Střípky ze Lvova, atraktivní ukrajinské metropole

O Lvovu se někdy píše, že je nejelegantnějším městem Ukrajiny. Při procházce historickým centrem a obdivování památek se člověk rád ponoří do osmnáctého a devatenáctého století, pokud chce ještě do starší doby. Kolik je tam architektonických skvostů! Tito svědci minulosti – například bývalé paláce, kostely, budova opery, ulice, náměstíčka – mnohdy připomínají jiná evropská města, která jsou osvědčenými turistickými lákadly. I ve Lvově jsou ve velké míře po rekonstrukci. Při pohledu na ně si turista může na chvíli myslet, že je ve Vídni nebo v Krakově a v Paříži. Přesvědčila jsem se o tom nedávno, když jsem se několik hodin procházela lvovskými ulicemi, během dovolené strávené cestováním po Ukrajině. Pocit, že Lvov je hodně hlavně ,,západoevropský“ mne neopustil. Stav města je výsledkem dějinných událostí, které se podepsaly i na jeho různorodé architektuře a zároveň snahy současných Lvovanů zachovat přitažlivý charakter metropole. Organizace UNESCO zařadila centrum Lvova do seznamu světového kulturního dědictví.

Ve Lvově se člověk může toulat mnoho dnů se záměrem poznávat a může být nadšen jeho malebnými zákoutími. Lze obdivovat například jeden z nejstarších svatostánků ve městě – Arménskou katedrálu. Byla postavena již ve 14. století početnou komunitou Arménců. Dominikánský kostel se zvedá na vyvýšeném terénu, v místě, kde stával legendární palác knížete Leva, syna Danila, zakladatele města. Kostel udivuje svou barokní výzdobou. Jsou tu i pravoslavné chrámy a další, které se pyšní stálým zájmem početných věřících a turistů, z nichž mnozí ani nevědí, že se k různým náboženstvím hlásí šedesát procent obyvatel Ukrajiny.

V centru Lvova mohou návštěvníka okouzlit i nové kavárničky s venkovními zahrádkami, obchody se značkovým zbožím, drahé restaurace několikahvězdičkových hotelů nebo upravené parky a čisté chodníky. A potom sochy – památníky slavných osobností. U pomníku nejuznávanějšího ukrajinského básníka Tarase Ševčenka bývají davy lidí. Fotoaparáty na něj míří velmi často. Snímek se spisovatelem v pozadí se cení, láká i ženichy a nevěsty.

Kdo chce v krátké době vidět co nejvíce zajímavostí, pro toho je připraven mini vláček, který rozhodně nevynechá, co je ve Lvově nejpodstatnější. Určitě nemine budovy, v nichž jsou nejvýznamnější muzea a galerie. Pojede i kolem radnice, kterou střeží sympatičtí kamenní lvi.

K atrakcím Lvova patří i trhy, a nejen potravinové. Na jednom z nich se prodávají hodně staré i novější knihy, pohlednice či jiné zajímavé tiskoviny. Je v blízkosti pravoslavného kostela Nanebevzetí. Před knížkami rozloženými na pultech nebo jen tak na zemi a ubrusu se hodně diskutuje. Důležité je aspoň knihy prolistovat, zadumat se nad jejich stránkami a… ani nemusíte koupit. Zdá se, že spěch tu nemá místo, na veškeré dění a nevšední atmosféru vzhlíží mohutná socha Fedorova, který v 16. století založil na Ukrajině knihtiskařství.

Z knižního trhu lze během pěti minut dojít malebnými uličkami s hradbami starých domů k jinému tržišti. Je rájem pro ty, kdo si ze Lvova chtějí přivést něco typicky ukrajinského. U stánků nejsou jen prodavačky, ale sedí tam ženy vyšívající nádherné ukrajinské vzory na halenky, sukně nebo šátky a ubrusy. Jiné navlékají korálky a dělají z nich jedinečné ozdoby. Jsou tu také řezbáři a další řemeslníci. Tady lze najít suvenýr, který určitě nebude made in China či Indie.

Přehlédnout ve Lvově budovu opery to určitě nelze. Uzavírá z jedné strany široký bulvár – ulici Svobody. Lze se o ní dočíst, že je mistrovským dílem vídeňské architektonické školy. Docela blízko ní se nachází nejstarší ukrajinský divadelní stánek – Divadlo dramatu. A pokud právě po jejich prohlídce turistu už bolí nohy k nevydržení, je na něm, zdali k odpočinku zvolí posezení v parku u kašny nebo za stolem v McDonaldu, který ve Lvově dnešních dnů samozřejmě nechybí. Lepší je ovšem vybrat si útulnou kavárnu s ukrajinskou kuchyní. Čeští turisté se nemusejí bát, že tím příliš zeštíhlí jejich peněženky.

Text: Eva Kotarbová

Foto: Eva Kotarbová a Josef Kotarba (budova opery)

Foto:

1. Jeden z bulvárů Lvova

2. Radnice

3. Domy v okolí radnice

4. Dominikánský kostel

5. Pomník Ševčenka

6. Knižní trh

7. Trh s uměleckými výrobky lidových umělců

8. Budova opery

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *