Italská Pisa v Moravskoslezském kraji

Když se řekne Pisa, možná se vám vybaví město v italském Toskánsku. Ihned víte, že je v ní známá a hodně publikovaná šikmá věž vysoká 55 m. A teď uvedu druhý název – farní kostel sv. Petra z Alkantary. Ještě jste o něm neslyšeli? Přitom se jedná o podobnou raritu, jakou je již zmiňovaná věž v Pise, a sice kostelíček na okraji města Karviná v Moravskoslezském kraji. Celý objekt je vychýlen směrem na jih o 6,8 stupňů. Tedy jen o pár desetin méně než slavnější věž. Také je stále funkční. Jak je to možné? Chyba stavařů to nebyla. Kostel byl postaven v roce 1736 v barokním slohu. Nechal jej zbudovat místní šlechtic František Wilhelm Larisch. Jako patron mu byl vybrán svatý Petr z Alkantary. Patřil ve Španělsku k významným duchovním osobnostem 16. století. Jeho vliv postihoval všechny tehdejší společenské vrstvy. Zakládal kláštery, psal duchovní literaturu. Papež Klement IX. jej v roce 1669 prohlásil za svatého. Říká se, že je patronem nočních hlídačů.

Vraťme se zpátky k již zmíněnému kostelu, který dnes stojí v terénu zcela osamocen. Ještě v první polovině 20. století byl obklopen výstavnými domy, hornickými koloniemi i menším zámkem. V podzemí se však nacházelo bohaté naleziště černého uhlí. První těžba zde začala v roce 1854. Postupně se rozšiřovala, až se uhlí těžilo celkem ve 27 slojích. Poddolování se brzy projevovalo a tato část města Karviné začala po roce 1948 zanikat. Půda v těchto místech poklesla o 37 m, a to poměrně v krátké době. Propadl se i kostel a vlivem důlní činnosti se též silně naklonil. Přesto zůstal stát. I jemu však hrozilo zborcení. Aby se tak nestalo, v roce 1994 se započalo s jeho opravou. Byl podložen betonovou deskou a po celém obvodě stažen ocelovým lanem. Práce trvaly 2 roky a financovaly je doly Darkov a ČSA. Kostel se tak nepropadl, šikmé zdi ale zůstaly.

Jak mi řekl farář Mgr. Daniel Vícha: „Stačí se postavit na podlahu a hned vidíte, jak boční zdi uhýbají.“ Musím říci, že je to opravdu zvláštní pocit, když vidíte kromě šikmých zdí i lustry, jak visí šikmo a celý interiér připomíná spíše nějakou prostorovou iluzi. Není divu, že zde často zastaví auta i celý autobus turistů, aby si prohlédli tento ojedinělý ,,úkaz“. A pokud se předem domluví, pan farář jim rád vše vysvětlí a provede i vnitřní části kostela. Celý objekt byl zařazen do České knihy rekordů a kuriozit jako nejšikmější kostel v České republice.

Zároveň představuje zcela ojedinělou atraktivitu, a to nejen v rámci karvinského regionu. Svůj význam však má jak z hlediska historického, tak i duchovního. Stále má své nezastupitelné místo pro celou řadu věřících, kteří se sem každou neděli a ve svátcích rádi vracejí, i když stojí zcela osamocen mimo zabydlenou oblast.

Takže až budete chtít vidět funkční, ale silně nakloněný objekt, nemusíte jezdit do Itálie a městečka Pisy. Stačí navštívit město Karviná!

Libor Klásek

5 odpovědí na “Italská Pisa v Moravskoslezském kraji”

  1. Vážený pane Klásku, moc vás zdravím a děkuji za článek. Velmi jste mě pobavil tvrzením, že Karviná leží na Moravě. V tom případě navrhuji přejmenovat náš kraj z Moravskoslezský na Moravskomoravský.:-) S pozdravem V. Šmehlík

  2. Pane Šmehlíku, děkuji za připomínku. Chvála Vaši reakci. Opravila jsem. Administrátorka.

  3. Vazeny pane Klasku, jenom malou poznamku: Pisa neni male mestecko v Toskansku. Pisa ma cca 80 500 obyvatel, 20 historickych kostelu, vlastni univerzitu atd. atd., patri k nejvestim mestum v Toskansku, viz napr.stranka Wikipedie k heslu Pisa Italy. S pozdravem M. Vosikova

  4. Paní Vosiková, máte jistě pravdu, ale člověk to ,,malé“ vidí z pozice, v jaké se nachází on sám. Obyvatel Ostravy proto možná cítí Pisu jako malé město. Opravím. Za pana Kláska. Srdečně tě zdravím. Administrátorka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Antispamová kontrola

Zadejte velké x