Janáčkův máj a drahokamy Bohuslava Martinů

Dostaveníčko se sborovými skladbami jednoho z nejvšestrannějších a nejvíce svobodomyslných skladatelů 20. století si dali v Domě kultury města Ostravy v neděli 31. května 2009 dopoledne posluchači Janáčkova máje. Připraven byl program s názvem Domove vzdálený s podtitulem Sborová pocta Bohuslavu Martinů.
Pěvecké sdružení moravských učitelů, Moravský komorní sbor, sólisté Markéta Mátlová, Anna Nitrová a Martin Gurbaľ, varhaník Lukáš Kubenka se členy Kubínova kvarteta a pod taktovkou Lubomíra Mátla předvedli doslova sborové drahokamy. Verše přednášel skvělý recitátor Otakar Brousek. Touha po domově i sen o návratu do vlasti se odráží v komorní kantátě Otvírání studánek. Líčí dávný lidový zvyk – jarní obchůzku lesních pramenů. Na slova básníka Miloslava Bureše Bohuslav Martinů ji zkomponoval v roce 1955.
Bezprostředně po matiné Lubomír Mátl řekl: „Když jsou krásné skladby, stačí je jen pochopit a předat je dál. To je základ všeho. Martinů má skladby velmi dramatické, hluboké, má v nich všechno, co přináší sám život. Nezapomínal, a je to právě ve studánkách, kde se vrací k domovu, kořenům, přírodě a Bohu. Ke konci života zkomponoval Horu tří světel. Začíná koledou, tedy zrozením a končí prosbou o milost. Nic víc už nemusel vykládat. V jeho hudbě je nejen život, ale hlavně niternost.“
Naprosto přesvědčivě se své úlohy zhostil Otakar Brousek. Na otázku, jaké si odváží z Ostravy dojmy, odpověděl: „Krásné. Víte, vždy jde o to, aby dílo neznělo do vzduchoprázdna. Studánky Martinů jsem dělal v životě mockrát a pokaždé v nich nacházím něco nového, co člověku, když je mladší, uniká. Pro kumštýře je nejtěžší, aby to nejkrásnější řekl tím nejjednodušším způsobem. A to se podařilo Martinů v hudbě a Burešovi v textu. Jsem venkovský kluk a velmi dobře vím, co studánka znamená pro život člověka. Ale úplné zjevení pro mne byla Hora tří světel. Neměl jsem vůbec tušení, že něco takového existuje. Nevěděl jsem, že Martinů složil tak silnou duchovní skladbu, v níž se mu podařilo zkompilovat vlastní text z kontrastních věcí,“ řekl O. Brousek.

Tamara Vrla

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *