Nové knihy 2020

Milan Lulek: Ostrava do kapsy

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je LulekKniha.JPG.Milan Lulek se dlouhá léta věnuje fotografování. Je autorem knihy Svatostánky Moravy a Slezska. Nyní za svými čtenáři přichází s titulem Ostrava do kapsy. Tato knížka obsahuje jeho texty (přibližující město v minulosti i současnosti) a také Lulkovy fotografie. Knihu obohatily snímky nestora ostravských fotografů Stanislava Drozda stejně jako ilustrace výtvarníka Daliho Figelyho.

Lydie Romanská: Nepokojná

STento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Romanska-Nepokojna.jpg.pisovatelka Lydie Romanská je autorkou mnoha básnických sbírek, povídkových souborů, románu a dalších textů. Na přelomu roků 2019/2020 vyšla v Bratislavě její knížka veršů s názvem Nepokojná strieborná molekula (Priestor medzi mužmi). Autorka ji napsala ve slovenštině. Editorom knihy se stal básnik Peter Mišák. Sbírku vydalo Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov. Upoutá čtenáře osobitým milostným mikrosvětem i libozvučností slovenského jazyka, kterému český čtenář rozumí.

Aleš Dostál: Na tý louce zelený

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je DostalZeleny.jpg.Na tý louce zelený – to je název další knihy spisovatele Aleše Dostála. Vyšla 17. ledna 2020 ve vydavatelství Euromedia. Jedná se o výbor z několika dříve vydaných autorových povídkových souborů. Pro texty zařazené do uvedeného titulu je charakteristická myslivecká tematika příběhů, z nichž je znatelný i autorův smysl pro humor a jemnou ironii.

Libor Martinek: Pawel Kubisz, Monografie

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Kubisz1.jpg.Literární historik a teoretik, pedagog Ústavu bohemistiky a knihovnictví Slezské univerzity v Opavě Libor Martinek, který obdržel již několik ocenění za rozvoj česko-polských literárních a kulturních kontaktů, napsal další odbornou knihu. Nazval ji Pawel Kubisz, Monografie. Publikace je výsledkem jeho literárněvědné práce, jejímž cílem bylo přiblížit významného spisovatele, básníka a aktivistu polské menšiny žijící na Těšínsku. Vydalo ji vratislavské nakladatelství ATUT, a to na přelomu roků 2020/2021.