravských médií a další osobnosti vyberou do poloviny března nejlepší sportovce roku 2008. Půjde o vítěze v anketě, která má tyto kategorie: nejlepší kolektiv, jednotlivec, nejlepší handicapovaný jednotlivec nebo kolektiv, největší talent a sportovní osobnost. Do akce se mohou zapojit zájemci z řad veřejnosti. Stačí označit vlastní výběr na webových stránkách města - www.ostrava.cz, nebo vyplnit a odevzdat formulář otištěný v lednové čísle zpravodaje Ostravská radnice. Mezi vítěze bude rozdělen 1 mil. 250 tisíc korun. Vyhlášení výsledků proběhne v Radnici města Ostravy 17. března.

soutěž Syndikátu novinářůV loňském roce vyhlásil Syndikát novinářů v Ostravě novinářskou soutěž pro studenty havířovské pobočky Vysoké školy hotelové Praha na téma Novinářská etika z pohledu studentů. Vyhodnocení a předání cen proběhlo 16. 12. 2008 na půdě školy. Regionální rada SNO se po zhodnocení všech přihlášených prací rozhodla neudělit třetí cenu. Na prvním místě se umístila Šárka Kolkusová z Karviné a na druhém Jiří Beilner z Ostravy. Více
9. 1. 2009
ČarodějniceNárodní divadlo moravskoslezské Ostrava  připravuje k premiéře na sobotu 17. ledna. inscenaci pohádky Čarodějnice. Jedná se o dílo britského autora norského původu Roalda Dahla, který psal převážně pro dětského čtenáře. Jeho tvorbu proslavil i americko-britský film Karlík a továrna na čokoládu, kde hrál slavný Johnny Depp. Režisérem ostravské inscenace, určené dospělým i dětem, je Pavel Šimák. Diváci se mohou těšit na herecké výkony Alexandry Gasnárkové, Pavlíny Kafkové, Jana Fišara, Gabriely Mikulkové a dalších předních herců ostravské scény. V představení účinkují také posluchači Janáčkovy konzervatoře a gymnázia v Ostravě. (foto ze zkoušky Radovan Šťastný)8. 1. 2009

Zítra se v Domě kultury města Ostravy uskuteční Novoroční koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava. Pod taktovkou šéfdirigenta Theodora Kuchara zazní díla Bohuslava Martinů, Antonína Dvořáka nebo Sergeje Rachmaninova. Koncert se koná pod záštitou primátora Petra Kajnara.

7. 1. 2009

Betlém Kouzlo Vánoc potrvá na Slezskoostravském hradě až do 11. 1.  Než skončí výstava, na které jsou shromážděny betlémy dřevěné, keramické, skleněné, perníkové, ze šustí, z kůry, kamínků, háčkované aj. Pro návštěvníky je otevřena denně od 10 do 18 hod.


SmaltFrýdlant nad Ostravicí originální aneb beskydská hra na dobrou náladu. Přečtěte si více o rekonstrukci frýdlantského parku, historii smaltu aj.  
6. 1. 2009

V loňském roce se v Ostravě narodilo 5306 dětí (z toho 2642 holčiček a 2664 chlapečků). Bylo to o 68 novorozenců více než loni. Rodiče svým potomkům dávali nejčastěji jména Natálie, Tereza a Karolína nebo Jan, Matěj a Tomáš.

Vernisáž autorské výstavy fotografií Hory očima Leopolda Sulovského proběhne ve foyeru Radnice města Ostravy ve středu 7. 1. od 16 hodin. Snímky vnikly v prostředí Himalájí, Karakorumu, v Andách a také v  ČR.  Fotky jsou k vidění do 31. ledna.

5. 1. 2009
KolaříkV pátek 2. ledna přišel do ostravského Domu umění další tisící návštěvník. Byl to pan Tomáš Kolařík, který asi jednou za čtvrt roku přichází na výstavy do Galerii výtvarného umění v Ostravě. Zhlédnutí současné expozice Sváry umění/Fazety modernity na přelomu 19. a 20. století mu přineslo nejen nevšední setkání s díly našich předních umělců, ale také dar v podobě stejnojmenné publikace. Bezplatně ji má šanci získat i další tisící návštěvník galerie v době trvání uvedené výstavní akce, a to pouze do 28. února.
31. 12. 2008

Galerie výtvarného umění v Ostravě, ve spolupráci s kurátory J. Šmolkou (Galerie Magna) a P. Pivodou (Galerie Beseda), připravila cyklus setkání s výtvarnými umělci pod názvem „Hovory s…“. Besedy budou probíhat v Dokumentačním a správním centrum GVUO (v budově na Poděbradově ul. 12). První už 6. 1. od 16 hod. Představí se Marián Meško. Tento výtvarník programově do r. 1989 odmítal účast na jakékoliv oficiální výstavě. V r. 1984 se zúčastnil již legendární akce Jazzové sekce. Žije a pracuje v Bratislavě. (Dne 7. 1. začíná výstava Meškových děl v ostravské galerii Magna.)

Na webových stránkách krajského úřadu bude od 1. března umístěna virtuální prohlídka muzeí a zajímavých míst v Moravskoslezském kraji. Novinka poskytne prohlídky třiceti zajímavých lokalit, např. hradů Sovinec a Hukvaldy, zámku Kunín, Hornického muzeua OKD nebo Dolní oblasti Vítkovic. K dříve vydaným propagačním materiálům Moravskoslezského kraje přibudou v novém roce dvě brožurky: Kraj plný adrenalinu a Po stopách osobností.

30. 12. 2008
Na severní Moravě se především vlivem špatných rozptylových podmínek zhoršila kvalita ovzduší. Lidem na Ostravsku, Karvinsku a Třinecku se doporučuje nesportovat venku a větrat jen velmi krátce. Občané by měli zejména v těchto dnech využívat ekologická paliva a služeb městské hromadné dopravy. Zlepšení rozptylových podmínek se očekává až po Novém roce.

26. 12. 2008
Dne 24.12. se v Městské nemocnici Ostrava na porodnicko-gynekologickém oddělení narodilo jedno děvčátko. Od té doby do dnešní 10. hodiny pak přišly na svět další čtyři děti, dva chlapci a dvě děvčata.

25. 12. 2008
Je Země bezpečným místem pro život? Částečnou odpověď na otázku nabízí pořad, který do svého prosincového programu zařadila Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy v Ostravě-Krásném Poli. Uskuteční se 27. 12. od 16 hod.

20. 12. 2008
DětiV Kongregaci sester Dobrého Pastýře v Ostravě se 17. 12. slavnostně připomínaly tradice Vánoc a některé lidové zvyky. Nechybělo ani vystoupení dětí s koledami. Rozdávaly se dárky, ochutnávalo cukroví a další dobroty. Kongregace působí v České republice už 15 let a pomáhá ženám a dětem v sociální tísni. Vánoční dobroty upekly i maminky dětí, které se naučily písničky o Ježíškovi.
20. 12. 2008

ŠlosarPublicista ostravského studia České televize Jaromír Šlosar  představil 18. 12. v knihkupectví Academia v Ostravě svou novou knihu Cesta jako marijánka. Jde o cestopisné črty a deníkové záznamy, z nichž čtenář vycítí opravdový obdiv autora k přírodě i znalosti s ní spojené. Podle prozaičky Evy Lenartové, redaktorky ostravského studia Českého rozhlasu, která byla kmotrou novinky,  uváděné do světa čtenářů, se Jaromír Šlosar naučil kolem sebe vnímat to, kolem čeho ostatní chodí nevšímavě.  Kniha vyšla v nakladatelství Repronis.
19. 12. 2008
Zastupitelstvo města Ostravy včera odsouhlasilo uzavření smlouvy o prodeji hotelu ATOM, a sice CPI Hotels, a. s. Uvedená společnost nabídla za tento známý, čtyřhvězdičkový hotelový objekt téměř sto sedmdesát milionů korun.  

18. 12. 2008
Spisovatelka Lydie Romanská včera obdržela Cenu Jana Šoupala od Unie českých pěveckých sborů, a to za třiatřicetiletou sbormistrovskou práci. Byla jí předána během Vánočního koncertu, který se konal v Ostravě-Svinově.

15. 12. 2008
Vládní výbor pro zdravotně postižené občany vyhlásil 12. 12. na slavnostním večeru k Mezinárodnímu dni osob se zdravotním postižením v Lichtenštejnském paláci v Praze ceny za publicistické práce s problematikou zdravotního postižení. V kategorii televizních pořadů udělila porota 2. místo autorkám dokumentu Hledám sponzora. Zn.: Pro nemocné dítě, a sice  Silvii Klekové a Haně Teislerové. Snímek vznikl s využitím materiálů ostravské zpravodajské redakce ČT.

13. 12. 2008

KnězekLiterární historik PhDr. Libor Knězek, CSc., člen ostravského střediska Obce spisovatelů, je novým nositelem Ceny hejtmana Moravskoslezského kraje za rok 2008. Z Frenštátu si pro ni   přijel  9. prosince do Nové síně Galerie výtvarného umění v Ostravě. Významné ocenění obdržel z rukou hejtmana Jaroslava Palase za knihu Cesta z hořícího kruhu, která přibližuje život a dílo spisovatele Pavla Tobiáše. Více.

12. 12. 2008

Úřední hodiny ve středu 31. prosince 2008 končí na všech odborech Magistrátu města Ostravy ve 12 hodin. V ostatní dny zůstává nezměněná pracovní doba.

Křest knihy televizního publicisty Jaromíra Šlosara, nazvané Cesta jako marijánka, se uskuteční v knihkupectví Academia v Ostravě už 18. prosince.  Začátek akce je v 17 hodin. Kniha vychází v nakladatelství Repronis.

Dětská tisková agentura a regionální redakce Ostravsko, pod záštitou Institutu komunitního rozvoje MSK, vyhlašují téma 11. ročníku Dětské novinářské ceny (Ostravského šotka a Novinářského ouška), a to ,,Máme rádi zvířata?"
Do soutěže se mohou přihlásit zájemci ve věku do 18 let, kteří do 15. 6. 2009 doručí svou práci v písemné podobě (na novinářském žánru nezáleží) buď na adresu IKR, Na Hradbách 16, 702 00 Moravská Ostrava, nebo odešlou na e-mailovou adresu: deckocasopis@seznam.cz.

8. 12. 2008
MušketýřiNa jevišti Národního divadla moravskoslezského 6. prosince ožily postavy slavného románu Alexandra Dumase. Stalo se při premiéře operety  Rudolfa Frimla Tři mušketýři. Nápaditá režie Dagmar Hlubkové, dobré herecké výkony, krásné dobové kostými  Veroniky Babrajové-Hindle, vhodná scénická výprava - to jsou ty hlavní klady představení. Je v něm i dostatek humoru, nadsázky a tolik potřebné romantiky. Více.


Divadlo loutek Ostrava pátrá po divácích, kteří viděli 12. prosince roku 1953 v historické budově na Masarykově náměstí (dnes sídlo GE Money Bank) první premiéru Krajského divadla loutek (dnes Divadlo loutek Ostrava). Více informací. 

7. 12. 2008
klavíristkaV Maďarsku, ve městě  Törökszentmiklós, se letos už podruhé sešli zástupci základních uměleckých škol ze spřátelených měst. Přijeli z Česka, Slovenska, Polska a k tomu nově přizvaní hosté ze Srbska a Rumunska. Společně oslavili 45. výročí založení místní Hudební školy Zoltána Kodályho. Setkání bylo čtyřdenní a proběhlo za podpory vedení hostitelského města. Hlavním dějištěm této akce byla umělecká škola, která uspořádala několik žákovských i mezinárodních koncertů a setkání. Také koncert absolventů, studentů Lisztovy akademie v Budapešti, výstavu a vystoupení místních folklorních souborů. (Na snímku Tereza Bastlová, žákyně klavírního oddělení Základní umělecké školy Ostrava-Svinov, ze třídy Jekakatěriny Garbové. Text a foto: Lydie Romanská)Gabriela KopcováV Městském kulturním středisku v Javorníku ve Slezsku probíhá do 16. 1. 2009 výstava koláží a ilustračních fotografií Gabriely Kopcové. Vernisáž byla neobvyklá.  Její součástí se stalo divadelní představení žáků základní školy a také výtvarná dílna, během níž se děti i dospělí snažili proniknout do tajů tvorby koláží.  Návštěvníci vernisáže se rovněž seznámili s prozaickou tvorbou Gabriely Kopcové, která je členkou ostravského střediska Obce spisovatelů. (Foto)

5. 12. 2008
Vyhlášení výsledků 15. ročníku soutěže Rožnovský fejeton a Klíček 2008 proběhlo včera v Městské knihovně v Rožnově. Porota vybírala ze 49 soutěžních prací. Ocenění předával spisovatel Richard Sobotka a další  významné osobnosti města. První cenu v soutěži Rožnovský fejeton získal Pavel Tomeš z Brna za Moje nejlepší kámošky obalené igelitem, čestná uznání byla udělena Vojtěchu Konečnému ze Stonavy za Fejeton z ranní mlhy, Vladimíře Černajové z Ostravy za soutěžní příspěvek Od civilizace k době kamenné a Janu Holečkovi z Nového Jičína za fejeton Ta naše mluva česká. V soutěži Klíček, určené pro studenty, byli oceněni: Kamila Valová (Valašská Bystřice), Romana Krištofová (Horní Bečva), Zuzana Mazáčová (Rožnov) a Donika Zůbková (Rožnov). Čestné uznání za fejeton Niepowodzenia mlodziežy získala i studentka Natálie Zielinská z Ekonomické školy ve Šremu (Polsko). Více.

4. 12. 2008
Dnes  po setmění se rozsvítil vánoční strom před ostravskou radnicí. Stejně jako sloupy veřejného osvětlení a stromy po obvodu Prokešova náměstí.  Tradiční výzdobu  realizovala  firma Dekorace s. r. o. za 705 596 Kč. Na desetimetrovém vánočním stromu je asi  tisíc malých žárovek. Průčelí radnice zkrášlil světelný vodopád, který tvoří čtrnáct tisíc světýlek. Na fasádě je rozmístěno kilometr a půl žárovek.

1. 12. 2008
V pátek 28. listopadu byla Ostrava přijata mezi členy Euroregionu Silesia. Hlavním úsilím tohoto sdružení je podpora a realizace česko-polské spolupráce v příhraničním regionu Slezska a Moravy.  Euroregion Silesia si klade za cíl potlačení negativního vlivu existence státní hranice a zajištění rovnoměrného rozvoje příhraničních území.

30. 11. 2008
ObrazV ostravském Domě umění bude v úterý 2. 12. zahájena výstava Sváry zření, s podtitulem Fasety modernity na přelomu 19. a 20. století. Podle ředitele Galerie výtvarného umění v Ostravě Jiřího Jůzy je tato výstavní akce nejnáročnějším a nejrozsáhlejším projektem v historii GVUO, na němž se spolupracovalo s pěti desítkami institucí a soukromými sběrateli. Výstava postihuje vývoj českého moderního umění přelomu 19. a 20. století, který byl poznamenán nebývalým tvůrčím kvasem.
Úterní vernisáž je z kapacitních důvodů zpřístupněna pouze na vstupenky. Výstava potrvá do 28. února 2009. (na snímku obraz Bohumila Kubišty Dvojník) 28. 11. 2008

V obřadní síni Radnice města Ostravy převezmou 1. prosince v 15 hod. ocenění dobrovolní dárci krve, kteří spolupracují s Krevním centrem Fakultní nemocnice v Ostravě. Jedná se o Zlatý kříž 3. stupně, jenž je udělován za minimálně osmdesát bezpříspěvkových odběrů krve a krevních derivátů. Letos jej získá 81 žen a mužů.

Jako vloni i letos připravila obec Baška pro své občany hezký vánoční dárek - stolní kalendář. Jsou v něm barevné fotografie přibližující místní zajímavá místa a v blízkém okolí, informace z historie či o tradičních kulturních programech. Kalendář Baška 2009 připomíná také dosud žijící občany, jež svou činností přispěli k obohacení společenského života obce. Jeho křest se uskuteční na závěr Vánočního koncertu, který začne 15. prosince v 18 hod. v sále místního kulturního domu. Kmotrem bude sólista večera, houslista Václav Hudeček. 

Valná hromada společnosti Koordinátor ODIS s. r. o. schválila 28. listopadu 2008 novou strukturu a ceník tarifu ODIS pro rok 2009. Ten vstoupí v platnost 1. ledna. Dochází mimo jiné také k redukci počtu druhů krátkodobých jízdenek používaných v městské hromadné dopravě ze šesti na dva, a to na patnáctiminutovou jízdenku v ceně 12 Kč a hodinovou v ceně 20. Více.

27. 11. 2008
V rámci středoevropské konference s názvem Efektivní nemocnice 2008, která se konala ve dnech 24. a 25. 11. v Ostravě, byl vyhlášen vítěz celostátní akce Nemocnice ČR roku 2008, v níž se podle náročných kritérií hodnotila úroveň péče a spokojenost pacientů. Ocenění nejvyšší předal Jaroslav Palas, hejtman MSK, Zdeňku Jiříčkovi, řediteli Nemocnice Třinec p.o., jejímž zřizovatelem je Moravskoslezský kraj.

Čestné občanství města Ostravy obdrželo pět osobností na základě rozhodnutí ostravských zastupitelů dne 26. 11. 2008. Cena města Ostravy in memoriam byla přiřčena dvěma občanům. Více.

26. 11. 2008
Na dnešním jednání Zastupitelstva města Ostravy byl z programu stažen materiál o dvoumilionové dotaci pro projekt Vánoční kluziště na Jiráskově náměstí. Více informací. 

V Ostravě a v dalších městech Moravskoslezského kraje se na podzim konal už po páté Svatováclavský hudební festival. Mediálním partnerem bylo i Televizní studio Ostrava, které pořídilo záznam ze dvou festivalových večerů. Jedná se o koncerty v Opavě a ve Fulneku, na nichž zazněla díla J. D. Zelenky, J. S. Bacha a G. B. Pergolessiho. Televizní diváci je mohou vidět  29. listopadu na ČT2 od 20 hod. 

25. 11. 2008
Aréna - Ostrava město poezieHerečka Lenka Pavlíčková v literárním pořadu Ostrava město poezie III, který se uskutečnil v ostravské Komorní scéně Aréna v pondělí 24. 11. 2008. Jeho pořadatelem byla Obec spisovatelů, středisko Ostrava. Akce se uskutečnila za finanční podpory městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Více


24. 11. 2008
Zítra od 8.30 hod. se mohou zájemci setkat na Prokešově náměstí v Ostravě s posádkou Tatra Loprais Team, která  vyráží na soutěž Dakar 2009. Její cestu odstartuje primátor Ostravy Petr Kajnar těsně před devátou hodinou.

Jaroslav PalasHejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas (vlevo) přijal v Ostravě zástupce Kongresu Poláků v ČR, a sice jeho předsedu Józefa Szymeczku a Tadeusze Wantulu, dále poslance Parlamentu ČR Rudolfa Kufu. Během setkání se probírala např. žádost polské strany o podporu národnostního školství, spolkových činností a divadla v Českém Těšíně. Jaroslav Palas při jednání vyjádřil politování nad tragickou událostí v závodě ČSA Dolu Karviná, při které silný důlní otřes v noci na 23. 11. zabil dva polské horníky a další zranil.
Levitující ženaPlastika levitující ženy by měla v budoucnu zdobit náměstí Dr. Brauna v O.- Svinově. Rozhodla o tom Rada města Ostravy na základě doporučení odborné komise, která vybírala z celkem osmi návrhů zaslaných do veřejné výtvarné soutěže. Jedná se o dílo čtyřiatřicetiletého sochaře Davida Moješčíka s názvem Levitace. Autor je absolventem Fakulty výtvarných umění v Brně, v roce 2002 získal prestižní cenu Josefa Hlávky. Jako jeden z mála českých umělců nachází inspiraci v sochařství starého Egypta i v evropském klasici
23. 11. 2008
Potřebuje Ostrava městskou galerii? To je název dalšího debatního pořadu, který se uskuteční v ostravské Fiducii, a to 27. 11. od 18 hod. Hosty večera budou: Jiří Jůza - ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě, František Kowolowski - významný český umělec a performer, kurátor Domu umění v Brně, pedagog, Martin Strakoš - známý český kunsthistorik, památkář, odborník zejména na českou kulturu po roce 1945, pedagog, Milan Weber - člen Rady města Ostravy a člen kulturní komise města, kurátor galerie Sokolská 26, dále Lukáš Ženatý - náměstek ostravského primátora. Moderátorkou debaty bude Kateřina Huberová z ČT.

21. 11. 2008
Bárta Jana
Ostravský básník Lukáš Bárta (na snímku) včera v klubu Atlantik předčítal ze své románové prvotiny Průvodci spolu s recitátorkou Janou Balcarovou. Kniha vyšla ve vydavatelství Repronis a v Atlantiku byla pokřtěna. (rozhovor)

20. 11. 2008
Od 24. listopadu bude v prodeji ve všech pobočkách Ostravského informačního servisu nové DVD s informacemi o Ostravě. Tato prezentace (za 79 Kč) je v češtině a angličtině. Obsah je členěn podobně jako internetové stránky města a zahrnuje i fotografie, videosnímky, virtuální prohlídky a zajímavé dokumenty.

17. 11. 2008
Antikvariát Fiducia připravuje další přednášku, uskuteční se 20. 11. od 19 hod. Host Jan Stempel bude hovořit na téma Současná maďarská architektura a její nejnovější trendy. Přednášející vystudoval Fakultu architektury Technické univerzity v Budapešti.  V současnosti působí ve vlastní architektonické kanceláři a vyučuje na Fakultě architektury ČVUT v Praze. Projektoval například čs. pavilon na světové výstavě v Seville (1992),  obnovu Obecního domu v Praze (1997), pražský studiový dům Českého rozhlasu (2000) aj.  Je nositelem řady architektonických ocenění.

14. 11. 2008
Už 19. listopadu v rámci Světového dne CHOPN /chronické obstrukční plicní nemoci/ zajistí Městská nemocnice Ostrava pro zájemce měření funkcí plic, a to na Masarykově náměstí od 10 do 18 hod.  Provádět se bude zdarma.

Na ustavujícím zasedání Zastupitelstva Moravskoslezského kraje byl ve čtvrtek 13. listopadu 2008 zvolen hejtmanem kraje Jaroslav Palas. Na následující čtyři roky se jeho náměstky stanou Miroslav Novák, Karel Konečný, Marian Lebiedzik, Věra Palková, Svatomír Recman a Jiří Vzientek. Zastupitelstvo Moravskoslezského kraje má 65 členů, rada kraje je jedenáctičlenná.  Více.

13. 11. 2008
Miroslav Šnajdr Výstava obrazů Miroslava  Šnajdra, nazvaná Pocta Gustavu Klimtovi, trvá v Domě umění GVU v Ostravě do 15. listopadu. Sedmdesátiletý umělec, žijící v Olomouci,  přijel včera do galerie na besedu, aby poodhalil tajemství své tvorby. Odborný výklad prokládal vzpomínkami na dětství: „Poprvé jsem maloval rukama asi ve třech letech, když jsem v otcově ateliéru na zemi rozmazal barvy po plátně," uvedl mimo jiné. 


Konfederace politických vězňů ČR připravila slavnostní setkání, které proběhne v úterý 18. listopadu od v 15.30 hod. ve vstupní hale ostravské Nové radnice. Touto akcí chce veřejnosti připomenout události 17. listopadu z let 1938 a 1989 i oslavit Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. V programu vystoupí Ostravský dětský sbor ZUŠ E. Marhuly.

12. 11. 2008
Lydie Romanská Setkání se spisovatelkou Lydií Romanskou a autorské čtení z její nové básnické sbírky Svlékání z růže i nedávno vydané novely Ticho pro klarinet - Příběhy poznamenané Ostravou se včera uskutečnilo v ostravském Domě knihy Librex. Ukázky z obou knih, jejichž vznik inspirovaly hluboké osobní prožitky, diváky velmi zaujaly. Potlesk a řada dotazů byly důkazem, že jim pronikly ,,pod kůži."
Výstava - umělecký smalt v TěšíněTěšínská výstava výtvarných děl vzniklých na tomto mezinárodním sympoziu potrvá do 21. 11. 2008. Více informací.Haruda
Fotografie z výstavy děl malíře Karla Harudy, která je k vidění v ostravské galerii Kruh  (Zahradní ul. 1) do 14. listopadu. Autorka snímků z vernisáže: Eva Kotarbová.11. 11. 2008
Už 12. listopadu v 15 hod. bude zahájena v Krajském úřadě Moravskoslezského kraje výstava Dva regiony, dva autoři, dva pohledy – Regards croisés. Je výsledkem spolupráce MSK a Lotrinského regionu. Expozice byla sestavena z fotografií zachycujících oblast severní Moravy a Slezska, jak ji vnímal Lotriňan Pascal Bodez, a snímků Petra Šimčíka, které přibližují Lotrinsko. Výstava bude k vidění během měsíce listopadu v předsálí zasedacího sálu a také v prostorách Alliance française v Ostravě.

Galerie výtvarného umění v Ostravě chystá burzu katalogů a dalších publikací. Uskuteční se v Domě umění 18. a  19. listopadu, vždy od 10 do 18 hodin. Nadbytečný galerijní materiál je vhodný například pro potřeby škol a knihoven. Může obohatit i  soukromé knihovničky.

Plakát k akcímTento festival alternativní tvorby se bude konat v Ostravě a Opavě od 21. 10. 2008. Pořádá jej sdružení Bludný kámen a Dům umění města Opavy. Podrobnosti.
10. 11 2008
Mezinárodní seminář ,,Společné cesty - Veřejné knihovny ve Střední Evropě a skupiny obyvatelstva ohrožené sociálním vyloučením" proběhne v Ostravě ve dnech 10. a 11. listopadu. Akci pořádají Knihovna města Ostravy, Goethe-Institut Praha a Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR.  Na semináři bude prezentován také ostravský projekt Romani Kereka. Zástupci ze Slovenska budou hovořit o zkušenostech Romů s tamními knihovnami, hosté z  Polska budou prezentovat své projekty a služby poskytované sociálně vyloučeným skupinám obyvatel. Semináře se zúčastní referenti z České republiky, Německa, Slovenska, Polska a Maďarska.

Výstava Rotary International bude zahájena 12. 11. v 16 hod. ve vestibulu Radnice města Ostravy. Přiblíží organizaci Rotary International, jejíž první klub byl založen v r. 1905 P. P. Harrisem v Chicagu. Do hnutí ,,Rotary"je v současnosti zapojeno na 1,2 milionu mužů a žen, organizovaných v téměř 33 000 klubech, které se nacházejí ve všech zemích světa. V ČR působila organizace od 20. let minulého století, v Ostravě byl první RI založen v r. 1929.

Skvosty ... Skvosty evropského umění - pozoruhodná výstava v ostravském Domě umění. Od 7. 10. do 15. 11. 2008.9. 11. 2008
V úterý 4. listopadu se v pražském Divadle Karlín uskutečnilo předání cen Podnikatelská nemovitost roku 2007. Již tradiční soutěž pořádají Ministerstvo průmyslu a obchodu, agentura Czech Invest a Sdružení pro zahraniční investice (AFI). Projekty připravované městem Ostrava či na území města získaly tři velice prestižní ocenění. Více.

V Ostravě právě probíhá mezinárodní festival studentských filmů Ostrava-Picture. V letošním II. ročníku přehlídky jsou k vidění snímky z České republiky, Polska a Slovenské republiky. Jejich kvalitu posuzuje odborná porota, která svá hodnocení prezentuje před publikem a tvůrci na veřejných seminářích, uzavírajících jednotlivé promítací dny. Závěrečné slavnostní předání cen a projekce vítězných snímků se uskuteční v  14. 11. v Minikino kavárně v Moravské Ostravě.

6. 11. 2008
Galerie výtvarného umění v Ostravě ve spolupráci s Markem Zágorou připravila pro své návštěvníky cyklus osmi přednášek o uměleckých dílech středověku, která vypovídají o dobovém způsobu života. Přednášky budou probíhat od listopadu 2008 do června 2009 v badatelně knihovny GVUO vždy druhé úterý v měsíci. První (11. 11.)  má název CODEX MANESSE a začíná v 16 hod. 
 

Zájmová sdružení a jednotliví občané i letos navrhovali nejvýznamnější seniorské osobnosti z města Ostravy. Z 52 navržených včera deset převzalo od náměstka primátora Lubomíra Pospíšila pamětní listiny a dárkové předměty. Titul Senior roku 2008 získala Eva Teicherová, koordinátorka dobrovolnické činnosti v Charitě Ostrava a zakladatelka jejího Senior klubu. Za druhou nejvýznamnější seniorku byla označena olympijská medailistka Adolfina Táčová a jako třetí byl vybrán zakládající člen ostravské pobočky Svazu důchodců ČR Zdeněk Mařák. Ocenění dále obdrželi: spisovatelka a redaktorka Hana Juračáková, seniorský reprezentant ČR v atletice Zdeněk Benek, kronikářka Dagmar Joklová, propagátor seniorské turistiky Antonín Holčápek, propagátor aktivit pro postižené Dalibor Přeček,  člen Ostravského kvarteta Ivan Měrka a důlní odborník Karel Kublín.

5. 11. 2008
Koncentrace polétavého prachu v ovzduší dnes na Ostravsku a Karvinsku překročila stanovený limit. V posledních 24 hodinách zaznamenali meteorologové na měřících stanovištích denní průměrné hodnoty převyšující 100 ug.m-3 (denní limit je přitom 50 ug.m-3). Nejhorší situace je momentálně na stanici v Ostravě-Přívozu (160 ug.m-3), dále v Bohumíně, Ostravě-Fifejdách a ve Veřňovicích. Podrobné informace jsou např. na telefonním čísle 596 900 265.

Zítra přijme ostravský primátor Petr Kajnar izraelského velvyslance Jaakova Levyho. Součástí jeho návštěvy bude také přednáška na Vysoké škole báňské-TU.

4. 11. 2008
Domácnosti Nošovic a Nižních Lhot na Frýdecko-Místecku dostanou ještě do konce letošního roku druhou část finanční kompenzace, která je spojena s výstavbou automobilového závodu společnosti Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) ve strategické průmyslové zóně Nošovice. Jedná se o finanční náhradu v celkové výši 100 tisíc korun. První polovinu vyplatil Moravskoslezský kraj více  540 domácnostem už začátkem roku 2007.  (bo)

Kopie GVUOV Domě umění se do 8. 11. realizuje projekt Kopie mistrů. V jeho rámci se studenti Střední umělecké školy Ostrava snaží napodobit některé skvosty ze sbírek Galerie výtvarného umění. Činí tak pod vedení profesorů Kataríny Szanyiové – Hudečkové a Jiřího Martušky. Díky této zajímavé akci se také návštěvníci současných výstav v Domě umění v Ostravě mohou seznámit s procesem vzniku výtvarného díla.
3. 11. 2008
Jednota bratrská si připomíná 550 let trvání. K tomuto výročí zorganizovala putovní výstavu, která už byla instalována ve více než 30 českých a moravských městech. V Ostravě bude k vidění od 4. do 12. listopadu v rektorském salónku Vysoké školy báňské–Technické univerzity Ostrava.  

1. 11. 2008
Křest románu ostravského autora Lukáše Bárty Průvodci se uskuteční ve čtvrtek 20. listopadu 2008 od 19 hod. v ostravském klubu Atlantik. Součástí komponovaného autorského večera bude i vernisáž fotografií Jany Sovadinové, která se podílela na grafickém návrhu obálky ke knize.

Redakce časopisu Svědomí – Conciense, Literárně dramatická společnost Místecká Viola a Kulturní sdružení Bezručův kraj Frýdek-Místek pořádají literární odpoledne s vydavatelem, publicistou, spisovatelem, leteckým akrobatem a politickým vězněm Milo Komínkem. Proběhne 7. 11.  od 17 hod. ve velkém sále Katolického lidového domu v Místku. Účinkují členové Místecké Violy a spisovatel Richard Sobotka. Režie: Jan Kukuczka.

31. 10. 2008

Plakátek Polské dny Více

Na mezinárodním televizním festivalu, který se ve dnech 27. až 31. 10. konal, letos již potřinácté, v městečku Bar v Černé hoře,  získalo druhou cenu - Stříbrnou olivu - drama režiséra a scenáristy Jiřího Svobody Boží duha. Film na motivy stejnojmenného románu Jaroslava Durycha vznikl v ostravském televizním studiu. Děj Boží duhy je zasazen do česko-německého pohraničí a odehrává se na konci války. Hlavní role dramatu ztvárnili Milan Kňažko a Markéta Hrubešová.

Oldřich Šuleř - fotoSpisovatel Oldřich Šuleř (vpravo) včera představil svou novou knihu, nazvanou Laskavá setkání - S přáteli umělci rodného kraje, a to v knihkupectví Academia v Ostravě. Charakterizoval ji slovy: ,,Napsal jsem o svých přátelích přátelské vzpomínky." Při slavnostním křtění memoárové publikace, připomínající 64 umělců, byli kmotry: ředitel ostravského studia ČT  Ilja Racek (uprostřed) a novinář Boleslav Navrátil. (Více foto)


30. 10. 2008

Ostatní světyV české premiéře uvede v sobotu 1. 11. činohra Národního divadla moravskoslezského v Ostravě hru britské autorky Kate Atkinsonové Abandonment, s českým názvem Ostatní světy. Spisovatelka v ní odkrývá hlubiny vztahů mezi muži a ženami, jejich hledání lásky a jistot, které mnohdy doprovází  i  bolest ze samoty. Činí tak ve dvou časových rovinách - v době viktoriánské a dnešní. V inscenaci, která je režijním dílem Janusze Klimszi, diváci uvidí Andreu Mohylovou, Gabrielu Mikulkovou, Renátu Klemensovou, Veroniku Forejtovou aj. (Foto ze zkoušky Radovan Šťastný)29. 10. 2008
ČernajováAutorské čtení z knihy Vladimíry Černajové Šmarjá, vyplivni tu mandelinku aneb Vyprávění od domácího krbu - v ostravském Domě knihy Librex  mělo dnes velký úspěch. Ostravská autorka překvapila dobrým hlasovým projevem ale hlavně kvalitou přečtených ukázek ze své prózy. Představila se jako skvělá vypravěčka příběhů, v nichž se střídají tragické motivy s humornými a optimistické pojetí mezilidských vztahů vítězí nad hořkostmi života.
27. 10. 2008
Antikvariát a klub Fiducia zahajuje koncem října nový cyklus vzdělávacích debat pro veřejnost s názvem Potřebuje Ostrava...?, který bude moderovat Kateřina Huberová z České televize. Jako první proběhne diskuze na téma Potřebuje Ostrava městská jatka? Uskuteční se 30. 10. od 18 hodin. Návštěvníky čeká seznámení se současným stavem a budoucností jatek, které jsou významnou kulturní památkou Ostravy, zařazenou do seznamu ohrožených památkových objektů. Účast v debatě zatím přislíbili Naďa Goryczková, ředitelka Národního památkového ústavu Ostrava, Petr Kajnar, ostravský primátor aj.

25. 10. 2008
Knihovna města Ostravy připravuje výstavu Píseň písní, která představí kresby a koláže ostravského výtvarníka Karla Harudy.  Vernisáž bude 4. 11.  v  16 hodin, a to v hudebním oddělení  KMO, jenž se nachází v budově u Sýkorova mostu v Moravské Ostravě.  O hodinu později začne beseda s malířem. Výstava potrvá do 29. listopadu.

24. 10. 2008
BesedaVčera se uskutečnila v Domě umění přednáška Jindřicha Vybírala o slavných vilách Moravskoslezského kraje. Nejmladší profesor v ČR seznámil všechny přítomné s příběhy rodinných sídel a jejich majitelů. Dozvěděli se tak nejen o historii a architektuře těchto budov, ale také o šťastných a méně šťastných osudech jednotlivých rodin, které v nich žili a žijí. Svým nadšením strhl profesor Vybíral i publikum, které asi dvě hodiny téměř bez dechu putovalo od jednoho výstavního panelu k dalšímu. Přednáška bude v ostravském Domě umění pokračovat komentovanou prohlídkou Martina Strakoše, a to  4. 11. 2008  v 17.30 hodin. (text a foto: Jana Šrubařová, GVUO, na snímku prof. Jindřich Vybíral a  ing. arch. Naďa Goryczková,  ředitelka Památkového ústavu v Ostravě.)

23. 10. 2008
GolaOd 22. do 24. října probíhá v Ostravě sedmý ročník mezinárodního festivalu filmů a televizních pořadů o technických  a průmyslových památkách Techné Ostrava 2008, se zaměřením na vědeckou spolupráci a cestovní ruch. Hlavním tématem akce, kterou organizuje porubský Dům kultury Poklad s Vysokou školou báňskou - TU, je ochrana technického a industriálního dědictví a možnosti jeho nového využití. V rámci festivalu byla včera zahájena výstava fotografií polského autora Arkadiusze Goly, jehož snímky zachycují hornický kolorit města Zabrze a okolí. Fotografie jsou k zhlédnutí v Ostravském muzeu (foto: autor  na vernisáži). Více o Techné 2008.

22. 10. 2008
V klubu Atlantik dnes od 16 hod. proběhne slavnostní program Den ostravské hispanistiky, který připomene 15. výročí založení oddělení španělštiny na Filozofické fakultě Ostravské univerzity v Ostravě.  Pro návštěvníky je připraveno vystoupení studentů: recitace, zpěv, hudba. Součástí akce je také uvedení španělského filmu v originální verzi a setkání pedagogů s absolventy i současnými studujícími.

21. 10. 2008

MažoretkyKoncem minulého týdne se konala přehlídka zájmové činnosti ostravských středisek volného času. Zúčastnily se jí také soubory ze Slovenska. Více.


17. 10. 2008
Čtyřlístek – centrum pro osoby se zdravotním postižením Ostrava ve spolupráci s Múzickou školou při Lidové konzervatoři se speciálním zaměřením na děti a mládež se zdravotním postižením v Ostravě – Mariánských Horách, připravuje v již druhý ročník koncertního projektu Všechny barvy duhy. Letošní koncert, v němž vystoupí jako hosté zpěváci Věra Špinarová, Radek Pastrňák, pianista Richard Pogoda a hráč na cimbál Daniel Skála, se uskuteční ve čtvrtek 6. listopadu v 18.00 hodin v Divadle Antonína Dvořáka v Ostravě. Vstupenky lze zakoupit již nyní v předprodeji Národního divadla moravskoslezského. 

16. 10. 2008
Festival tvorby necentrálních studií veřejnoprávních televizí Visegrádské čtyřky proběhl letos v Maďarsku. Do soutěže bylo přihlášeno 55 snímků realizovaných v Banské Bystrici, Brně, Košicích, Krakově, Miskolci, Ostravě, Rzeszowě, Užhorodu a Szegédu.  Ostravské televizní studio získalo v této soutěžní přehlídce ve Visegradu hlavní cenu: Visegrádskou pečeť si odnesl dokument Zločin jménem Katyň. Mezi dalšími oceněnými pořady byly magazín Babylon a dokumenty Muž, který přecenil českou duši, Češi očima Poláků a Poláci očima Čechů. Zvláštní cenu maďarské televize získal pak dokument Černí a černější.

Ve dnech 23. až 25. října proběhne v Ostravě literární festival Protimluv.fest 2008. Koná za podpory nadace International Visegrad Fund a Ministerstva kultury České republiky. Zúčastní se jej hosté z Maďarska Slovenska a Polska. Program, v němž literatura bude mít hlavní slovo a bude propojena s výtvarným a hudebním uměním, se uskuteční v prostorách kavárny knihkupectví Academia, v Domě knihy Librex, v antikvariátu a klubu Fiducia i  Hudebním bazaru. Více.

15. 10. 2008
Dne 16. října uvítá náměstek primátora Ostravy Vojtěch Mynář v ostravské radnici velvyslankyni Lotyšské republiky Argitu Daudze, která navštíví krajské město u příležitosti výstavy Ohlasy Pražského jara a Charta 77 v Lotyšsku/Pobaltí. Tato putovní expozice byla zahájena v červnu v Praze, poté byla k vidění v  Chomutově, Plzni a v Českých Budějovicích.. V Ostravě ji  zájemci mohou zhlédnout v Galerii Student (v budově Ostravské univerzity na Českobratrské ul.) od 16. do 20. října. Velvyslankyně Lotyšské republiky se zúčastní i studentského workshopu Rok 1968 – pokus o obnovu občanské společnosti. Tuto akci zorganizovala katedra historie OU.

14. 10. 2008
Antikvariát a klub Fiducia oslaví 17. října desetiletí své existence. Při této příležitosti byl vydán sborník textů, nazvaný Fiducia - důvěrně, který shrnuje nejvýznamnější aktivity tohoto ostravského kulturního centra, jehož význam přesahuje hranice Ostravy.  Příspěvky do něj napsali literární historik Vladimír Justl, undergroundový spisovatel s ostravskými kořeny Jaromír Konečný, kunsthistorik Otto Urban, spisovatel Jan Balabán, držitel ceny Magnesia litera za prózu, a další významné osobnosti.
 
13. 10. 2008
Dům kultury města Ostravy bude ve dnech 15. až 17. října  místem konání XII. gerontologických dnů Ostrava. K tématům tohoto celostátního kongresu patří mimo jiné terénní sociální služby a systém vzdělávání pracovníků ve zdravotně sociálních službách. V rámci akce bude udělena cena za mimořádný přínos v oboru gerontologie pro rok 2008.

11. 10. 2008
Evropské dny handicapu 2
Od 6. do 10. října  probíhaly v Ostravě Evropském dny handicapu.  Podrobné informace.


8. 10. 2008
V severovýchodní části Moravskoslezského kraje se opět zhoršil stav ovzduší. Koncentrace polétavého prachu překračuje stanovený limit. Prognóza meteorologů poukazuje na špatné rozptylové podmínky v Ostravsko-karvinské aglomeraci do konce týdne. Malé děti a starší lidé by měli v této oblasti omezit pobyt venku. Zvýšené koncentrace znečišťujících látek v ovzduší mohou mít za následek např. zhoršení nemocí dýchacích cest a srdečně cévních, snižují i odolnost organismu proti virovým onemocněním.

7.  10. 2008
Na Prokešově náměstí v Ostravě před radniční budovou a také ve výstavní síni ve 4. patře Radnice města Ostravy je od včerejšího dne umístěna výstava uměleckých smaltů velkých formátů, která umělci vytvořili v prostředí smaltovny firmy Vítkovice Power Engineering, a sice v rámci projektu Smalt art Vítkovice 2008. Akce se zúčastnilo 15 výtvarných umělců. 

6. 10. 2008
Zaniklý svět českých Romů a SintůFotografická výstava Zaniklý svět českých Romů a Sintů byla otevřena  6. října ve foyeru Radnice města Ostravy. Ojedinělá akce postihuje historii jejich života na území našeho státu. Významnou součást tvoří unikátní fotografie z rodinných archivů, pořízené v období před II. světovou válkou. Výstava potrvá do 20. 10. 20085. 10. 2008
Výstavu karikatur upozorňujících na politickou situaci v Barmě mohou zájemci vidět v Ostravě.  Jde o práce jednoho z nejvýznamnějších současných barmských karikaturistů Harn Lay.  Bude od 7. října v antikvariátu a klubu Fiducia. Vernisáž se koná v 18 hod. 

2. 10. 2008
BudovaV říjnu zahájí Moravskoslezský kraj výstavbu budovy Integrovaného bezpečnostního centra (IBC) v Ostravě. Plánované náklady jsou 680 miliónů korun, 85 % přijde z fondů Evropské unie, zbytek peněz zajistí státní rozpočet, přispějí také město Ostrava a Moravskoslezský kraj. V rámci ČR i EU jde o realizaci unikátního projektu regionálního záchranného systému, který se v budoucnu může stát modelem pro podobná střediska v Evropě. Centrum by mělo být dokončeno v r. 2011 a bude situováno na místě nedostavěné budovy META v blízkosti hasičské stanice a Městské nemocnice na Fifejdách. Krajské IBC bude mimo jiné propojovat práci policistů, záchranářů a hasičů.

1. 10. 2008
Evropské dny handicapuOd 6. do 10. října budou probíhat v Ostravě Evropském dny handicapu. Letos se uskuteční už po šestnácté. Pořadatelem je Asociace TrigonEvropské dny handicapu, která pozvala do Ostravy delegaci z Francie, Itálie, Belgie, Portugalska, Maďarska a také z  Polska i ze Slovenska. Trigon pro účastníky akce připravil zajímavý program, jehož součástí je např. dvoudenní konference na téma syndrom vyhoření a začlenění dětí s handicapem do běžného školního prostředí, dále workshopy a diskuze, sportovní soutěže a divadelní vystoupení.

Frýdek-Místek žije literaturou: Městská knihovna společně s Kulturním sdružením Bezručův kraj a ostravskou pobočkou Obce spisovatelů uvede 10. 10. od 17 hod., ve kterém Literárně-dramatická společnost Místecká Viola představí tvorbu autorů Moravskoslezského kraje (Evy Kotarbové, Ireny Kopecké, Richarda Sobotky, Lydie Romanské, Libora Knězka, Jana Kukuczky a Miroslava Stoniše).

30. 9. 2008
Muzeum Těšínska, pobočka v Havířově, se zaměřilo na skvostnou pochutinu - čokoládu, a otevřelo ve svých prostorách na Dělnické ul. v Havířově-Městě výstavu Sladký život čokolády. Vše zajímavé si zde můžete přečíst na krásně provedených panelech, zhlédnete i řadu fotografií a rovněž porcelánu, ze kterého se speciálně čokoláda pila. Výstava a potrvá až do konce ledna 2009.

29. 9. 2008
Výstava Slavné vily Moravskoslezského kraje bude dnes v 17 hod. zahájena v ostravském Domě umění a potrvá do 8. 11. 2008.

27. 9. 2008
Zítra se koná Svatováclavský jarmark na náměstí Sv. Čecha v Ostravě-Přívoze. Nabízí pestrý kulturní program. Začátek akce je v 10 hod.

25. 9. 2008
DětiJak sdělila Eva Bělohlavá, bylo to v r. 2000, kdy  pracovnice Střediska volného času v Moravské Ostravě hledaly výstižný název pro dětské „olympijské“ hry v tradičních i netradičních disciplínách. Přišly na to děti-spolupracovníci a světlo světa spatřila Dětiáda. Ta letošní, podzimní, která se uskutečnila pro nepřízeň počasí v tělocvičně SVČ Ostrčilova ve středu 24. září, byla už čtrnáctá. Zúčastnilo se jí 81 dětí z MŠ a 138 ze ZŠ, které soutěžily například v bowlingu, skoku do výšky a dálky či  chůzi na chůdách. Hlavní odměnou pro družstva tentokrát nebyly sladkosti, ale každý soutěžící kolektiv dostal deskovou hru. Dětiáda byla tradičně financována městským obvodem Moravská Ostrava a Přívoz.

24. 9. 2008
logoNa svém včerejším zasedání schválili zastupitelé Ostravy nové logo města, které vyjadřuje velmi jednoduše – třemi vykřičníky – charakter krajské metropole, jeho obyvatel i zeměpisné polohy. Více informací.

23. 9. 2008
David EscobedoNetradiční výstavu plastik můžete vidět v hudebním oddělení Knihovny města Ostravy do 30. září 2008. Jde o keramické plastiky mexického výtvarníka Davida Escobedo (na snímku vpravo), který se kromě vlastní výtvarné tvorby zaměřuje i na práci s postiženými, převážně nevidoucími lidmi. (Text a foto: Antonín Gavlas). Více informací.


ČT připravila ke krajským volbám mimořádná vysílání diskusního pořadu Otázky Václava Moravce - Speciál. Do diskuse budou pozváni lídři pěti až šesti stran, koalic nebo hnutí, kteří získají nejvíce procent ve dvou na sobě nezávislých průzkumech volebních preferencí v kraji. Besed se mohou zúčastnit i diváci a dostanou prostor pro kladení otázek. V Ostravě se přímý přenos vysílá ve čtvrtek 25. září od 21 hod. z Domu kultury Akord. Sál bude pro veřejnost otevřen od 19.30 hod. až do jeho zaplnění.

Světová elita tanečníků přijede do Ostravy na tradiční Czech Dance Open 2008, soutěž ve standardních a latinskoamerických tancích. Soutěžit  bude  v ČEZ Aréně ve dnech 4. a 5. října. Program začne v sobotu od 9 hodin standardním tancem juniorů, od 11 hodin nastoupí ke své soutěži Grand Slam latin dospělí. Nedělní dopoledne bude patřit mládeži a juniorům (10 a 11 hod.). V 15 hod. pak začne závěrečná soutěž IDSF International Open ve standardu dospělých.

22. 9. 2008
Poradní sbor seniorů primátora města Ostravy vyhlásil II. ročník ankety Senior roku. Návrh na ocenění u příležitosti Mezinárodního dne seniorů může do 15. října 2008 zaslat každý, kdo zná aktivního nebo něčím jiným výjimečného Ostravana staršího 60 let. V přihlášce je potřeba uvést jméno, příjmení, věk a kontakt na kandidáta, zdůvodnění nominace, jméno a kontakt na předkladatele. Tipy posílejte na adresu redakce Ostravská radnice, Prokešovo náměstí 8, 729 30 Ostrava nebo na e-mail: gbalcarikova@ostrava.cz. Na obálku nebo do e-mailu připište heslo Senior roku 2008. Vítěz ankety bude vyhlášen a oceněn v listopadu letošního roku.

21. 9. 2008

Moravskoslezský kraj čerpal v nejvyšší možné míře prostředky ze Společného regionálního programu (SROP) ČR na léta 2004 – 2006, které byly určeny na zkvalitnění dopravní sítě, takže bylo realizováno celkem 15 projektů asi za jednu miliardu korun. Evropská unie se na nich finančně podílela přibližně 680 miliony Kč a Moravskoslezský kraj 270 mil. Kč. Finančně nejnáročnější byla rekonstrukce Českobratrské ulice v centru Ostravy, jenž zahrnovala kromě stavby nového mostu i opravu dalších komunikací. Šlo o investici za více než 300 mil. Kč, jež  podstatně zlepšila dopravu v krajském městě. Kvalitnější dopravní spojení v Jeseníkách zase přinesla  rekonstrukce silnice mezi Rýmařovem a Ondřejovem za 45 mil. Kč. Tato stavba zahrnovala mimo jiné i rekonstrukci sedmi mostů.


12. 9. 2008
V Ostravě na Slovenské ulici v Přívoze bylo včera slavnostně otevřeno Národní dopravní informační a řídicí, které uvedlo do provozu Ředitelství silnic a dálnic ČR.Úkolem moderního pracoviště je sběr, zpracování, sdílení, publikování a distribuce dopravních informací a dat z celé sítě pozemních komunikací v České republice. Otevření se se zúčastnil předseda vlády Mirek Topolánek, krajský hejtman Evžen Tošenovský, ministr dopravy Aleš Řebíček a další významné osobnosti. Informace střediska je možno najít i na internetových stránkách: www.dopravniinfo.cz

V Moravskoslezském kraji vznikne monitorovací systém ochrany přírody. Jeho realizace bude zahájena příští rok a potrvá do r. 2011. Počítá se s náklady 10 mil. Kč. Většina finančních prostředků je zaručena dotací z fondů Evropské unie. Podíl kraje představuje 1,5 milionu korun. Po zavedení monitorovacího systému bude mít severní Morava a Slezsko unikátní prostředek na sledování ochrany fauny a flory.

11. 9. 2008
V Moravskoslezském kraji vznikne monitorovací systém ochrany přírody. Jeho realizace bude zahájena příští rok a potrvá do r. 2011. Počítá se s náklady 10 mil. Kč. Většina finančních prostředků je zaručena dotací z fondů Evropské unie. Podíl kraje představuje 1,5 milionu korun. Po zavedení monitorovacího systému bude mít severní Morava a Slezsko unikátní prostředek na sledování ochrany fauny a flory.

V Ostravě dnes začíná další ročník Setkání partnerských měst V4, jehož se vedle představitelů Ostravy zúčastní i zástupci Košic, polských Katovic a maďarského Miškolce. Oficiální program začne večer na Slezskoostravském hradě. Tématem letošního setkání je kulturní dědictví – od historie k současnosti. Část programu se uskuteční odpoledne v areálu Hornického muzea OKD a v Landek parku, kde proběhnout Hry bez hranic na tamním sportovišti. Zástupci jednotlivých měst budou soutěžit v plážovém volejbalu, streetballu, tenisu, bowlingu, petanque a v lukostřelbě.

Sympozium LandekMezinárodní sochařské sympozium Landek 2008, konané v Ostravě- Petřkovicích v areálu Hornického muzea OKD, pokračuje do 12. 9. 2008. Více informací. 

Svlékání z růže, to je název nové básnické sbírky Lydie Romanské, předsedkyně ostravského střediska Obce spisovatelů. Křest této knižní novinky, vydané ve vydavatelství Montanex, se uskuteční 12. 9. v galerii Mlejn (Moravská Ostrava, Nádražní ul. 138a). Akce se proběhne pod záštitou starostky městského obvodu Ostrava-Svinov Hany Hauptové. Začíná v 17 hod. Verše z nové knihy bude recitovat herečka Alena Sasínová a jejich autorka. V pořadu představí vlastní tvorbu také básník Theofil Halama (žijící v USA) a vystoupí rozhlasová a televizní moderátorka Kateřina Huberová, na violoncello zahraje Miroslav Doležil.

10. 9. 2008
V ostravské Bonver Aréně (bývalé hale Tatran) začne 12. 9. v 17 hodin program  Ostrava se baví. Akce má nejen zábavný, ale také charitativní účel: výtěžek ze vstupného bude věnován vybranému stacionáři. Vše organizuje karvinský oddíl stolního tenisu KLUBsten. Diváci se mohou těšit na exhibici ve stolním tenise, které se zúčastní i Petr Korbel, pětinásobný účastník olympijských her. Pro nejmenší diváky je připraveno vystoupení Dády Patrasové. Starším je určeno hlavně vystoupení Michala Davida a skupina Elán revival.

9. 9. 2008
V rámci cyklu Ostravský strakáč se dnes uskuteční v Knihovně města Ostravy od 17 hod. beseda s ostravským publicistou a spisovatelem Břetislavem Olšerem, držitelem cen E. E. Kischeza za výjimečná díla literatury faktu. Akce  proběhne ve společenském sále ústřední knihovny KMO (budova u Sýkorova mostu.)

8. 9. 2008
Kolotoč Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě uvede v pátek 12. 9. reprízu opery Václava Trojana Kolotoč, která měla premiéru letos v březnu. Představení ozvláštní, že v něm vystoupí Vít Charous, vnuk libretistky operního díla Marie Charousové-Gardavské, a syn skladatele Václav Trojan. Hostem bude také Základní umělecká škola ze Studénky. Inscenace začíná v 18.30 v  Divadle Antonína Dvořáka. (Foto: Josef  Hradil).Ode dneška do pátku tohoto týdne probíhá zápis do zájmových útvarů a kroužků Střediska volného času Ostrčilova v Moravské Ostravě. Více.

7. 9. 2008
PřehradaČeská televize Ostrava uvádí ve vysílání od srpna 2008 do 2. 11. na ČT 1 vždy v neděli v 16. 25 hod. nový třináctidílný cyklus Zatopené osudy. Pořad diváky přivádí do míst několika českých přehrad, připomíná historii těchto lokalit, kde dříve pulsoval čilý život a oživuje osudy lidí, kteří se museli kvůli stavbě vodních děl vystěhovat z obcí, kde se narodili a žili. Více informací o seriálu.
6. 9. 2008
V redakci zpravodajství Televizního studia Ostrava vrcholí přípravy na vysílání nové podoby pořadu Dobré ráno. Ostravská verze má stanoveno vysílání v každý lichý týden na ČT2 od 5.59 hod. První  podzimní vydání odstartuje v pondělí 8. září 2008. Poprvé se také divákům představí nová moderátorská dvojice: Monika Žídková a Radek Erben.

Polsko se může pochlubit Světovou hornickou výstavou, která začíná  9. 9. 2008 ve městě Sosnovec a je součástí 21.  světového kongresu hornictví a veletrhu, jež se koná také v Krakově a Katovicích. Výstavy se zúčastní 23 zemí k nimž patří např. Austrálie, Belgie, Bulharsko, Česká republika, Čína, Dánsko, Francie, Nizozemí, Irsko, Indie, Izrael, Japonsko, Kanada, Německo, USA aj. Výstava je určena nejen pro odborníky ale pro širokou veřejnost. Potrvá do 12. 9.  Zájemci ji najdou v moderním  výstavním centru Expo Silesia v Sosnovi, které vzniklo na místě bývalého závodu Silma a bylo uvedeno do provozu v lednu letošního roku. Více informací.

Včera byl zahájen nový školní rok ve 1st International School of Ostrava. Poprvé se tak stalo v prostorách Centra volného času na Ostrčilově ulici v Ostravě, které škole pronajalo město Ostrava. 1st International School of Ostrava zahrnuje vedle bilingvního gymnázia a celoživotního vzdělávání nově i mezinárodní ZŠ, která umožňuje výuku podle mezinárodně uznávaných norem. Využívat ji budou hlavně děti zahraničních zaměstnanců, přístupná je i českým školákům.

5. 9. 2008
Delegace statutárního města Ostravy v čele s náměstkem primátora Vojtěchem Mynářem odcestovala do ruského Volgogradu, kde se účastní Dnů města. Ve dnech 4. až 7. září je legendární město-hrdina dějištěm řady společenských a kulturních akcí. V zábavném programu bude Ostravu reprezentovat hudební skupina Rock and Roll Band Marcela Woodmana.

4. 9. 2008
Vzpomínková akce WOLFRAM 2008 se uskuteční v  neděli 7. září v restauraci Hotel Rajská bouda v obci Malenovice. Je věnována je protifašistickému odboji, konkrétně činnosti výsadkové skupiny Wolfram a poslednímu žijícímu příslušníkovi - plukovníkovi ve výslužbě Robertu Matulovi, čestnému občanu města Ostravy. Součástí vzpomínkové akce bude přednáška o činnosti skupiny a promítání dokumentárního filmu o Robertu Matulovi. Program bude zakončen pietním aktem s položením věnců na místním hřbitově.

2. 9.  2008
Ve dnech 2. až 7. září probíhá v Košicích 2. roč. Festivalu divadel střední Evropy. Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě se jej zúčastní inscenací komorní verze barokní opery Il cavaliere errante (Potulný rytíř) Tommasa Traetty. Návštěvníci přehlídky ji uvidí 6. 9. Ještě předtím bude Il cavaliere errante uveden „doma“ - ve zkušebně Divadla Antonína Dvořáka, a to 3. a 4. 9. v 19 hodin. 

Střední průmyslová škola v Karviné může počítat s rekonstrukcí. Moravskoslezský kraj, její zřizovatel, totiž získá ze státního rozpočtu a fondů Evropské unie celkem 41,9 milionu korun na obnovu a modernizaci školní budovy. Tyto finanční prostředky kraj doplní ze svého rozpočtu 18 miliony korun.

1. 9. 2008
ProjektSAREZA, městská obchodní společnost Sportovní a rekreační zařízení města Ostravy, s. r. o., připravila v návaznosti na zahájení  II. etapy rekonstrukce Lázní Moravská Ostrava akci Den otevřených dveří tohoto objektu. Zájemci měli možnost v pondělí 1. 9. 2008 v době od 10 do 16 hodin navštívit dlouhodobě uzavřené vnitřní prostory lázní a prohlédnout si za doprovodného výkladu současný stav budovy. Mimo jiné byly veřejnosti zpřístupněny i prostory nacházející se přímo pod bazénovou vanou, dále prádelna a také kryt civilní ochrany, který se v rámci rekonstrukce promění ve vodní svět s podvodní jeskyní, malou řekou a hydromasážemi. Předpokládá se, že tato investiční akce bude dokončena v červnu 2009.  (Foto: Představa o části interiéru po rekonstrukci. Více foto.)

Ostravský magistrát upozorňuje občany, že ve správním obvodu Ostrava-město bude z důvodu technologické odstávky centrálních správních evidencí ministerstva vnitra v pátek 5. 9. 2008 pro veřejnost uzavřen provoz oddělení evidence obyvatel a občanských průkazů a oddělení cestovních dokladů odboru vnitřních věcí Magistrátu města Ostravy, se sídlem na ul. Gorkého 2 v Moravské Ostravě. Uvedené ministerstvo předpokládá, že provoz informačních systémů bude obnoven 8. září 2008.

29. 8. 2008
V sobotu 30. srpna v 17 hodin bude po několikaměsíční opravě opět obnoven provoz na mostu v Lihovarské ulici (přes řeku Lučinu) v Ostravě-Radvanicích. Obnova začala letos v dubnu za plné uzávěry, otevřen byl jenom průchod pro pěší. Do poloviny září mají být dokončeny nezbytné úpravy v terénu pod mostní konstrukcí na březích Lučiny.

28. 8. 2008
Ve školním roce 2008/2009 bude ve středních školách Moravskoslezského kraje studovat ve všech formách vzdělávání včetně nástavbového studia asi 71 tisíc žáků. Ve srovnání s loňským rokem je to přibližně o tisíc méně. Maturitní zkoušky čekají zhruba 11,5 tisíce žáků. Více informací.

27. 8. 2008
U příležitosti nedávného 40. výročí okupačního vstupu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v r. 1968 proběhne zítra od 17 hodin v ostravském Domě knihy Librex beseda s rozhlasovou a televizní hlasatelkou Kamilou Moučkovou.

26. 8. 2008
Do 73 základních škol v Ostravě nastoupí 1. září asi 3022 prvňáčků, to je přibližně stejný počet jako v r. 2007, kdy jich bylo 3058. Přesné údaje budou známy až v polovině října. Od loňského školního roku si mohou rodiče vybírat základní školy i na základě tzv. školního vzdělávacího programu, který je v ZŠ různorodý, někde např. nabízejí rozšířenou výuku cizích jazyků, jinde zaměření na výpočetní techniku, sport nebo na hudební, výtvarnou či dramatickou výchovu. Ostrava má také školu bilingvní a ZŠ, která se specializuje na výuku dětí zahraničních investorů.

Návštěvníci webu Moravskoslezského kraje mají nově k dispozici stránky, které umožňují náhled do územních plánů. V uplynulých dnech byla totiž zprovozněna webová aplikace podpořená grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Nachází na adrese: http://mapy.kr-moravskoslezsky.cz/ost/.

25. 8. 2008
Alice GregorčíkováAlice GregorčíkováV minulém týdnu při dopravní nehodě tragicky zemřela ředitelka Základní školy v Gajdošově ulici v Ostravě - PhDr. Alice Gregorčíková. Rodina a přátelé se s ní naposledy rozloučí v pátek 29. srpna 2008 odpoledne v ostravské katedrále Božského Spasitele. Alice Gregorčíková patřila k významným ostravským pedagogům a organizátorkám řady kulturních akcí. Více informací.
24. 8. 2008

PanoramasMěsto Ostrava připravilo ve spolupráci se společností Panoramas výstavu sférických fotografií Ostravská panoramata, kterou zájemci najdou v prostorách Hradní galerie na Slezskoostravském hradě do 21. 9. 2008. Většina vystavených děl bude po ukončení této akce součástí putovní výstavy Česká panoramata, jež proběhne v řadě měst České republiky do konce roku 2009. (foto: Divadlo A. Dvořáka v Ostravě).

31. 7. 2008
V České republice pokračuje 9. týden řetězová hladovka proti umístění amerického radaru.  Více informací.

30. 7. 2008
Pod záštitou náměstka hejtmana pro oblast životního prostředí Pavla Lukši uspořádal Moravskoslezský kraj dne 30. 7. v hotelu Imperial slavnostní vyhlášení výsledků soutěže Podnikatel roku 2008  z hlediska jeho vztahu k životnímu prostředí v Moravskoslezském kraji. V kat. A byla nejlepší společnost DVOŘÁK LESY, SADY, ZAHRADY, s. r. o., O.-Petřkovice, která zajištuje pěstování lesa, těžbu dřeva, terénní úpravy zahrad, hřbitovů, sadů a údržbou zeleně. V kategorii B nejvyšší ocenění získala společnost Severomoravské vodovody a kanalizace, a. s., jež dodává pitnou vodu zákazníkům z regionu severní Moravy a Slezska, zajišťuje likvidaci a čistění odpadních vod a správu kanalizačního a vodovodního řadu.

26. 7. 2008
K pěti vodotryskům na Masarykově náměstí v centru Ostravy přibyly trysky mlžení pro osvěžování v době parna. Mlžení trvá asi pět minut (v době od  8 do 22 hod.) a je v provozu, když skončí každá hodina, a to za zvuků zvonkohry. Dodatečná montáž trysek stála 208 563 Kč.

24. 7. 2008
BaletV těchto dnech probíhá na ostravské Janáčkově konzervatoři mezinárodní letní škola baletu a tance, a sice pod názvem Ballet&Dance Workshop Ostrava. Akce je organizována pro zájemce ve věku do 30 let. Letos přijeli např. z Izraele, Itálie, Finska, Španělska, Francie, Německa a dalších států, aby se zdokonalili v baletním a tanečním umění pod vedením českých choreografů Jany Kurové, Igora Vejsady a zahraničních hostů, k nimž patří také Rosaline Subel-Kassel (Izrael), Pierre Alain Perez (Francie) nebo Luca Tozzi (Itálie). Letní škola baletu a tance vyvrcholí v Ostravě ve dnech 2.,  3. a 4. srpna galakoncerty konanými ve velkém sále Janáčkovy konzervatoře. Ballet&Dance Workshop Ostrava 2008 získal částečnou finanční podporu Moravskoslezského kraje a statutárního města Ostravy. (Foto Libor Andrýsek: Lonští účastníci akce Ryan Morrison a Alyssa Thompson z USA)

23. 7. 2008
Studenti z Ostravy a Zlína excelovali na letní škole Bang & Olufsen v Dánsku. Unikátní nabídku společnosti Bang & Olufsen využilo sedm českých talentovaných studentů z Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě a Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Tři týdny prázdnin věnovali zdokonalení se ve svém studijním oboru a rozvíjení dobrých nápadů v oblasti luxusní spotřební elektroniky.  Více informací.

22. 7. 2008
Ministr životního prostředí Martin Bursík informoval včera hejtmana Moravskoslezského kraje Evžena Tošenovského a desítku starostů z Opavska a Bruntálska o stavu protipovodňových opatření na horním toku řeky Opavy a také o budoucích rozvojových možnostech obce Nové Heřmanovy. Vysvětlil důvody, proč ministerstva životního prostředí a zemědělství zvolila menší variantu výstavby přehrady v Nových Heřminovech. Ta zaručí, že bude zatopena jen část obce, což Bursík považuje za jediné a nejlepší možné řešení. Pro tamní občany to znamená, že v r. 2015 bude v souvislosti se zahájením stavby přestěhováno 50 nemovitostí včetně 18 obytných domů. Ministr Bursík besedoval také s občany obce Nové Heřminovy.

21. 7. 2008

Ukázka z představeníDne 22. 7. zahájí náměstek primátora Zdeněk Trejbal ve 20.30 hod. na Slezskoostravském hradě přehlídku divadelních představení Shakespearovské slavnosti, které se v Ostravě uskuteční poprvé. Statutární město Ostrava na akci, konanou pod záštitou primátora, přispělo částkou 300 tisíc korun. V představeních Komedie omylů, Bouře, Richard III. a Jak se vám líbí hraje řada známých herců, například Jan Tříska, Martin Huba, Zuzana Kajnarová, Jerzy Stuhr, Marián Labuda, Zuzana Norisová a Martin Dejdar. (Foto z inscenace Richard III., kterou uvede Teatr Ludowy Krakow, autor snímku. Sebastian Strana). Více informací o přehlídce.

Největší projekt Moravskoslezského kraje v oblasti ochrany přírody a krajiny, zaměřený na likvidaci křídlatky v povodí Morávky, vstoupil do druhého roku realizace. Rostlina, která dorůstá až do čtyřmetrové výšky, zabírá v kraji pod Beskydami asi 350 ha plochy. Tento agresivní plevel vytlačuje původní vegetaci a způsobuje erozi půdy. Celkový rozpočet čtyřletého projektu, finančně podpořeného Evropskou unií z programu LIFE-Nature, je zhruba 28 miliónů korun.

10. 7. 2008
Kvůli opravě komunikace a tramvajové tratě bude ulice Ruská v Ostravě-Vítkovicích od soboty 12. 7. do neděle 27. 7. zcela uzavřena v úseku od ul. Štramberské po ul. Jeremenkovu. O odklonu dopravy více na stránkách Dopravního podniku Ostrava.

9. 7. 2008
Zpravodajství Televizního studia Ostrava přiblíží mezinárodní festival Colours of Ostrava prostřednictvím pořadu Dobré rána z Moravy a Slezska, a to v pátek 11. 7. od 5:59 hod., kdy začne živé vysílání ze Slezskoostravského hradu a z hudební scény Tent. V programu vystoupí britská kapela Orkestra del Sol a český písničkář Tomáš Klus. Moderování připadne Kateřině Huberové a Monice Horsákové. Jejich hosty budou: ředitelka festivalu Zlata Holušová, hudební kritik Jiří Moravčík, Jiří Sedlák a Marcela Krplová za produkci přehlídky, dále Lenka Sedláčková a Igor Vejsada, kteří organizují velkolepý projekt Tanec přes Stodolní.  Festival začne zítra (viz níže) a potrvá do 13. 7. 

8. 7. 2008
Galerie Mlejn pokračuje v cyklu Léto s polskými výtvarníky. Je výsledkem spolupráce Spolku Mlejn z Ostravy a Sdružení Opolski Garaž Sztuki-Opole a A-Kwadrat-Opole, zaměřené na výměnu výstav regionu Ostravy a Opole v letech 2008 až 2013. Tentokrát budou vystavovat umělci z Opole ze sdružení Opolski Garaž Sztuki a jejich přátelé. Představí se celkem 22 výtvarníků. Vernisáž k jejich výstavě proběhne ve Mlejně 10. 7. v  18 hod.

7. 7. 2008
Na podnět Krajské hygienické stanice Ostrava vyhlašuje město Ostrava celoplošnou deratizaci a je jejím garantem. Bude se uskutečňovat podle harmonogramu. Např. první etapa proběhne od 10. září až do října v obvodech Slezská Ostrava, Michálkovice, Radvanice a Bartovice, Petřkovice, Hošťálkovice, Lhotka, Poruba, Pustkovec, Svinov, Třebovice. Celá akce ve všech 23 městských obvodech by měla být ukončena do 10. listopadu.

6. 7. 2008
GargerekUž za čtyři dny bude v Ostravě zahájen mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava. Dne 10. 7. začne vystoupením známého norského saxofonisty Jana Garbareka. Letošní přehlídka má mít nejatraktivnější program za celou svou historii. Hlavními hvězdami akce jsou také zpěvačka Sinéad O’Connor (koncert 12. 7.), zakladatelé rave scény Happy Mondays (koncert 11. 7.), jedna z nejlepších současných elektronických kapel Goldfrapp (koncert 12. 7.) a gypsy-punkoví Gogol Bordello (koncert 13. 7.). Více informací. V pondělí 7. 7. se začnou v Ostravě zkušebně těžit tzv. laguny plné nebezpečných látek, které zůstaly po provozu bývalé chemičky Ostramo. Sdružení firem Čistá Ostrava k tomu získalo povolení od krajského úřadu.

Českoirská developerská společnost Red Group dokončila v Moravské Ostravě výstavbu druhé ze tří administrativních budov komplexu The Orchard. Jedná se o sedmipodlažní objekt, kde je 12 tisíc metrů čtverečních prostoru určeného pro kanceláře.

5. 7. 2008
PamátníkTradiční pouť na Radhošti se konala v sobotu 5. července 2008 na státní svátek Dne slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, letos 1145 let od chvíle, kdy se byzantské poselství vydalo na Velkou Moravu. Více informací.


2. 7. 2008

Výstavu polské autorky Gražyny Zarzecké-Czech chystá ostravská Galerie Mlejn. Představí její pastely a oleje vytvořené v posledním období. Bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 3. 7. v 18 hod. Tato výstava navazuje na přehlídky polského umění, prezentované Spolkem Mlejn v Galerii Mlejn a na Slezskoostravském hradě. Další výstavní akce zaměřená na polské umění bude otevřena za týden, také v galerii Mlejn. Jde o prezentaci děl 22 výtvarníků z  Opole.

30. 6. 2008
Výstava smaltySlavnostní zahájení mezinárodního sympozia Frýdlantský umělecký smalt 2008 bylo 30. 6. v Kulturním domě Frýdlant. Výstava smaltů bude zahájena 6. 7.  v 11 hod.  Více.

28. 6. 2008

Slavnostní zahájení XV. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy je právě dnes.  Festival potrvá do neděle 3. srpna. Pořadatel - Fond Janáčkovy Hukvaldy, o. s., připravil pestrý program, tj. dvě desítky koncertů a vystoupení. K účinkujícím patří Kubínovo kvarteto, Janáčkova filharmonie Ostrava, Pražská komorní filharmonie, Těšínské divadlo Český Těšín aj. Moravskoslezský kraj podpořil akci částkou 300 000 Kč.

Zastupitelé města Ostravy na svém červnovém jednání rozhodli o způsobu rozdělení přebytku hospodaření města za rok 2007 ve výši 445 miliónů korun. Z řady investičních akcí bude např. podpořena oprava komunikací a bytových domů v Jubilejní kolonii v městském obvodě Ostrava–Jih, který získal na své investiční akce padesát miliónů korun. (Více informací)

Zastupitelé Moravskoslezského kraje 26. 6. schválili závěrečný účet kraje a rozhodli o využití přebytku rozpočtu ve výši asi 442 milionů korun. Peníze jsou určeny zejména příspěvkovým organizacím a obcím na řešení nutných oprav a údržby majetku. Prostředky půjdou mimo jiné do oblasti školství, zdravotnictví či kultury. Zastupitelstvo také rozhodlo, že kvůli vzrůstající ceně ropy podpoří částkou 30,2 miliony korun dopravce zajišťující veřejné služby. 

27. 6. 2008
Závod pro všechny, kteří mají chuť si vyzkoušet svoji fyzičku, se uskuteční v sobotu 28. 6. v Ostravě. Jedná se o běh do schodů věže Nové radnice, který je součástí seriálu Garmin Run-Up 2008, pro nějž pořadatele vybrali šest věží v České republice. Soutěžící budou od 11. hodiny vybíhat každou minutu na krátký rozběh na náměstí před věží a poté budou zdolávat všechny schody vedoucí k cíli. Padesát z nich (s nejlepšími časy běhu) bude kvalifikováno do finále, které se bude konat v podvečer. Současně budou probíhat závody dětí, mládeže, módní přehlídky, koncert a další zábavný program. Vítězi každé etapy závodu Garmin Run-Up 2008 budou předány klíče od auta Porsche 911, které mu bude zapůjčeno na 1 den. Dále obdrží navigační systém. Pro soutěžící jsou i další ceny.

26. 6. 2008
Nedokončený skelet stavby naproti Domu kultury města Ostravy bude prodán. Ostravské zastupitelstvo včera rozhodlo o prodeji objektu a souvisejících pozemků společnosti Red House Development, a. s., a to za 52 780 000 Kč. Projektová studie počítá s jeho využitím a přestavbou na moderní budovu s byty, kancelářemi a obchody. Uvažuje se také o demolici skeletu a stavbě zcela nové budovy. (Více informací z jednání zastupitelstva

25. 6. 2008
Nakladatelství Repronis a knihkupectví Academia na Zámecké ul. v Ostravě pořádají 26. 6. křest dvou nových publikací: Ostravští hasiči aneb co jste hasiči, co jste dělali a Z havířských kolonií aneb jak se žilo havířským rodinám. Křest začíná v uvedeném knihkupectví v 16.30 hod.

24. 6. 2008
Předání cenyMoravskoslezský kraj letos už po sedmé odměňoval nejlepší  žáky středních škol v regionu. Z rukou náměstkyně hejtmana pro oblast školství Jaroslavy Wenigerové  si dnes 30 úspěšných studentů ve školním roce 2007/2008 převzalo ceny v celkové hodnotě 50 tisíc korun. Všichni ocenění dostali knižní poukázku, USB Flash Disk, drobné dárky prezentující Moravskoslezský kraj, květiny a referenční list. (Seznam úspěšných studentů)Zastupitelstvo Ostravy bude 25. 6. 2008 na svém 19. zasedání, které začíná v 9 hodin, projednávat mimo jiné tzv. Integrovaný plán rozvoje města. Protože každé takové zasedání je ze zákona veřejné, mohou se občané zúčastnit i tohoto jednání. Část plánu rozvoje s názvem Ostrava – magnet regionu byla připravena pro čerpání prostředků z EU. V rámci balíku finančních prostředků, o který Ostrava soutěží spolu s dalšími statutárními městy v kraji, je možné se ucházet o 2,9 mld. Kč.

11. 6. 2008
V pátek 13. června  se bude na slezskoostravském hradě konat festival Jazz Open Ostrava 2008. Tato akce, nad níž převzal záštitu ostravský primátor  Petr Kajnar, navazuje na tradici jazzových festivalů pořádaných v letech 1994 až 1998. Město Ostrava na Jazz Open Ostrava 2008 přispělo částkou 100 tisíc korun.

9. 6. 2008
Gymnázium Olgy Havlové v Ostravě-Porubě má nový sportovní areál. Vznikl díky rekonstrukci školního hřiště, která trvala 9 měsíců. Jde o moderní sportoviště na ploše 1000 metrů čtverečních, jež má i bezbariérový přístup, a proto je  mohou využívat i zdravotně postižení sportovci. Vybudování areálu stálo 3 miliony korun, které věnovala společnost ArcelorMittal Ostrava.

Asociace TRIGON zve veřejnost na akci Den otevřených dveří, konanou 10. 6. od 9 do 16 hod.  v budově na Skautské ul. 1045 v O.-Porubě. Návštěvníci se mohou seznámit  s činností organizace, která je zaměřena na pomoc zdravotně postiženým. Více informací  o asociaci. 

8. 6. 2008

Nová Karolina - projekt Dne 6. června byla v Ostravě slavnostně zahájena výstavby městské části Nová Karolina, za účasti investora společnosti Multi Development, primátora města Petra Kajnara a dalších významných osobností. Nová Karolina vznikne v blízkosti historického centra Ostravy na území 32 ha. Má být vytvořeno 97 000 m2 maloobchodních prostor, 67 000 m2 kanceláří, 78 000 m2 ploch pro bydlení, 3500 parkovacích míst. Budou postaveny také objekty, jež budou sloužit pro pro kulturní, sportovní a společenskou činnost. Vznik nové městské části je rozvržen do čtyř etap, poslední by měla skončit  v roce 2016.
Nyní se již realizuje první etapa výstavby, na kterou se počítá s náklady ve výši 7 miliard Kč a její dokončení se předpokládá v polovině r. 2010. Do té doby vyrostou objekty obchodně zábavního centra s plochou asi 56 000 m2, dále administrativního komplexu s plochou 23 000 m2, bytový dům s 200 byty, podzemní parkoviště pod nově vzniklým centrálním náměstím. Budou rekonstruovány 2 historické objekty - elektrocentrála a ústředna elektrocentrály. Součástí I. etapy je i vybudování komunikací pro osobní automobilovou a hromadnou městskou dopravu. Pěším bude sloužit také moderní lávka, která spojí Novou Karolinu s  nádražím vlakovým (Ostrava-střed) a autobusovým. Ta bude postavena podle projektu světově uznávané architektky Evy Jiřičné. Celkové náklady na výstavbu městské části jsou podle dosavadního odhadu asi 15 mld. (Foto ze zahájení výstavby a vizualizace Nové Karoliny,  stará Karolina.)

7. 6. 2008
Otevření galerieOstrava má nový výstavní prostor: Slezská galerie zahájila svou činnost 3. 6. 2008 vernisáží výstavy Evropská města v grafice od 15. do 19. století. Návštěvníkům jsou nyní představeny exponáty především ze sbírek Muzea architektury ve Vratislavi a také z Ostravského muzea. K vidění je 120 grafik, na nichž je zachyceno 90 míst v Evropě. Patronem výstavy se stal Jerzy Kronhold, generální konzul Polské republiky v Ostravě (na snímku uprostřed). Galerie se nachází v budově slezskoostravské radnice (na Těšínské ul.). Její výstavní činnost je zaměřena na architekturu. Provozní doba: út až pá - od 10 do 18 hod., so a ne - od 10 do 16 hod. (Foto: Martyna Radlowska-Obrusník).

6. 6. 2008
V rámci mezinárodního Festivalu soudobé taneční tvorby, který je v Ostravě uveden jako Tanec Ostrava 2008, vystoupí v neděli 8. června vynikající španělský soubor. Jeho představení  Todos los gatos son pardos (Potmě jsou všechny kočky černé) v ostravském Divadle loutek začne v 19 hodin. Diváci se mohou těšit na odvážné kombinace současného tance se španělským flamengem. Hvězdou představení je tanečnice a choreografka Teresa Nieto.

5. 6. 2008
Rada kraje včera rozhodla o navýšení finančních prostředků firmám poskytujícím linkovou osobní dopravu na období letošního roku. Společnost Connex Morava získá dalších 1,5 mil. korun, holding TQM více než 800 tisíc, ČSAD Havířov 1,6 mil. Kč a ČSAD Frýdek-Místek 2,5 mil. Kč. Navýšené finance poslouží dopravcům k úhradě ztrát vzniklých např. poskytováním žákovského jízdného v rámci závazku veřejné služby v linkové osobní dopravě. Krajští radní mimo jiné také rozhodli o poskytnutí investiční účelové dotace jeden 1 mil. Kč z rozpočtu Moravskoslezského kraje obci Staré Hamry a městům Studénka a Rýmařov. Dotace je určena ke kompletní rekonstrukci automobilních cisteren CAS Tatra 148, kterými disponují sbory dobrovolných hasičů uvedených obcí. 

4. 6. 2008
Tina Šálková a Lubomír PospíšilDvanáctiletá Tina Šálková patří k těm školákům z ostravských základních škol, kteří dnes z rukou náměstka primátora Lubomíra Pospíšila přijali ocenění Žákovská osobnost. Dívka je žákyní ZŠ Slezská Ostrava, Bohumínská 72, a titul jí byl udělen za úspěchy v jezdeckém sportu (např. v celostátním žebříčku výkonnosti se umístila v roce 2007 na 3. místě v kategorii skoky -  8 až 12 let. Ze stejné školy je Libor Čmucha, který obdržel uznání za pomoc blízké osobě. Ocenění Žákovská osobnost získalo celkem 7 dětí. Udělena byla také tři uznání Žákovský kolektiv. Tím se mohou chlubit ZŠ Matiční, ZŠ Nádražní a ZŠ Bělský let. (Více)

4. 6. 2008
6. června přijme primátor Ostravy Petr Kajnar delegaci z partnerského města Miškolce. Návštěvu z Maďarska dále čeká např. prohlídka večerní Ostravy z vyhlídkové věže Nové radnice, návštěva slezskoostravského hradu, projížďka historickou tramvají, exkurze do Dopravního podniku Ostrava, prohlídka zoo, známé Stodolní ulice, Centra tísňového volání a Hornického  muzea OKD Landek.

3. 6. 2008
Žáci ostravských základních škol převezmou  4. června 2008 ocenění „Žákovská osobnost" a ,,Žákovský kolektiv“. Tyto ceny jsou udělovány za výjimečné dovednosti, záchranu lidských životů, popř. prokázání statečnosti v mimořádné situaci. Slavnostní předání pamětních listů a dárkových předmětů se uskuteční od 9 hodin v budově Radnice města Ostravy. Pro přítomné žáky, rodiče, učitele, zástupce městských obvodů a České školní inspekce je připraven krátký kulturní program a návštěva radniční věže s výkladem.

2. 6. 2008
V informačním centru Czech Turismus na Staroměstském náměstí v Praze probíhá od 2. do 15. 6. prezentace Moravskoslezského kraje jako místa s unikátními historickými a technickými památkami ale také jako regionu s bohatou kulturní nabídkou. Součástí akce je doprovodný program, k němuž např. patří vystoupení folklorních skupin, ukázky lidové tvorby a ochutnávky krajových specialit. Smyslem akce je přilákat do kraje větší počet turistů.

30. 5. 2008
Na včerejší mimořádné schůzi Rady města Ostravy bylo přijato usnesení, kterým se podporuje vznik zahraniční školy v Ostravě, založené 1st International School of Ostrava, s.r.o. Škola bude provozována podle britských osnov a vyučovacím jazykem bude pouze angličtina. 

Na Koblovských jezerech (štěrkovna Antošovice) se 1. června uskuteční od 10 do 15 hod. zábavný program Dětský den. Organizátor Mirago.cz, Půjčovna loděk,  nabídne dětem řadu soutěží. Akce se pořádá ve spolupráci s městským obvodem Slezská Ostrava.

29. 5. 2008
Nová budova GVUODnes byl slavnostně uveden do provozu nový objekt Galerie výtvarného umění v Ostravě. Jedná se o čtyřpodlažní budovu, která se nachází v centru Ostravy na Poděbradově ul. Dům prodělal nákladnou rekonstrukci, do níž Moravskoslezský kraj investoval  téměř 39 mil. korun. V budově je nyní část administrativní, nacházejí se tam depozitáře, veřejně přístupná knihovna s badatelnou, sociální zázemí, dílny a další prostory nezbytné pro činnost moderní galerie.
Na včerejším zasedání zastupitelé Ostravy rozhodli o poskytnutí účelové dotace ve výši 300 000 Kč na realizaci projektu Shakespearovské slavnosti na Slezskoostravském hradě. Akce se bude konat ve dnech 22. července až 6. srpna pod záštitou primátora Petra Kajnara. Ve čtyřech inscenacích, které budou na programu, diváci uvidí např.  Jana Třísku, Mariána Labudu nebo Jerzyho Stuhra z krakovského divadla.  Více informací z jednání zastupitelstva.

28. 5. 2008
Dne 7. 6. proběhne na Masarykově náměstí v Karviné-Fryštátu Festival národnostních menšin. V čase od 10 do 18 hod. v něm vystoupí řada  souborů: Šmykňa Ostrava, Błędowianie Havířov, Kalliopi Šumperk, Gimnaści Vendryně, Cimbálová muzika Milana Horvátha Brno, kolektiv Lycea Řekyň v ČR, Púčik Brno, Tanenčí soubor Oldrzychovice a Jekhetane. Festival uzavře divadelní představení Těšínského divadla "Těšínské nebe..." ve velkém sále městského kulturního domu (od 19 hod.).

27. 5. 2008
V reprezentativních prostorách Magistrátu města Ostravy byly 26. 5. oceněny nejvýraznější sportovní osobnosti města za rok 2007. Nejlepší sportovkyní Ostravy se stala atletka Denisa Ščerbová. Titul Talent roku získala vícebojařka a osminásobná mistryně ČR Kateřina Cachová. Hodnocení Nejlepší sportovní kolektiv obdržela horolezecká expedice, která pod vedením Leopolda Sulovského zdolala obávanou horu K2. Sportovní osobností roku 2007 je hokejová legenda, brankář Josef Mikoláš, který v lednu oslavil sedmdesát let.

Viděno třemiViděno třemi - takový je název nové fotografické publikace, kterou vydal Moravskoslezský kraj pro propagační účely. Kniha vznikala asi šest měsíců. Autory snímků jsou Petr Šimčík, Petr Sikula a Štefan Špic. Úvodní komentář napsala Irena Korbelářová ze Slezské univerzity v Opavě. Postihuje v něm historii území Moravskoslezského kraje.  Text má i anglickou jazykovou mutaci. Knižní publikace není volně prodejná, má sloužit jako bezplatný materiál k propagaci na konferencích cestovního ruchu, na veletrzích nebo jako dárek pro hosty hejtmanství. Knihu včera pokřtil hejtman Evžen Tošenovský (foto).


26. 5. 2008

Nová Karolina Na místě, kde stávala koksovna Karolina, bude 6. června v 17 hod. zahájena výstavba ostravské městské části Nová Karolina. V průběhu dvou let má v lokalitě vyrůst velké zábavní a obchodní centrum, vybuduje se patrové parkoviště, postaví také bytové domy, administrativní centrum, hlavní ulice a náměstí. Do podoby kulturní haly bude zrekonstruován památkově chráněný průmyslový objekt známý pod názvem Dvojhalí. Čtvrť Nová Karolina zahrne 240 000 m2 maloobchodních, kancelářských a rezidenčních prostor na ploše 32 ha. Slavnostní zahájení stavby zahrne položení základního kamene, také vystoupení V. Špinarové, H. Zeťové a kapely Kryštof. Součástí akce bude i letecká akrobacie skupiny Flying Bulls a helikoptéry Red Bull. Program, moderovaný L. Marešem,  zakončí ve  22 hod. ohňostroj. 

28. 5. 2008
DorotkaDne 28. 5. 2008 byl v Těšínském divadle v Českém Těšíně zahájen XIX. ročník mezinárodního divadelního festivalu Bez hranic. Jako první byla v  jeho programu uvedena inscenace pražského Švandova divadla Dorotka (viz foto). Hru napsala Magdalena Frydrychová z Třince.  Součástí divadelního festivalu  je od 30. 5. do 1. 6. i mezinárodní setkání spisovatelů.  Více informací.Orco Foundation, Rotary Club Ostrava International, Monty School a MaMaison Hotel Imperial Ostrava z vlastní iniciativy pořádají ve dnech 31. 5. a 1. 6. charitativní akci pod názvem “Děti pro děti”. Více informací a další podrobnosti k programu.

23. 5. 2008
Herec Luděk Eliáš je po mnoho let výraznou osobností ostravského kulturního světa. Byl mimo jiné i divadelním ředitelem a šéfredaktorem v televizi. Jeho jedinečný a  mnohdy velmi pohnutý život zachytil dokumentární film Televizního studia Ostrava, nazvaný Osud č. A 2026. V něm jsou připomenuty také Eliášovy zážitky spojené s pobytem v terezínského ghettu a v osvětimském věznění. Snímek vznikl v dramaturgii Martina Červenky a v režii Petra Lokaje. Zájemci jej mohou zhlédnout v předpremiéře v ostravském klubu Atlantik ve čtvrtek 29. 5. od 18 hod. V televizním vysílání bude uveden 17. 6. (na ČT2).

22. 5. 2008
Muzeum Beskyd Frýdek-Místek a Literárně dramatická společnost Místecká Viola zvou své příznivce na literární odpoledne se spisovatelem, básníkem, novinářem, hudebníkem a železným mužem Milanem Richterem. Vystoupí v pořadu nazvaném Vám to chci říci, který se uskuteční 25. května v Rytířském sále frýdeckého zámku od 15 hodin.

21. 5. 2008
Tiskovka na konzulátu PRGenerální  konzulát Polské republiky v Ostravě byl včera místem konání tiskové konference k 19. ročníku mezinárodního divadelního festivalu "Bez hranic", který bude zahájen 28. 5. a potrvá do 31. 5. V jeho rámci se v Českém Těšíně a polském Cieszyně odehraje více než 30 představení ve čtyřech dnech a proběhnou doprovodné akce - koncerty a výstavy aj.. Představí se soubory z ČR, Polska, Slovenska a Maďarska. Dramaturgie letošního festivalu položila důraz i na inscenace alternativních divadelních scén. V soutěžní části přehlídky se představí řada špičkových souborů: pražské Divadlo Komedie či Švandovo divadlo na Smíchově, brněnské Divadlo Husa na provázku aj. K slavnostnímu předání prestižní ceny Zlomená závora dojde v sobotu 31. 5. Více informací.  (na snímku vicekonzulka Agnieszka Fedorów, vlevo, s organizátory festivalu.)

19. 5.  2008
Společnost IKEA Centre Česká republika, s. r. o., se rozhodla ukončit provoz bezplatných autobusových linek Z1 a Z2, které zabezpečují obsluhu střediska Shopping Park Avion. Provoz linek, které byly dosud zajišťovány Dopravním podnikem Ostrava a. s., bude ukončen k 15. červnu 2008. Podle vedení společnosti IKEA jsou důvodem ukončení provozu vysoké finanční závazky a také rozšíření stávajícího areálu o další obchodní pavilóny. 

18. 5. 2008
Občanského sdružení sv. Václav zve občany na veřejnou diskuzi Kácíme nebo sázíme, jejímž hlavním tématem bude náhradní výsadba za vykácené stromy v Moravské Ostravě a Přívozu. Část večera bude zaměřena i na rekonstrukci Komenského sadů. Debata se bude konat 19. května v Komorní scéně Aréna (budova u Sýkorova mostu) od 18 hod. Pozvání přijali: Jiří Havlíček, místostarosta městského obvodu MOaP, Pavel Valerián, vedoucí odboru ochrany životního prostředí Magistrátu města Ostravy, Věra Koutecká, soudní znalec v oboru ochrany přírody aj.

16. 5. 2008
Od 15. 5. do  17. 5. se v Katovicích konají Česko-polské dny, kterých se zúčastní ostravský primátor Petr Kajnar a další zástupci metropole Moravskoslezského kraje. V rámci této akce, zahrnující sportovní a kulturní programy,  je právě dnes v Katovicích slavnostně otevřeno informačního středisko Ostravy. 

Náměstek primátora Vojtěch Mynář přijal včera dopoledne v budově Radnice města Ostravy delegaci Klubu Hrdinů Sovětského svazu a Ruské federace, vedenou jeho předsedou generál-plukovníkem Nikolajem Timofejevičem Antoškinem. Součástí programu hostů bylo i položení věnců u památníku padlých sovětských vojáků v Komenského sadech.

15. 5. 2008Mallinski
V Domě knihy Librex proběhla 14. 5. další přednáška v rámci programového cyklu Polský stolek, který pořádá katedra slavistiky Ostravské univerzity. Tentokrát byla zaměřena na bližší seznámení s jednou z nejmodernějších evropských knihoven - Slezskou knihovnou v Katovicích. Její historii, výstavbu nové budovy, která byla otevřena v roce 1998, současnou činnost, k níž patří i vydávání pozoruhodných knih, přiblížil ředitel Jan Malinski. Slezská knihovna je také vědeckým pracovištěm, kde působí mnoho odborníků a vědců. Převážná část zaměstnanců má vysokoškolské vzdělání. 

14. 5. 2008
V září vstoupí v platnost nové znění vyhlášky, která na území města Ostravy zakazuje volný pohyb psů bez vodítka. Nadále bude možné nechat volně psy pobíhat pouze v lokalitách, které jsou touto vyhláškou stanoveny. Změnu si vyžádaly praktické zkušenosti, kdy strážníci městské policie nemohli striktně vyžadovat vedení psa na vodítku a nejúčinněji tak zabránit situacím, ve kterých neovladatelný pes ohrožoval nebo napadal člověka, příp. jiného psa. 

12. 5. 2008
Českobratrská ulice po rekonstrukciOstravská ulice Českobratrská, 800 metrů této komunikace od křižovatky s Nádražní ul. ve směru k ul. Varenské, byla od srpna 2006 v rekonstrukci a 11. 5. 2008 se dočkala znovuzprovoznění. O den později proběhlo slavnostní otevření obnoveného úseku za přítomnosti náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje Pavola Lukši a primátora Petra Kajnara. Rekonstrukce dopravní tepny trvala 23 měsíců (prováděla ji firma ODS - Dopravní stavby Ostrava) a zahrnovala 61 samostatných stavebních objektů. Bylo do ní investováno 309 miliónů korun. Moravskoslezský kraj poskytl 238 mil. Kč (182 mil. Kč získal z fondů EU). Město Ostrava dalo na rekonstrukci 71 mil. Kč. Hlavní a nejnákladnější částí této investiční akce byla výstavba dvě stě čtyřicet metrů dlouhého mostu, který je dvoupruhový, zatímco zbytek rekonstruované komunikace má čtyři jízdní pruhy. V dohledné době by měla začít ve zmíněném úseku výstavba tzv. jižního mostu.  (Foto)

11. 5. 2008
GasparoneVčerejší premiéra operety vídeňského klasika Carla Millöckera Gasparone, záhadný loupežník, se velmi vydařila. V roli guvernantky Zenobie exceloval Petr Miller - na snímku uprostřed, vpravo od něho v první řadě Anna Martušková a vlevo Miroslav Urbánek. Více o inscenaci.10. 5. 2008
MajákV pondělí 12. května  začíná v Ostravě 10. ročník přehlídky amatérského divadla Maják, kterou organizuje Centrum kultury a vzdělávání Moravská Ostrava za finanční podpory statutárního města Ostravy. Více informací na http://www.klubatlantik.cz/


8.  5. 2008
Soutok Lučiny a OstraviceBěhem několika minut se dojde z historického centra Ostravy k soutoku řeky Ostravice a Lučiny. Zhruba od tohoto místa má být v budoucnu tok Ostravice až po její splynutí s nedalekou Odrou výrazně upraven, stejně jako břehy. Měly by vzniknout plochy pro slunění, cyklotrasy a kromě jiného i jezy, které tuto část řeky učiní splavnou i pro větší plavidla než kanoe.
7.  5. 2008
Generální konzul KronholdDen 3. květen je státním svátkem Polské republiky, který připomíná vznik první  ústavy (v  r. 1791),  jež se stala symbolem boje Poláků za samostatný stát. U příležitosti tohoto svátku se každým rokem koná slavnost v zahradě Generálního konzulátu PR v  Ostravě. Letos se tak stalo 6. května. Hosty - významné politiky, zástupce firem, vysokých škol, kulturních institucí aj.  - přijal generální konzul PR v Ostravě Jerzy Kronhold s chotí. Slavnostní akce byla ozvláštněna přítomnosti náměstka ministra zahraničí Polska Jana Borkowského, který ve svém projevu  mimo jiné podtrhl význam spolupráce ČR a PR v rámci shengenského prostoru. Generální konzul pak předal  Zlatý kříž za zásluhy čtyřem našim občanům, jejichž činnost je léta zaměřena na propagaci polské kultury a státu v Česku. Ocenění získali Józef Pilich, Józef Jachnicki, Jan Jochynek a Boguslaw Stonawski. U příležitosti oslavy státního svátku PR byla předána pamětní medaile Krajského vojenského velitelství v Ostravě generálnímu konzulovi Jerzymu Kronholdovi a vicekonzulce Agnieszce Fedorów. (Foto)

6. 5. 2008
Rekonstrukce Českobratrské ulice v centru města finišuje. Ve dnech 8. až 11. května bude tato dopravní tepna Ostravy uzavřena z důvodu definitivního převedení na nové přemostění přes silnici I/56 -  ulici Cihelní. Bude instalováno definitivní dopravní značení, demontováno a namontováno trolejové vedení v nové trase.  Termín uzavírky: od 8. 5. 7 hod. do 11. 5.  18 hod.

Moravskoslezský kraj rozdělil dotace pro rok 2008 na obnovu kulturních památek, a sice částku 8,2 mil. korun. Tato finanční podpora umožní realizaci 23 projektů. Např. nové střechy se dočká kostel ve Starém Bohumíně, v Kunčicích pod Ondřejníkem či Holčovicích. V kostele Neposkvrněného početí Panny Marie ve Starém Městě u Bruntálu budou renovovány vzácné gotické fresky, v areálu ostravského dolu Alexandr dojde k opravě bývalé kovárny. Další dotace umožní např. pokračování rekonstrukce vodního mlýna Wesselsky v Loučkách u Oder (ze 17. stol.) Díky dlouhodobé podpoře kraje se letos dokončí obnova 5 sakrálních památek na Bruntálsku a Krnovsku, jejichž opravy trvají už několik let.

4. 5. 2008
Florian V 10 hodin veřejnost očekávala slavnostní odhalení restaurované sochy sv. Floriána (patrona hasičů) na Masarykově náměstí v Ostravě.  Po projevech významných osobností - primátora Petra Kajnara, biskupa ostravsko-opavské diecéze Františka Lobkowicze a dalších, k němu skutečně došlo a Florián byl také znovu vysvěcen. Poté byli pamětními medailemi vyznamenáni někteří příslušníci sdružení dobrovolných hasičů  a noví požárníci složili slib. 
Sv. Florián stál na náměstí od r. 1763, odstraněn byl v roce 1960 a r. 1983 byla socha umístěna vedle kostela v Ostravě-Hrabůvce.  Nyní se vrátila na původní místo. (Foto)

3. 5. 2008
V pondělí 5. 5. v 17 hodin zahájí Pavel Zuchnický v Knihovně města Ostravy – pobočka Fifejdy, výstavu svých fotografií Indie – kroky naděje. Obsahuje fotografie, které byly pořízeny na podporu projektu Adopce dětí na dálku Diecézní charity Hradce Králové. Výstava potrvá do 31. 5.
Ostravský rodák Pavel Zuchnický se převážně věnuje reportážím, sociální fotografii a dokumentu. Vystudoval lidovou konzervatoř. Jako volný fotograf spolupracuje s nakladatelstvím Portál, Českou katolickou charitou a jinými humanitními organizacemi. Má za sebou řadu samostatných výstav. Je držitelem čestného uznání ve fotografické soutěži Děti v nouzi aj. 

2. 5. 2008
Zastupitelé města Ostravy dne 30. dubna schválili vyhlášení výběrového řízení na poskytnutí neinvestičních dotací na pořízení, zachování a obnovu hodnot místního kulturního, národního a historického povědomí, které nejsou prohlášeny kulturními památkami. V praxi si mohou o finanční příspěvek požádat zájemci, kteří plánují pořídit, pečovat nebo obnovit místní památníky, pamětní místa, pamětní desky, čestné hroby nebo kapličky na území města Ostravy. Žádosti lze podat do 13. června 2008 na odboru Útvaru hlavního architekta, v kanceláři č. 423. Další informace z jednání Zastupitelstva města Ostravy.

29. 4. 2008
ZachranářkyJaroslava Wenigerová, náměstkyně hejtmana MSK, dnes ocenila dvě dívky za odvahu a pohotové jednání v krizové situaci. Jsou to Eva Korecká a Zuzana Kudělková. První dívka, studentka 1. ročníku Střední zdravotnické školy ve Frýdku-Místku, jako jediná na ostrůvku MHD v Ostravě poskytla první pomoc muži, který zkolaboval. Provedla dýchání z úst do úst, srdeční masáž a přivolala rychlou záchrannou službu. Zuzana Kudělková, žákyně AHOL–SOŠ v Ostravě se stala svědkem dopravní nehody, při které automobil vrazil  do sloupu tramvajového vedení. Bez pomoci druhých vyprostila řidiče z airbagu a dostala ho ven z vozidla. Muž byl v šoku, dívka proto okamžitě kontaktovala linku tísňového volání. Do chvíle příjezdu policie poskytla poraněnému první pomoc.

28. 4. 2008
Slavnostní akt u příležitosti 63. výročí osvobození města Ostravy a ukončení druhé světové války, spojený s položením věnců a kytic, se uskuteční ve středu 30. dubna 2008 od devíti hodin u pomníku v Komenského sadech. Pietního aktu se zúčastní vedení města Ostravy, zástupce Moravskoslezského kraje, generální konzul Ruské federace v Brně Viktor Ivanovič Sibilev, zástupce Generálního konzulátu Polské republiky Ostravě, členové Českého svazu bojovníků za svobodu, Jednoty Československé obce legionářské a dalších organizací.

26. 4. 2008
ŠavrdaDne 2. 5. 2008 si veřejnost připomene 20. výročí předčasné smrti ostravského spisovatele Jaromíra Šavrdy, signatáře Charty 77.  K uctění jeho památky se bude konat v 10 hodin mše svatá v kostele sv. Kateřiny v Ostravě-Hrabové a poté pietní vzpomínka u jeho hrobu na nedalekém hřbitově.  
Více informací o Jaromíru Šavrdovi.  


25. 4. 2008
Ostrava město poezieDne 24. dubna 2008 se uskutečnil v Komorní scéně Aréna první pořad cyklu Ostrava město poezie, který organizovalo ostravské středisko Obce spisovatelů.  Byla v něm představena tvorba jeho třinácti autorů. Básně a prózu v režii Zdeňka Pavlíčka nastudovali (zleva) herec Pavel Liška (z Národního divadla moravskoslezského), básnířka  Lydie Romanská, herci Tereza Růžičková a Zdeněk Pavlíček (oba z Divadla loutek Ostrava).  O hudební vstupy se postarali kytaristé Pavel Marek a Lubomír Erneker.  Pořad finančně podpořil městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz. Tvorbu svých další členů představí ostravské středisko Obce spisovatelů 18. června a také v listopadu 2008. (Foto: Eva Kotarbová). 

LepoldNa slavnostním představení Balet gala aneb Setkání v Praze, které se uskutečnilo 24. 4. 2008 v pražském Národním divadle, byla udělena cena Philip Morris Ballet Flower Award 2007 sólistovi baletu Národního divadla moravskoslezského v Ostravě Lukáši Lepoldovi. Ocenění je každoročně předáváno nejlepšímu umělci České republiky v oboru klasický tanec.

24. 4. 2008
V neděli 4. května proběhne slavnostní odhalení restaurované sochy sv. Floriána (patrona hasičů) na Masarykově náměstí v Ostravě.  V 10 hodin za zvuku zvonkohry z Ostravského muzea začne slavnost, během níž vystoupí biskup ostravsko-opavské diecéze  František Lobkowic  a primátor Petr Kajnar.  Poté budou vyznamenáni někteří příslušníci sdružení dobrovolných hasičů a slib složí jeho noví  členové. V okolí sochy bude k vidění historická i soudobá požární technika. Sv. Florián stál na náměstí od r. 1763, odstraněn byl v roce 1960  a r. 1983 byla socha umístěna vedle kostela v Ostravě-Hrabůvce.

22. 4. 2008
Od 26. 4. do 3. 5. se bude konat Mezinárodní šachový festival Ostravský koník. Hlavní program se uskuteční v Domě kultury města Ostravy. Bližší informace najdete na www.ostravskykonik.cz. K festivalu patří také doprovodný program. První začne 24. 4. v 15.30 na Masarykově náměstí, a je to simultánka pro veřejnost šachového mistra Lukáše Klímy z Ostravy. Organizátoři zajistili také výstavu světově uznávaného karikaturisty Miroslava Bartáka, mezi výtvarnými artefakty budou i nové karikatury z jeho chystané knihy.

21. 4. 2008
Předpremiérové promítání dvou dílů Šumných měst za účasti autorů - Radovana Lipuse a David Vávry se bude konat tento pátek 25. 4. od 19 hod. v ostravském klubu Fiducia.  Uvedeny budou díly Šumný Přerov a Šumný Praděd. Po projekci proběhne beseda. Další informace o projektu Šumná města najdete na www.sumnamesta.cz .

19. 4. 2008
Pátý ročník festivalu filmů o trvale udržitelném rozvoji TUR Ostrava se uskuteční ve dnech 21. až 25. dubna v Domě kultury města Ostravy. Je do něj přihlášeno téměř 60 filmů z celého světa, poprvé také z Austrálie a Afriky. Filmy o ochraně přírody a mezilidských vztazích doplní v besedách zajímavé osobnosti (např. horolezec Leopold Sulovský, výtvarník a spisovatel Ludvík Kunc aj.). Součástí doprovodného programu bude vystoupení studentů maturitního ročníku Janáčkovy konzervatoře Ostrava s představením Johna Patricka Sex v šestém poschodí. Více informací na www.turfilm.cz.

16. 4. 2008
Rekonstrukce Českobratrské ulice v centru Ostravy finišuje. S dokončením se počítá do měsíce. Ve dnech 18. - 20. 4. bude na tuto dopravní tepnu pokládán asfaltový povrch, a proto bude v úseku od ul. Cingrovy (Cihelní) po ulici Nádražní uzavřena. Autobusová linka č. 99 bude jezdit po své obvyklé trase, v době uzavírky bude minibusu umožněn průjezd přes Českobratrskou ulici. Trolejbusová doprava bude nahrazena autobusy.  Přesný termín uzavírky: od 18. 4. 16.00 hod. do 20. 4. 19.00 hod.

15. 4.  2008
Generální konzulát Polské republiky v Ostravě zve veřejnost na mimořádnou předpremiéru filmu A.  Wajdy Katyň. Promítat se bude už 17. dubna Centru kultury a vzdělávání VŠB-TU v Moravské Ostravě (kino Vesmír). Vstup volný, rezervce místa na e-mailové adrese educa24@seznam.cz. Promítání se zúčastní také rodiny důstojníků polské armády, kteří byli na počátku r. 1940 u Smolenska zavražděni. Před filmem bude uveden dokumentární snímek České televize Zločin jménem Katyň (režie P. Všelichová). Začátek akce je v 17 hodin. 

13. 4. 2008
V pondělí 14. dubna 2008 (od 10 hodin) se uskuteční v hotelu Atom v Ostravě druhé pracovní setkání předních odborníků, politiků, zástupců občanských sdružení a průmyslových podniků, kteří budou debatovat  o možnostech zlepšení kvality ovzduší v Ostravě, jež patří k nejvíce znečištěným v republice.

7. 4. 2008
Přízeň lásky andělské je název výstavy, která bude zahájena ve středu 9. dubna v 17.30 v Galerii na slezskoostravském hradě. Vystavují  autoři z Morávky: Bronislava Ulmanová, Aleš Ulman, Jan Guziur, Jakub Navrátil a Šimon Kubalka. Výstava potrvá do 11. května 2008.

4. 4. 2008
V budově Magistrátu města Ostravy bude v pondělí 7. 4. zahájena výstava Sokolové republice. K oslavám 90. výročí založení ČR ji připravila Sokolská župa Moravskoslezská. Vernisáž výstavy, která potrvá do 20. 4., začne ve foyeru Nové radnice na Prokešově náměstí v 15.30 hodin. K vystavujícím autorům patří  Olga Bubeníková, Iva Třísková, Miroslava Rychtářová, Jaroslav Vilím a Bohumír Roubal.

3. 4. 2008
Městská knihovna Frýdek-Místek pořádá 10. 4. od 17.00 hodin besedu s hokejovou legendou - Augustinem Bubeníkem, bývalým českým hokejistou a trenérem (na olympijských hrách v roce 1948 získal stříbrnou medaili, o rok později vyhrál na mistrovství světa v ledním hokeji.). Setkání se uskuteční  v Modrém salonku knihovny v Místku, Hlavní ul. č. 111.

2. 4. 2008
V hudebním oddělení Knihovny města Ostravy (v budově u Sýkorova mostu) byla dnes zahájena výstava O rovinu výše, prezentující kresby a keramické reliéfy Kateřiny Gavlasové. Potrvá do 30. dubna.

V hudebním oddělení ústředí Knihovny města Ostravy se včera uskutečnila beseda se spisovatelem Richardem Sobotkou a výtvarníkem i autorem několika knih Ludvíkem Kuncem, a sice v rámci již známého programového cyklu Ostravský strakáč. Vyprávění obou hostů o vlastní literární práci a událostech, které ji ovlivnily, trvalo téměř dvě hodiny. Oba zaujali návštěvníky tak, že jim bylo ze strany knihovny nabídnuto další setkání s obdivovateli jejich tvorby. Fotografie. 

1. 4. 2008

Základní umělecká škola Ostrava-Svinov organizuje vystoupení big-bendu Základní umělecké školy Zoltána Kodálya, který přijede z maďarského města Tőrőkszentmiklós. První koncert se uskuteční  v Jodovém sanatoriu Klimkovice 3. 4. v 19.30 hod. a druhý, ve spolupráci s Jazzovým kvartetem Jindřicha Czerného (ZUŠ Ostrava-Polanka), dne 4. 4. v 17 hod. v kinosále Polanky n./O.

29. 3. 2008
Slezskoostravský hrad patřil 28. března pedagogům. V jeho prostorách se u příležitosti Dne učitelů uskutečnilo slavnostní ocenění pedagogických pracovníků škol a školských zařízení Moravskoslezského kraje. Tato tradice vznikla v roce 2002. Letos předali hejtman kraje Evžen Tošenovský, jeho náměstkyně pro oblast školství  Jaroslava Wenigerová a ředitelka Krajského úřadu MSK Eva Kafková ocenění 30 učitelům a pedagogickým pracovníkům. Více.

28. 3. 2008
Včera dopoledne bylo v areálu společnosti OZO Ostrava v Ostravě-Přívoze slavnostně uvedeno do provozu speciální zařízení - myčka kontejnerů a popelových nádob na komunální odpad za 4 miliony korun. Jako první v regionu tak může OZO Ostrava  zajišťovat mytí kontejnerů pro město i další zájemce z okolních obcí. 

27. 3. 2008
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Ondřej Liška byl 27. 3. od ranních hodin hostem Moravskoslezského kraje. Začal tento svůj pracovní den symbolicky tím, že zahájil vyučování v Základní škole v Ostravě-Vítkovicích, která vzdělává děti ze sociálně slabších rodin. Více.

Zítra je v programu Domu kultury města Ostravy mimo jiné také Velká módní přehlídka. Jedná se o prestižní akci firmy Magic Helena, která má za sebou už desetiletou tradici v Praze. V našem městě se uvedená společnost takovou přehlídkou prezentuje poprvé. Více.

Zastupitelstvo Moravskoslezského kraje schválilo Program podpory aktivit v oblasti kultury na rok 2008. Na finanční dotaci se tak mohou těšit tři desítky žadatelů ze severní Moravy a Slezska. Zastupitelé rozdělili téměř 4 500 000 Kč. Podpořili pestrou řadu kulturních aktivit. Přehled projektů, schválených v Programu podpory, najdou zájemci na webových stránkách kraje. 

26. 3. 2008
Jedinečný úspěch desítky českých horolezců, z nichž většina žije v ostravském regionu, zachycuje dokument České televize Podruhé na K2. S týmem spolupracovníků jej připravily Monika Horsáková a Silvie Kleková, komentář namluvil herec, zpěvák a moderátor Richard Krajčo. Diváci jej měli možnost uvidět 28. října 2007 na ČT 24. O víkendu si neopakovatelné záběry vychutnali diváci mezinárodního festivalu Welzlovo filmobile v Zábřehu. Líbil se natolik, že mu v kategorii  profesionálních dokumentů udělili 2. místo.

25. 3. 2008
Zastupitelé města rozhodnou ve středu 26. března 2008 o udělení Cen města Ostravy třem významným osobnostem. Všichni nominovaní spojili svůj život a práci s městem Ostravou a významnou měrou se zasloužili o rozvoj uměleckých a kulturních aktivit. Více.

Na dnešním jednání Zastupitelstva městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz byly předány pamětní listy horolezcům Leopoldu Sulovskému a Josefu Lukášovi za úspěšné zdolání nejvyších vrcholů amerického kontinentu. Více.


21. 3. 2008
V předsálí jednacího sálu Senátu Parlamentu ČR republiky budou vystaveny výtvarné práce klientů Čtyřlístku - centra pro osoby se zdravotním postižením Ostrava. Jejich malby vznikaly při arteterapii. Patronkou výstavy, která bude k vidění od 25. 3. do 8. 4., je ostravská senátorka Liana Janáčková.
Už 2. 4. bude mít v Praze vernisáž další výstava ostravského Čtyřlístku, a sice v atriu Parlamentu ČR. Kolekce více než stovky malířských, keramických a rukodělných prací tam bude vystavena do 14. 4. Poprvé se podobná akce uskutečnila v roce 1999.

20. 3. 2008
Město Ostrava zahájilo v únoru rozsáhlé dotazníkové šetření mezi občany. Jeho cílem bylo zapojit obyvatele do přípravy Integrovaného plánu rozvoje města. Dotazník vyplnilo celkem 1155 respondentů, kteří odpovídali na otázky z oblasti cestovního ruchu, životního prostředí a dopravní dostupnosti města. Více informací.

18. 3. 2008
Vláda na svém pondělním zasedání zamítla poslanecký návrh na regulaci tržní síly velkých obchodních řetězců. Potravinářská komora s rozhodnutím vlády nesouhlasí. Návrh podal Michal Hašek (ČSSD) s dalšími pěti poslanci. Žádali v něm, aby obchodní řetězce zveřejňovaly své marže a přijaly etický kodex. Více.

17. 3. 2008
V klubu Fiducia se 19. 3. uskuteční autorské  Pavla Zajíčka. Začne v 18 hod. Autor vystoupí spolu s Tomášem Vtípilem a Daliborem Pyšem v pásmu Tekutá slova, odrazy v zrcadle, skrytá propojení. P. Zajíček je význou osobností českého literárního, hudebního a výtvarného undergroundu 70. let. minulého století. Založil s M. Hlavsou experimentální hudební soubor DG 307. Roku 1980 emigroval nejprve do Švédska, později do USA, kde se věnoval převážně výtvarnému umění. Od r. 1995 žije trvale v Praze. V souboru DG 307 dodnes působí jako autor textů, zpěvák a hudebník. Stále se věnuje literární tvorbě a výtvarnictví.

16. 3. 2008
Konference Kariéra 2008+ a veletrh pracovních příležitostí Symbióza - setkání firem, organizací, škol a studentů, které pořádá Vysoká škola báňská-TUO se koná od 19. do 21. března v aule VŠB. Významným partnerem projektu je město Ostrava, které na problematiku řešení trhu práce navazuje projektem Strategického plánu rozvoje města. Záštitu nad konferencí převzal primátor Ostravy Petr Kajnar. Město podpořilo projekt také finančně. Podrobný program na www.karieraplus.cz.

15. 3. 2008
Obyvatelé města Ostravy mohou od 1. dubna využívat novou bezplatnou telefonní linku 800 199 922, na kterou lze nahlásit závady nebo poškození veřejně prospěšného zařízení, např. závady na dopravním značení, poškozené lavičky, nefunkční jízdenkové automaty, nečitelné jízdní řády, nefunkční veřejné osvětlení nebo signalizační zařízení křižovatek, závady rozvodných a vodovodních sítí, neschůdnost chodníků, neupravenou veřejnou zeleň. Oznámit na ni budou moci např. i černé skládky nebo nález uhynulých zvířat. Zelenou linku 800 199 922 bude provozovat Městská policie Ostrava, která přijaté oznámení předá k řešení odpovědným organizacím

14. 3.  2008
Dnes vrcholí veletrh MIPIM, největší evropská přehlídka nemovitostí a investičních příležitostí, jejíž 19. ročník probíhá ve Festivalovém paláci v Cannes. Mezi významnými metropolemi se snaží posílit svou pozici a přitáhnout pozornost zahraničních investorů také město Ostrava. Do dnešního dne se akreditovalo na 30 000 účastníků z více než 8000 společností 85 zemí. Vedle Ostravy měly na veletrhu své expozice také Praha a Brno. S vlastním stánkem se prezentovala i slovenská metropole Bratislava.

11. 3. 2008
Dnes odpoledne v 16 hod. přišli do Domu knihy Librex příznivci a přátelé cyklisty Víti Dostála a publicisty Milana Švihálka. Pro tyto návštěvníky byla připravena autogramiáda u příležitosti vydání cestopisu Panamericana má láska, který shrnuje Dostálovy zážitky z cesty po americkém světadíle (červenec 2006 až březen 2007).  Nečekaným překvapením akce se stal svatební obřad, který se uskutečnil v krásném prostředí ostravského knižního paláce. Víťa Dostál (1959) si při něm vzal svou dlouholetou přítelkyni Andreu Havrlantovou (1976). Trvalé manželské štěstí jim popřál i nejslavnější český mořeplavec Richard Konkolski (od r. 1992 žije v USA), jenž byl dalším překvapením autogramiády,  která se uskutečnila po obřadu. (Foto)
 
7. 3. 2008
Včera byl v ostravském klubu Fiducia pokřtěn časopis Nové břehy, který vydává o. s. Obratník Starého Magdona ve spolupráci s vydavatelstvím Planet sounds. Vznik tohoto čtvrtletníku, zaměřeného na literaturu, hudbu a další umělecké žánry, finančně podpořilo statutární město Ostrava a další. Obsah časopisu autorsky i redakčně zajišťují studenti a pedagogové ostravské a opavské univerzity aj. Foto.

6. 3. 2008

- V pátek 7. 3. se v Městském muzeu v Ostravě od 9.30 hodin uskuteční slavnostní akt k 158. výročí narození prezidenta Tomáše G. Masaryka. Československá obec legionářská, Český svaz bojovníků za svobodu, Vojenské sdružení rehabilitovaných a Kruh českého pohraničí v Ostravě zvou na slavnostní shromáždění k 90. výročí bitvy u Bachmače a 65. výročí bitvy u Sokolova, které se koná 7. března v Husově sadu v Ostravě. Slavnostní projevy a kladení kytic a věnců začne v 11 hodin.

- Neznámí sprejeři před několika dny počmárali interiér tramvaje Dopravního podniku Ostrava. K činu došlo nedlouho po potrestání dvacetiletého Tomáše Pastrňáka, jemuž soud vyměřil šest měsíců žaláře za to, že v tramvaji vytvořil čtyři nápisy. Pastrňák byl v minulosti za podobné činy odsouzen, dvakrát k podmíněným trestům a jednou k veřejně prospěšným pracím.

3. 3. 2008
Spolek Mlejn zahajuje ve středu 5. března v 17.30  hod. letošní výstavní sezonu v prostorách slezskoostravského hradu, a to vernisáží k výstavě Eva Dudová - obrazy s motivy ze Skotska a Vladislava Šrámková - Hedvábná cesta.  Tato výstavní akce potrvá do 7. dubna 2008.

2. 3. 2008
Křest prvního čísla nového kulturního čtvrtletníku Nové břehy, zaměřeného na Opavsko a Ostravsko, se uskuteční v klubu Fiducia dne 6. 3. v 18 hod. Úvodní slovo pronese známá, zatím utajovaná osobnost. Hudbu obstará uznávaná vsetínská skupina Ležérně a vleže. Svou literární tvorbu představí mladí autoři Ondřej Hložek, Roman Polách a Marek Salamon.

29. 2. 2008
Dopravní podnik Ostrava vydává k celostátně vyhlášenému termínu změn jízdních řádů k 3. březnu 2008 Dodatek č. 1 k Jízdnímu řádu ODIS 2007/2008 - oblast Ostrava. Více informací.

Otevřený dopis Petra Kainara, primátora Ostravy,  zaměstnancům Dopravního podniku Ostrava, který je reakcí na situaci v DPO, kde je v současné době stávková pohotovost. K problému.

28. 2. 2008
Zastupitelé statutárního města Ostravy na svém včerejším zasedání schválili druhou část dotací, tentokrát pro oblast kultury, školství, sportu a volného času. První část účelových dotací pro neziskové, kulturní, sportovní a další instituce působící na území města, rozdali už v lednu. Na základě doporučení odborných komisí podpořili zastupitelé celkem 457 projektů částkou asi 35 mil. Kč.
.
Spisovatel a novinář Břetislav Olšer napsal rozhovor o čerstvé držitelce Oscara - Markétě Irglové z Valašského Meziříčí. Čtěte.

27. 2. 2008
Hejtman Moravskoslezského kraje E. Tošenovský a prezidentka o.s. Iniciativa občanského sdružení Bezpečí domova I. Ščerbová dnes předali ocenění dvaceti strážnicím městské policie z našeho regionu. Vyvrcholil tím unikátní projekt Žena - bezpečí s novou tváří pro město, zaměřený na boj proti domácímu násilí, zvýšení prestiže žen v uniformách a zlepšování vztahů mezi městskou policií a veřejností.

26. 2. 2008
Moravskoslezský kraj připravil ve spolupráci se školami, jichž je zřizovatelem, významné novinky pro školní rok 2008/2009. Jde o rozšíření vzdělávací nabídky středních škol o nové obory. Kraj tak reaguje na poptávku trhu práce, kdy firmám v regionu scházejí stovky špičkových dělníků a řemeslně zdatných specialistů. Více informací.

24. 2. 2008
Zastupitelstvo Moravskoslezského kraje na zasedání 21. 2. vzalo na vědomí stav přípravy projektu „Novostavba Moravskoslezské vědecké knihovny“. Budoucí krajská vědecká knihovna v ul. 28. října v Ostravě bude mít dva objekty, kromě vlastní knihovny také integrovaný parkovací dům. Předpokládané náklady na stavbu jsou 1,5 mld. korun. Parkovací objekt, který bude hrazen z rozpočtu MSK, má stát 300 mil. Kč. MSK, jenž je investorem výstavby, vyčlenil ve svém rozpočtu pro r. 2008 na realizaci investice 84,5 mil. Kč, což je podmínka finanční účasti státu na této krajské prioritě. Letos se má proinvestovat téměř 250 mil. Kč.

22. 2. 2008
Na návrh klubu zastupitelů ODS bylo včera přijato jednomyslně hlasy všech 55 přítomných zastupitelů všech politických stran mimořádné usnesení zastupitelstva kraje. V něm je vyjadřena podpora vzniku lékařské fakulty v Ostravě a vyslovena připravenost pomoci při jejím založení. Dále KZ podpořilo zařazení Fakultní nemocnice Ostrava do kategorie univerzitních nemocnic, představujících nejvyšší úroveň státních zdravotnických zařízení v zemi. Zastupitelé tak reagovali na informaci hejtmana kraje E. Tošenovského, který od ministra zdravotnictví T. Julínka obdržel písemnou záruku. Garance mimo jiné potvrzuje, že stát zůstane vlastníkem a zřizovatelem nemocnice, zahájí modernizaci na špičkové zdravotnické zařízení evropského typu, rozšíří kapacity specializovaných medicínských oborů pro občany celého regionu a po dohodě s jednou z lékařských fakult zřídí statut univerzitního pracoviště.

19. 2. 2008
Stálý profesionální soubor současného tance DOT 504 uvede 20. února v 19 hod. v Divadle loutek Ostrava inscenaci Exitofus, jejíž premiéra byla letos v lednu v pražském divadle Ponec. Námět, režie a výprava tanečního představení, ztvárňujícího téma smrti, jsou dílem ostravského umělce Tomáše Wolkmera. Autorem choreografie je Jaro Viňarský  Více informací.

16. 2. 2008
Antikvariát a klub Fiducia a Ostravská univerzita pořádají dvě setkání s mimořádnou osobností české kultury - Josef Jařabem, anglistou, literárním historikem a teoretikem, překladatelem, dále také autorem či spoluautorem nebo editorem více než třiceti knih, sbírek esejů a antologií, většinou z oblasti americké a anglické literatury a literární teorie: Dne 19. 2. od 14 hod. se uskuteční přednáška Josefa Jařaba, nazváná Mezi realitou a fikcí, a sice v aule Osravské univerzity, v 17 hod. moderovaná diskuse v klubu Fiducia.

14. 2. 2008
V hotelu Imperial se včera setkali představitelé města Ostravy a zástupci developerských a realitních společností. Během setkání primátor města P. Kajnar ohodnotil dosavadní příliv zejména zahraničních investic na Ostravsko. Jeho náměstek Z. Trejbal představil přítomným investiční záměr na vybudování Národního sportovního centra Morava, fotbalového a atletického stadionu, který má vzniknout na místě dnešního městského stadionu ve Vítkovicích do roku 2011. Hlavní architekt ostravského magistrátu J. Sedlecký shrnul představy o zástavbě některých proluk, např. nám. Dr. E. Beneše v Moravské Ostravě, Seidlerova nábřeží ve Slezské Ostravě, o dostavbě skeletu před Domem kultury města Ostravy a další

11. 2. 2008
V prostorách VŠB-TU Ostrava se  13. února uskuteční v pořadí 2. ročník Dne tvůrčích činností. Studenti, doktoranti a mladí pracovníci výzkumu a vývoje, kteří získali dotaci Moravskoslezského kraje, budou prezentovat výsledky svého projektu. Třem nejlepším řešitelům udělí hejtman kraje Evžen Tošenovský ocenění, spojené s finanční odměnou.

8. 2. 2008
V minulých dnech byla mezi přestaviteli statutárního města Ostravy a Ostravské univerzity podepsána darovací smlouva, jejímž předmětem jsou nemovitosti v bývalém areálu nemocnice v Ostravě-Zábřehu. Jedná se o budovy a pozemky bývalé gynekologicko-porodnické kliniky a dětské kliniky. Hodnota daru dosahuje téměř 31 milionů Kč. Nemovitosti  univerzia využije pro umístění zřizované Fakulty medicínských studií. Na rekonstrukci objektů hodlá vysoká škola využít prostředků z fondů EU.

7. 2. 2008
V zasedacím sále Nové radnice proběhlo dnes v poledne rozlosování zápasů prvního kola Davisova poháru mezi Českou republikou a Belgií. Losování provedl ostravský primátor Petr Kajnar. Utkání se uskuteční od 8. do 10. února v hale ČEZ Aréna v Ostravě.

6. 2. 2008
V klubu Fiducia  7. 2. v 18 hod. začíná autorské čtení mimořádné osobnosti české kultury - Ivana Magora Jirouse. Undergroundový básník i duchovní otec skupiny The Plastic People of the Universe a držitel literární ceny Jaroslava Seiferta představí výběr ze svého díla. Stane se tak za doprovodu písničkářky Dáši Vokaté, významné písničkářky a důležité postavy československého undergroundu sedmdesátých let 20. st., aktivistky Charty 77. Pořad je součástí cyklu Osobnosti Visegrádu.

4. 2. 2008
Na území města Ostravy bylo k 31. 12. 2007 přihlášeno k trvalému pobytu 308 104 občanů. Oproti předchozímu roku se počet Ostravanů snížil o 2180. Úbytek zaznamenaly zejména tři největší ostravské městské obvody: Ostrava-Poruba, Ostrava-Jih a Moravská Ostrava a Přívoz. V číslech nejsou zahrnuti cizinci přihlášení k pobytu. K 31. 12. minulého roku jich bylo na území města úředně evidováno 9281.

3. 2. 2008

Kandidát na prezidenta ČR Jan Švejnar část pondělního odpoledne (4. února 2008) stráví v budově Magistrátu města Ostravy. K jeho programu patří setkání s primátorem Petrem Kajnarem (13.30 až 14.00 hod.) a  od 15.30 do 16.15 hod. bude odpovídat na dotazy novinářů během tiskové konference.

1. 2. 2008
Knihovna města Ostravy pořádá v rámci programu Ostravský strakáč besedu s MUDr. Karin Pavloskovou, ostravskou cestovatelkou a spisovatelkou, o jejích dobrodružstvích na moři i v běžném životě Pořad se uskuteční v budově u Sýkorova mostu (28. října 2). Návštěvníci se seznámí také s autorčinými knihami (Grónsko, Drama mezi Oceány, Mořeplavecká odysea) a videosnímky z jejích cest. Akce začíná v úterý 5. 2. v 17 hod.

31. 1. 2008
Národní divadlo moravskoslezské získalo v letošním 15. ročníku Ceny Thálie celkem 7 nominací. Z toho tři užší, a sice: v kategorii balet, pantomima získal nominaci sólista baletního souboru Lukáš Lepold (za ztvárnění titulní role v Molčanovově díle Macbeth). V operní kategorii byli nominováni za mužský pěvecký výkon dva pěvci, tj. stálý host ostravské opery, tenorista Gianluca Zampieri (za titulní roli v Alfanově opeře Cyrano de Bergerac) a sólista opery Martin Gurbaľ (za ztvárnění titulní role v Mozartově opeře Potrestaný prostopášník aneb Don Giovanni).

29. 1. 2008
Moravskoslezský kraj v rámci rozvoje cestovního ruchu podpořil vznik databáze Tourdata. Ta komplexně mapuje zdejší kapacity cestovního ruchu. Zájemci ji najdou na www.tourdata.cz.

25. 1. 2008

Generální konzulát Polské republiky v Ostravě uspořádal včera prezentaci 53. čísla varšavského čtvrtletníku Karta, zaměřeného na historii. V průběhu besedy o jeho obsahu z velké části věnovanému Těšínsku, ozřejmil šéfredaktor Zbigniew Gluza záměry redakce, která v současnosti usiluje o další osvětlení historie tzv. Zaolží, např. v letech 1918-20 a 1938, a to na základě vzpomínek ještě žijících pamětníků, zdejších obecních kronik a jiných dosud nezveřejněných materiálů. Redakce se tak podílí na projektu 20. století na Těšínsku, jehož pojetí přiblížil jeho vedoucí Grzegorz Gąnsior. Projekt je financován Slezsko-těšínským euroregionem a jeho realizace směřuje k hlubšímu poznání a pochopení problematických bodů v historii česko-polských vztahů. (Foto)

24. 1. 2008

V ostravském Divadle Antonína Dvořáka bude při sobotním premiérovém představení poprvé použito nové titulkovací zařízení. Stane se tak při premiéře opery Richarda Strausse Adriana na Naxu, kterou v Ostravě nastudoval ředitel Bádenského státního divadla v Karlsruhe Achim Thorwald. Titulky, přibližující divákům děj oper uváděných v jazycích, v nichž byla napsána jejich libreta, jsou celosvětovým trendem a je dobře, že se titulkovacího zařízení dočkala i Ostrava.

23. 1. 2008
Od dnešního dne jsou ve středisku informačních služeb ostravského magistrátu připraveny materiály, které budou na programu jednání zastupitelstva 30. ledna. Občané do nich mohou nahlédnout, pořídit si opis, výpis anebo kopii (která není zpoplatněna). Materiály, které jsou v odůvodněných případech předloženy členům zastupitelstva později, budou mít občané k dispozici nejpozději v den konání zastupitelstva.

Primátor Petr Kajnar přijme ve čtvrtek 24. 1. ve 14 hod. v budově Nové radnice legendu sjezdového lyžování Marca Girardelliho, který poprvé navštíví Ostravu.

21. 1. 2008
Až do 2. února trvá v galerii Ametyst v ostravské Fakultní nemocnici výstava děl ostravské výtvarnice Dagmar Chwistkové-Lindovské. Zahrnuje převážně malby z posledních let jejího života ale i ukázky grafických listů ze staršího období autorčiny tvorby. Výstavní akce prezentuje originální uměleckou osobnost, silně spjatou  s naším regionem. Dagmar Chwistková-Lindovská zemřela v r.2006, a sice po dlouhé nemoci v pouhých 45 letech.

17. 1. 2008
Děkanka Filozofické fakulty Ostravské univerzity Eva Mrháčová, vedoucí katedry anglistiky a amerikanistiky Aleš Svoboda a vedoucí oddělení dějin umění Petr Holý, oba  z OU, pokřtili včera v Domě knihy Librex knižní novinku Když ticho mluví, autorů Martina Hilského a Ludmily Korecké. V publikaci M. Hilský vzpomíná na svá studia - i oxfordská, na pobyt mezi uměleckou avantgardou v New Yorku na konci 60. let aj. Líčí život anglisty v letech normalizace a pozdější setkání s těmi, jejichž literární díla překládal. V rozhovoru s L. Koreckou pak čtenářům prozradil mmoho o alžbětinském světě, který zobrazil W. Shakespeare a Hilský stále aktualizuje jako vynikající překladatel jeho děl. K slavnostnímu uvedení novinky na knižní trh patřily i vystoupení herce Jana Fišara z Národního divadla moravskoslezského, který přednesl několik Shakespearových sonetů, a autogramiáda.

15. 1. 2008
Ostrava je nejúspěšnější ve využívání sluneční energie v kategorii měst nad 50 tisíc obyvatel. Zvítězila v soutěži Solární ligy ČR. Cenu na veletrhu Infotherma, který se koná v těchto dnech v Ostravě na Černé louce, převzal v pondělí 14. ledna náměstek primátora Lukáš Ženatý.

14. 1. 2008
Ostrava bude kandidovat na Evropské hlavní město kultury. Stát by se jím mohla v r. 2015, který je vyhrazen pro ČR a Belgii. O tento titul se města některých členských zemí EU ucházejí už od poloviny osmdesátých let a Evropským hlavním městem kultury se vítěz stává na dobu jednoho roku. Více.

11. 1. 2008
Básník Lukáš Bárta  (nar. 2. 2. 1980 v Ostravě) včera pokřtil svou třetí sbírku veršů, kterou nazval Flanelová něha. Stalo se během komponovaného programu v ostravském klubu Atlantik. Kmotrou knížky byla známá básnířka Lydie Romanská, autorka 11 básnických sbírek a v loňském roce vydané prozaické prvotiny. Za Lukášem Bártou přišlo do klubu mnoho jeho obdivovatelů z řad studentů. Bárta  vystudoval Filozofickou fakultu Ostravské univerzity, v současné době působí jako středoškolský profesor češtiny na Gymnáziu Olgy Havlové v Ostravě-Porubě. Foto ze včerejšího večera.

10. 1. 2008
Komplex s byty pro seniory, který byl vystavěn podle švýcarského modelu „Bonacasa“ v Ostravě-Zábřehu, byl 10. 1. 2008 slavnostně otevřen. Do pětipodlažního domu se 40 malometrážními byty a s předzahrádkami, lodžiemi či terasami investovala soukromá firma Senior Residence. Město Ostrava nabídlo k prodeji pozemek v areálu bývalé krajské nemocnice. Jedno a dvoupokojové byty v novém domě stojí od milionu a půl do dvou milionů a půl korun. Jsou bezbariérové, mají elektrospotřebiče s automatickým vypínáním a protipožárními čidly a další moderní vybavení.
Dodávám: pro běžného důchodce jsou z finančních důvodu těžko získatelné.

9. 1.  2008
V r. 2007 se v Ostravě narodilo 5237 dětí, z toho 2548 chlapečků a 2689 holčiček. Je to o 349 dětí více než v roce 2006. V posledních pěti letech se počet novorozenců v Ostravě zvyšuje.

7. 1. 2008
Občanské průkazy bez strojově čitelných údajů,  vydané do konce r. 1998, přestaly platit dne 31. 12. 2007. K 7. lednu 2008 si ještě nevyměnilo průkazy 4500 občanů správního obvodu statutárního města Ostravy. Tímto se dopouštějí  přestupku, za který je možno uložit pokutu do 10 000  Kč. Ve statutárním městě Ostrava lze podat žádost o vydání občanského průkazu u odboru vnitřních věcí Magistrátu města Ostravy nebo matričních úřadů, a to Mariánské Hory a Hulváky, Moravská Ostrava a Přívoz, Ostrava-Jih, Polanka nad Odrou, Poruba, Radvanice a Bartovice, Slezská Ostrava, Stará Bělá, Svinov, Vítkovice.Bližší informace jsou uvedeny na portálu www.esmo.cz.

3. 1.  2008
Ostrava se bude prezentovat od 8. do 13. 1. 2008 na veletrhu cestovního ruchu Vacantiebeurs 2008 v holandském Utrechtu. Nabídne tam největší lákadla a zajímavosti města, ať už v podobě unikátního průmyslového dědictví či další turistické cíle jako slezskoostravský hrad, Miniuni, zoo,  muzea, galerie a další. Lákat bude i na významné sportovní a kulturní akce, které se letos uskuteční, např.  Davisův pohár, Janáčkův Máj, tradiční Colours of Ostrava aj. Turistický region Severní Moravy a Slezska s metropolí Ostravou je pro holandskou klientelu atraktivní pro svou vzdálenost  i přírodní krásy. K rozvoji turistických styků má přispět také chystané otevření letecké linky mezi Ostravou a Amsterodamem v r. 2008.

2. 1. 2008
Na Ostravsku, Karvinsku a Třinecku se opět zhoršila kvalita ovzduší. Nejhorší situace je na stanici v Bohumíně. Doporučuje se omezit pobyty venku, není vhodné sportovat ve venkovním prostředí, větrat by se mělo jen krátce a intenzívně. Zvýšené koncentrace znečišťujících látek v ovzduší nemusí přímo vyvolat onemocnění, ale často mají za následek zhoršení průběhu nemocí, především nemocí dýchacích cest a srdečně cévních. Aktuální údaje o stavu ovzduší: ttp://www.chmi.cz/OS/info.php?page=uvod.php?typ=ocoPM10, popř. na telefonním čísle 596 900 265 nebo na teletextu České televize (str.180). 
Výraznou změnu k lepšímu nemůžeme očekávat ani během noci a zítřejšího dne, zlepšení by mohlo nastat na konci týdne.

Nová vlaková zastávka Ostrava centrum je v provozu! Foto.

Moravskoslezský kraj vyhlásil i na rok 2008 dotační program obnovy kulturních památek a památkově chráněných nemovitostí. Žádosti  je možno podávat do 8. 2. 2008.Více na www.kr-moravskoslezsky.cz v odkazu dotace.

Výstava koláží Gabriely Kopcové (Střelákové), nazvaná Překročení prahu, potrvá v ústředí Knihovny města Ostravy (budova u Sýkorova mostu, hudební oddělení) do 5. ledna 2008. Fotografie z vernisáže.

21. 12.  2007
Ježíšek na vyhlídkové věži v Ostravě bude rozdávat radost. Všichni lidé si po roce opět mohou užít Štědrý den na vyhlídkové věži Nové radnice Ježíšek se svými andělskými pomocníky má připraveno překvapení.  Hodným dětem rozdá  drobné dárečky. Nehodným dětem nedá nic. Hodní dospělí si do svých domovů odnesou Betlémské světlo. Vyhlídková věž bude 24. 12. otevřena od 10 do 14. hod., v  další dny takto: 25. až 26. 12. od 10 do 17 hod., 27. až 31. 12. od  9 do17 hod.,  1. 1. 2008 od 10 do17 hod. (2. 1. zavřeno)

20. 12.
Hejtman MSK Evžen Tošenovský se dnes, v souvislosti se vstupem ČR do ,,Schengenského prostoru", zúčastní slavnostního odstranění závory na hraničním přechodu Český Těšín - Cieszyn. Ve 23.45 hod. se setká se zástupci Slezského vojvodství a radnice města Cieszyn. O půlnoci dojde k symbolickému odstranění hraniční závory a podepsání hraniční tabule, která bude uschována v Muzeu Cieszyn.

19. 12.
Zástupci Moravskoslezského kraje, Letiště Leoše Janáčka Ostrava, bezpečnostních složek kraje a Vysoké školy báňské-TUO dnes podepsali memorandum o výstavbě a provozování letištního Bezpečnostního centra, které zajistí nezbytné pro standardní fungování letiště a potřebná opatření pro případ mimořádných událostí. Jeho výstavbu z 85 procent finančně podpoří Regionální operační program regionu soudržnosti Moravskoslezsko 2007-2013. Předpokládané náklady jsou vyčísleny na 600 milionů korun. Centrum  by mělo zahájit činnosti v r. 2010.

18. 12.
Sedm pěstounských rodin z Ostravy (se 3 až 5 dětmi) odjede před vánočními svátky do Maďarska. Jejich zájezd připravuje město Ostrava s Českým centrem v Budapešti. Cílem dvoudenní akce (20. a 21. 12.) je obohacení života pěstounských rodin o netradiční zážitky. Zhruba čtyřicetičlenná skupina dětí a dospělých si z Visegrádu přiveze kromě zážitků také dárky od Nadace Tři přání (Három Kívánság Alapítvány), která za posledních 15 let rozdělila skoro 40 milionů forintů lidem v tísni a letos poprvé organizuje akci Visegrádské Vánoce s úmyslem vytvořit z ní tradici.

14. 12.
Literárně dramatická společnost Místecká Viola vstupuje do své jubilejní, páté sezóny. Pro příznivce z Frýdku-Místku a okolí připravila vánoční program z tvorby Václava Renče Popelka nazaretská. Bude uveden ve frýdeckém zámku v neděli 16. prosince. Začátek v 15 hodin.

13. 12.  
Od ledna 2008 mohou občané nahlédnout do materiálů určených pro jednání Zastupitelstva města Ostravy. Ty budou k dispozici ve středisku informačních služeb v Nové radnici 7 dnů před schůzí. Zájemci si mohou případně pořídit jejich opis nebo kopii. Materiály, které jsou ve výjimečných a odůvodněných případech dokončeny později, budou k nahlédnutí nejpozději v den zasedání zastupitelstva.

12. 12.
Základní škola Gajdošova 9 zve rodiče a přátele ZŠ  na 1. autorské adventní čtení osmáků a sedmáků, které se uskuteční v rámci akce Celé Česko čte dětem dne 13. 12. 2007 od 17 hod. v budově školy, a sice v Galerii na chodbě.

Dnes oslavuje sté výročí trvání Základní umělecká škola, Sokolská 15. Slavnostní program začíná v  17 hod. v budově školy.

Moravskoslezský kraj předal 21 jedna obrazů, známých jako Federerova sbírka, potomkům významného ostravského průmyslníka a sběratele umění Oskara Federera. O navrácení uměleckých děl rozhodl Nejvyšší soud. Radní kraje uznali oprávněnost soudního rozhodnutí o nezpochybnitelném vlastnictví obrazů. Navrácení děl vnímají jako nápravu historicky způsobených majetkových křivd. Součástí navrácené sbírky, která patřila k velmi ceněným exponátům Galerie výtvarného umění v Ostravě, byla např. díla Antonína Slavíčka, Joži Uprky, Václava Brožíka aj.

11. 12.
Desítka současných výtvarníků střední generace, kteří se od konce 80. let označují  názvem Tvrdohlaví, počínaje dneškem vystavuje v Domě umění v Ostravě. Všichni autoři získali prestižní ocenění, reprezentovali republiku na významných zahraničních přehlídkách a učí na vysokých školách v ČR. Jsou to: Jiří David, Stanislav Diviš, Michal Gabriel, Zdeněk Lhotský, Stefan Milkov, Petr Nikl (1960), Jaroslav Rón, František Skála, Čestmír Suška a Václav Marhoul. Vernisáž výstavy, která potrvá do 9. února, začne dnes v 18 hodin.

10. 12.
Anonymní telefonát přijatý na odboru dopravně správních činnosti Magistrátu města Ostravy, který ohlásil uložení bomby na úřadu, přerušil dnes dopoledne zhruba na hodinu a půl práci v odboru dopravně správních činností v budově na ul. 30. dubna.  Zaměstnanci a klienti, kteří si přišli vyřídit řidičské průkazy, zaevidovat vozidlo apod., museli opustit objekt a vyčkat až policisté prohlédnou prostory a potvrdí, že žádnou výbušninu nenašli. Rovněž byly prohlédnuty prostory Nové radnice. Provoz na odboru dopravně správních činností byl obnoven před půl jedenáctou. Případ šetří Policie ČR.

V městském obvodu Ostrava-Jih jezdí nová minibusová linka číslo 96, a sice napříč obvodem, a tím dochází k zlepšení dostupnosti významných institucí. Minibus mimo jiné pokrývá oblasti ulic Kpt. Vajdy a Svazácké. Občané se snadněji dostanou třeba k vlakovému nádraží ve Vítkovicích nebo k Úřadu práce v Zábřehu.

V antikvariátu Fiducia bude 11. 12. v 18 hod. křest knihy básníka Petra Hrušky Auta vjíždějí do lodí a autorské čtení. Během večera vystoupí kromě autora také Jan Balabán, Jonáš Hájek, čínská zpěvačka Feng-yün Song a další.

8. 12. 2007
V pondělí 10. 12. se v ostravském hotelu Imperial uskuteční jednání premiérů zemí Visegrádské skupiny a Slovinska, tzn., že přijede Mirek Topolánek, polský premiér Donald Tusk, maďarský předseda vlády Ferenc Gyurcsány, slovenský ministerský předseda Robert Fico a Slovinec Janez Janša. ,,Ke klíčovým tématům jednání patří otázka budoucnosti Kosova a regionu západního Balkánu s důrazem na pokračování podpory v integračním úsilí, dále rozšíření schengenského prostoru a téma energetické bezpečnosti,“ uvedla tisková mluvčí vlády Jana Bartošová. Setkání těchto politiků začne už v neděli 9. 12. v Rožnově pod Radhoštěm.

7. 12.
V novinářské soutěži Příběh uprchlíka, kterou letos již podesáté vyhlásil Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky v Praze, získal v kategorii televize 1. cenu pořad ostravské televize Babylon. Porota ocenila na jednom dílu magazínu a zejména na reportáži nazvané „Doma po dvaceti letech“ autenticitu, s jakou tvůrci přiblížili příběh muže, jehož rodina pocházela z řecké Makedonie. Na slavnosti v Domu OSN v Praze převzali ocenění: dramaturgyně Marta Svozilová-Růžičková, režisér Jaroslav Večeřa a kameraman Krunoslav Kiko Keteleš.

6. 12.
Křest knihy Dědictví autorky Evy Tvrdé se koná dne 6. 12. 2007 v knihkkupectví Academia (Masarykovo nám.) Akce začíná v 17.00 hodin. Knihu vydalo vydavatelství Repronis.

3. 12.
V pátek 7. prosince 2007 proběhne slavnostní otevření nové železniční zastávky Ostrava-centrum, které se říká Stodolní. Od 9. 12. tam budou jezdit všechny spoje od Frýdku-Místku, ve špičce i nově zavedené rychlé vlaky Cityelefant z Havířova, jež budou směřovat na hlavní nádraží do O.-Přívozu. Počítá se s tím, že trasu Havířov - zastávka Ostrava-centrum ujedou asi za 17 minut.

2. 12.
V obci Baška na Frýdecko-Místecku se v pátek 30. 11. a v sobotu 1. 12. 2007  uskutečnily Dny přátelství s Lužicí. Jejich inspirátorem byl čestný občan obce František Vaníček. K programu Dnů patřily přednášky. Velmi očekávané bylo vystoupení předsedy lužické Domowiny z Budyšína J. Nucka a P. Kalety z Ústavu slavistických a východoevropských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Na odbornou část Dnů navázal sobotní galaprogram v místním kulturním středisku, v němž vystoupila J. Kurečková, sólistka Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, dále se představily soubor lidových tanců Malá Ostravica, lužická skupina Wólbornosće (Blbůstky) a Lašský smíšený pěvecký sbor Baška. Záštitu nad akcí, připomínající historii a kulturu malého slovanského národa Lužických Srbů, převzal ministr kultury V. Jehlička a hejtman Moravskoslezského kraje ing. E. Tošenovský. (Foto)

1. 12. 2007
Televizního studia Ostrava natočilo v režii P. Lokaje dokumentární film Zrádce nebo oběť?, který se zabývá složitou osobností protektorátního prezidenta Emila Háchy. Snímek je složen z výpovědí historiků J. Tomeše, R. Kvačka, J. Kuklíka st. a P. Zemana. Vedle nich hovoří také filozof  T. Halík, pamětníci J. Rubín a I. Medek, synové protektorátních ministrů Feierabenda a Havelky a další, kteří se s ním setkali v mládí. Tvůrci dokumentu využívají také archivních materiálů i úryvků z televizní dramatické tvorby. Háchovu osobnost přibližují též fotografie ze soukromých archivů a citace jeho poezie v interpretaci Luďka Eliáše. Dokument bude uveden 6. 12. ve 20 hod. na ČT2.

30. 11.
Sedmnáctikilometrový úsek nové dálnice D 47 (od křižovatky s ul.  Rudnou) bude od neděle 2. 12. sloužit řidičům. Na 1. 12. je v Ostravě připraveno slavnostní otevření úseku s přestřižením pásky a následným zábavným programem. Mezi pozvanými hosty jsou prezident V. Klaus, ministři A. Řebíček a M. Říman aj. Zájemci se mohou na slavnosti dostat autobusy, jež  pojedou v pětiminutových intervalech z Avion Shopping Parku a z nádraží O.-Svinov od 11 hod. Součástí akce bude i koncert skupiny Buty, kaskadérská show aj., přijede také K. Loprais se svou Tatrou. Slavnost za končí ohňostroj.

Knihovna města Ostravy pořádá v úterý 4. 12. 2007  v rámci cyklu Ostravský strakáč besedu s Pepou Streichlem, legendou moravského blues a folku. Setkání s bluesmanem s povídáním o hudbě, skládání písní a životě vůbec se uskuteční od 17 hod. ve společenském sále ústřední KMO, tj. v budově u Sýkorova mostu.

28. 11.
Dne 29. a 30. 11. se v centru Ostravy uskuteční výcvik leteckých záchranářů Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského a Jihomoravského kraje. Skupiny budou nacvičovat v první uvedený den od 9 hod. hod. záchranu osob ze střechy výškové budovy na Ostrčilově ulici a v další od 10 hod. záchranu osob z ochozu věže ostravské radnice.

V antikvariátu Fiducia bude ve čtvrtek 29. 11. v 18 hod. pokřtěno nové, rozšířené vydání knihy Jana Balabána Prázdniny (s SD). Knihu pokřtí režisér Radovan Lipus a básník Petr Hruška. Součástí akce je autorské čtení.

27. 11.
Vydavatelství Repronis dnes představí  v knihkupectví Academia (Zámecká ul.) dvě své novinky z edice Ostravica, nazvané Zaniklé domy a Ostravské zámky. Začátek programu v 17 hod.

26. 11.

Za více než 10 miliard korun vyroste v nadcházejících letech vedle letiště v Mošnově veřejná logistická zóna a administrativně obchodní centrum, které v první fázi zaměstná kolem tří tisíc lidí. Moravskoslezský kraj z uvedené částky uhradí pouhých 10 %. Zbylé náklady pokryjí soukromí investoři (60 %) a finanční prostředky ze strukturálních fondů Evropské unie (30%).

24. 11.
Centrum hudby, zábavy a tvorby pro děti a mládež Televizního studia Ostrava v průběhu jednoho roku točilo portrét Martiny Jankové, sólistky opery v Curychu, nazvaný Všechno je to dar. Bude uveden v předpremiéře 30. 11. 2007 v 16 hod. v Minikině (Kostelní ul. 3,  Moravská Ostrava). Martina Janková i tvůrci dokumentu budou po projekci odpovídat na dotazy diváků. Více informací.

23. 11.
V rámci celostátního festivalu Den poezie, který proběhl v mnoha městech ČR (od 5. do 23. 11.) se včera v Komorní scéně Aréna uskutečnil pořad sestavený z děl členů ostravského střediska Obce spisovatelů a dalších autorů. Ukázky tvorby byly vybrány z nedávno vydaných nebo připravovaných knih. Zazněly v podání herců uvedeného divadla. Jedinečnost večera, organizovaného ostravskou Obcí, spočívala také v přítomnosti většiny tvůrců básní a próz pořadu nazvaného Hlásíme se ke Dni poezie. (Foto) 

22. 11.
Ostravské zastupitelstvo schválilo včera změnu statutu města Ostravy. Důvodem byla provedená kontrola hospodaření městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky, na jejímž základě odbor interního auditu a kontroly Magistrátu města Ostravy v hospodaření tohoto obvodu zjistil závažné nedostatky. Více.

21. 11. 

Ostravská kulturní asociace Nová Akropolis pořádá v neděli 2. 12. od 15 hod. Mikulášskou nadílku pro děti. Je připraveno maňáskové představení Princ Bajaja. Proběhne tradiční obdarování dárečky a v programu jsou také různé hry i další zábavné činnosti. Místo konání: Nová Akropolis, 28. října 8 (budova u Sýkorova mostu).

15. 11. 
V sobotu 17. 11. v  9 hodin začne v porubském krytém bazénu Mistrovství České republiky vodní záchranné služby Českého Červeného kříže. K vidění pro širokou veřejnost budou sportovní disciplíny, které simulují záchranu lidského života na i pod vodní hladinou. Více informací.

12. 11.
Moravskoslezský kraj a Rada pro rozvoj lidských zdrojů MSK pořádají ve dnech 15. a 16. 11. v Janáčkově konzervatoři v Ostravě 2. ročník Festivalu vzdělávání Labyrint-Ostrava 2007. Tato dvoudenní akce bude přehlídkou nejlepšího, co se realizuje v oblasti celoživotního vzdělávání v našem kraji. Nabídne například soubor projektů z oblasti znalostních kurzů, jazykového vzdělávání, speciálních programů, nebo také firemní kurzy a tréninky.

9. 11. 
V galerii Na chodbě (ZŠ Gajdošova 9) bude otevřena výstava fotografií Jindřicha Štreita, nazvaná Vztahy. Vernisáž je 13. 11. v 17 hodin. Výstava potrvá do 7. ledna 2008.

8. 11. 
Do poloviny r. 2010 by měl stát v Ostravě na místě současného městského stadionu nový atleticko-fotbalový sportovní komplex. S celkovou kapacitou 22 500 sedících diváků na zastřešených tribunách, s pěti vstupy a 39 turnikety, s šatnami, technickým zázemím, prostory pro média a skoro tisícovkou VIP míst. Více informací.

6. 11. 
V souvislosti se zvýšením DPH a cenovým růstem nákladů na zajištění ostravské městské hromadné dopravy se změní ceny téměř u všech druhů jízdenek MHD, a sice od ledna roku 2008. Více informací.

2. 11.
Na 7. ročníku Mezinárodního TV festivalu v Baru v Černé Hoře, který se konal ve dnech 22. až 26. října 2007, dosáhlo ostravské studio České televize mimořádného úspěchu. V konkurenci 25 zemí, 69 produkčních společností a 152 televizních pořadů vybraných do oficiálního festivalového soutěžního programu, zahrnujícího dokumenty i hraná díla,  získalo Grand Prix za dokumentární snímek Zločin jménem Katyň, v režii Petry Všelichové. 

Na včerejší tiskové konferenci Ředitelství silnic a dálnic bylo oznámeno, že slavnostní otevření sedmnáctikilometrového úseku dálnice D 47 z Ostravy (Rudná) do Bohumína proběhne 1. 12. 2007. Jeho výstavba ve velmi náročném terénu probíhala od roku 2003. Náklady byly vyčísleny na 14 miliard korun. V dubnu 2008  bude dokončena další etapa stavby uvedené dálnice, a sice úsek do Klimkovic (včetně tunelu). Více informací.

1. 11.  2007
Ostravský primátor Petr Kajnar a náměstek Zdeněk Trejbal pokřtí 2. listopadu ve 13 hod. v budově Magistrátu města Ostravy dvě fotografické publikace, nazvané Ostrava a Střípky Moravy a Slezska. Jejich vydavatelem je Repronis. Obě knihy vzdávají hold autorovi fotografií - Františku Řezníčkovi, který letos v létě tragicky zahynul při pracovním výkonu.

31. 10. 
Ostravská organizace Svazu Maďarů žijících v českých zemích pořádá již IX. ročník Dnů maďarské kultury v Ostravě. Součástí akce je 3. 11. galakoncert v Domě kultury města Ostravy (od 18 hod.) a mimo jiné také tradiční Kateřinský bál v restauraci Corrado na Cihelní ul. dne 24. 11.  Více informací lze získat v Maďarském klubu (ul. 28 října 15).

30. 10.
Zítra odlétá umělecký soubor Divadla loutek Ostrava do mexického města Monterrey, kde se představí ve dnech 1. až 6. 11. v  programu Světového kulturního fóra MONTERREY 2007. Odehraje šest představení pohádky O rybáři a rybce (A. S. Puškina), kterou soubor nastudoval s ruským režisérem J. Ibragimovem. Inscenace byla oceněna na mezinárodním loutkářském festivalu Spectaculo Interesse 2003  a od té doby ji zhlédli diváci nejen na českých  festivalech, ale i v zahraničí (Polsko, Jižní Korea, Španělsko).

26. 10.
Knihovna města Ostravy  pořádá v úterý 6. 11. 2007 v rámci cyklu  Ostravský strakáč besedu s nadšenými fotografy B. Rennerem a R. Sklářem - Ostravaci.cz. Akce, jejíž součástí je i zahájení výstavy fotografií v pasáži ústřední knihovny, začne v 17 hod. ve společenském sále KMO (budova u Sýkorova mostu).

25. 10.
Den otevřených dveří Radnice města Ostravy se koná v sobotu 27. října od 10 do 17 hod. Pro návštěvníky je připravena např. prohlídka reprezentativních prostor radniční budovy. Občané obdrží publikaci o historii radnice i drobné upomínkové předměty. Pro děti bude na náměstí postavena trampolína a skákací hrad, na hladové a žíznivé čekají stánky s občerstvením. Zdarma je také prohlídka Ostravy z radniční věže. Součástí akce je prezentace práce a techniky policistů, strážníků a hasičů.

23. 10.
Celkem ve 13 krajích ČR (kromě Hl. m. Prahy) proběhne v neděli 28. října tzv. Den krajů. V tu dobu budou otevřeny pro veřejnost zdarma muzea, galerie a další kulturní instituce, které jsou krajskými zařízeními.

18. 10.
Český klub historických motocyklů v O.-Třebovicích organizuje výstavu motocyklů československých výrobců, která proběhne od pátku 19. 10. do neděle 1.11. v zámeckém altánu v Ostravě-Třebovicích K vidění bude i 100 let starý motocykl Laurint&Klement, motocykl zn. Poustka s řemenovým pohonem a další historické skvosty, včetně trofejí získaných na závodech. Chybět nebude dobové vybavení jezdců, příslušenství, dokumentace a jiné zajímavosti. Výstava  bude otevřena vždy od 9 do 17 hodin.

16. 10.
V Domě kultury města Ostravy se uskuteční 13. mezinárodní soutěž velkých dechových orchestrů Ostrava 2007, a sice ve dnech od 18. do 21. 10. Zúčastní se jí více než dvacet špičkových ansámblů. Budou soutěžit ve dvou kategoriích. Slavnostní závěrečný koncert a  vyhlášení nejúspěšnějších účastníků akce zachytí kamery České televize pro pořad ,, ...a tuhle znáte?", který odvysílá  ČT1  na začátku prosince.

15. 10.
V pátek 12. října se do Ostravy vrátila čtrnáctičlenná výprava sportovců ze Čtyřlístku-centra pro osoby se zdravotním postižením Ostrava, tj. fotbalisté a stolní tenisté, kteří od 25. 9. reprezentovali ČR na Světových hrách Speciálních olympiád v Šanghaji. V konkurenci sportovců ze 156 zemí naši obstáli opravdu skvěle. Sedmašedesátičlenná česká výprava přivezla z Číny celkem 10 zlatých medailí, 12 stříbrných a 15 bronzových a na tomto úspěchu se výrazně podíleli stolní tenisté z ostravského Čtyřlístku, např. Jarmila Kunderová vybojovala zlatou medaili ve dvouhře žen a bronz ve čtyřhře žen, Jan Kubík si přivezl zlatou medaili za vítězství ve smíšené čtyřhře a stříbro získal ve čtyřhře mužů.

14. 10.
Pro řidiče, na něž se vztahuje povinná  výměna  řidičských průkazů, vydaných v období  od 1. 7. 1964 do 31. prosince 1993, připravil Magistrát města Ostravy mimořádnou službu v podobě rozšířených úředních hodin v sobotu 20. 10. 2007. Odbor dopravně správních činností otevře v tento den od 8.00 do 15.00 hodin přepážky pro příjem a také výdej řidičských průkazů. Navštívit úřad bude možno pouze po předchozí rezervaci, kterou si občané mohou zajistit  na tel. čísle 844 12 13 14.

13. 10. 2007
V Moravskoslezském kraji se daří vychovávat všestranně talentované děti. Důkazem jsou úspěchy v soutěžích, každoročně vyhlašovaných Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. Žáci a studenti z našeho regionu získali ve školním roce 2006/2007 v ústředních kolech celorepublikových soutěží 80 medailí. Více

9. 10.
Zítra se v knihkupectví Academia (v centru Ostravy) v 17 hod. uskuteční křest nové knihy Jindřicha Zogaty, nazvané Oheň křičí tmu.

5. 10. http://www.nezakladnam.cz/cs/572_23-30102007-putovni-autobus-nezakladnak
Město Ostrava zvítězilo s filmem Ostrava - City in Motion v hlavní kategorii 40. ročníku festivalu TOUR REGION FILM 2007, který je součástí TOURFILMU, nejstaršího filmového festivalu turistických filmů na světě. V konkurenci 108 snímků Ostrava porazila stříbrný Středočeský kraj a bronzovou Českou televizi. Více

28. 9.
V pondělí 1. 10. budou v 17 hodin ve foyeru Radnice města Ostravy oficiálně zahájeny Evropské dny handicapu. Organizuje je asociace Trigon. Záštitu nad nimi převzal primátor Ostravy Petr Kajnar. 15. ročník této mezinárodní akce (původně Česko-francouzské dny) potrvá do 5. října. Součástí zahájení je  vernisáž výstavy dětských výtvarných prací.

27. 9.
Knihovna města Ostravy-ústředí (28. října 2) ve spolupráci s Regionální knihovnou Karviná a pod záštitou Generálního konzulátu Polské republiky v Ostravě pořádá výstavu Polské ex libris. Slavnostní zahájení je 1. 10. v  pasáži ústřední knihovny v 17 hod. Výstava potrvá do 30. 10.

23. 9.
Moravskoslezský kraj připravuje Den otevřených dveří, kdy bude pro zájemce zpřístupněna budova krajského úřadu (ul. 28. října 117, Ostrava). Uskuteční se v pátek 28. září 2007 od 9 hod.  Při organizované prohlídce si návštěvníci prohlédnou nejzajímavější místa v úřadu, dozví se více o jeho chodu,  setkají se s hejtmanem a dalšími představiteli kraje. K programu bude patřit i ukázka zásahové techniky hasičského záchranného sboru. Na Dni otevřených dveří představí své výrobky chráněná dílna Ústavu sociální péče Marianum z Opavy.

20. 9.
Na Prokešově náměstí v Ostravě před budovou magistrátu jsou vystavena díla, která vznikla v průběhu jarního sympozia Smalt Art Vítkovice 2007. Vernisáž k výstavě bude v pátek 21. 9. v 17 hod. Nad akcí Smalt Art Vítkovice 2007 převzal záštitu primátor města Ostravy Petr Kajnar. Velkoplošné smalty vznikly ve smaltovně průmyslové společnosti VÍTKOVICE ENVI, a.s., kde měla po několik dnů přechodný ateliér skupina 14 českých výtvarníků. Díla budou později k vidění také v několika dalších evropských městech.(foto)

Zastupitelé města včera rozhodli o uvolnění finančních prostředků na výpočetní techniku pro zavedení systému evidence trestního řízení. Z fondu pro upevnění veřejného pořádku, bezpečnosti a ochrany osob a majetku bude čerpán 1 mil. korun na zakoupení výpočetní techniky pro Městské ředitelství Policie České republiky v Ostravě. Více informací z jednání.

16. 9.
Ve dnech 17. až 23. září proběhne v Praze, Kladně, Liberci a v Ostravě 4. bienále Industriální stopy. V programu je řada zajímavých výstav, přednášek, exkurzí aj. Smyslem akce je upozornit na průmyslové dědictví a oživit zajímavá místa, která byla neoprávněně zapomenuta. Podrobnosti. 

14. 9.  2007
V pondělí 17. 9. ve 14.30 hod. bude slavnostně otevřen Hospic sv. Lukáše na Charvátské ul. v O.-Výškovicích. Město Ostrava na jeho výstavbu poskytlo v r. 2006 Charitě Ostrava 39 mil. 50 tis. Kč, letos na vybavení objektu 12 mil. korun. Hospic sv. Lukáše je prvním zdravotnickým zařízením v Moravskoslezském kraji, které bude poskytovat péči osobám nevyléčitelně nemocným v posledním stádiu života. Na výstavbu zařízení přispěla řada firem, institucí z Česka i zahraničí a také jednotlivci. V následujících dnech 18. a19. 9. bude hospic v rámci Dnů otevřených dveří zpřístupněn široké veřejnosti.

13. 9.
Dnes v 9 hod. odstartuje primátor města Ostravy Petr Kajnar na Prokešově náměstí poslední etapu Moravia Rallye 2007 - závodu historických vozidel. Tato mezinárodní soutěž byla zahájena v neděli 9. září v Rožnově pod Radhoštěm. Pořadatelem akce je Veteran Car Klub Ostrava. Akce je zapsána v mezinárodním kalendáři FIVA jako událost kategorie A.

12. 9.
Dnes v 17 hod. bude v galerii Kruh (v Zahradní ul. 1) zahájena výstava prací kanadských výtvarníků, kteří se sdružují v uměleckém spolku regionu Alberta. Výstavní akci připravila Unie výtvarných umělců-Sdružení výtvarných umělců a teoretiků Ostrava ve spolupráci s dalšími organizacemi. Potrvá do 5. října.

Baletní studio Národního divadla moravskoslezského v Ostravě vyhlásilo nábor pro pohybově nadané děti.  Výběr  proběhne ve dnech 1. a 4. října 2007 od 15.30 hod.  v baletním sále Divadla Antonína Dvořáka.  Studio má zájem o děti ve věku od 5 do 10 let. Více informací na tel. číslech 596 276 415,  604 928 482, 731 527 926, 604 668 570.

8. 9.
Informace z magistrátu (v 17.30 hod.)
Městská protipovodňová komise, která se sešla v pátek 7. 9. 2007 ve 23 hodin, na základě vyhodnocení situace rozhodla o evakuaci v oblasti Žabník. Pro místní obyvatele byl přistaven autobus, připraveno bylo náhradní ubytování na Vysokoškolských kolejích Hladnov, včetně stravování. Ve 4.01 (8. 9. 2007) byla evakuace ukončena a obyvatelé se mohli vrátit domů. Celá oblast byla zajištěna Policií České republiky a Městskou policií Ostrava.
Městská protipovodňová komise se znovu sešla 8. 9. 2007 v 16 hod. Konstatovala, že dochází k postupnému poklesu hladin toků řek a podle aktuální předpovědi počasí by nemělo dojít k dalšímu zvyšování jejich hladin. Komise rozhodla o zprůjezdnění Havlíčkova nábřeží v Ostravě (8. 9. v 17 hodin).

7. 9.
Informace z magistrátu: Dnes dopoledne se sešla městská protipovodňová komise. Na Žabníku už od rána staví 40 dobrovolných hasičů protipovodňovou hráz, dokončena by měla být okolo 15 hodiny. Uzavřeno bude Havlíčkovo nábřeží. Voda s největší pravděpodobností zasáhne chatové oblasti v Třebovicích, Martinově, Krásném Poli, Svinově a Děhylově. Nedoporučuje se, aby v nich majitelé chatek trávili víkend.

Podle scénáře Luďka Navary a v režii Jána Nováka vyrobilo Kraus House Production a Centrum publicistiky a dokumentu Televizního studia Ostrava dokument Muž, který přecenil českou duši aneb Útěky Josefa Brykse. Přibližuje osud plukovníka, pilota RAF a člena Řádu britského impéria. Film bude uveden v rámci doprovodného programu Dne NATO v Ostravě dne 13. září 2007 v 16 hod. v Minikině.  (J. Bryks zemřel v roce 1957 v komunistickém vězení. V cizině o něm natáčeli filmy, doma mělo být jeho jméno zapomenuto. V roce 2006 mu prezident republiky udělil Řád bílého lva.)

6. 9. 2007
Primátor Ostravy Petr Kajnar přijme dnes 6. 9. v 13 hod. v budově magistrátu Catharine von Heidenstam, velvyslankyni Švédska v ČR. Na setkání ji doprovodí Truls Borgström, druhý tajemník švédského velvyslanectví, Jonáš Granath, obchodní rada Švédské obchodní rady, a Petr Hruška, manažer Švédské obchodní rady. Tématy jednání budou hospodářský vývoj města a obchodní příležitosti pro švédské firmy v Ostravě.

5. 9.
V letošním roce proběhnou oslavy 140. výr. narození Petra Bezruče také 15. září 2007 v Rytířském sále frýdeckého zámku pod záštitou Literárního klubu Petra Bezruče, Kulturního sdružení Bezručův kraj, Muzea Beskyd a Místecké Violy. Se svými referáty vystoupí univerzitní profesor Jiří Svoboda, dále básník a spisovatel Libor Knězek. Program bude doplněn pásmem veršů, které připravila Místecká Viola. Více informací.

4. 9.
V Ostravě se koná po téměř 40 letech opět Sympozium prostorových forem. Do města přilákalo sochaře a umělecké kováře z ČR, Ukrajiny a Slovenska. Více než sto let stará vítkovická kovárna se už proměnila v umělecký ateliér. Díla, která během sympozia vzniknou, se objeví v ulicích a parcích. Od 14. září budou vystavena před Domem kultury města Ostravy, a to do konce října. Umělci ztvárňují téma: Andělé jsou mezi námi.

3. 9.
Od 3. 9. vystavuje v galerii antikvariátu Fiducia japonský fotograf Takuya Tsukahara, který zachytil osud industriálních staveb v polské části Slezska. (Vernisáž bude až 17. září 19 hodin!) T. Tsukahara studoval fotografii na Nihon University v Tokiu, od roku 1967 měl řadu samostatných výstav v Japonsku i v zahraničí (USA, Francii, Polsku, Švédsku a jinde). V ČR bude vystavovat poprvé, ve Fiducii do 5.10.

1. 9. 2007
Koukni, Polsko! Tak se jmenuje výstava ostravské novinářky Martyny Radlowske-Obrusník.Členka vedení Syndikátu novinářů Ostrava, dlouholetá aktivistka v oblasti česko-polských vztahů, vystavuje své fotografie od 3. září 2007 v pasáži Knihovny města Ostravy (ul. 28.října) v rámci realizace projektu “Všichni jsme tady doma”. Výstava potrvá do konce září. Vernisáž je v 17hod.

31. 8.
V úterý 4. 9. 2007 převezme hejtman našeho kraje Evžen Tošenovský z rukou prezidenta Václava Klause čestný doktorát ostravské Vysoké školy báňské-TU. Stane se tak v rámci slavnostního zahájení mezinárodní vědecké konference, která se uskuteční u příležitosti 30. výročí založení Ekonomické fakulty VŠB-TUO. Zahájení proběhne v 11 hod. v nové aule porubského areálu uvedené vysoké školy.

3. září nastoupí do 1. ročníku středních škol v Moravskoslezském kraji téměř 20 tisíc studentů. Kraj nabídl zájemcům dostatečnou studijní kapacitu ve svých zařízeních. Kapacitní možnosti škol překročily skutečný počet přijatých žáků asi o 6000 míst, z toho v denní formě vzdělávání o více než  5300. 

29. 8.
Zahájení výstavy obrazů Vladimíra Neuwirta, Ctirada Neuwirta a Jana Pařízka proběhne 30. 8. 2007 v 17.00 hod. v prostorách ostravské galerie Mlejn. Výstava bude ukončena počátkem října.

V kulturním domě Trisia v Třinci začne 30. 8. výstava Frýdlantský umělecký smalt. Uskuteční se za podpory Visegrádského fondu. Do 29. 6.  budou v tamní galerii vystavena díla, která vznikla na nedávném mezinárodním sympoziu.

27. 8. 2007
V Okresním domě sociální péče v Pogórze v Polsku se uskuteční v sobotu 8. září  už XII. ročník Spotkania Rodzin – Setkání rodin, jehož se podruhé zúčastní i klienti Čtyřlístku – centra pro osoby se zdravotním postižením Ostrava. Hostem programu bude ostravský taneční klub Trend, který polským hostitelům představí ukázky společenský tanců. V loňském roce měl ostravský kulturní program v Pogórze veliký úspěch.

16. 8.
Slavnostní křest knihy Robert Matula – parašutista skupiny Wolfram se uskuteční v Nové radnici dne 22. 8. 2007 v 18 hodin. Jedná se o mimořádnou událost. Více

14. 8.
Ve středu 15. 8. pokračuje festival  Folklor bez  hranic Ostrava 2007 koncertem, který se uskuteční v prostředí slezskoostravského hradu od 18 hod. O hodinu dříve mohou občané sledovat průvod účastníků přehlídky, který projde centrem města.  (Foto zvčerejšího vystoupení na Jiráskově náměstí.)

Asociace TRIGON a redakce zpravodaje Ostravská radnice vyhlásili II. roč. ocenění Křišťálový kamínek 2007. Nominovány mohou být osobnosti za dlouhodobou práci a mimořádné výsledky ve prospěch osob s handicapem a lidé s handicapem za mimořádný čin nebo aktivitu. Zájemci mohou své návrhy posílat do 21. září 2007 na e-mail: redakce@ostrava.cz. Více informací na www.mmo.cz.

10. 8.  2007
V pondělí 13. srpna bude v Ostravě zahájen již 10. ročník festivalu městských folklorních souborů Folklor bez hranic Ostrava. V jeho průběhu během pěti dnů  se veřejnosti představí vynikající soubory z Česka, Bulharska, Ruska, Mongolska a Mexika. První vystoupení začne v 16 hod. na Jiráskově náměstí  v centru města. Více

7. 8.
Každý srpnový pátek, pokud je příznivé počasí, mohou zájemci využít k relaxaci atrakce venkovního areálu Lázní Moravská Ostrava (na Sokolské tř.) také v době od 20 do 22 hod.  Romantické plavání v neobvyklou dobu je umožněno dětem a dospělým.

5. 8.

V Domě kultury města Ostravy jsou vystaveny fotografie z průběhu Mezinárodního sochařského sympozia Plesná 2007. Jsou k vidění v galerii Gaudeamus. Výstava potrvá do 9. září.

Poradní sbor seniorů primátora města Ostravy vyhlašuje I. ročník ankety Senior roku 2007. Návrh na ocenění u příležitosti Mezinárodního dne seniorů může do 20. září  zaslat každý, kdo zná aktivního nebo něčím jiným výjimečného Ostravana ve věku nad 60 let.  Více informací na www.mmo.cz

3. 8. 2007
V galerii Mlejn byla včera zahájena výstava Frýdlantský umělecký smalt 2007. Zájemci na ní uvidí díla, která vznikla na nedávném mezinárodním sympoziu, jehož se zúčastnili umělci ze sedmi evropských států (např. P. Bednář a A. Gavlas z ČR, R. Turrell z Velké Británie, B. Lipp z Německa, Janusz Karbowniczek z Polska). Tvůrčí dílna se uskutečnila díky finanční podpoře Visegrádského fondu a EU. Výsledky sympozia budou postupně vystaveny také v zahraničí - v Německu, Velké Británii a Polsku. (foto) Výstava potrvá do 4. září.

30. 7.
Ve středu 1. 8. odlétá umělecký soubor Divadla loutek Ostrava do Japonska, kde se zúčastní největšího japonského mezinárodního  loutkářského festivalu Iida Puppet Festa 2007, který se koná ve dnech 5. - 8. srpna ve městě Iida. Akce se zúčastní asijská tradiční loutková divadla a loutkářské amatérské  skupiny  i evropská divadla. Naši loutkoherci se představí  v úspěšné inscenaci Čtyři pohádky s vlky za vrátky, kterou v Ostravě  v roce  2005  nastudoval  japonský loutkář, výtvarník a režisér Noriyuki Sawa (žijící a tvořící  v Praze i  v  Japonsku).

V galerii Mlejn na Nádražní ul. v Ostravě budou 2. 8. v 17.00 hod. zahájeny dvě výstavy. Jedna má název Poodří - obrazy, fotografie, a druhá "Frýdlantský umělecký smalt" (představí díla, která vznikla na nedávném sympoziu ve Frýdlantu nad Ostravicí.

27. 7.
Ostravské řezbování je mezinárodní pracovní setkání řezbářů, kteří při své tvorbě vycházejí z tradic lidové umělecké tvořivosti Pobeskydí. V jeho rámci bude v neděli 29. 7. na slezskoostravském hradě tvořit umělecká díla 12 sochařů z Polska. Návštěvníci hradu mohou sledovat jejich práci. Některé dokončené objekty mají být až dva metry vysoké

24. 7.
Ohlédnutí za nedávno skončeným V. mistrovstvím světa atletů do 17 let nabízí série velkoformátových fotografií Jiřího Zerzoně, které jsou do 31. července vystaveny ve vestibulu ostravské Nové radnice. Výstava je otevřena denně od 8 do 19 hodin.

23. 7.
Ve dnech 16. až 20. července 2007 se ve švédském městečku Revinge nedaleko Lungu uskutečnila 16. mezinárodní hasičská olympiáda mládeže do 16 let, které se zúčastnili také čeští závodníci. V konkurenci 40 družstev z 23 zemí obsadili shodně chlapci i dívky páté místo. Více informací.

20. 7.  2007
Město Ostrava vydalo na nedávné V. mistrovství světa atletů do 17 let a na mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava více než 14 mil. Kč, a to v přímých dotacích nebo v nákladech souvisejících s akcemi. Přispělo na zahajovací koncert skupiny Čechomor, na samotné uspořádání atletického šampionátu a hudebního festivalu, investovalo do úpravy Městského stadionu Ostrava. Finančně podpořilo bezplatnou dopravu pro účastníky obou akcí, zvýšený počet dopravních a bezpečnostních hlídek i vydání propagačních  materiálů a orientačních mapek.

28. 6.
Zastupitelstvo města Ostravy včera schválilo účelovou neinvestiční dotaci ve výši 600 000 Kč občanskému sdružení Jagello 2000 na zabezpečení programu Den NATO v Ostravě 2007.  Tato jedna z největších regionálních akcí, která se koná od roku 2001, se letos uskuteční 15. 9. na Mezinárodním letišti Ostrava  v Mošnově. Více z jednání zastupitelstva.

27. 6.
Křest nové knihy Antonína Szkandery, nazvané Čtení na háčku, se uskuteční v pondělí  9. července ve 14.00 hodin v zasedací místnosti Územního výboru rybářů na ul. Jahnově 14  v Ostravě-Mariánských Horách. Kmotry  knížky budou Miloš Martínek, předseda Českého rybářského svazu – Územního výboru pro severní Moravu a Slezsko, a Břetislav Uhlář, básník, publicista a vedoucí kulturní rubriky Moravskoslezského deníku.

26. 6. 2007
Zítra přijede do Ostravy prezident Václav Klaus. Ve 12 hod. ho přivítá před budovou Nové radnice primátor Petr Kajnar. Očekává se, že 30 minut pobude na jednání městského zastupitelstva. Po slavnostním obědě navštíví O.-Vítkovice, kde si prohlédne památku Vysoké pece a některé provozy holdingu Vítkovice. Prezident se půjde podívat i na slezskoostravský hrad. Od 16.30 hod. bude mít autogramiádu v knihkupectví Pergamen (ul. 28. října) a v 19.30 už bude na  Městském stadionu Vítkovice při zahájení mezinárodního závodu Zlatá tretra.

25. 6.
Hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský a náměstkyně Jaroslava Wenigerová  předali ocenění 24 středoškolským studentům. Více. 

 23. 6.
U příležitosti 85. narozenin předního literárního historika Drahomíra Šajtara (nar. 17. 6. 1922  v Záblatí u Bohumína) vydala Společnost Leopolda Vrly jeho knihu Poezie Věnceslava Juřiny a ti druzí. Publikace vyšla za finanční podpory statutárního města Ostravy. Jedná se o monografii, přibližující život a tvorbu ostravského básníka V. Juřiny ale i některých jeho generačních druhů. Jejich dílo pojímá Šajtar v souvislosti s některými uměleckými proudy světové literatury. Křtění knižní novinky proběhlo 21. 6. v knihkukpectví Artforum. (foto)

22. 6.
V galerii Chagall bude v pátek 29. 6. v 17.00 hodin zahájena výstava fotografických děl Jana Sekala, která potrvá do 2. 9. 2007. Autor žije ve Francii, zabývá se počítačovou grafikou a fotografií. Více o Janu Sekalovi.

21. 6.
Behr Czech, s. r. o., dceřiná společnost Behr GmbH & Co. KG, Stuttgart, otevřela dnes  v mošnovské průmyslové zóně svůj druhý výrobní závod v České republice. Výstavba továrny byla zahájena loni v říjnu. Investice do infrastruktury a provozních prostředků činily zhruba 16 mil. eur. Závod bude zprvu vyrábět komponenty a moduly pro chlazení motorů osobních vozidel. Počet zaměstnanců se v budoucnu zvýší z 50 na 200 lidí a počítá se s tím, že obrat  dosáhne zhruba 60 mil. eur. Společnost má další výrobní závod v Mnichově Hradišti.

20. 6.
Ve čtvrtek 28. června se do kampaně Celé Česko čte dětem zapojí v Domě knihy Librex známý herec a zpěvák Richard Krajčo. Bude předčítat z knížky podle vlastního výběru, a sice od 11.30 hod. Jeho vystoupení naváže v Ostravě na dubnové předčítání náměstkyně hejtmana Jaroslavy Wenigerové a květnové, kdy v Librexu z oblíbené knížky četl spisovatel Michal Viewegh.

19. 6.
Úřad Moravskoslezského kraje chce přilákat do našeho regionu holandské turisty. Proto již letos v lednu zahájil propagační kampaň. K ní patřilo i natočení prvního reklamního spotu, který poběží v holandských televizních stanicích. Byly také vydány informační letáky a brožura, jež jsou již v Holandsku distribuovány. V rámci propagační kampaně se uskutečnila o uplynulém víkendu a v pondělí informační cesta zástupců holandských cestovních kanceláři do zajímavých míst kraje. Zahrnovala např. návštěvu Stodolní ul. v Ostravě,  Slezské Harty, Vrbna pod Pradědem, Karlovy Studánky, Štramberka, Čeladné  a přehrady Olešná. Zástupci  CK poznali i ostravské industriální památky. V minulosti navštívilo Českou republiku více než 100 000 turistů z Holandska každý rok. Zatím preferovali Krkonoše a Šumavu.

18. 6.
V ostravském knihkupectví Artforum se ve čtvrtek 21. června od 16 hod. uskuteční prezentace knihy doc. PhDr. Drahomíra Šajtara Poezie Věnceslava Juřiny a ti druzí. Vydání publikace finančně podpořilo statutární město Ostrava.

17. 6.
Operní studio Národního divadla moravskoslezského vypisuje konkurz pro děti, který se uskuteční 21. června 2007 v 16 hodin v Divadle Antonína Dvořáka (vstup služebním vchodem). Předpoklady: věk 6 - 14 let, hudební sluch, dobrý hlasový fond, čistá intonace, smysl pro rytmus a pohyb.  Případné dotazy na tel. čísle 737 175 309.

30. 5.
V pátek 1. června v 11.30 hod. bude slavnostně otevřeno Masarykovo náměstí po rekonstrukci, která probíhala od loňského července do konce letošního května. Jedná se  investiční akci za 98 mil. korun, jež byla hrazena z prostředků města Ostravy (83 mil. Kč) a městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz (15 mil. Kč). Rekonstrukce se týkala plochy 9,5 tisíc metrů čtverečných. Náměstí je nyní vydlážděno deskami ze tří barevných odstínů a dlažebními kostkami. V dlažbě jsou umístěny mosazné desky, tzv. milníky historie. Pozornost si zaslouží unikátní fontána se světelnými a  zvukovými efekty. Ozdobou místa zůstal historicky cenný Mariánský sloup,  nově bude na ploše umístěna busta Masaryka a o něco později také socha sv. Floriana, která  tam byla do 60. let  20. století. K odpočinku chodců je určeno 60 laviček. Obnoveno bylo i veřejné osvětlení. (foto)

Téměř 2 mil. korun poskytne město Ostrava na 1. etapu sanace kamenných zdí slezskoostravského hradu. Společnost Ostravské výstavy na základě rozhodnutí městských zastupitelů získá rovněž  5 mil. 987 tis. korun na  stavební úpravy spodního hradního nádvoří. Více informací v rubrice Z radnice, kde jsou i další zprávy z dnešního jednání Zastupitelstva města Ostravy.

28. 5. 2007

Dne 1. června bude veřejnosti zpřístupněn obnovený venkovní areál  Městských lázní Moravská Ostrava, jejichž provozovatelem je spol. SAREZA. (Provozní dobu najdete v  rubrice Městské lázně.)  Koupaliště je určeno pro 2000 návštěvníků. Velký bazén má nepravidelný tvar, nacházejí se v něm různé chrliče vody. Atrakcí je mimo jiné také velká skluzavka, jejíž okraj je napojen na ochoz budovy lázní. Maličkým neplavcům je určena speciální vodní plocha, pískoviště a prolézačky. V areálu se nacházejí vkusné dřevěné lavičky, lehátka a krásný trávník. Rekonstrukce koupaliště byla další etapou celkové obnovy lázní. Tu financovala spol. Dalkia, statutární město Ostrava aj. V roce 2002 byla dokončena obnova krytého bazénu za finanční prostředky tehdejšího vlastníka, městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.

Na Masarykově náměstí byly 28. května 2007 položeny milníky historie Ostravy. Mosazné desky o rozměru 50 x 50 cm jsou zasazeny do žulové dlažby a mají připomínat důležitá data v dějinách města Ostravy. Nový povrch náměstí je vydlážděn žulovými deskami tří barevných odstínů a mramorovými dlažebními kostkami. Centrální část ohraničují žulové žlaby, okolní plochy tvoří příčně směřovaná kombinace žulových desek a mramorových kostek. Při pohledu shora náměstí vytváří optický dojem perského koberce s třásněmi. V rámci rekonstrukce byla na náměstí umístěna busta T. G. Masaryka.
Slavnostní otevření náměstí je plánováno na 1. června 2007. Rekonstrukce trvá od července 2006. Náklady ve výši zhruba 98 mil. Kč pokrylo ze svého rozpočtu statutární město Ostrava častkou 83 mil. Kč a městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz přispěl 15 mil. Kč.

27. 5.
V Moravskoslezském kraji bylo v pátek 25. 5. slavnostně otevřeno další chráněné přírodní území, tzv. Hraniční meandry Odry. Nachází se v pohraniční oblasti ČR a Polska, a sice mezi Bohumínem a Kopytovem. Je to podle odborníků jediná rezervace ve střední Evropě, kde jsou řece ponechány neregulované korytotvorné a krajinotvorné procesy, díky kterým vznikly jedinečné meandry, slepá ramena a tůně. Podnět k vyhlášení tohoto asi sedmikilometrové chráněného území na obou březích Odry podali vědci ze Světového fondu pro ochranu přírody. V oblasti se nachází také vzácní živočichové a  rostliny. Snahou vedení Moravskoslezského kraje je získat na péči o toto území peníze z EU. Počítá se i s vybudováním naučné stezky. (foto)

25. 5.

Další veřejná beseda, kterou pořádá antikvariát Fiducia  k problematice Komenského sadů, se uskuteční 29. května od 18 hod. Pozvání přijala řada odborníků. Za městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz, který je investorem rekonstrukce parku, se akce zúčastní představitel opozice, zastupitel František Vyhňák (SZ). Zástupci koalice ČSSD a ODS, uvedeného městského obvodu, účast odmítli, uvádí se v pozvánce na besedu, kterou zveřejnila Fiducia. 

24. 5.

Oslavit blížící se Den dětí  mohou rodiče se svými ratolestmi i na slezskoostravském hradě. V neděli 27. 5. tam proběhne bohatý program: vystoupí klaun Hopsalín, žongléři, zpěvačka L.B.P. aj. Celý den mohou zájemci soutěžit s Večerníčkem o ceny. Návštěvníkům se nabízí také možnost seznámení s hasičskou a policejní technikou, mohou si vyzkoušet střelbu lukem, svézt se na ponících i kočárem, nebo si zastřílet na laserové střelnici. Program začne v 9 hodin. Děti do 15 let mají vstup i atrakce zdarma, ostatní za 20 Kč. Akci připravilo město Ostrava a městský obvod Slezská Ostrava.

23. 5. 2007
Letos by se fotograf Taras Kuščynskyj dožil 75 let. K tomuto výročí byla včera v Galerii 7 (Chelčického ul.) otevřena výstava jeho děl. Kuščynskyj zásadním způsobem ovlivnil vývoj portrétní a reklamní fotografie v Československu. Začínal fotografováním spolužáků, později, protože miloval hory, fotil přírodu, zároveň celý život zachycoval ženy, které velmi ctil a obdivoval. Zúčastnil se mnoha skupinových i samostatných výstav v Čechách i ve světě, získal několik významných ocenění. Výstava v Galerii 7 potrvá do 22. 6.

22. 5.

Za 400 mil. korun má být postavena v centru Ostravy blízko Polského domu, na nároží ulic Českobratrské a Soukenické, kancelářská budova, kde budou mít pobočky přední světové firmy. Výstavbu objektu, nazvaného Nordica,  plánuje spol. Skanska Property Czech Republic, s. r. o., která je součástí švédské mezinárodní skupiny Skanska, patřící v oboru stavebnictví  k světovým špičkám. Stavba by měla začít již letos ve 4. čtvrtletí, s dokončením se počítá v 1. pololetí r. 2009. Prostory v přízemí budovy bude možno využívat i pro obchody, počítá se též s umístěním restauračního zařízení. Nordica, s atriem a vyhlídkovou terasou, bude obklopena výrazným pasem zeleně. Budova bude sedmipodlažní, pro nájemníky a jejich klienty se postaví také parkoviště se 132 stáními. (foto)

Ve fotografické galerii Fiducia bude zítra v 18 hod. zahájena výstava děl mezinárodně proslulého fotografa Jaroslava Rösslera, připravená k 105. výročí autorova narození. Výstavní akce Jaroslav Rössler - Abstraktní fotografie, rekapituluje umělcovu volnou tvorbu v období od 20. do 70. let minulého století, kdy se věnoval značně abstrahovaným reflexím skutečnosti, ať už vnější nebo vnitřní.

21. 5.
Ústřední knihovna Knihovny města Ostravy začala letos v dubnu pořádat cyklus besed s názvem Ostravský strakáč. Hosty jsou zajímaví lidé, kteří vynikají v nějaké činnosti. Beseduje se pravidelně každé první úterý v měsíci od 17 hod. v hudebním salónku Ústřední knihovny KMO (budova vedle Sýkorova mostu). Více

20. 5. 
Ve dnech 16. až 18. 5. proběhly v Ostravě Česko-polské dny. Jejich součástí byl také jarmark na Jiráskově náměstí v centru Ostravy. Na stejné místě se konala vystoupení folklorních souborů, prezentujících  tradiční  kulturu Poláků.  V Domě kultury Poklad v O.-Porubě byla zahájena výstava Polský ex libris, kterou připravil sběratel a publicista Władysław Owczarzy, ve spolupráci se Sdružením přátel polské knihy a Regionální knihovnou v Karviné. Záštitu nad výstavou převzala vedoucí Generálního konzulátu PR v Ostravě Anna Olszewska. Prezentovaná ex libris vytvořili přední umělci  většinou na zakázku českých sběratelů. Výstava v DK Poklad potrvá do 30. 6. 2007 (foto M. Radlowska a Eva Kotarbová).

17.  5.
Včera a dnes se v Kulturním domě Akord v O.-Zábřehu konaly Evropské dny handicapu. Jejich hlavní částí byla mezinárodní konference, zaměřena na možnosti a způsoby vzdělávání žáků a studentů se speciálními potřebami. Zkušenosti si předávali odborníci z ČR, Polska a Slovenska. Akce se konala v rámci 15. ročníku Česko-francouzských dnů. Konferenci organizovala ZŠ  kpt.Vajdy. Pro účastníky bylo připraveno i vystoupení žáků z Múzické školy se speciálním zaměřením na děti a mládež se zdravotním postižením, která se nachází  v O.-Mariánských Horách. Uskutečnilo se  v  Divadle loutek Ostrava.

Fotografické ohlédnutí za křtem knihy Ticho pro klarinet - Příběhy poznamenané Ostravou básnířky Lydie Romanské, jehož součástí byla v klubu Boomerang i prezentace nového CD Aleše Zedníka, ostravského exprimátora. (více níže)

16. 5.
Fyzik a astrofyzik Zdeněk Stuchlík, prorektor Slezské univerzity v Opavě, se mnoho let věnuje umělecké fotografii. Jeho díla, v nichž je často naznačována souvislost mezi člověkem, přírodou a tajemným Vesmírem, už poznali četní návštěvníci výstav v ČR a také v zahraničí. V současnosti Stuchlík vystavuje v galerii Na půdě, jež se nachází  v 5. patře budovy Ostravské univerzity na Reální ulici. Vernisáž proběhla 14. 5. Výstavu zahájila Eva Mrháčová, děkanka Filozofické fakulty OU, jež  před dvěma léty podnítila vznik této galerie. O autorově tvorbě zasvěceně hovořila vedoucí katedry české literatury, literární vědy a dějin umění Svatava Urbanová, která dokončuje spolu se Zdeňkem Stuchlíkem jeho monografii. Vyjde v edici Universum Ostravské univerzity v letošním roce.

13. 5.
Na sídlišti Varenská v centru Ostravy proběhla v roce 2006 pátá etapa jeho rekonstrukce, zaměřená na obnovu veřejného prostranství, nacházejícího se podél stejnojmenné ulice. Investorem byl městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz. Letos v jarním měsících byla dokončena úprava tamních zelených ploch. 
V průběhu několika uplynulých let se díky mnohamilionovým investicím obvodu MOaP sídliště výrazně změnilo. Uprostřed něj jsou mimo jiné dobře vybavená dětská hřiště(Foto: výsledek 5. etapy rekonstrukce)

11. 5. 2007
V Ostravě se uskuteční Česko-polské dny, a to ve dnech  16. až 18. května. Jejich součástí je i vystoupení folklorních souborů na Jiráskově náměstí v centru města, kde se bude konat rovněž jarmark, na němž nebudou chybět ani gastronomické speciality. Akce se koná pod záštitou primátora Ostravy Petra Kajnara a prezidenta města Katovic Piotra Uszoka.

Ostravská básnířka Lydie Romanská bude křtít svou novou knihu - sbírku povídek Ticho pro klarinet  -  Příběhy poznamenané Ostravou. Stane se tak v úterý 15. května v klubu Boomerang na Stodolní ulici. V programu, který tam začne v 19 hod.,  autorka přečte ukázky ze své prozaické prvotiny spolu s hercem Národního divadla moravskoslezského v Ostravě Romanem Harokem a básníkem Lukášem Bártou. Vystoupí také bývalý primátor Aleš Zedník, který však představí své CD se skladbami zkomponovanými na verše Jiřího Wolkra.
Soubor povídek  Ticho pro klarinet byl oceněn v loni vyhlášené literární soutěži Ostrava -  město v pohybu. 

10. 5.
Den 3. květen je státním svátkem Polské republiky, který připomíná vznik první  ústavy (v  r. 1791),  jež se stala symbolem boje Poláků za samostatný stát. U příležitosti tohoto svátku se konala slavnost v zahradě Generálního konzulátu PR v  Ostravě. Vedoucí konzulátu Anna Olszewska  na ni pozvala významné osobnosti z řad politiků,  české i polské podnikatele, vysokoškolské pedagogy, umělce, ředitele kulturních institucí aj. Hostem z nejvýznamnějších, který přijel z Prahy, byl Jan Pastwa, nedávno jmenovaný velvyslanec Polské republiky v České republice. K milým překvapením slavnostní akce patřilo vystoupení téměř čtrnáctileté a již velmi populární zpěvačky Ewy Farné z Třince. (foto)

Knihovna města Ostravy připravila na 15. 5. (17. hod.) besedu se spisovatelem Oldřichem Šuleřem. Více o této a dalších akcích najdete na webových stránkách KMO.

6. 5. 
S výtvarnými díly malíře Antonína Kroči se můžete setkat na výstavě v ostravském Domě umění. Potrvá do 16. června. (ohlédnutí za vernisáží)

Ve čtvrtek  10. května bude v 10.30 hod. na Hlavní třídě v O.-Porubě průvodem zahájen Majáles Vysoké školy báňské-TU. Ostrava má už za sebou velkolepý Majáles Ostravské univerzity,  který se konal 3. května. Kromě nádherného průvodu nabídl zájemcům bohatý kulturní program v prostředí slezskoostravského hradu nebo na dalších místech. (více informací na www.majales.osu.cz, foto také na www.moravskaostrava.cz )

5. 5. 
Šachový festival Ostravský koník je téměř  v závěru.  Dnes v 16 hod. začaly boje ve Fide Open a v Národním Open. Včera naposled hráli velmistři, kteří ve 12 kolech uzavřeného GM turnaje dopřáli divákům nevšední podívanou. První místo získal Polák Krasenkow, druhý byl Movsesian, hrající za Slovensko,  třetí náš Hráček a čtvrtý nejmladší český velmistr Viktor Láznička. Ostravský koník do ČR přilákal 224 soutěžících z 18 zemí. Slavnostní zakončení turnaje proběhne zítra v Domě kultury města Ostravy od 14.30 hod. (foto, více na www.ostravskykonik.cz. )

3. 5. 2007
Dnes v 17.30 hod. proběhne v Ostravském muzeu slavnostní zahájení výstavy Ostrava dětem, aneb nejen dětem. Díla vystavují Adolf Born, Alois Mikulka, Karel Franta, Stanislav Holý, Jiří Šalamoun a další čeští umělci, kteří svou tvorbou oslovují nejen dospělé, ale také mládež. Výstava potrvá do konce června.

Dne 2. 5. bylo na Kostelní ul. 3 v blízkosti kostela sv. Václava otevřeno nové Minikino. Nachází se v objektu, který dal  zrekonstruovat městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz.  Dramaturgie je zaměřena na náročného diváka, nabízí se však také promítání vybraných snímků školám i firmám. Kapacita sálu je 70 míst. K prostorům kina patří i útulná kavárna. Mnohým návštěvníkům se možná nebude líbit venkovní přístupové schodiště a chodník před budovou, který nebyl zahrnut do rekonstrukce. (foto, programy)

29. 4. 
Výstava Antonín Kroča - Malíř Lašska, pořádaná k 60 výr. narození autora,  bude zahájena v  Domě umění v Ostravě ve čtvrtek 3. května v 17 hod. Potrvá do 16. 6. 2007.  

V centru Ostravy na Kostelní ul. č. 3  budou ve středu 2. 5. otevřeny nové prostory, určené pro známé Minikino. Vznikly díky rekonstrukci tamní budovy, kterou financoval městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz. Do Kostelní ul. se kino přestěhovalo z objektu v ul. Čs. legií. Projekce zahájí nejlepší evropský film r. 2006 Životy těch druhých. 

28. 4. 
Ve čtvrtek 26. dubna křtil ostravský spisovatel Oldřich Šuleř v Domě knihy Librex svou novou knihu Laskavé medailony. Při této příležitosti se s ním sešla řada významných osobností Moravskoslezského kraje (foto). V krátkém hudebním programu byly uvedeny Karvinské písně skladatele Leona Juřici  v podání sólisty Komické opery v Berlíně Klemense Slowioczka.

27. 4.  2007
V rámci právě probíhajícího šachového festivalu Ostravský koník sehrál včera na Jiráskově náměstí přední šachista Lukáš Klíma simultánní hry. Odehrál 35 partií, získal 31 výher, 3 remízy a jednou prohrál. Dnes bude Lukáš na uvedeném místě hrát naslepo (od 15.30 hod.). Více informací o turnaji na www.ostravskykonik.cz .

V pondělí 30. dubna se uskuteční vzpomínkový akt u příležitosti 62. výročí osvobození města Ostravy a ukončení druhé světové války, a to  v 10 hod. v Husově sadu v Moravské Ostravě. Akce se zúčastní představitelé města v čele s primátorem P. Kajnarem. Více informací  z Magistrátu města Ostravy v rubrice Z radnice.

26. 4.  
Na včerejším zasedání Zastupitelstva města Ostravy byly předloženy informace o stavbách velkých marketů ve městě v roce 2006. Vloni pokračovala dostavba Obchodního centra Futurum a rozšiřovala se nákupní galerie Shopping park AVION. Nebyly ukončeny a uvedeny do provozu žádné nové stavby.  Připravuje se výstavba hypermarketu Interspar v Ostravě-Porubě a Globus v Ostravě-Plesné.  

V Domě knihy Librex se včera uskutečnila beseda se spisovatelkou Marií Vosikovou u příležitosti vydání knihy Jen já a ty.  Autorka se narodila v Ostravě a nyní žije střídavě v ČR a ve Švýcarsku.  Novinka Marie Vosikové je souborem povídek, v nichž je hlavní "postavou"  láska v nejrůznějších podobách. 

Dnes v 17 hod. představí v Librexu svou novou knihu Laskavé medailony spisovatel Oldřich Šuleř. 

25. 4. 
Informace pro náročné cyklisty: Svaz Západního subregionu se sídlem v polském Rybniku vydal mapu cyklistických tras v rámci realizace programu Interreg III A Česká republika - Polsko. Je na ní zachyceno 500 km tras. Z nich některé jsou dosažitelné pro cykloturisty z ČR, kteří mají zájem zajet si třeba jen o víkendu do pro nás méně známých oblastí Slezska.  Mapa je zveřejněna i na webové adrese: www.subregion.pl. Na polské cyklotrasy je možno se napojit z hraničního přechodu Chalupki. 

Zástupci Syndikátu novinářů v Ostravě navštívili 24. dubna tzv. Západní subregion katovické oblasti.  Pracovní cesta se uskutečnila ve spolupráci s Generálním konzulátem Polské republiky v Ostravě, Hospodářskou komorou v Žorech a dalšími organizacemi. Bližší informace o cestě budou na tomto webu zveřejněny v nejbližších dnech. (foto)

21. 4. 
Dospělé a děti může překvapit mezinárodní šachový festival Ostravský koník. V jeho rámci bude hrát přední ostravský šachista Lukáš Klíma simultánku s 12 zájemci na Jiráskově náměstí v centru Ostravy dne 26. 4.  Od den později se chystá jeho hra naslepo. Začátek je vždy stanoven  na  15.30 hod.  Více informací.  

17. 4. 2007
Dnes byl slavnostně otevřen první ostravský bytový dům, který byl postaven za finanční prostředky soukromých firem. Nachází se na Blahoslavově ul. v blízkosti Komenského sadů. Investorem stavby byly  Orco Properhty Group a TECHINVEST OSTRAVA, a.s. V budově zvané Podkova se nachází 51 luxusních bytů,  jež byly prodány nebo pronajaty za nadprůměrné ceny. Budova stojí v areálu, kde mají přístup pouze majitelé a nájemci bytů. 

16. 4.  
V galerii Dole antikvariátu Fiducia byla v rámci cyklu Současná česká a slovenská malba zahájena výstava děl autorů Jany Farmanové a Martina  Piačka. Potrvá do 20. května. (foto)  

13. 4.

- V centru Ostravy se dokončuje rekonstrukce venkovního areálu městských Lázní Moravská Ostrava. Investorem stavby je jejich provozovatel SAREZA, s. r. o. Počítá se  s otevřením k 1. červnu, případně o měsíc později. Stav rekonstrukce k dnešnímu dni přibližují fotografie.  Celková obnova  lázní  by měla stát  přes  100 mil. Kč.  V březnu roku 2002 byla dokončena obnova krytého bazénu, do které investoval 23,5 milionů korun městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz jako tehdejší vlastník. Současná rekonstrukce by měla být kryta z prostředků společnosti Dalkia, města Ostravy, uvedeného obvodu a dalších zdrojů. 

-  Náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje Jaroslava Wenigerová předčítala dětem pohádky  v Domě knihy Librex. Stalo se tak v rámci akce Celé Česko čte dětem, která se koná pod záštitou Ministerstva kultury  ČR. V květnu svým čtením potěší malé návštěvníky Librexu  spisovatel Michal Viewegh. 

11. 4.  
Zajímá vás, jak pokračuje rekonstrukce jedné z hlavních silničních tepen Ostravy - ulice Českobratrské? V současnosti probíhá 2. etapa stavby, která zahrnuje úpravu křižovatky ulic Hornopolní a Varenská. Ve výstavbě je již část mostní estakády.  (foto) 

6. 4.
Nepřehlédněte dubnové akce Domu knihy Librex v rubrice Programy. Připravuje se také beseda se spisovatele Arnoštem Lustigem!

4. 4. 2007
V krajském úřadu je od  4. 4. výstava nazvaná Tajuplný vesmír - náš domov. Autorka obrazů (pastel - kombinovaná technika) Lenka Kovalová žije a tvoří ve Frýdku-Místku a pracuje jako výtvarnice v Muzeu Beskyd. Uspořádala 22 samostatných  výstav v ČR, vystavovala  ve Francii a Německu. Výstava potrvá do 30. dubna. 

 31. 3.
Sobotní dopoledne 31. 3. bylo jako stvořené pro vyhnání paní Zimy z Ostravy. Po staraly se o to děti z národopisných souborů Hlubinka a Třebovjáček, které nekom-  promisně hodily do vln Ostravice symbolickou, zapálenou Mařenu. Když ji řeka po-  hltila, byl  ten pravý čas na zdobení májek barevnými vajíčky, na říkadla a písničky,  které zazněly u řeky a později na Jiráskově náměstí v centru města. Vše se odehrálo  za asistence mnoha diváků, fotoaparátů, kamer a samozřejmě umělecké vedoucí  Souborů lidových písní a tanců Hlubina a Hlubinka - Kateřiny Macečkové. Té se  s dětmi podařilo vyhnat  Zimu z Ostravy už několikrát, a někdy  i krutější. (foto)

 30. 3.  2007
 V úterý 3. dubna se uskuteční v aule Ostravské univerzity v 11. hod. slavnostní inau gurace nového rektora OU - prof. Jiřího Močkoře.

 29. 3.  
Ostravská básnířka Lydie Romanská podepisovala svou novou sbírku básní Goghova postel v knihkupectví  Artforum. (foto).

 28. 3.
 -
Zítra  město Ostrava ocení u příležitosti Dne učitelů 2007 patnáct nejlepších  pedagogů. Předání ocenění proběhne od 16 hodin v Divadle Antonína Dvořáka. 
 - Dne 2. 4. se bude konat v hotelu Atom celoměstská  konference o kvalitě ovzduší.
 Svou účast potvrdil Karel Bláha, náměstek ministra životního prostředí. 
 - Městské zastupitelstvo deklarovalo zájem statutárního města Ostravy o spoluúčasti  na konání letních olympijských her v České republice v roce 2016.

 26. 3.
V sobotu 24. 3. dostal člen činohry Národního divadla moravskoslezského Jan  Hájek v Národním divadle v Praze Cenu Thálie 2006, určenou pro mladého umělce do 33 let. Inscenace opery Bohuslava Martinů Řecké pašije, v nastudování operního souboru Národního Divadla moravskoslezského v Ostravě, získala v 8. roč. celostátního festivalu hudebního divadla - OPERA 2007 - jednu z cen, a sice Libušku - Cenu diváků. Více informací.

 21. 3.
 V galerii Kruh v Zahradní ul. proběhla vernisáž k výstavě děl ostravské výtvarnice  Jany Šmolkové,  členky Unie – Sdružení výtvarných umělců a teoretiků Ostrava. Stojí  za to zastavit  se  u jejich maleb a keramických děl (foto). Výstava potrvá do 20. 4.  Od 25. 4.   vystavuje v galerii  Leda Pešatová, malířka z Frýdlantu n. Ostravicí,  která se věnuje hlavně beskydské krajině.

 20. 3.
Básnířka Lydie Romanská představila publiku v ZUŠ ve Svinově (foto) svou jedenáctou knížku veršů. S jejím křtěním jí pomohl vedoucí Ústavu bohemistiky a knihovnictví Slezské univerzity v Opavě doc. Jiří Urbanec, předseda ostravské Obce spisovatelů. Sbírka nese název Goghova postel. 

 19. 3.
Třicet výrazných učitelských osobnostní převzalo krajské ocenění z rukou hejtmana  E. Tošenovského a jeho náměstkyně J. Wenigerové u příležitosti blížícího se Dne učitelů. Předání se uskutečnilo v prostředí slezskoostravského hradu. K oceněným patřil i hudební skladatel Vladimír Svatoš, který působí v Janáčkově konzervatoři Ostrava. 

13. 3. 2007
V Galerii na chodbě pří ZŠ Gajdošova byla zahájena výstava děl ostravského umělce Vladimíra Neuwirta. Potrvá až do 14. května. (foto)

8. 3. 2007
Režisérka Helena Třeštíková (foto) v rámci festivalu Jeden svět 2007,  před a  po uvedení svého dokumentu Marcela v galerii antikvariátu Fiducia, vyprávěla divákům o vzniku tohoto snímku a dalších osudech jeho hrdinky. Film o smutném, neobyčejném životě obyčejné ženy zaujal i v Ostravě. Galerie byla zaplněna do posledního místa. Dnes festival končí. Projekce proběhnou opět ve Fiducii, kině Art a klubu Atlantik. 

7. 3. 2007
Dnes proběhla tiskovka k premiéře Prokofjevova baletu Romeo a Julie v NDM. Podle slov šéfa baletu Národního divadla moravskoslezského v Ostravě Igora Vejsady jde o inscenaci,   na jejíž uvedení se jako choreograf chystal několik let. Na besedě s novináři byly i Julie - japonské baletky Saori  Fukuda a Yuriko Kitamura, které do Ostravy přišly po ukončení studia ve Vídni. Představení bude uvedeno v režii hostujícího Michaela Taranta a italského dirigenta Paola Gatta. Obě představitelky ženské hlavní role daly najevo, že si obsazení do inscenace velmi váží a těší se na svůj další pobyt v Ostravě a Evropě. (foto) Premiéra je 10. 3. 

5. 3.  2007
byla v galerii a antikvariátu Fiducia slavnostně zahájena ostravská část  festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět 2007. Tato celostátní akce se koná pod záštitou V. Havla aj. osobností. Program festivalu je soustředěn v Ostravě do kina Art, klubů Atlantik a Fiducia. K lahůdkám festivalu bude patřit mimo jiné snímek Marcela Heleny Třeštílkové, který bude uveden ve Fiducii 8. 3. od 17 hod. Po něm následuje beseda s autorkou.