Karol Hercík, akademický malíř

Narozen: 12. 2. 1954 v Bratislavě
Studium: AVU v Sofii, Bulharsko, obor malba, 1973-1978
1. místo v celostátní soutěži Generace ´78.


Malíř, grafik, učitel odborných předmětů na ZUŠ V. Petrželky v Ostravě – Hrabůvce a na Janáčkově konzervatoři a Gymnáziu v Ostravě. Člen výtvarné skupiny IN SIGNUM.
Věnuje se především malbě a grafice. Ve volné tvorbě vybírá atributy reálných pojmů ze snových až abstraktních vizí. K tomu často využívá barevné, živé plochy a struktury. Zpestřením výtvarné činnosti byla spolupráce s preparátorským ateliérem koncem 90. let. Zde uplatnil malířské zkušenosti s vazbou na modelované tkáně prostřednictvím speciálních technologií.

V roce 2000 spolupracoval s ateliérem ESO na výtvarném řešení klidové zóny v rámci rekonstrukce parku na Hlavní třídě v Ostravě Porubě. Bylo použito kanadské technologie „street print“. Ilustrativní polohu reprezentují ilustrace k poezii i drobné próze v ostravských médiích. Tato forma se objevila v tvorbě s výukovou tématikou, ať už je to spolupráce s Muzeem Beskyd ve Frýdku Místku – plakáty s ekologickou tématikou nebo posléze názorné pomůcky pro děti „Co z čeho vzniká – DňEVO“. Dalším projevem umělecké posedlosti je fotografování, včetně prezentace na výstavách.

Výtvarník se zúčastnil se téměř 80 kolektivních a více než 30 samostatných výstav v České republice, Slovensku, Polsku, Rusku, Maďarsku, Německu, Španělsku i Itálii. Jeho díla zdobí soukromé galerie ve Švýcarsku, Anglii, Kanadě, USA. Je členem společnosti pro současné umění – SCA. Je zastupitelem obce a předsedou kulturní komise při MOb Vítkovice. Jeho piktogramy zdobí Zpravodaj Vítkovic a stará se o grafické ztvárnění materiálů obce. Od roku 1995 je patronem Školní galerie v Ostravě Vítkovicích při ZŠ Šalounova 56 – po přestěhování z nám. Jířího z Poděbrad. Galerie po více jak 40 let spravuje originály umělců převážně moravskoslezského regionu.

Velkoplošnými smalty vytvořené v rámci Sympozia smaltu v roce 2006 ve VÍTKOVICÍCH dotvořil uzavření prostranství na Tržním náměstí ve Vítkovicích a dal tak základ k první stálé venkovní galerie v Ostravě. Je autorem mimo jiné loga pro Janáčkovou konzervatoř a Gymnázium v Ostravě (2007). Stejně jako pro 100. výročí povýšení Vítkovic na město (2008) navrhl výroční logo a autorsky se podílel na tvorbě několika výtvarných produktů v rámci projektu Propagace Vítkovic (2007–08).

Vloženo 16. 11. 2010

Foto: Eva Kotarbová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *