Zaostřeno na Jarmilu Glazarovou

Knižní novinka, literárněvědná publikace s příznačným názvem Domovy Jarmily Glazarové, jejímž autorem je ostravský spisovatel, publicista a překladatel Karel Vůjtek, vykročila za čtenáři 22. prosince 2021 při jejím křtění a autogramiádě. Konaly se v zámku Klimkovice za přítomnosti starosty Jaroslava Vargy. Jedinečná kniha vyšla nákladem Městského úřadu v Klimkovicích s finanční podporou Ministerstva kultury ČR. Více o ní prozradí recenze známé literární historičky Svatavy Urbanové z Ostravské univerzity.

Společenský večer ke Dni poezie 2021

Obec spisovatelů ČR pořádá ke Dni poezie 2021 společenský večer u sklenky vína s poslechem jazzu a soudobé poezie. Uskuteční se v Řecké taverně Agiu Georgiu (Zámek v Ostravě-Porubě), a sice dne 18. listopadu od 17 hod.

Účinkující: Alois Marhoul, Lydie Romanská, Milena Michaela Orsi, Jaromír Šlosar a Swingpáni.

Setkání s Kletbou podle Justiny

V Knihovně města Ostravy, v budově u Sýkorova mostu, představí 21. října 2021 spisovatelka Lydie Romanská svůj román Kletba podle Justiny.   Autorka v něm postihuje osudy obyvatel dvou domů situovaných v ostravské čtvrti Svinov. Odehrávají se po celé 20. st. s přesahem do začátku století současného. Knihu loni vydalo nakladatelství Pavel Mervart. V pořadu vystoupí autorka, Petr Bohuš, Jan Trtílek a redaktorka uvedeného nakladatelství Lenka Chytilová.

Vzpomínáme na spisovatele Miroslava Kubíčka

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je MiroslavKubicekD.jpg.

Zemřel básník a spisovatel Miroslav Kubíček (nar. 1. 10. 1934 v Dolním Městě u Světlé nad Sázavou). Byl dlouholetým členem ostravského střediska Obce spisovatelů, v posledních několika letech pak Kruhu východočeských spisovatelů. Poslední rozloučení s touto osobností se uskuteční ve čtvrtek 17. června ve 13 hodin v šumperském krematoriu.

Pokračovat ve čtení „Vzpomínáme na spisovatele Miroslava Kubíčka“

Literární vědec Libor Martinek získal další ocenění

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je MartinekDS.jpg.V rubrice Rozhovory nabízíme setkání s literárním vědcem, překladatelem a vysokoškolským pedagogem doc. Liborem Martinkem, kterému  29. března 2021 udělil ministr kultury národního dědictví a sportu Polské republiky prof. Piotr Gliński bronzovou medaili „Za zásluhy o polskou kulturu Gloria Artis.“ Ocenil tak jeho překladovou tvorbu a popularizaci polské literatury v České republice i organizování česko-polských konferencí a literárních setkání v českém Slezsku. Více