Pětidílný seriál televize Noe

Již v neděli 19. ledna 2020 se bude vysílat první díl seriálu televize Noe, který je výsledkem tvůrčího úsilí scenáristy a spisovatele Milana Švihálka, režiséra Ivana Červenky a mořeplavce Richarda Konkolského.  Bude uveden pod názvem Expedice Rembaranka 1969 ve 20.05 hod. 

Z tiskové zprávy Táni Popkové:

Před více než půl stoletím (v březnu 1969) se za původními obyvateli pátého kontinentu vydala Československá vědecká expedice do Austrálie. V souladu s výzkumným programem UNESCO ji pořádalo brněnské Moravské zemské muzeum. V nehostinných severních oblastech světadílu pátrala výprava několik měsíců po potomcích Austrálců, kteří žili na území tzv. Arnhemské země už před desítkami tisíc let. Vedoucím osmičlenné výpravy byl uznávaný antropolog a tehdejší ředitel ústavu Anthropos profesor Jan Jelínek. Jedním z členů byl pracovník ostravského studia Československé televize, dokumentarista a kameraman Jiří Vrožina. Ten po návratu zpopularizoval expedici a její výsledky v rozsáhlém úspěšném dokumentárním cyklu Za lidmi doby kamenné.

V osmdesátých letech Jiří Vrožina emigroval do Austrálie a jeho tvorba, včetně seriálu o životě domorodého austrálského kmene Rembaranka, se ocitla na indexu. Zánik v archivu nevhodně uložených filmových kopií dokončily koncem devadesátých let povodně. Dnes už nikdo z expedice nežije, nicméně po padesáti letech se ve Vrožinově pozůstalosti v Sydney podařilo najít unikátní filmové materiály, dokumentující cestu výzkumníků a jejich setkání s domorodými obyvateli Austrálie.

Dlouholetým spolupracovníkem a celoživotním přítelem legendárního kameramana byl scenárista a spisovatel Milan Švihálek. Spolu s režisérem Ivanem Červenkou a mořeplavcem Richardem Konkolským připravil sestřih dnes už historických materiálů pro současné televizní vysílání. Pětidílný barevný dokumentární seriál byl doplněn o besedy se současným pracovníkem Moravského zemského muzea Petrem Kostrhunem a potomky účastníků expedice Tomášem Brinkem a Janem Jelínkem. Pod názvem Expedice Rembaranka 1969 odvysílá nový cyklus celoplošná televize Noe. „Seriál vznikl na počest osmi mužů, kteří byli ochotni vydat se do jednoho z nejméně pohostinných koutů světa, aby podali svědectví o tom, že vůle k životu tzv. primitivních lidí a jejich způsob myšlení jsou pokladem, který významně obohacuje naši někdy příliš pyšnou civilizaci,“ říká v komentáři k závěrečnému dílu scenárista Milan Švihálek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *