Jak jsem potkal dinosaura

Pozorovat sluncem ozářenou přírodu, poslouchat zpěv malých opeřenců, nemyslet na starosti. Nádherná idea. Přesně s těmito pocity jsem se nedávno procházel předhůřím Jeseníků. Vnímal vůni začínajícího léta a najednou jsem nevěřil svým očím. Několik desítek metrů před sebou jsem spatřil dinosaura. Jako z filmu Jurský park. V mém případě však nebyl živý. Teprve nyní jsem si všiml, že těch ještěrů je více a všichni se nacházejí v parku s názvem Eldorádo. V tomto případě eldorádo prehistorických zvířat. Nachází se v obci Hynčice na Krnovsku.
Jejich tvůrcem je pan Bedřich Thurz (na snímku). Ovšem s nápadem vytvořit napodobeniny zvířat, těch současných, přišel ve druhé polovině 50. let minulého století jeho otec. Nejdříve si je chtěli umístit kolem malého rybníka. Ke změně plánu však došlo, když se setkali s panem Zdeňkem Burianem, ilustrátorem známé knihy Cesta do pravěku. Právě jeho kresby je inspirovaly k vytvoření napodobenin praještěrů. Jenže zkuste postavit čtyřmetrového tyranosaura. Nejdříve musíte míst souhlas statika a povolení obecného úřadu. Pak postavíte lešení a následují hodiny a hodiny práce s betonem a železem. Námaha však stála za to.
Od vytvoření prví napodobeniny uplynulo již více než 50 let a za tu dobu na zahradě pana Thurze vyrostlo na 80 druhů napodobenin zvířat i pravěkých lidí. A tak není divu, že zde mimo zimní období často potkáte děti s rodiči nebo žáky se svými učiteli. Kde jinde se můžete na vlastní oči přesvědčit, jak vysoká a mohutná zvířata žila v dávné historii… Aby si na své přišli i ti nejmenší, své místo v areálu našly i známé pohádkové bytosti. Kdo by např. neznal Rumcajse a Manku nebo Jeníčka a Mařenku z perníkové chaloupky. A tak při procházce parkem Eldorádo jste na chvíli v prvohorách, v pohádkové říši, ale i v současnosti. Tak jak čas ubíhá a mění se život na zemi.
Přesto, je k neuvěření, že objekty, které jsou všechny z betonu, mohou své okolí i zlobit. „Nahou sochu pohanské bohyně lovu jsme postavili v blízkosti silnice,“ řekl mi pan Thurz a dále pokračoval „…vůbec jsme netušili, že z toho mohou být problémy. Projíždějící řidiči se otáčeli za sochou a někteří z nich díky tomu sjeli z cesty a skončili v potoce. Proto jsme ji museli přemístit do jiné části zahrady, kde nikomu nevadí. Ke kuriózním dopravním nehodám už nedochází.“
Jak jsem se dále dozvěděl, inspirace ho neopouští a stále chystá vytvořit další kopie pravěkých nebo i současných zvířat. Přitom není stavař, ale textilní strojař. Dnes je v důchodu, a tak se svému koníčku může v klidu věnovat. Navíc vydatného pomocníka našel ve svém vnukovi.
Díku tomu se návštěvníci parku mohou těšit na další překvapení. Je přístupný po celý rok. Takže až pojedete do Jeseníků a budete-li mít chuť na chvíli ,,zastavit“ čas, nezapomeňte navštívit v obci Hynčice areál Eldorádo. Uvědomíte si, jakým složitým vývojem prošla nejen naše Země ale i život na ní.

Libor Klásek

Foto: Filip Thurz

2 odpovědi na “Jak jsem potkal dinosaura”

  1. Jít a hledat Eldorádo zbavené vší bídy člověčí, jít a hledat Eldorado, kde je láska, mír a bezpečí………

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *