Na Janáčkův máj míří velké hudební naděje

Festival s bohatou historií, obrovským nábojem a přesahem, jakým Janáčkův máj bezesporu je, nabízí posluchačům nejen osvědčené interprety a uznávané ansámbly. Jeho dramaturgií se jako červená nit táhne prezentace velkých hudebních nadějí. Ředitel Jaromír Javůrek říká, že jen opravdu zřídka do Ostravy přiveze někoho, kdo by později nevyrostl v uznávaného umělce. „Z valné většiny nováčků, kteří kdy na Janáčkově máji koncertovali, se stali špičkoví interpreti s evropským renomé. Na začátku své kariéry u nás vystoupili například vynikající trumpetista Sergej Nakarjakov či klavírista Boris Giltburg. Mladí mají v Ostravě jedinečnou příležitost hrát pro vzdělané a velmi kultivované obecenstvo, ale také potkat se na festivalovém pódiu s mimořádnými osobnostmi světových jmen,“ říká J. Javůrek.

Ani letošní rok nebude v tomto ohledu výjimkou. Hned v prvním týdnu se publiku představí naděje české dirigentské školy Marko Ivanović, který je proslulý svou všestranností a individualitou, současně velmi oblíbený u posluchačů jeho věkové skupiny. „Jediné, co mladé lidi odlišuje od starších, je zkušenost. Jinak jsou naprosto intelektuálně zralí a právě to, že tu zkušenost nemají, je pro mě výhodou,“ říká. V ostravské premiéře bude 28. května řídit Filharmonii Bohuslava Martinů, která se pokaždé umí postarat o velké pozitivní překvapení. „Věřím, že večer nazvaný Kouzlo přírodní lyriky, na němž zazní suita z Janáčkovy opery Liška Bystrouška, Rhapsody od B. Martinů a slavná Beethovenova Pastorální, určitě posluchače nezklame. Zvlášť, když opět přivítají vynikajícího houslistu a violistu Bohuslava Matouška, stálého hosta Janáčkova máje,“ uvádí ředitel mezinárodního festivalu.

Soudobou houslovou školu přiveze do Ostravy na Janáčkovu konzervatoř, konkrétně 31. května, jedna z nejvýraznějších evropských interpretek Isabelle Faust. Mladá Němka má skvělou reputaci a nebojí se do programu zařazovat díla autorů 20. století. Pro svou vstřícnost a zájem o hledání nových výzev se stala velmi žádanou houslistkou.

Osvědčené se bude střídat s neotřelým, mládí doprovodí zkušenost. I takový bude letošní Janáčkův máj. Lze se tedy jen těšit… a co možná nejrychleji zamířit do festivalových předprodejních míst – vstupenek valem ubývá a některé z koncertů jsou už beznadějně vyprodané!

Tamara Vrla, mediální zástupce, MHF Janáčkův máj, o.p.s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *