Setkání s díly Evy Damborské

Tato akce se koná za finanční podpory města Český Těšín.

Výtvarnice Eva Damborská

vytváří textilní miniatury i tapiserie, dále textilní objekty, věnuje se i instalacím, land artu. Žije a pracuje v Ostravě. Je úspěšnou umělkyní oceňovanou nejenom v České republice, ale kupříkladu i v Polsku. Světoznámá polská textilní škola ji výrazně ovlivnila. Inspirující jsou pro ni kontakty s profesorkou Akademie výtvarných umění ve Vroclavi Evou Poradowskou – Werszler. 

,,Eva Damborská je členkou oblastního sdružení Unie výtvarných umělců České republiky v Ostravě. Po absolvování ostravské střední uměleckoprůmyslové školy nastoupila jako výtvarnice do studia Krátkého filmu Prométheus v Ostravě. Působila v něm jako kreslířka, později jako fázařka, nakonec byla zaměstnána v oddělení ploškového filmu, kde pracovala s postavami vyrobenými z papíru. V letech strávených v oddělení se bezpochyby nachází i jeden z nejsilnějších zdrojů její pozdější samostatné výtvarné práce, práce s vláknem, s textilem, papírem, se dřevem a s dalšími materiály. V Prométheu pracovala až do jeho zrušení v roce 1997. Od konce devadesátých let se věnuje samostatné tvůrčí činnosti.
Základním principem tvůrčí metody Damborské je cit – vztah ke zpracovanému materiálu a experiment. Experimentuje při práci s vlákny – s jejich sdružováním, ale i prolínáním, s jejich vrstvením při práci s vlnou, plátnem, gázou, vlizelínem, ale i při ztvárnění netextilních materiálů, ručního papíru vytvořeného z nejrůznějších přírodních materiálů, papíru recyklovaného, celofánu, dřeva, drátu. Využívá průsvitů, rytmicky řadí, vrství, opakuje. Její textilní umění je křehké, průsvitné, někdy se téměř rozpadající. Práce Evy Damborké se vyznačují neobyčejnou precizností, jsou do nejjemnějších detailů propracovány.
Eva Damborská se zúčastňuje tuzemských i zahraničních sympozií, nejrůznějších mezinárodních přehlídek – v Polsku bienále textilní miniatury v Gdyni, bienále lnu Z krosna do Krosna v Krosnu, trienále tkaniny v Lodži, textilní miniatury v Bratislavě, Textile art of Today rovněž v Bratislavě, bienále Miniartextil v italském Como, bienále české krajky ve Vamberku. Na těchto přehlídkách získala řadu prestižních cen a ocenění.
Práce Evy Damborské byly veřejnosti představeny na bezmála čtyřech desítkách samostatných výstav v České republice, v Polsku a Německu. Jejich názvy vypovídají mnohé o autorčině tvorbě.Figuruje v nich vlákno (Proměny, Umění, Tajemství …vlákna, Dialog s vláknem, Svár papíru s vláknem, Sdělování vláknem…), souvisejí s morfologií textilu a papíru (Mezi vrstvami, Narůstání…). Prestižní byla její individuální výstava v Lodži v roce 2001, uspořádaná v rámci X. mezinárodního trienále tkaniny. Zúčastnila se asi sto padesáti výstav kolektivních, a to domácích i zahraničních, mimo jiné v Polsku, ve Francii, v Německu, Rakousku, Slovensku, Itálii, USA a v Kanadě.“