Jak se křtily Pradědovy letokruhy po turisticku

Pradědovy letokruhy jsou nejen názvem sbírky básní naší kamarádky a vedoucí turistiky Miluše Šajnohové. Dnešní doba poezii moc nepřeje. Při toulkách slovenskými Poloninami jsme si o tom s Míšou povídali a naše předsedkyně Zdena Daňková, povoláním ředitelka šumperské knihovny, přišla s nápadem oslovit známého fotografa Jeseníků Ivo Netopila a přírodou inspirovanou poezii propojit s jeho pohledem na naše hory. To se zdařilo. Dalším krokem bylo najít vydavatele a tím se stalo nakladatelství Veduta Pavla Ševčíka ze Štítů, ovšem s tou podmínkou, že zajistíme knize odbyt. Tak se sbírka Pradědovy letokruhy dostala na program schůze výboru Klubu českých turistů Šumperk a tehdy vznikl nápad zorganizovat u nás na horách velkou turistickou akci Pradědovy letokruhy.

Měli jsme štěstí. Dům dětí a mládeže Vila Doris přišel s návrhem uspořádat koncert na horách. Spojili jsme svoje síly, jako vhodnou lokalitu jsme vybrali chatu Paprsek. Dokonce jsme stihli akci uveřejnit v celostátním turistickém kalendáři na rok 2010. Domluvili jsme kapelu Dixieland Loučná, což je devět muzikantů a fůra nástrojů. Jak je tam dovezeme? Přece autobusem a ještě v něm zbyde místo pro ty, kteří by po svých již na Paprsek nedošli. Těchto seniorů nakonec bylo tolik, že jsme vzali autobusy dva. V určený den, 26. června 2010, bylo z prosluněné travnaté louky před chatu Paprsek vidět daleko do kraje. Jako první sem dorazili pořadatelé s příležitostným razítkem, pamětními listy a pochopitelně se zásobou útlých knížek Miluščiných básní. O něco později přijely autobusy s kapelou a seniory, za nimi začali po stezkách z různých stran docházet pěší turisté a přijíždět cyklisté. Nejvzdálenější přijeli až z jihočeského Tábora, nás Šumperáků přišlo pěšky od vlaku z Ramzové asi 40. Když už jsme byli kousek od chaty a četli jsme si jednotlivé básně, rozvěšené na stromech podle cesty, zazněl z kapličky na louce zvon, po něm první tóny dixielendu. Úžasný zážitek! Jen jsme přišli, nastal samotný křest knihy. Moderoval jej Petr Konupčík z Vily Doris, křtilo se jesenickou vodou, kterou přinesli poutníci ze tří stran – z Kladské Nysy, ze Staříče a z pramínku u Císařské boudy. Jeden z kmotrů, šumperský starosta Zdeněk Brož, řekl, že všechno k sobě krásně ladí – příroda, básně, fotografie, hudba, dobrá nálada, pohoda …

Mohu dosvědčit, bylo to tak. Účastníků bylo na tři sta, 80 z nich si zakoupilo sbírku Pradědovy letokruhy, kterou jim autoři na místě podepsali. Dojem byl natolik silný, že se pořadatelé rozhodli akci, která propojí zážitek z literatury a hudby s pobytem v přírodě, příští rok na stejném místě zopakovat. Přijďte se v sobotu 25. 6. 2011 za námi na Paprsek podívat.

Zdena Daňková a Jiřina Skřivánková

Fotografie: Antonín Kulhaj, Petr Šajnoha, Vojta Krejčí

Vloženo na web 7. 7. 2010

Související informace

Filmový záznam křtění na Paprsku

2 odpovědi na “Jak se křtily Pradědovy letokruhy po turisticku”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Antispamová kontrola

Zadejte velké x