Osvěta po našem?

Dokud jsem si pořádně nepřečetl tu pozvánku, věřil jsem, že státem podporované instituce, údajně určené k šíření osvěty, s drobnými nedostatky svůj úkol plní. Jakou pozvánku? Na přednášku dámy, které nestačí její vlastní jméno a příjmení, která, ačkoli má akademický titul, by nic neznamenala, kdyby se nepokřtila srandovním čarodějnickým pseudonymem Bianca de Sar. Už po přečtení jména autorky mi bylo zjevné, že si o obsahu přednášky nemusím dělat iluze, a když jsem četl dále, o čem přednáška bude, bylo mi zjevné, že na ni nemohu jít, protože by mi nebezpečně zvedla adrenalin. Podzemní pyramidy na Znojemsku a homo sapiens jako současník druhohorních plazů, to bylo přece jen silné kafe. Podrobnosti, které jsem nenalezl na propagačním letáčku osvětové instituce s dovětkem, že akce je podporována ministerstvem kultury, jsem si totiž doplnil z internetu a na přednášku jsem nešel. To zde píši proto, abych dal trochu střeliva těm, kdo by na mne chtěli útočit.
Adrenalin poklesl na obvyklou úroveň. Zařazení přednášky do programu osvětové instituce a její podporu ministerstvem jsem spolkl a pro sebe prohlásil za ojedinělý šlendrián nezodpovědných kulturních pracovníků a na celou věc jsem pomalu zapomněl.
On-line katalog knihovny je dobrá věc. Zatím jsem ho používal jen k vyhledání titulu, který jsem si chtěl přečíst. Ale když jsem v seznamech nalistoval titul sborníku Věda kontra iracionalita a myšlenky se mi vrátily k přednášce paní Bianky, napadlo mne podívat se trochu, zda knihovna také nabízí literaturu, které tento sborník oponuje. Prosím, nezkoušejte nic podobného, pokud si nechcete pokazit iluze o kulturnosti naší společnosti. Stačí vám snad můj výčet, kterému nemusíte věřit, ale můžete si ho i ve vaší knihovně ověřit. Asi to tam bude podobné.
Tak do toho. Dosud vyšly zmíněného sborníku 4 díly. Knihovna má od třech po jednom exempláři, pouze jediný v půjčovně, další nemá vůbec a dva pouze ve skladu studovny. Naproti tomu v kategoriích Nevysvětlitelné jevy má 126 titulů, Paranormálních jevů je 55, z oboru Parapsychologie 127 a v šuplíku Okultismus dokonce 245. Tyto tituly jsou v jednom až šesti exemplářích, v několika případech i v počtu větším a zajímavá je i jejich distribuce. Planeta lhářů od Ericha von Dänikena je v šesti výtiscích, z nichž jeden je ve skladu studovny, další pak ve všeobecné půjčovně, v dětském !!! oddělení a tři jsou rozmístěny po odbočkách. Jaká to péče o vzdělání dětí a lidí v okrajových částech města. Podobně je to s knihou Zprávy od zemřelých. Na víc jsem neměl sílu. Abych byl spravedlivý: v tom ohromném počtu titulů a exemplářů nemusí být jen bláboly. Mohou tam být i tituly s tematikou oponentní. Ale po listování v katalogu si nedělám iluze, že je jich mnoho.
Ptáte se, o kterou knihovnu jde? Neptejte se, je to zbytečné. Pokud vás ten poměr zarazil, podívejte se do knihoven ve vašem okolí. Bude to tam asi podobné. Jo, a ještě: nemáte doma něco o výletech do uplynulých věků? Moc rád bych se podíval do druhohor a přesvědčil se na vlastní kůži, jak tam ti lidé žili. Jestli byli tolik sapiens jako my.

 

RNDr. Václav Veselý

30. 7. 2011

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *