Obec Stonava pro zdraví dětí

Obec Stonava pošle i letos všechny školní děti na ozdravný pobyt k moři. Vloni si poprvé sto třicet stonavských školáků užívalo na náklady obce dva týdny v Černé hoře. Učitelé uvádějí, že se zlepšil zdravotní stav žactva, byli letos méně nemocní, mají méně viróz, méně trpí alergiemi.
,,Vycházíme ze zprávy KHS, že vhodným prostředkem ke zmírnění dopadu špatného ovzduší na zdraví dětí v karvinském regionu je alespoň jejich čtrnáctidenní pobyt u moře,“ vysvětluje starosta Ondřej Feber. Rodiče přispějí na ozdravný pobyt částkou dvou tisíc korun, obecní pokladnu přijde akce na zhruba dva miliony korun. Děti opět poletí z Ostravy. Vedení obce chce požádat všechny zdravotní pojišťovny, jejímiž pojištěnci jsou stonavští školáci, alespoň o symbolický příspěvek. Zvažuje i zřízení nadačního fondu.
„Zdraví našich dětí, jejichž organizmus je na špatné ovzduší velmi vnímavý, je nám cennější, než plánované investiční akce. Ovšem stát by měl taková opatření pro nejvíce znečištěný region zajišťovat ze svých prostředků, kdysi tomu tak bylo v severních Čechách. Podílíme se vysokou měrou na tvorbě státního rozpočtu, a to na úkor našeho životního prostředí. Není možné, aby námi vytvořené prostředky odcházely do Prahy bez zpětné odezvy,“ říká starosta Feber.

(ha)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.