Festival Bezručova Opava už počátkem září

V září a v říjnu bude probíhat 61. ročník festivalu Bezručova Opava. Slavnostní zahájení se uskuteční na Horním náměstí a posléze v opavském kostele sv. Václava, a to ve čtvrtek 6. září. Zájemci ale mohou festivalové programy sledovat už od neděle 2. 9., kdy bude uveden vzpomínkový pořad na Věru Weislitzovou, básnířku a bojovnici za nezávislost Izraele. Hostem v programu, který začne v 18 hod. v Klubu Art (v Obecním domě), bude syn spisovatele Arnošta Lustiga – Josef Lustig.

Festival zahrnuje řadu divadelních a hudebních vystoupení, filmové produkce i osm výstav, také přednášky, recitační soutěž, workshopy, konference aj. Je do něj zahrnuto více než 60 pořadů.

Jedna z výstavních akcí má název Petr Bezruč v hudbě a umění. Vernisáž  k ní proběhne 5. září v 17 hod. v Památníku Petra Bezruče. O týden později bude ve stejnou dobu slavnostně zahájena výstavní akce s názvem Petr Bezruč – bard prvý, co promluvil.  Uskuteční se za podpory Ministerstva kultury ČR, Akademie věd ČR a Nadace Landek. Přiblíží životní příběh slavného básníka a návštěvníci budou moci mimo jiné zhlédnout i 81 originálních ilustrací, které jsou zařazeny do nového vydání jeho básnické sbírky Slezské písně. Křest knihy bude součástí vernisáže.

Některé z pořadů se uskuteční i mimo Opavu, například v Hradci nad Moravicí,  kde v kině Orion světoznámý mořeplavec Richard Konkolski představí svoje filmy a bude vyprávět o vlastních cestovatelských zážitcích (9. 9. od 18.15 hod.).

Po celou dobu konání festivalu bude na Horním náměstí v provozu informační stánek s propagačními předměty (trička, tašky, placky, propisky) a vstupenkami na jednotlivé festivalové programy.

Pořadatelem Bezručovy Opavy je statutární město Opava. Ze svého rozpočtu jej dlouhodobě podporuje Moravskoslezský kraj.