Komorní scéna Aréna zvítězila na festivalu

Nejmenší ostravské divadlo, Komorní scéna Aréna, zvítězila na 12. ročníku Festivalu divadel Moravy a Slezska, které každoročně pořádá Těšínské divadlo v Českém Těšíně.

Úspěšná a oceňovaná inscenace S nadějí, i bez ní opět prokázala své kvality, když triumfovala nad dalšími desíti inscenacemi z osmi divadel Moravy, Slezska, Slovenska a Polska a získala Hlavní cenu festivalu. Porota festivalu DMS své rozhodnutí odůvodnila takto: „Nejlepší inscenace festivalu vzrušujícím způsobem promluvila o naší historii 20. století. Tvůrcům se podařilo vyjádřit mravní velikost člověka v těžké historické situaci. I politické téma, které není podáno didakticky, je dnes aktuální, zvláště když jde o divadlo zaměřené na mládež.“

S nadějí, i bez ní napsal dramaturg Arény Tomáš Vůjtek pro představitelku hlavní role, Alenu Sasínovou-Polarczyk. Hra vychází z knihy vzpomínek Josefy Slánské, která se v díle nazvaném Zpráva o mém muži, pokusila očistit jméno svého manžela, bývalého prvního tajemníka KSČ, Rudolfa Slánského. Ten byl odsouzen v rámci velké stranické čistky a popraven během procesů, na jejichž počátku sám stál.

Hra S nadějí, i bez ní se v soutěži o Cenu Alfréda Radoka za rok 2009 umístila na druhém místě (první místo nebylo uděleno) a letos v lednu měla českou premiéru na prknech Komorní scény Aréna v režii uměleckého šéfa KSA, Ivana Krejčího.

Alice Taussiková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *