Pradědovy letokruhy Miluše Šajnohové

Pradědovy letokruhy. Útlá sbírka přírodní lyriky šumperské básnířky Miluše A. Šajnohové v těchto dnech spatřila světlo světa, verše ale vznikly daleko dříve. Autorka je měla „v šuplíku“ již minimálně před dvěma lety, kdy z nich recitovala na prvním večeru setkání šumperských básníků, který se odehrával pod taktovkou Aleše Kauera.

Co pro Vás znamenají Jeseníky?
Pocházím z Rychvaldu v okrese Karviná a v Šumperku žiji od roku 1968. Jeseníky mi učarovaly. Jsou součástí mého života stejně jako město Šumperk.
Pradědovy letokruhy zachycují proměnu horské krajiny během roku. Jak tyto básně vznikaly?
Podnět vznikl na turistických vycházkách po mém vstupu do Klubu českých turistů. Chtěla jsem svým kamarádům a kamarádkám dát malý dárek. Doufám,že je alespoň trochu potěší.
Touha vyjadřovat se verši není dána každému. Kdy a jak jste ji v sobě objevila vy?
Psala jsem už od dětství, ale publikovat jsem začala až v roce 2000.
Kolik básnických sbírek jste již vlastně vydala?
Pradědovy letokruhy jsou šestou samostatnou sbírkou. Kromě toho jsem se textově podílela na publikaci Šumperkem pod křídly v roce 2006 a na almanachu Krásný vrch v roce 2007.
Pradědovy letokruhy doprovází černobílé fotografie Ivo Netopila. Jak vystihují náladu Vaší poezie?
Myslím, že s panem Netopilem máme velmi podobné vnímání a cítění. Jsem ráda,že spolupráci na sbírce Pradědovy letokruhy přijal.
Křest sbírky Pradědovy letokruhy se koná na horách. Těšíte se?
Těším a moc.

Zdena Daňková

Křest sbírky Pradědovy letokruhy se koná v sobotu 26. 6. 2010 ve 12 hodin na chatě Paprsek na stejnojmenné akci, kterou pořádá DDM Vila Doris ve spolupráci s Klubem českých turistů a Městskou knihovnou Šumperk.

Program:
12.00 křest knihy Pradědovy letokruhy, autorské čtení, autogramiáda – M. A. Šajnohová, Ivo Netopil
13.00 koncert na horách: Dixieland Loučná

Pro zájemce o pěší výstup na Paprsek připravil Klub českých turistů příležitostné razítko a účastnický list, obojí bude možno získat již od 10 hodin.
Pořadatelé počítají také s účastí milovníků poezie či dixielandu v seniorském věku, pro které již je Paprsek vysoko a daleko. Pro tyto zájemce bude ze Šumperka vypraven autobus. Cena je 140 Kč, odjezd v 9 hod. od Komunitního centra DDM Vila Doris. Počet míst je omezen, nutná je rezervace předem na tel. 774 664 648 nebo mailem na adresu klubturistu.sumperk@seznam.cz

4 odpovědi na “Pradědovy letokruhy Miluše Šajnohové”

  1. Míšo, gratuluji! Jsem ráda, že mají naše turistické vycházky i literární přesah. Vždyť příroda je skutečná poezie.

  2. Milá Míšo,
    těším se na tu slávu! Na Paprsku je to zařízené, autobusy jsou objednané, hudba secvičená, hosté pozvaní – a k n í ž k a je p o v e d n á !!!!!!!!! Jen si ještě namažu kolena a pomodlím se, aby nepršelo.

  3. Sbírka „Pradědovy letokruhy“ působí jako svěží oslava jesenické přírody. Estetický dojem z veršů umocňují neotřelé obrazy a hezká jazyková stránka. Příjemná změna v běžné rutině! Za ten pocit radosti a okouzlení životem díky. MK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *