Pamětní deska Ilse Weberové

Ostravský Antikvariát a klub Fiducia vypisuje další veřejnou soutěž na pamětní desku. Tentokrát bude věnována vítkovické rodačce, židovské umělkyni Ilse Weberové.

Tato významná osobnost po léta bydlela v budově na Šalounově ulici č. 18. Stala se spisovatelkou knih pro děti, básnířkou a hudebnicí. Cítila se být vítkovickou patriotkou i vlastenkou. Vydala několik knih židovských pohádek a spolupracovala s ostravským rozhlasovým studiem. V únoru 1942 byla deportována do Terezína, kde pracovala jako ošetřovatelka u dětí, pro něž mimo jiné skládala ukolébavky. Její tehdejší básně a další texty se podařilo zachránit díky skrýši v kůlně na nářadí. V roce 2012 byly shrnuty do knihy Kdy skončí naše utrpení. K současnému čtenáři si našla cestu i další kniha s její tvorbou Dobrodinec Báruch. Židovské pohádky.

Ilse Weberová zahynula 4. října 1944 ve věku 41 let v osvětimské plynové komoře spolu se svým synem.

Pamětní deska bude financována z daru Ilony Rozehnalové, a to z finanční odměny, kterou získala jako součást jí udělené Ceny města Ostravy. Peníze věnovala spolku Fiducia na realizaci pamětních desek připomínajících významné ostravské rodáky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *