Hodoňovice ožily kácením máje a sabatem čarodějnic

Jindy vcelku poklidná vesnice Hodoňovice v sobotu 30. května 2009 ožila dětským veselím, kácením máje a sabatem čarodějnic.
I když sobotní dopoledne bylo hodně deštivé, přece jen déšť ustál a v odpoledních hodinách se objevilo i sluníčko. To bylo pro organizátory Dětského dne v Hodoňovicích (v areálu Na kopečku znamením), aby rychle připravili soutěžní disciplíny a vše, čím se děti měly pobavit. Podařilo se to a prostranství se postupně zaplnilo asi sto padesáti chlapci a děvčaty, kteří přišli v doprovodů rodičů, babiček či samy, aby si soutěžily a změřily své síly, schopnosti a mnohdy i odvahu v různých disciplínách. Za své výkony dostávaly peníze tkz. hodlary, které si nakonec mohly proměnit za různé sladkosti a pamlsky. V jejich očích byla vidět radost, nadšení, že si třeba zastříleli s lukem, mnohým se podařilo udržet rovnováhu na chůdách či se vyšplhat po laně nebo provazovém žebříku.
Pro všechny zúčastněné byla připravena i ukázka psovodů Policie ČR, pyrotechnika i demonstrace hasičského zásahu. Pro děti pak projížďky na koni. U ohně si mohly opéct párek, trochu si odpočinout a podělit se s ostatními o své nové zkušenosti. Děti odcházely domů plné dojmů, zážitků, což bylo tím nejlepším oceněním pro všechny organizátory i sponzory Dětského dne.

Někteří návštěvníci se i se svými ratolestmi přesunuli do prostoru za hostincem U Čendy, kde místní hasiči k večeru káceli májku. Vše bylo připraveno, pila nabroušená, takže se s řezáním mohlo začít. Májka sice odolávala, ale nakonec přece jen spadla, kde měla a vršek se podařilo chytit asi patnáctiletému mladíkovi, který měl obrovskou radost.
Avizované májové překvapení teprve mělo přijít. Hasiči postavili i vatru a po jejím zapálení se začaly od Lysé hory slétat čarodějnice – staré, starší, ale i mladičké, které se teprve na své čarodějnické řemeslo zaučovaly. Tancovaly okolo ohně, hrála jim do taktu reprodukovaná hudba, pak i potulný muzikant na kytaru a nezbedné krásky se dokonce odvážily vytáhnout do kola místní muže, které mnohdy posadily na svá košťata a chystaly se s nimi k odletu. Ale tu zasahoval místní kat a uklidň?oval situaci, plačící děti, a vše uváděl na pravou míru.
Čarodějnicím se zpět na Lysou moc nechtělo, a tak s místními občany zpívaly a rejdily u hořící vatry, doplňovaly tekuté palivo a vydržely tam do pozdních nočních hodin. Byly rády, že nebyly upáleny o Filipojakubské noci (30. 4.). Podařilo se jim přežít, aby mohly tak do Hodoňovic znovu přiletět mezi dobré lidi. Snad se zase za rok objeví!
Díky všem organizátorům i hospodskému od „Čendy“ se tak podařilo zorganizovat další skvělou akci pro místní občany k pobavení a odreagování se.

Text a foto: Dajana Zápalková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *