Čisté vody pramen

Čisté vody pramen – tak se jmenuje nová kniha spisovatele Richarda Sobotky, která zachycuje životní příběh básnířky, lidové vypravěčky a výtvarnice Františky Pituchové.
Její křest proběhl v Janáčkově síni ve Frýdlantě nad Ostravicí. Zcela zaplněný sál – příznivci, kamarády, představiteli města i zástupci okolních vesnic, které se s Frýdlantem podílely na sponzorství knihy (Staré Hamry, Baška, Krásná a Lhotka), za doprovodu tónu cimbálové muziky Kotci, netrpělivě očekával slavnostní zahájení nevšedních okamžiků. Toho se ujala ing. Iva Lichnová, vedoucí odboru kultury Městského úřadu Frýdlant nad Ostravicí. Srdečně přivítala Františku Pituchovou, autora knihy Richarda Sobotku, Aleše Retta z ostravského nakladatelství Montanex, kde kniha vyšla, ing. Jiřího Mořkovského, starostu Frýdlantu nad Ostravicí, a další hosty. Slovo pak předala Richardu Sobotkovi, který o knize řekl: „S Františkou Pituchovou jsem se seznámil před deseti lety v Rožnově pod Radhoštěm, kde jsem slyšel její verše ve starohamerském nářečí a nějak jsem cítil, že s touto vzácnou ženou musím udělat reportáž. Když jsem se s ní po nějaké době sešel, viděl jsem, že má doma materiálů nejen na reportáž, ale na celou knihu. Byla to třeba kronika jejího otce Jana Satiny, vzpomínky na mládí, básně a vyprávění o jejím těžkém, ale přesto krásném životě.“

Kniha je rozdělena do několika oddílů. Jsou zde vsunuty i stránky kroniky otce paní Pituchové. Autor zachycuje vzpomínky básnířky na dětství, mládí, na válku, na zmařené sny stát se učitelkou, také její dospělost, práci ve Ferrumu, ale i nemoc, která ji upoutala na nemocniční lůžko v Brně. Právě tam se v bezesných nocích vracela do svého mládí, dnů naplněných radostí, lašskými tanci, zpěvy, ale i dřinou a slzami. Tady ve Františce Pituchové uzrávalo přesvědčení, že je její povinností zachovat starohamerštinu, rozhodla se sama vyprávět, recitovat, zpívat a uchránit bohatství hamerské lidové slovesnosti pro další pokolení. Napsala několik knížek, např. Mojim rodnym, Hlupoty (psano v nářečí), Písničky od srdce.

Text a foto: Dajana Zápalková

Vloženo 24. 7. 2009

Jedna odpověď na “Čisté vody pramen”

 1. Vážená paní !
  Nemohu najít Vaši kontaktní e-mailovou adresu a ani adresu Místecké Violy a proto se ji pokouším získat tímto způsobem.
  Jsem 74-letý Jablunkovan. Celý život jsem přátelům k různým životním příležitostem přál především veršem. Nyní na sklonku života si své verše nechci nechat pro sebe.
  Chtěl byh Vám proto skoro celoživotní tvorbu poslat k Vašemu libovolnému využití.
  Prosím o kontaktní adresu, na kterou bych mohl e-mailem poslat svou tvorbu
  Předem děkuji
  Karpecki Karel, Bezručova 752, 739 91 Jablunkov

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *