Skok v Ostravě

V Ostravě byla dnes dokončena monumentální malba nazvaná Skok, kterou na domě číslo 45 v ulici Nádražní  vytvořil známý polský umělec Mariusz M-CITY Waras.  Jeho dílo ozdobilo slepou fasádu v proluce a má rozměry 18,4 x 11,2 metrů. Při práci na skice a návrhu jsme se inspirovali vizuální estetikou města, jeho historií, architekturou a hlavně městskými legendami a příběhy. Snažili jsme se nahmatat puls města, odhalit jeho osobní rytmus a kouzlo. Jedním ze zásadních úkolů pro nás bylo najít určitý symbol, metaforu, něco srozumitelného a blízkého každému občanovi – nikoliv nasadit zde cizí věc, ke které nikdo nemá vztah. Hledali jsme tajné znamení pochopitelné pro všechny obyvatele Ostravy, společný kulturní kód,“ uvedla kurátorka projektu Alexandra Kroliková.

Dominantní je na malbě kůň – historický symbol města, obklopený částmi ostravských budov.

Mariusz M-CITY Waras (Gdyně, 1978)
Polský streetartista, grafik, ilustrátor, kurátor současného umění. Absolvent grafického oddělení Akademie výtvarných umění v Gdaňsku. Od roku 2015 působí jako profesor na Fakultě malířství a nových médií na Akademii umění ve Štětíně, kde provozuje vlastní malířské studio street artu. Přestože se věnuje také figurální tematice, jeho oblíbeným tématem jsou fascinující pohledy na město z ptačí perspektivy. Je typický precizní monumentální kresbou, černobílým koloritem a výrazně grafickou tvorbou svých prací. Maluje na zdi, plátna, auta, lodě. Vytváří instalace, navrhuje plakáty, ilustruje, v jeho arzenálu jsou šablony i samolepky. Díla od M-City lze vidět ve Varšavě, Berlíně, Paříži, Sao Paulu, Rio de Janeiru, Bolzanu, Londýně, Bogotě, Tokiu, Istanbulu, Melbourne, Tchaj-wanu a dalších světových metropolích. (Z tiskové zprávy).

Vznik malby podpořili a zaštítili statutární město Ostrava, městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz, Projekt OSTRAVA 360°.

Foto: Radim Kolibík