O svobodě a Psích sadech

Eva Kotarbová

Asi bych měla pokorně sklopit zrak a nedívat se na problém, který dále nastíním. Už totiž vidím, jak mi budou spílat všichni, kdo milují své psy více než cokoliv jiného. Ti, kdo jim v bytě klidně nabídnou vlastní postel a málem s nimi jedí z jedné misky. Dospěláci, jimž pes nahradil nedostatek lásky partnera, dovádětí, kamarádů, přátel…, takže zvířecí nahrážku milovaných osob povýšili málem na boha, který jim nejlépe rozumí. Už ale nemohu jinak, džbán přetekl, těm pejskařům chci vzkázat: Milujte psiska, psy a pejsánky dále, je to vaše právo, ale neobtěžujte tím spoluobčany, kteří s vámi ,,nepějí na stejnou notu“!Já a mnoho dalších lidí prostě necítíme potřebu mít psího kamaráda a nestojíme o intimní blízkost zvířat. Přesto je nám násilně vnucována jejich společnost a nutnost akceptace zvířecích zvyklostí. Nemine den, kdy bych neobcházela psí lejno na chodníku. Někdy si připadám jako figurka na šachovnici, když na chodníku jako akrobatka z jedné dlaždice skáču na hodně vzdálenější, abych si neumazala botky s vysokými podpatky… Často mě také obtěžují miláčci páníčků, kteří zvíře sice zbožňují, ale platit za výcvik pejska nebudou. Proto na mě jejich poklady cení zuby, třebaže si jich nevšímám. Štěkají, jako bych byla zlodějem na útěku. Otírají se mi o nohy a doprovázejí mě kus cesty za marného volání majitelů, aby se vrátili zpět. To už ve mně bývá zlost i malá dušička, protože si okamžitě vzpomenu na jednoho známého, jehož na výletě v Beskydách kousl jakýsi rozvzteklený pejsek do zadku, přestože šel tento muž tiše a spořádaně pěšinou po turistické značce, nevstupoval na žádný vyznačený soukromý pozemek.
Takový malý nevinný pes! V poslední době mi právě i tito znepříjemňují pravidelnou procházku Komenského sady v Ostravě. Už jsem si je proto přejmenovala na Psí sady. V podvečer v každé roční období je tam přepejskováno. Co je ale podstatné, páníčkové dokonale ignorují platnou vyhlášku města Ostravy, ve které se píše: ,,chovatel je povinen zabezpečit psa tak, aby na veřejných prostranstvích, s výjimkou míst k tomu určených a označených, volně nepobíhal nebo se nepohyboval, a ani jinak neohrožoval nebo neobtěžoval občany, vést psa na vodítku, v případě potřeby nasadit psovi náhubek a usměrňovat chování psa povely.“ Tito lidé dobře z každodenní zkušenosti vědí, že je tu jen velmi chabá kontrola jejich povinností a nechají svoje zlatíčka skotačit podle libosti. Před několika dny mi v tomto parku obrovský pes ušlechtilé rasy položil pracky na ramena (nepřeháním!) a chtěl mi olizovat obličej. Jeho paní si toho naštěstí všimla, včas ho okřikla, ale její pes kolem mne a mé přítelkyně ještě velmi dlouho kroužil. Měly jsme strach. Paničku přitom ani nenapadlo okamžitě psisko připoutat na vodítko. Byla jsem v šoku. Ach ta láska! Kolik obsahuje zaslepenosti, která je v přímé úměře s neštěstím. Paní ani se nezajímalo, že mi její miláček prackami ušpiněnými od rozmoklého sněhu poznačil bílou bundu!
To máš za to, že nemáš psy ráda, řekne nyní možná někdo na mou adresu. Mohla bych odpovědět: Mám, ale jenom některé. A ty, které si vyberu, k sobě pustím i blíže. Na návštěvě u známých mi pak zahřívají nohy. Je to stejné jako s výběrem partnera. Co od jednoho muže vyzní jako dotěrnost, u druhého se zalíbí. Člověk má právo vybrat si, koho přijme do srdce a tělesné blízkosti. V tom je svoboda. Proto prosím majitele psů, aby tu mou a mnoha dalších lidí se svými psisky, psy a pejsánky neomezovali!
A městská policie by se měla o situaci v Psích sadech více zajímat… Strážníka jsem tam už dlouho nepotkala. Máme teď ale v městském obvodu okrskáře, kteří mají na starosti konkrétní lokality, možná, že někdo bude i specialista na Komenského sady. Musím se po něm poohlédnout!
Eva Kotarbová

Vloženo 7. 3. 2009

archiv příspěvků od roku 2007 do dubna 2009

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *