Osvěta po našem?

Dokud jsem si pořádně nepřečetl tu pozvánku, věřil jsem, že státem podporované instituce, údajně určené k šíření osvěty, s drobnými nedostatky svůj úkol plní. Jakou pozvánku? Na přednášku dámy, které nestačí její vlastní jméno a příjmení, která, ačkoli má akademický titul, by nic neznamenala, kdyby se nepokřtila srandovním čarodějnickým pseudonymem Bianca de Sar. Už po přečtení jména autorky mi bylo zjevné, že si o obsahu přednášky nemusím dělat iluze, a když jsem četl dále, o čem přednáška bude, bylo mi zjevné, že na ni nemohu jít, protože by mi nebezpečně zvedla adrenalin. Podzemní pyramidy na Znojemsku a homo sapiens jako současník druhohorních plazů, to bylo přece jen silné kafe. Podrobnosti, které jsem nenalezl na propagačním letáčku osvětové instituce s dovětkem, že akce je podporována ministerstvem kultury, jsem si totiž doplnil z internetu a na přednášku jsem nešel. To zde píši proto, abych dal trochu střeliva těm, kdo by na mne chtěli útočit.
Adrenalin poklesl na obvyklou úroveň. Zařazení přednášky do programu osvětové instituce a její podporu ministerstvem jsem spolkl a pro sebe prohlásil za ojedinělý šlendrián nezodpovědných kulturních pracovníků a na celou věc jsem pomalu zapomněl.
On-line katalog knihovny je dobrá věc. Zatím jsem ho používal jen k vyhledání titulu, který jsem si chtěl přečíst. Ale když jsem v seznamech nalistoval titul sborníku Věda kontra iracionalita a myšlenky se mi vrátily k přednášce paní Bianky, napadlo mne podívat se trochu, zda knihovna také nabízí literaturu, které tento sborník oponuje. Prosím, nezkoušejte nic podobného, pokud si nechcete pokazit iluze o kulturnosti naší společnosti. Stačí vám snad můj výčet, kterému nemusíte věřit, ale můžete si ho i ve vaší knihovně ověřit. Asi to tam bude podobné.
Tak do toho. Dosud vyšly zmíněného sborníku 4 díly. Knihovna má od třech po jednom exempláři, pouze jediný v půjčovně, další nemá vůbec a dva pouze ve skladu studovny. Naproti tomu v kategoriích Nevysvětlitelné jevy má 126 titulů, Paranormálních jevů je 55, z oboru Parapsychologie 127 a v šuplíku Okultismus dokonce 245. Tyto tituly jsou v jednom až šesti exemplářích, v několika případech i v počtu větším a zajímavá je i jejich distribuce. Planeta lhářů od Ericha von Dänikena je v šesti výtiscích, z nichž jeden je ve skladu studovny, další pak ve všeobecné půjčovně, v dětském !!! oddělení a tři jsou rozmístěny po odbočkách. Jaká to péče o vzdělání dětí a lidí v okrajových částech města. Podobně je to s knihou Zprávy od zemřelých. Na víc jsem neměl sílu. Abych byl spravedlivý: v tom ohromném počtu titulů a exemplářů nemusí být jen bláboly. Mohou tam být i tituly s tematikou oponentní. Ale po listování v katalogu si nedělám iluze, že je jich mnoho.
Ptáte se, o kterou knihovnu jde? Neptejte se, je to zbytečné. Pokud vás ten poměr zarazil, podívejte se do knihoven ve vašem okolí. Bude to tam asi podobné. Jo, a ještě: nemáte doma něco o výletech do uplynulých věků? Moc rád bych se podíval do druhohor a přesvědčil se na vlastní kůži, jak tam ti lidé žili. Jestli byli tolik sapiens jako my.

 

RNDr. Václav Veselý

30. 7. 2011

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Antispamová kontrola

Zadejte velké x