Nové knihy 2012

Divadelní kritik Miroslav Etzler

Univerzita Palackého v Olomouci vydala publikaci s názvem Divadelní kritik Miroslav Etzler. Stěžejní text tvoří recenze týkající se inscenací profesionálních divadel dřívějšího Severomoravského kraje a ochotnických souborů. Autorem PhDr. Miroslav Etzler, literární teoretik, pedagog a dlouholetý amatérský herec, jenž svou pravidelnou divadelněkritickou činnost zahájil v 70. letech minulého století. Úvodní stať K osobnosti Miroslava Etzlera napsali Jiří Štefanides (UP) a Jiří Svoboda (OU). Kniha obsahuje také oddíl nekrologů a vzpomínek, jejichž autory jsou Etzlerovi přátelé, spolupracovníci aj., je opatřena fotografiemi Vladimíra Dvořáka, Josefa Hradila, Františka Krasla a Jiřího Pražáka. Editoři: Helena Spurná a Jiří Štefanides.

 

Aleš Dostál: Velikonoční jelen a příběhy psů

Prozaik Aleš Dostál po delší tvůrčí pauze napsal novou knížku a vydal ji v pražském nakladatelství Beletris pod názvem Velikonoční jelen a příběhy loveckých psů. Čtenářům tak předkládá povídky o českém lese, zvířatech, myslivosti a psech, kteří ho provázeli na jeho cestách životem. Novince nechybí vtip, romantika a hlavně láska k přírodě.

Richard Sobotka: Rožnovští tkalci

Spisovatel Richard Sobotka se v další své knize Rožnovští tkalci vrací k historii tkalcovství na Valašsku. Publikaci vydala Městská knihovna pod Radhoštěm díky podpoře Pavla Onheisera, generálního manažéra Myonic, s. r. o.

Lydie Romanská: Boží EXPO

Autorka krátkými prózami (povídky, místy jen pozoruhodné črty) překvapila, protože kromě velmi vhodného způsobu vyprávění, kdy střídá úvahy s pasážemi někdy značně dramatickými, přichází s jemným vcítěním do myšlenkového světa svých ženských hrdinek. Psychologicky dobře podané stavy těchto většinou hodně nervních postav vycházejí z obecně a živě pojatého křesťanského názoru, ovšem bez didaxe, naopak s poměrně obnaženým myšlením a s možnými variacemi vztahů a činů. Určitá tříšť drobných příhod a lokalit, kde se děj odehrává, působí svěže a nekonvenčně.

(Z lektorského posudku J. Urbance)

Karel Vůjtek: I Havrani cukrují

Karel Vůjtek tentokrát pro své čtenáře připravil šestašedesát sloupků, kurzívek a fejetonů. Zařadil je do knížky, která představuje střídmý výbor ze zhruba půldruhé stovky textů, jež publikoval na konci devadesátých let 20. stol. a na počátku století 21. v severomoravských novinách a časopisech. Jak uvádí spisovatel Miroslav Stoniš, ani v těchto textech autor nezapře, že je „lyrický básník“, který „našel svůj básnický středobod světa“. Obálku a grafickou úpravu s použitím fotografií Karla Vůjtka navrhla Štěpánka Bělovská. Vydalo Studio K v Ostravě.

Gabriela Kopcová: Paní Pohádka

Spisovatelka Gabriela Kopcová vydala svou další knížku pro děti, tentokrát s názvem Paní Pohádka (Amaprint, Třebíč 2012). Autorka se v ní představila jako vypravěčka i výtvarnice. V jejích pohádkových textech ožívají stromy, květiny, kameny, tma, světlo i stín, vody i ledy, sněhy i plameny, celá příroda. Pohádkové příběhy s objevnými fotografiemi přírodnin si mohou oblíbit děti předškolního i školního věku.
Čarovné bytosti z pohádek Gabriely Kopcové vznikly za spoluúčasti fotografky Lenky Klimtové. (www.kopcova.cz).