Nové knihy 2015

Martin Strakoš a Romana Rosová: Opavské interiéry

Tým ostravských historiků Martin Strakoš a Romana Rosová spolu s fotografem Romanem Poláškem připravil další knihu, která vyšla pod hlavičkou ostravského Antikvariátu a klubu Fiducia. Nová publikace nese název Opavské interiéry a poprvé mapuje historické i současné interiéry města Opavy. V knize najdete unikátní snímky, například detaily interiérů chátrajícího obchodního domu Breda-Weinsteina, sídla opavského archivu v evangelickém kostele a řadu fotografií interiérů současných staveb.

 

Romana Rosová: Dřevěné kostely Těšínska

Ostravské pracoviště Národního památkového ústavu vydalo publikaci historičky Romany Rosové Dřevěné kostely Těšínska a severovýchodní Moravy. Kniha vznikla na základě dlouholetého výzkumu, který výrazně posunul znalosti o dřevěné sakrální architektuře.

Jiří Borovec: Slunce nešlo umýt

Autorova básnická prvotina Slunce nešlo umýt. Jedná se o soubor vyzrálých veršů, v nichž překvapuje originálním viděním světa, který formuje jeho vzpomínky i intenzivně prožitou ,,přítomnost“ se smutky i pocity štěstí. Autorkou ilustrací je Katrin Vilkusová, obálku navrhl Marcel Vilkus.
Jiří Borovec dosud publikoval na různých literárních internetových stránkách. Píše poezii a prózu, je jedním z autorů televizních scénářů pro recesistickou skupinu Pečený Sněhulák.

Eva Kotarbová: Marné levitace

Další básnická sbírka ostravské básnířky. V Marných levitacích se objevují verše inspirované Hrabovou, Hrabůvkou, Porubou a znovu i centrem Ostravy. Nová knížka, stejně jako autorčiny dřívější, je ale především knihou milostné poezie odrážející hledání pozitivních vztahů mezi nejbližšími i lidmi, s nimiž se letmo setkala na své životní pouti. Sbírka je doplněna autorčinou počítačovou grafikou