Dostala jsem nesmírnou zlost.

Obchodníci a reklamy z nás dělají blbce. Promiňte ten výraz, ale jinak se to ani nazvat nedá. V hypersupermarketu prodávají zázračné „bio francouzské“ kuře už po slevě za 160 Kč kilo, protože prý je vychované na farmě, kde pobíhalo po dvoře a bylo dokrmené cereáliemi.

Cereálie, dřív se tomu říkalo zrní! To se mi navíc spojilo s tvrzením jednoho našeho novináře, který napsal do Fragmentů článek, kde poznamenal, jak naše kuřata jsou namačkána v klecích a krmena antibiotiky. Tak, aby bylo jasno. Vím o čem píšu, protože jsem vysokoškolským vzděláním zemědělec, vyrostla jsem na dvoře mezi slepicemi, husami, kačenami, s kozami, koňmi, ovečkou. Když jsem dostala od rodičů výprask, tak jsem se šla vybrečet krávě na krk. Navíc celý svůj profesní život jsem pracovala v zemědělství, schvalovala porosty jako semenářský agronom, dohlížela na pracovníky „výkupáckých“ laboratoří, zda dobře hodnotí zrniny, pracovala u laboratorního stolu, psala metodiky pro laboratorní a technologické postupy při skladování obilí a výrobě krmných směsí, počítala receptury, navrhovala normy a posledních 10 let lovila na internetu všechno, co se týkalo výživy zvířat, potažmo lidí. Tak mi, prosím, věřte a přečtěte si tento článek, je to ve vašem vlastním zájmu.

Ano naše zemědělství bylo poznamenáno socializací, zcelováním pozemků v nevhodných podmínkách a nevhodnými terénními úpravami, ale to byly spíš výjimky a nebylo to všude. Staří sedláci moc dobře věděli, proč je ta mez tam, kde zrovna je. Celá krajina byla uzpůsobena tak, aby zadržovala vodu. Stejně tak zdravé lesy. Pro člověka je nejdůležitější vzduch, voda a půda. O jakosti vzduchu nemluvím, o jakosti vody a hlavně o jejím množství, které naší současnou krajinou jen rychle prohrne, taky ne a o půdě – o ornici – největším našem pokladu, to by bylo několik stránek málo. Při vstupu do EU jsme měli 120 % potravinovou soběstačnost. Tlak nadprodukce „starých“ členských států EU je tak vysoký, že i třeba v Rakousku, které si berou všichni za vzor hospodaření (viz pan dr. Cílek v nedělní Moravcově debatě) za posledních 15 let zaniklo 40 % malých farem, protože to ekonomicky neustály. Přitom v Rakousku není tolik „hypersuper“ nadnárodních řetězců, a tak každý obchodník musí koupit potraviny kolem sebe a ne je vozit přes půl Evropy, případně zeměkoule, a přesto to malé farmy ekonomicky vzdaly. Tvrdím, že naše zemědělství bylo na vysoké úrovni a plně konkurenceschopné, nebýt nerovných, přímo vražedných podmínek, které mu připravili naši politici.
Jela jsem nedávno po delší době autem po jižní Moravě. Na polích není nic jiného než ječmen, pšenice, kukuřice a řepka. Kde jsou lány vojtěšky, červeného jetele, řepy cukrové i krmné, hrachu, cibule, okurek, jahod, mrkve, bobu … Vždyť už se vůbec nedá sestavit osevní postup. Jaký vliv to má na strukturu půdy, jaký veliký splach je do potoků a řek. To ale není cílem mého článku. Nemáme už žádný dobytek. Jak dlouho mohli zemědělci vydržet výkupní cenu mléka za 5 Kč, když u nejlepšího chovatele se výrobní náklady na 1 litr pohybují k 8 Kč. Tak se podřezaly kravám krky. Chováme se přece ekonomicky! Stejně tak to skončilo u chovů prasat a drůbeže. Nemá kdo žrát jetel, a tak se nepěstuje a není chlévská mrva na hnojení, tolik potřebná pro zachování humusu a udržení vody v půdě, není kde zpracovávat cukr, není kde zpracovávat ovoce a zeleninu. První, co bylo zlikvidováno byla Fruta: v Modřicích, v Miroslavi, ve Znojmě, a cukrovary, kdo je prodal Francouzům? Na jednoho pracovníka v potravinářském průmyslu pracovalo v prvovýrobě, to znamená na poli, v průměru 8 lidí. Že jsou teď všichni na sociální podpoře a nevybereme tolik daní? To nevadí, zvedneme DPH! Že nám ubylo orné půdy o 250 000 ha, že máme na nejkvalitnější orné půdě (kde se pěstovala zelenina) logistická centra, hypersuper a sluneční kolektory, to nevadí, však to zaplatíme všichni v ceně energie. Nejhorší ovšem je, co jíme. A to musíme všichni.
Dám příklad maso. Už jsme potravinově soběstační na nějakých 60 %. Naše hospodářská zvířata nejsou krmena antibiotiky minimálně 25 let a už tehdy se dávalo pečlivě pozor, aby to nekolidovalo s lidskými léčivy. Zvířata, která byla takto léčena, skončila povinně v kafilériích (státních!). Soudruzi při centrálním plánovaní měli málo devíz na dovoz nezbytných surovin, a proto se všechno do komplexních krmných směsí dávkovalo na spodní hranici, viz třeba fosfor, sója (bez P a bílkovin to prostě nejde). Veterináři v ČR kontrolují na všech jatkách vnitřnosti, játra, ledviny, kde se kumulují těžké kovy, mykotoxíny a objeví všechny průšvihy. Zato u dovozového masa, už mohou kontrolovat jenom svalovinu, protože vnitřnosti se k nám nedováží, a v ní jsou koncentrace škodlivin tak nízké, že je neobjeví. Hádejte, kdo snědl při ,,dioxinové“ aféře všechno německé maso? Bylo levné, že?

Nejhorší ovšem je, že všechno z dovozu, co se u nás zabalí, dostane EAN 859 a jsme u toho, nepoznáme odkud to je. Jedovatě podotknu „nejvíc kravínů, prasečáků a drůbežáren“ je v Praze! Jíme drůbeží maso z Brazilie, které tam nadnárodní řetězec koupil za 9,90 Kč za kg (zabalil jako Vodňanské kuře), hovězí z Argentiny za 19,80 Kč (krmené výhradně GMO sójou, která roste na místě čerstvě vyklučeného pralesa, tedy zelených plic planety), ale balené v Praze třeba pro Ahold! Marže těchto hypersuper je asi 48 % a to jsme nadávali za totáče Jednotě, že měla 12% marži.
Mléko, sýry – zdroj vápníku. V polovině sýrů jsou analogy (jsou 3 x levnější než tvaroh). Mám to dál rozvádět? Co se stalo s naším tvarohem? Už z něj buchty neuděláš! Ve všem je nacpaný modifikovaný škrob a případně vláknina, aby zadržovaly vodu. Kde jsou naše kvalitní sýry? Co s nimi udělal francouzský majitel Želetavy? Jogurty nejsou jogurty, ale nabarvený, navoněný ochucený škrob. Vezměte rozum do hrsti, jogurt je jen to, co má v názvu jogurt (přikázáno EU). Žádné Dobré mámy, Activie, či jak se to všechno jmenuje. Žádný problém, však všechen chybějící vápník, hořčík, atd zakoupíme v lékárnách!

Díváte se občas v televizi, jak vaří špičkoví kuchaři: Ital v kuchyni, Zdeněk Polreich? Používají zásadně „prvotní“ suroviny. Rovněž s tuky je to všelijaké. Kolik si myslíte, že člověk jako zvíře snědl olejnatých semen? Zato jedl sádlo a pil syrové, nehomogenizované tedy plnotučné mléko, ale také se hýbal! Olivový olej, panenský, ano! Ale jen do tří měsíců po vylisování, to už jej „hypersuper“ přivezou k nám. Nejkvalitnější olej je čistý řepkový, dostanete jej ale koupit? Omega mastné kyseliny největší nesmysl, ty naopak zacpávají cévy a způsobují záněty. Najděte si nejnovější výzkumné zprávy o cholesterolu, ale ty sem snad ještě z USA nedorazily.

To, co je jinde už dlouho v potravinářství zakázané, tak u nás se o tom ani nemluví. Přeskočím chleba – o hrůzo, naše základní potravina. A to jsem se ještě netrefovala do tekutin, které nám obchod nabízí. Hromady PET lahví. Podívali jste se někdy na obsah ovocného podílu? Že bifenily pronikají z obalu dovnitř do obsahu? Že oxid uhličitý v sycených vodách je znečištěn příměsemi? Že nejkvalitnější voda je z vodovodního kohoutku. Že dlouhodobé pití minerálních vod je nepřirozené. Člověk jako zvíře pil povrchovou vodu. Chcete pokračovat?

Letos je v naší republice zasázeno jen 30 000 ha brambor a lékaři naříkají, že málo jíme brambory (zdroj draslíku a vitamínu C). Dříve jsme jich snědli téměř třikrát tolik. Jistě, přestala jsem kupovat brambory také, ne protože jsou drahé, ne protože jsou odněkud z Tramtárie, ale protože jsou zelené, skladované na světle a tudíž jedovaté a karcinogenní. Jak může někdo nabízet zelené brambory, vždyť se to nesmí dávat ani dobytku? Upozorňovala jsem paní vedoucí našeho Alberta tady na sídlišti, ať ty zelené brambory vyhodí. Ano provedla to, ale dnes už jsou tam zelené zase, protože na světle zezelenají už za tři dny.

A ještě abych nezapomněla na ty klece. Brojleři u nás rozhodně v klecích nebydlí, ani chovné kuřice. Bydlí v nich nosnice a jim předepisuje EU velikost klecí. Myslíte si snad, že jinde v EU se klece nepoužívají?
Tááák už jsem si notně zanadávala, a tak končím

Maria Saláková

Vloženo v únoru 2011

Článek byl napsán pro webové stránky Haló, Ostrava!, prosím zájemce o jeho převzetí, aby tuto skutečnost uváděli při jeho dalším šíření.

40 odpovědí na “Dostala jsem nesmírnou zlost.”

  1. Plně s článkem souhlasím, je to prostě hnus a určitě to daleko nepovede. Jednou se to prostě zhroutí a po EU, idioti. Jsou horší jak komunisti, ti nás jenom oblbovali a tady ty hovádka z EU nás to nutí kupovat a konzumovat, zrušili cíleně malé večerky a zemědělce. Nebudu pokračovat, nemá to cenu. Celé to je zhovadilé.

  2. Paní Saláková,
    jste moudrá a s t a t e č n á žena! Jsme na „stejné vlně“ a vyjádřila jste to, co dlouho v mysli nosím. Ještě jste opomněla ty stovky (možná tisíce) hektarů orné půdy, zaflákané sklady supemarketů, logistickými obludami, fotovoltaikou…a kolem toho nevšímavě jezdí „naši“ ministři, poslanci, senátoři, hejtmani, říhající miliardáři a rychlokvašky „podnikatelé“…“A SVĚTLO, NA KONCI TUNELU, STÁLE, BOHUŽEL, NEVIDĚT!!“
    Srdečně Vás zdravím z jihu Moravy.
    Vratislav Klimeš

  3. Paní Saláková, vážím si vašeho názoru a souhlasím s ním do posledního písmenka a jistě bychom mohly rozvíjet, jaká jsme to byli kapacita v textilním, oděvním, obuvnickém, papírenském, dřevozpracujícím, ocelářském, sklářském, automobilovém a dalším průmyslu, jak dobré a široké měly znalosti naše děti, jak jsme byli zruční a dovedli si poradit, nebyli jsme ani chudí, chudák si nedrží venkovské sídlo, bydlíc ve městě… to bylo, jistě mělo to zřízení haldu chyb a neumožňovalo nám rozvoj podle našich představ. Ale je to dnes jinak, kvákat můžeme co chceme, ovšem bez jakéhokoli dopadu… rozhodování, pravomoce, peníze, náš osud – jsou stále ve valné většině v rukách jiných – slepých, hluchých, možná ne hloupých, ale hamižných a jaksi do sebe zahleděných… smějí se mi, když já, selka z leknutí si držím prasničku a kance, ovečky a berana, kozičky a kozla, slepice a kohouty… jen koně mám valachy :-)))) nepovolila bych jediný sluneční panel na orné půdě, jedinou logistickou stavbu tamtéž, nepovolila bych výstavby satelitních městeček, dokud existují nezastavěné pozemky v obcích, budovy k revitalizaci, dokud nebude nezbytné zaírat ornici, ale i louky a lesní poristy. A zapotřebí to není, protože je halda prázdných bytů, populace ubývá a jednou v těch zlatých klecích a podnikatelských barocích umřou na otravu tím nejedlým žrádlem, zadky vysezené z managerských židlí a aut, oči zničené z televizí a PC, mozky změklé vymáchané v reklamě a seriálech… absence lidstva na planetě asi nebude pro svět velkou ztrátou… příroda si par set let pomůže… bude-li jaká…. ale hezká představa našeho konce to není, že….

  4. Paní Salátová,
    moc mně Váš článek zaujal, četla jsem ho jedním dechcem:)nemám ráda takové ty statistické údáje,ale Vy to tak prima podáváte, že točlověk ani nevnímá:)moc Vám fandím a držím pěsti. Tak jak tady napsal Vráťa Klimeš JSTE VELICE MOUDRÁ,STATEČNÁ ŽENA!!!!
    Hezké léto
    Liduš z Ostravy

  5. Vážená paní Saláková.Děkuji za tento článek jsem jedna z těch,která nikdy nekoupila nic,co neslo název BIO…pojala jsem k tomu názvu nedůvěru a vidím,že instinkt mě nezklamal.Stále říkám kolem sebe lidem….je to velké bum a nic víc.A hlavně je to veliký kšeft.EU nám přikazuje a zakazuje,ale kde je náš zdravý selský rozum….raději vajíčka od babičky i když nejsou slépky krmený podle EU a je mi jedno,zda jsou bio….zkrátka začněme používat i při nákupu mozek a ne koupit vejce bio bratru xx krát dráž,než normální a stejně se přijde na to,že vlastně mezi nimi není rozdíl….Přeji Vám hodně takových článků,které si lidi přečtou a uvědomí si,že vlastně máte pravdu…..ELR

  6. Vážená paní Saláková. Naprosto s vámi souhlasím. Dříve jsem díky reklamám používala jen rostlinná másla a tuky. Pracuji jako výživový poradce a na mnoha školeních jsem se seznámila s názorem, že tyto tuky jsou opravdu velmi špatné. Od té doby používám jen máslo, sádlo a mléko nepiji vůbec. Dříve mléko normálně zkyslo, zkuste nechat dnešní krabicové mléko venku. Nejen, že nezkysne, ale stane se z něj naprosto nedefinovatelná smrdutá hmota. Nějaké šťávy a limonády již také nepiji. Piji jen čerstvou vodu z kohoutku. A jelikož jsem se dožila 60 let bez nějakých obtíží, neberu žádné prášky, nemám vysoký cholesterol, nebo tlak, myslím, že žiji naprosto zdravě, užívám si života a již se nenechám zblbnout žádnými reklamami na bio produkty.

  7. Milá paní Saláková, jak smutný článek, jak pravdivý! Cítím velikou bezmoc, že není v našich silách něco udělat pro změnu. Jediná možnost, kterou máme jako spotřebitelé je nenakupovat. Ale ne každý má možnost výběru, nebo dokonce samozásobování. Já se alespoň snažím dát důvěru farmářům a pokud to jde, nakupovat u nich. Mám moc ráda mléko, tak si kupuji přímo z farmy, pokud se mi podaří dostat se na farmářské trhy, které jsou v Plzni bohužel jen jednou týdně. Dávám přednost českým výrobcům, i když jsem se právě dočetla, že ani to není záruka..:-( Unii jsem nechtěla a o to víc mě trápí, kam až jsme to pod jejím vedením dovedli. A vyhlídky? Asi žádné. I kdyby se Unie rozpadla, do pořádku to zde už asi nikdo dát nedokáže. Možná tak za 3 generace..

  8. Vážená paní Saláková,
    děkuji za Váš příspěvek. Není co dodat. Děkuji, že jsou takové ženy jako Vy.
    Iva

  9. Vážená paní Saláková.Jsem starý člověk a žijí ze vzpomínek.Váš článek je za poslední roky jeden z mála,který jsem přečetl celý a navíc s ním v celém rozsahu souhlasím.Obdivuji Vaší statečnost a úpřimnost.I přesto že jsem důchodce,tak snažím se kupovat naše a slovenské potraviny.To je jediná možnost jak reagovat na politiku Prahy a EU.Srdečně Vás zdravím

  10. Vážená paní Saláková, děkuji za otevření očí… Bioboomu nefandím, margaríny nejím, ale Vodňanskému kuřeti jsem věřila:(( Ráda bych se někdy dozvěděla něco o chlebu – naší každodenní snídani… Moc Vám fandím a doufám, že Váš článek (a snad i ty budoucí) přečte co nejvíce lidí, sama tomu ráda pomohu.
    Zdravím
    Petra R.

  11. Vážená paní Skalaáková, proč jíte takové hnusné potraviny, když můžete koupit jiné zcela podle Vaší chuti?

  12. Ano, 100% souhlas. A to je napsán jen zlomek skutečnosti. Pracuji celý život v zemědělství,tedy o něm také něco vím. U nás byly jsou a doufejme budou vyráběny nejkvalitnější a přísně sledované potraviny. Každý zemědělec je zde odborníkem na svém místě! Musí být, jinak by nás konkurence převálcovala.Neprávem jsme nedoceněni. Jezdili se k nám učit,zírali..Všude na světě jsou malé, rodinné farmy. U nás je to dotaženo k dokonalosti ve velkém. A to je něco, co nám svět závidí. Tuhle produktivitu kvalitu jinde nedokáží.
    Nemohou. V malém to nejde. A dnes už nevědí, jak nás víc srazit na kolena.Naše výroba držela od revoluce inflaci na snesitelné úrovni,byla nejlevnější. Ale je načase, aby se lidé za naše zemědělství postavili.Vytvořili nám podmínky, nezbytné pro další práci. Vždyť nelze hospodařit bez polí . Nepřipusťte další ukrajování zemědělské půdy, jsme na ní my i Vy-závislí.Každý dotovaný dovoz skončí a nakonec se prodraží.Chceme čerstvé a kvalitní potraviny za rozumnou cenu. Chceme být v potravinovém průmyslu nezávislí.
    Přijměte naši práci s vděkem, nemusíte každé ráno vstát a dřít kolem svých zvířat a na svých políčcích a lukách, protože takhle to před znárodněním bylo a ve světě stále je. Naše špičkové zemědělství je kompenzací za křivdy, způsobené znárodněním. Naše platy jsou však dosud jedny z nejnižších v republice,nelze víc šetřit.Opravdu ne. Tohle nedocenění
    si nezasloužíme.

  13. Pane Turku,
    nechtěla jsem diskutovat. Přešla jsem mlčením i to „amen“ od „Libora“, aby se to nezvrhlo v invektivy. Je to ještě mnohem horší, než jsem napsala. O každém nakousnutém tématu je možno napsat mnoho stránek. Ke všem tvrzením mám podklady. Jinak bych si je nedovolila zveřejnit. K tomu, co kupuji a jím já? Procházím obchod s brýlemi a dokonce s lupou studuji složení. Je to také proto, že jsem alergická na Aspartam (ten by chtěl zvláštní kapitolu, protože v USA už je zakázaný!) a tak si opravdu potraviny vybírám. Ale tady nejde jen o mne, ale o ostatní, kteří tomu nerozumí, nemají tušení atd….. Asi bydlíte někde, kde ten veliký výběr máte. Tady v sídlišti jsou jen „malo“ Alberti a ti mají pružné ceny, protože ví, že tam lidé nakupovat musí (Albert blízko konkurence má ceny jiné). Nejvíc se ale zlobím kvůli chlebu a jezdím jej kupovat na opačný konec Brna. Desetiminutová jízdenka MHD stojí v Brně 14 Kč a za 10 minut z našeho sídliště nikam nedojedete. Musíte si tedy koupit 60 minutovou á 22 Kč a potřebujete dvě. A takoví osamělí staří lidé mají hodně hluboko do kapsy a maminy s malými dětmi, než by někam odjely, tak jsou nuceny kupovat tady v sídlišti. A Vy si myslíte, že v ostatních megamaxisuperhyper potraviny šizené nejsou? To, co si dovolí obchodníci u nás, tak už hned za hranicemi není možné. Osobně jsem si to vyzkoušela v Paris, v London, v Roma viz reportáže. A mimochodem na zelené brambory už jsem si stěžovala před týdnem na centrále Alberta v Praze a tohle je odpověď „Dobrý den vážená paní Saláková, děkujeme za Vaši připomínku ohledně kvality brambor, prodávaných na našich prodejnách. Váš podnět byl již předán odpovědným pracovníkům k dalšímu prošetření a případnému zajištění nápravy v této oblasti. V případě, že byste měla jakýkoliv dotaz či připomínku ohledně konkrétní prodejny, či chtěla poukázat na konkrétní případ, který se Vám v této souvislosti stal, dovolujeme si Vám nabídnout také využívání naší bezplatné zákaznické linky +420 800 402 402. Zde naši operátoři vaši stížnost sepíší a zajistí urychlenou zpětnou vazbu na prodejnu, kde mohou kompetentní pracovníci případný problém ihned odstranit. Ještě jednou Vám děkujeme a omlouváme se za vzniklé nepříjemnosti. Upřímně doufáme, že se v budoucnu podobný případ již na našich prodejnách nikdy neobjeví a že budete s kvalitou našich služeb maximálně spokojena.“
    a zelené brambory (hodně zelené, ne jen nazelenalé) jsou tam dnes zase a prodávají se dokonce za 6 Kč kg. Stížnost Státní inspekci jakosti zemědělských výrobků bude vyřízena do 30 dnů, jak mi odpověděl „hodný automat“.

  14. Jsem zemědělský inženýr a musím podotknout, že paní má bohužel pravdu. Já sám jsem na vlastní kůži zažil výrobu krůtího salámu z kuřecího masa (na začátku linky kuřecí brojleři na konci štítky s nápisem krůtí salám), sušení masných výrobků (ano výrobek musí být umístěn do sušárny na přesně zákonem stanovenou dobu, ale zákon již nezakazuje ho před tím namočit…) Takové půlhodinové sprchování šunky těsně před sušením s ní provede divy, hlavně, že se zvýší její hmotnost. A existují i další podobná zvěrstva.
    Apropó k těm nosnicím v klecích. Dělali jsme průzkum zdravotního stavu drůbeže chované v klecích a volně v halách na podestýlce. Hádejte u které skupiny byl zjištěn lepší zdravotní stav a méně stresu? No ano skupina v klecích vyhrála na celé čáře. (Na podestýlce jsou nosnice vystresované neustálým bojem o životní prostor a jídlo, mají o 50 % vyšší výskyt onemocnění končetin a o 20% nižší snůšku). No nejlepší jsou stejně vajíčka od maminčiných kurníkových slepic o tom žádná.
    Jak jste psala dalo by se povídat dlouho, ale nemá to cenu …

  15. Už jsem několik obdobných mailů dostala,strašné.Moc lidí to ví,ale co tím vyřeší?
    Když se tato informace dostane ke kompetentním lidem,tak se nám smějí – to je ta demokracie,to jsme si pomohli!Může se téměř cokoliv zveřejňovat,ale efekt žádný.
    Asi by to chtělo nějaký hodně ostrý zásah,aby se tito lidé probrali a přestali chrápat a začli se konečně starat o to,zač jsou placeni,stejně jako my řadový občané.Nebo vyměnit a kontrolovat,jestli si nějaké peníze vůbec zeslouží.

  16. Proč tento článek nepřeposlat přímo ministru zemědělství a v kopii například ministru pro místní rozvoj ??? Nejspíš to nepomůže, protože se vše svede na příkazy z EU, jejímiž jsme členy, ale od toho tam sedí naši zástupci, mimochodem za slušný peníz a ti se mají snažit vyjednat pro nás co nejslušnější podmínky, jinak tam nemají co dělat. Kdy konečně začnou naši zástupci používat selský rozum místo výmluv ?? Moc by mne zajímalo, jestli si to vůbec pan ministr aspoň přečte !

  17. Co chcete slyšet? Kolik lidí rozumí zemědělství? Co rok, to jiný ministr zemědělství a kolik jich bylo z oboru? Kolik je poslanců a senátorů, kteří zemědělství rozumí? Tak leda paní Bobošíková. Kolik máme zástupců (zemědělců) v Bruselu? Mají zemědělci zastoupení v nějaké straně? Mají nějaké své novináře? Dopracovali jsme to tak daleko, že už nestudují žádní agronomové, zootechnici. Poptejte se děkana Agronomické fakulty Mendlovy university pana prof. Zemana, kolik mají studentů. Ale zato ekonomů, právníků a rádoby manažérů všech „možných směrů a ražení“ máme mraky. Zemědělství není fabrika, která se dá zavřít, když zrovna ekonomicky něco nevychází. Vždycky musí fungovat jako celek, př. jednou prodělají dojnice, po druhé nevyjde třeba cukrovka a vzájemně se to musí srovnávat. Ale není možné, aby všechno prodělávalo pořád. Snad už jste slyšeli, že u nás zemědělství udrželo „sociální smír“. Myslíte si, že tahle situace není známa třeba Ing. Velebovi (presidentovi Agrární komory), Ing. Tomanovi (předsedovi Potravinářské komory). Když někde promluví, tak jsou zesměšňováni a jejich argumenty překrucovány. Začíná mne mrzet, že jsem se vůbec to tohohle tématu pouštěla. Končím s tím, že pro nás pro všechny už české potraviny nejsou a proroctvím, že každý budete rád za svou zahrádku s bramborami a mrkví!
    Chudáci lidé ve velkých městech, kteří tuto možnost nemají.
    Maria Saláková

  18. Vážená paní Saláková,

    chtěl bych Vám poděkovat za Váš článek. Dověděl jsem se spoustu nových věcí. Spoustu jsem jich budď slyšel nebo tušil nebo vnímal jen okrajově. Pocházím z vesnice babička s dědou dělali v kravíně a tak možná některé věci přirozeně tuším, ale jsem velmi rád, že své názory takto šíříte dál a prosím Vás o další články. Protože osvěty není nikdy dost a nikdy není tak špatně, aby bylo ještě hůř.
    Přeji pěkný den VH

  19. Podnětný článek. Nemyslím, že by zákazník mohl něco v reálném čase změnit, bohužel. Když tak čtu o dávkách chemie, které musíme konzumovat (ano musíme, protože zatím maximálně lze dodavatelské řetězce jen zaměnit) napadá mne, jestli tady neprobíhá nějaká další transformace člověka, takový Darwinův výběr kombinovaný s Mendělejevovou tabulkou .. Nejsem bohužel biolog ani chemik, takže udělám co mohu. Vyhazuji PET láhve a dám šanci brněnskému vodovodu.

  20. Vážená paní Saláková, mám radost, že zase někdo po dlouhé době nazval věci pravým
    jménem. I když to, co jste napsala člověka spíš vyděsí a naštve než potěší. Děkuji .

  21. Tak už dost přitakávání. Pokud doktoři měli málo, dali se dokupy a mocipáni z Prahy nakonec povolili!!!
    Kdy už Ti naši ublížení chudáci zemědělci přestanou na jedné straně „plakat že jim platí málo““ a na druhé straně pole pronajmout na fotovoltariku.
    Tak už přestaňme Všichni sedět ne dvou židlich a ještě u piva a něco radikálně udělejme.
    Přidám se, byť nejsem zemědělec, protože chci zdravé české jídlo i pro své děti.

    Martin

  22. Dovolil jsem si panu ministru zemědělství poslat odkaz na tento článek se třemi následnými dotazy, jaké vize má na svém postu a na úrovni ministerstva

    1. v oblasti potravinové soběstačnosti, která neustále klesá a stále více spoléháme na dovoz, kde nemůžeme garantovat jakost ve a zdravotní nezávadnost ve všech stupních produkce, ani šetrnou výrobu vzhledem k přírodnímu prostředí,
    2. v oblasti nezdravého rozvoje monokultur a výrazného omezování biodiverzity na českých polích, vedoucího především ke snižování kvality půdy a humusových rezerv,
    3. v oblasti legislativních opatření omezujících dovoz levných nekvalitních potravin a zeměděl. komodit z jiných zemí a podporující vysoce kvalitní, přísně kontrolovanou a nešizenou českou produkci.

    Nebojte se taky se s něčím podobným ozvat na příslušná místa, ať je aspoň trochu vidět, že to někoho zajímá. Kdyby byla opravdu velká společenská poptávka, tak by se to logicky mělo reflektovat např. i ve volebních slibech. Ale obávám se, že lidí, co by to skutečně výrazně zajímalo, není tolik na to, aby tu „agrární strana“ mohla nějak výrazněji dnes uspět.
    Ještě že zatím není samozásobitelství z vlastní zahrádky nelegální a není potřeba odvádět část výnosů.

  23. Dobře, dověděla jsem se, že jsem nakousla hodně témat a žádné nedotáhla do konce a nejhorší, že nemám žádné řešení. K tomu chci podotknout, že to není záležitost jenom naší zeměpisné šířky, je to chyba celoevropská, potažmo celosvětová. Jenže jsem si myslela, že nejsme stejně hloupí a nepřistoupíme na hru finančního světa a my nevidíme ani za pověstný roh. Kdo máte pevné nervy, zkuste se podívat na film rakouského režiséra
    Nasytíme celý svět
    http://media.bloguje.cz/768207-nasytime-cely-svet.php
    Nedívejte se na uměleckou hodnotu, ale na jeho podstavu a udělá se Vám špatně. Při třídění malých kuřátek na pásu jsem se doopravdy rozbrečela. Nejhorší na tom ale je, že pan režisér má do písmene pravdu. Vezměme rozum do hrsti a snažme se, alespoň kolem sebe, kde se můžeme chovat jinak a kde můžeme něco zvrátit.
    Majka

  24. neuvěřitelná slátanina. nejvtipnější je, jak si soudružka v textu sama odporuje

  25. Diskuze na toto téma bude dnes ukončena, vzhledem k tomu, že se ohlasy tematicky opakují a tento web není určen k nekonečnému rozebírání stejného problému. Věřím, že se znovu setkáme v diskuzi k jinému článku Márie Salákové. Administrátorka

  26. Kdepak asi soudruzi z EU udělali chybu,…..že nemáne ,co zdravého žrát ?! Nejspíš si z nás střílejí…… a češi jim to žerou , samozřejmě v normě EU. Když se dcera vrátila z výletu do Londýna , tak první , co řekla , bylo , že vše co tam ochutnala mělo CHUŤ , oproti tomu , co kupujeme doma.A přitom jsou též členy EU.Nedávné srovnání kvality stejných potravin slovenských hygieniků v různých zemích EU dopadlo pro východní blok velice špatně , pokud vím jen čoko z fialové krávy bylo bez problémů. tak dobrou chuť….

  27. … a ještě jednou amen! Já už kupuji zeleninu jen na trhu od farmáře, ale maso – kde vzít na pražském sídlišti dobrý zdroj českého domácího masa? Je to těžké, jak má spotřebitel zjistit že Vodňanské kuře (které jsem vždycky preferovala a považovala za české) je brazilské…? 🙁

  28. Nepřijde mi, že by si paní Saláková myslela, že je to vše chyba EU? Myslím si, že za většinu těch věcí si můžeme do určité míry sami – i tou posedlostí po slevách, kterou jsme pomohli celý systém nastolit… V mnoha zemích v EU se jí a žije zdravěji.

  29. Milý Stando, v čem si jako paní Saláková odporuje????? Víte snad víc? Tak to napište a podepište se celým jménem, slabochu!

  30. Zodpovědnost za rozhodnutí a činy lze vynutit pouze hrozbou trestu…. Pokud ti nahoře budou rozhodovat pod imunitou, půjde naše republika nadále ke dnu!! Tady bych začal….

  31. dobrý den paní Saláková, ač jsem pravděpodobně o hodně mladší než vy (mám malé děti), mám na věc stejný názor a těším mne, že tedy zřejmě ne mylný. Jediné co mne dostalo jsou Vodňanská kuřata – čtu etikety, a byla jsem přesvědčena, že kupuji české kuře… už roky mi dělá potíže sehnat české kuře, proto je kupuji velice málo, a ted tedy končím i s Vodňanským?
    Děkuji za článek, a budete-li mít chuť pište dále na toto téma!

    Pavlíková

  32. Zdravím, paní Saláková
    Nebudu tu s Vámi polemizovat o „správnosti“ psaných informací, v tomto oboru se nevyznám, takže předpokládám, že víte, o čem mluvíte.
    Víte, nemám takové zprávy o tom, jak hluboko jsme klesli, rád. Ne, že bych byl zastánce slepé konzumace, ani nejsem dost starý, abych si pamatoval „světlé“ stránky normalizace, prostě to nechci vědět. Bratr se profesionálně věnuje práci v pohostinství a k hygieně a podmínkám v kuchyních a služebních prostorách restaurací toho vím dost na to, abych už nikdy takovéto zařízení nenavštívil. Tedy, pokud bych si to tak bral. Ta realita je vlastně tak drsná, že by se člověk mohl živit leda tak čistou, pramenitou vodou z kohoutku a ručně pečenými chlebovými plackami(nekynutými, protože v droždí bude určitě taky nějaká zákeřnost). Mám rád mléčné výrobky(ochucený a obarvený škrob), mléko(odstředěné a pak zpětně dotučněné), kofolu(spousta „Téček“, sladidla, kontaminovaný oxid uhličitý – aspoň že neobsahuje kyselinu fosforečnou, narozdíl třeba od Coca coly), vejce(jsem tyran a kupuji ta levná, na podestýlku sobecky nepřispívám), instantní polévky atd.
    Brát si tohle k srdci znamená přestat mít požitek z veškerého jídla. Celý život trávit v nejistotě, jestli se mi v těle nehromadí „ošklivé cizí věci, co nevím, jak se jmenují ani co dělají, ale nemají tam být“.
    Nemyslím, že řešením to tedy nebrat v potaz, zavřít oči a konzumovat bezmyšlenkovitě, co se namane, spíš se snažit o vyvážený kompromis. Číst štítky na obalech, dle zákona tam musí být pravdivé informace o složení. Alespoň trochu něco udělat. pro sebe. Bohužel si nemyslím, že by se dalo dělat něco globálnějšího. Teď už ty možnosti prostě nejsou.

    Už třeba proto, že, jak jste psala, ta finanční situace není zcela růžová. Když bude litr mléka stát 20 korun, protože jeho výrobní cena stojí oněch 8 a ne 5, taky si ho nekoupíte. prostě to je moc. A nebo se bude pít jen ve svátek.

    Je mi jasné, že nechcete změnit svět, prostě jste měla zlost a ventilovala ji tímhle způsobem – k čemuž tleskám, dozvěděl jsem se spoustu zajímavých věcí- nejspíš nesháníte podpisi na petice, požadující nápravu.
    A tato moje reakce patrně už teď postrádá hlavu i patu, jen jsem chtěl tímto způsobem vyjádřit svůj postoj, postoj člověka, který si nemůže dovolit znechutit veškeré jídlo, už proto, že jím rád.

    Každopádně, díky.

  33. Vážená paní Skaláková, velice děkuji za tento článek. Na věci, Bohužel, nezmění nic, ale alespoň máme možnost se rozhodnout, kde a co nakupovat. Také raději nakupuji u soukromých zemědělců a jsem jenom ráda, že jejich počet neustále roste. Prodávají své produkty a vím, že jsou určitě čerstvé, nemražené, jako rajčata z K a podobných supermarketů. Mají barvu, chuť i vůni, jakou si pamatuji z dětství. Maso naštěstí na vsi lze koupit také od soukromníka. Vždy výborně zpracované, bez šlach, voňavé. Ale chápu, že bydlet ve městě znamená omezený výběr. Ale opravdu by mne zajímalo, jak je to s chlebem. Kdysi jsem četla knihu o potravinách a výrobních postupech. Nemám jí, nevím, kde jí sehnat a netuším, jak se přesně jmenovala. Ale popis „výroby“ chleba byl opravdu odpudivý. Nemluvím o mléčné rýži, kukuřičných lupíncích apod. To by si měli přečíst odborníci na zdravou výživu. Lupínky jsou cokoliv, jen ne kukuřice………

  34. V něčem máte pravdu, ale za spoustu věcí si lidi (kupující) mohou sami. Pokud rozhodujícím kritériem je cena bez ohledu na kvalitu, tak nakonec ti co vyrábí kvalitní, ale dražší potraviny, krachují.

    To platí pro jídlo, oděvy, a prakticky všechno. Důsledkem je, že kvalitní věci ani nejdou sehnat a ti co by je mohli vyrobit u nás jsou navíc nezaměstnaní. Jsme vlastně sami proti sobě.

  35. Dobry den
    diky za clanek, moc pekne napsane a shrnute. Uz delsi dobu vime ze jsme popelnice Evropy. Hlavne je mame „levne“ radobypotraviny kdoviodkud….. No nic, hura do Lidlu na spekacky za desetikacku. A koupime rovnou tri kila kdy je na nas ten hypesrupermarket tak hodny. HNUS!
    Vzdycky kdyz se vratim z cest tak se mi chce nad stavem ceskeho trhu s poravinami dilem zvracet a dilem brecet….

  36. Diskuze je právě ukončena vzhledem k tomu, že se ohlasy tematicky opakují a tento web není určen k nekonečnému rozebírání stejného problému. Věřím, že se znovu setkáme v diskuzi k jinému článku Márie Salákové. Děkuji za Váš vstup na tento web. Věřím, že Vám pomohl některé věci si ujasnit. Administrátorka.

Komentáře jsou uzavřeny.