K výstavě Ostrava z druhé strany

Ostrava byla vždycky tak trochu na okraji hlavního dění, ale také naopak zde často vznikala díla závažná a kvalitní ve všech uměleckých sférách. V poslední době se zde v Ostravě mnoho udělalo pro podporu umění v souvislosti s kandidaturou Ostravy na Evropské hlavní město kultury 2015. I když tento záměr nakonec nevyšel, konalo se zde nespočetné množství kulturních akcí a také jsme se dočkali velké prezentace výtvarného umění v pavilonu na Černé louce – výstavy Ostrava?.

Nad touto výstavou se však vznášelo více otazníků, než pouze ten z jejího názvu. Hlavně se rozvířila diskuze o zastoupení jednotlivých současných autorů, které zcela jistě neukazovalo skutečný stav na ostravské výtvarné scéně. Tento kurátorský výběr téměř výlučně reprezentoval jednu školu a jeden směr, jakousi módní vlnu, vycházející právě z nějakého unifikovaného uměleckého centra.

Ostrava však disponuje daleko větší a bohatší škálou uměleckých forem, výtvarných námětů, nápadů a kreativních přístupů. Zde – v tomto svérázném městě na hranici 3 států – je inspirační pole nabito obrovským nábojem zvláštních podnětů a souvislostí, a není vůbec zapotřebí přebírat obehrané formy z Prahy či odjinud. Po desetiletí zde vyrůstaly osobnosti uměleckého života, které právě onu specifičnost genia loci přetavovaly v jedinečná výtvarná díla, která naopak v Praze neuvidíte.

Ostravský kulturní prostor se v posledních letech rozrostl také o mnoho výtvarných škol. Zde absolventi mohou čerpat jak z místního originálního prostředí, tak jsou jim zprostředkovávány poznatky právě ze zmiňovaných center umění. Vzniká tak jedinečné podhoubí pro rozvoj tvůrčí aktivity a takto vyzbrojené mládí se zapojuje do uměleckého života Ostravy s plným nasazením.

Tato naše nová skupinová výstava Ostrava z druhé strany dává prostor jak těmto mladým, tak starším výtvarníkům, kteří v Ostravě v současné době tvoří a svou prací se již zapsali do kulturního povědomí města. Zároveň tuto výstavu organizujeme jako pohled „z druhé strany“, a to nejenom z druhé strany Ostravice, ale spíše symbolicky – z druhé strany výtvarného spektra – jako výstavu umělců, kteří na první výstavě nebyli zastoupeni, ale přesto neodmyslitelně patří do výtvarného života Ostravska.

Nebylo však lehké vybírat autory pro tuto výstavu, protože se opět na všechny nedostane. Do krásné, ale přece jenom nevelké výstavní síně Slezskoostravské galerie se nám již nevejdou další autoři, kteří taktéž spoluvytvářejí kulturní charakter našeho regionu. Neděláme si tedy nárok ani na jednotnost výběru, ani na vyčerpávající reprezentaci. Chceme jen ukázat obrovskou různorodost a bohatství uměleckých počinů ve výtvarné tvorbě Ostravska.

Mgr. Antonín Gavlas

Prezentace výstavy od výtvarníka Karola Hercíka

(red.: Výstava potrvá ve Slezskoostravské galerii do 21. listopadu 2010.)

Foto k článku: Eva Kotarbová

Vloženo 4. října 2010

Jedna odpověď na “K výstavě Ostrava z druhé strany”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.