Dříve ruina a dnes zámek plný překvapení

Původně to byla vodní tvrz postavená ke konci 14. století. Ve třicátých letech 16. st. novými majiteli, rodinou rytířů z Vladěnina, byla změněna na renesanční zámek. Ten byl postupem času dále upravován. Nachází se v těsném sousedství polských hranic, které tvoří řeka Opavice. Leží na trase z Krnova do Zlatých hor, která byla v minulosti jednou z důležitých obchodních cest. A přesto mnoho nechybělo a tento historický objekt mohl zmizet z povrchu země. V roce 1943 byla v zámku umístěna německá vojenská nemocnice. Brzy v něm vypukl požár, který zcela zničil střechu. Provizorní oprava vydržela do roku 1947, kdy silná vichřice nejen poškodila zastřešení, ale nepříznivé povětrnostní podmínky narušily i obvodové zdivo. Dílčí záchranné práce byly obnoveny teprve v roce 1957, ale až o deset let později, kdy se majitelem zámku stalo Zdravotnické zásobování, byl objekt částečně opraven. Ovšem celková devastace zastavena nebyla. Až v roce 2001, kdy se objekt stal majetkem Města Albrechtice, se začala psát nová historie zámku. V polovině roku 2006 byla ukončena druhá etapa rekonstrukce a zámecká budova byla po mnoha letech opět zpřístupněn veřejnosti. A kde se vlastně přesně nachází? Uprostřed vsi Linhartovy na Bruntálsku.

V roce 2005 vznikla skupina nadšenců, kteří se rozhodli opravit a zpřístupnit vnitřní prostory zámku. Ve svém volném čase a naprosto nezištně začali malovat, uklízet a zvelebovat místnosti, ve kterých postupně vznikaly nové expozice. Díky desítkám obětavých brigádníků, podpoře sponzorů i příznivců zámku byl položen základ všem současným a budoucím aktivitám. V prostorách zámku se pravidelně konají výstavy, koncerty, jarmarky, noční prohlídky. Návštěvníci si mohou prohlédnou 25 místností, ve kterých jsou umístěny zajímavé expozice.

Za více než čtyři roky si zámek našel své místo v kulturním i společenském životě široké veřejnosti. Nejen u nás, ale také v zahraničí. Dnes již můžete zhlédnout zámeckou obrazárnu s původními obrazy ze zámku, které se vrátily na své místo po 58 letech z depozitáře krnovského muzea. Jak mi řekl zdejší kastelán – pan Jaroslav Hrubý, každou novou turistickou sezónu zahajují buď podle určeného tématu nebo podle historického období. V prvním roce byla námětem renesance, druhou sezonu pak 30. léta minulého století v bývalém Československu. V roce 2007 byla ústředním tématem hudba, v roce 2008 české pohádkové bytosti, loni turistika a cestování. V letošním roce to bude: Co je psáno to je dáno. Lákadlem je expozice, v níž jsou vystaveny propisky, pastelky, tužky, ale i psací stroje. Je jich nashromážděno přes tři tisíce.

Další expozice má název Kávu si osladím. Vystaveny jsou kávomlýnky, krabičky od kávy a hlavně přes čtyři tisíce různých druhů cukrů. Nová bude také výstava P. F. slavných herců, umělců, architektů aj. Další novinkou budou vycpaná zvířata. Na výstavě Safari si návštěvníci mohou prohlédnout různá exotická i domácí zvířata, ptactvo. A protože zámek musí být lákavý především pro děti, pro děvčata je připravena expozice panenek a pro kluky zase vláčky.

Zámek Linhartovy se nenachází na turisticky exponovaném místě.. Kastelán si je toho vědom, také ví, že v zámeckých prostorách nelze umístit stálou expozici. Málokdo by se tady opakovaně vracel. Proto každý rok nabízí z šedesáti procent novinky.

Letos bude zámek otevřen 29. května. Opět budou součásti zámeckých aktivit i různé kulturní akce: výstavy, koncerty, jarmarky a podobně. Pokud nevíte kam na výlet, zkuste zámek Linhartovy. Litovat nebudete.

Libor Klásek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *