Zemřel Zdeněk Stibor

Ve středu 14. října 2020 zemřel ostravský klavírista a pedagog Zdeněk Stibor. Proslavil se jako interpret s obdivuhodnou klavírní technikou i pedagogickou činností, když vychoval řadu vynikajících umělců.

Zdeněk Stibor se narodil v Ostravě 26. října 1930. V letech 1947–53 studoval pražskou konzervatoř. Po jejím ukončení začal působit jako pedagog v tehdejší Vyšší hudebně-pedagogické škole v Ostravě.

,,Jeho klavírní projev byl charakteristický virtuózní brilancí a úhozovou lehkostí, které uplatnil zejména v interpretaci děl Josepha Haydna a Wolfganga Amadea Mozarta. Vedle skladeb romantiků (Felix Mendelssohn-Bartholdy, Fryderyk Chopin, Robert Schumann, Franz Liszt) se v jeho repertoáru objevovala také tvorba autorů 20. století, v níž zaujímalo důležité postavení dílo Igora Stravinského a Paula Hindemitha.“

Pro umělecké působení Zdeňka Stibora byla charakteristická obdivuhodná šíře hudebních aktivit.  Věnoval se sólovému koncertování, zapojoval se rovněž jako partner k známým instrumentalistům a komorním hudebním tělesům. Často spolupracoval s Československou televizí a rozhlasem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *