Výstava Zbieg okoliczności

ZbiegCentrum kultury a vzdělávání Moravská Ostrava (CKV) připravilo další originální výstavu. Tentokrát je zaměřena na zahraniční autory. Zájemci ji najdou ve Vile Hanse Ulricha (Sokolská tř. 175,  Moravská Ostrava a Přívoz) od 14. června do 27. července.  Čtyři umělci v ní přibližují trendy polského výtvarného umění. Výstava s názvem Zbieg okoliczności je sestavena z děl autorů: Slawomira Kuszczaka, Paweła Fliegera, Ady Jurczak-Łowki a Zbigniewa Szota. Vstupné na výstavu ve Vile Hanse Ulricha činí 50 korun. Děti, studenti a senioři zaplatí 30 Kč. Pokračovat ve čtení „Výstava Zbieg okoliczności“

Antonín Szkandera: „Moudrá“ samota

Moudrá samotaV květnu vyšla další kniha, kterou napsal frýdecko-místecký autor Antonín Szkandera. Opatřil ji názvem Moudrá“ samota.  Jde o soubor devíti povídek. V nich se zrcadlí drobné i ty nejpodstatnější problémy jedinců naší současnosti. Nová knížka je v pořadí devátou vydanou literární prací A. Szkandery.

Umělecká díla Jana Václava Sládka v Chagallu

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je SladekChagall.jpg.Výtvarné centrum Chagall v Ostravě nabídne zájemcům výstavu Jan Václav Sládek / Obrazy. Vernisáž se uskuteční 6. června od 17 hodin. K obrazům promluví Mgr. Jaromír Javůrek, Mgr. Alena Lévová a PhDr. Petr Pavliňák. V programu vystoupí studenti Janáčkovy konzervatoře v Ostravě. Výstavní akce proběhne v rámci programu Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka a potrvá do 25. června 2024.  Koná se ve spolupráci se ZŠ Leoše Janáčka Hukvaldy. Pokračovat ve čtení „Umělecká díla Jana Václava Sládka v Chagallu“

Hledání poezie s Lydií Romanskou

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Modra2.jpg.Před nedávnem byla pokřtěna nová kniha spisovatelky Lydie Romanské (místopředsedkyně Obce spisovatelů ČR), nazvaná Do výšky modra plyneš. Jedná se o výbor z její rozsáhlé básnické tvorby. Více informací o této publikaci autorky (na snímku vpravo), která žije a tvoří v Ostravě-Svinově,  je zahrnuto do této glosy.

TOYEN / Knihy bez hranic

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Toyen.jpg.Galerie výtvarného umění v Ostravě ve spolupráci s Galerií Zdeněk Sklenář připravila unikátní výstavu zahrnující ukázky z knižní a grafické tvorby malířky, grafičky a ilustrátorky Toyen (vlastním jménem Marie Čermínová). Jedná se o tvorbu z jejího francouzského období, kterou GVUO v loňském roce zakoupila do svého fondu. Je to osmdesát pět artefaktů (knih, bibliofilií, knižních vazeb a boxů, volných grafických listů, časopisů, katalogů a pozvánek k výstavním akcím). Výstava nazvaná TOYEN / Knihy bez hranic bude zahájena 26. března v 17 hod. za účasti kurátora Karla Srpa a galeristy Zdeňka Sklenáře. Rozšíření galerijní sbírky o knižní a grafickou tvorbu Toyen bylo možné jen díky finanční podpoře Moravskoslezského kraje – zřizovatele GVUO.
Pokračovat ve čtení „TOYEN / Knihy bez hranic“

Korunovační klenoty na Slezskoostravském hradě

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Klenoty1.jpg.Od soboty 3. února budou na Slezskoostravském hradě vystaveny mistrovské repliky českých korunovačních klenotů. Výstava s názvem České korunovační klenoty na dosah umožní návštěvníkům poznat do detailů nádherná díla, jejichž autorem je Jiří Urban, jeden z nejlepších českých a evropských zlatníků (vytvořil i šperky pro anglickou královnu Alžbetu II.) Na výrobě korunovačních skvostů se podíleli také manželé Blanka a Matúš Cepkovi. Výstava v Ostravě potrvá do 29. května. Není ale otevřena 4. února 2024, kdy na hradě probíhá masopustní veselice.