Špičková kulturní událost Ostravy

Za necelých šest týdnů se rozezní Janáčkova Sinfonietta, která slavnostně zahájí třicátý čtvrtý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj. Letos se stal oficiální doprovodnou akcí předsednictví České republiky v Radě Evropské unie. Posluchači se od 20. května do 9. června setkají se špičkovými umělci nejen v Ostravě, ale také v Opavě, Frýdku-Místku, Třinci, Krnově, Kravařích a Ludgeřovicích.

,,Pro náš festival je už tradicí, že se koná na velmi charizmatických a svou atmosférou výjimečných místech Ostravy i Moravskoslezského kraje,“ říká ředitel Janáčkova máje Jaromír Javůrek.

Pořádání koncertů v tolika částech kraje musí být finančně velmi náročné. Souhlasíte?

,,To samozřejmě je, ale z druhé strany chceme lidem umožnit zajímavé umělecké zážitky. A ty přinášejí nejen skvělí interpreti, umělecká díla, ale také prostory, v nichž se konají. Ke kompresorovně v Hornickém muzeu, která je už neodmyslitelně spojena s jazzem, jsme se rozhodli využít také areál vítkovických vysokých pecí. Fenomenální kytarista Lubomír Brabec ozdobí svými tóny slezskou stavební perlu – Zámek v Kravařích. Uvědomujeme si, že v takovém rozsahu se Janáčkův máj může konat jen díky finanční podpoře města Ostravy, Moravskoslezského kraje a ministerstva kultury. Sponzoři pokrývají festivalový rozpočet ze čtyřiceti pěti procent. K tradičnímu generálnímu partnerovi společnosti ČEZ se v loňském roce připojila společnost ČEPS a letos také ČEPRO. Dlouhodobě v této oblasti spolupracujeme s Ostravskými vodárnami a kanalizacemi, RWE ale i menšími firmami. Například společnost Jana Vjačky podporuje koncerty v chrámu sv. Mikuláše v Ludgeřovicích.“

Dá se říci, že celosvětová hospodářská krize Janáčkův máj zatím míjí?

,,Mám-li být upřímný, tak se její důsledky projevují. Shánění peněz bylo oproti dvěma minulým letům daleko náročnější. Přesto mohu potvrdit, že se festival uskuteční podle našich záměrů s tím, že nemusíme zvyšovat cenu vstupného. Dokonce ani koncert světově proslulé mezzosopranistky Magdaleny Kožené nevybočuje z úrovně našich cen. Posluchači totiž Janáčkův máj skutečně pojímají jako významnou kulturní událost a kupují si lístky na čtyři i pět koncertů.“

Jaký tedy bude letos svátek vážné hudby?

,,Velmi různorodý. Na Janáčkově máji vystoupí devět orchestrů a umělci z více než deseti zemí. České publikum si letos připomíná 50. výročí od smrti Bohuslava Martinů. Jeho tvorbě jsme věnovali hned několik pořadů. Pěvecké sdružení moravských učitelů, Moravský komorní sbor, Kubínovo kvarteto a sólisté připravili sborovou poctu tomuto významnému českému skladateli. Kantáta Otvírání studánek podle mne může být klíčem k porozumění jeho díla. Moravské inspirace nalezneme ve Zbojnických písních II, které autor Pěveckému sboru moravských učitelů věnoval. A verše bude recitovat skvělý Otakar Brousek. Neméně zajímavý bude také další večer věnovaný Bohuslavu Martinů. Kantáta pro sóla, dětský a smíšený sbor a orchestr Kytice zazní v Ostravě po dvaceti pěti letech. Po dvou letech se na festivalové pódium vrací opět tanec. V choreografii Laďky Košíkové na motivy Janáčkova baletu Rákos Rákóczy zatančí soubor Hradišťan. Pod taktovkou Romana Válka budou hrát zlínští filharmonici. Zájemci si ale mohou vybírat z mnoha dalších žánrů, jako je mluvené slovo, film, výstavy výtvarných děl.“

Každoročně přinášíte nějakou novinku. Platí to i pro tento Janáčkův máj?

,,Určitě. Letos jde o koncert věnovaný lidové hudbě a písni. Nemohli jsme opomenout významné životní jubileum vynikající zpěvačky Jarmily Šulákové. Na galavečeru s názvem A vy páni muziganti ji doprovodí Cimbálová muzika Technik Ostrava v čele s Janem Rokytou. Premiéru na Janáčkově máji bude mít rovněž promítání němých grotesek s živou hudbou Olomouckého filmového orchestru, který povede dirigent a autor hudby Robert Israel. A co je důležité, na posluchače čeká setkání s řadou výrazných mladých talentů. Na koho se mohou těšit? Shodou okolností jde o houslisty. Nemanja Radulović ze Srbska byl před čtyřmi lety v Cannes zvolen Mezinárodním objevem roku a jako Vycházející hvězda 2006/07 vystoupil v amsterodamské Concertgebouw i v newyorské Carnegie Hall. Hraje na housle Jeana-Baptisty Vuillauma z roku 1843. Veronika Eberle patří v současné době k nejvýraznějším talentům v Německu. Už v deseti letech debutovala s mnichovskými symfoniky. V poslední době se představila s berlínskými filharmoniky. V této koncertní sezoně ji čekají recitály v New Yorku, Paříži, Bruselu a dalších zemích. Obě vystoupení vřele doporučuji.“

Autor rozhovoru: T. Vrla

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *