Vítězný návrh revitalizace území Černá louka

Dne 18. 6. 2010 byly vyhlášeny výsledky mezinárodní urbanistické soutěže o návrh revitalizace území Černá louka v Ostravě. Vyhlásilo ji statutární město Ostrava. Do soutěže se přihlásilo 70 achitektonických ateliérů. Ze zahraničních účastníků to byly Foreign Office Architects (Velká Británie), Maxwan (Nizozemí), NL architects (Nizozemí) a Lacaton & Vassal Architectes (Francie). Jedenáctičlenná porota složená z renomovaných urbanistů, architektů a zástupců města Ostravy v čele s architektem Josefem Pleskotem valnou většinou hlasů rozhodla o vítězi, jímž se stal návrh nizozemského ateliéru Maxwan.

Jednotlivé stavby, s jejichž vznikem na Černé louce projekt počítá, zahrnují koncertní dům, výstavní síň, centrum moderní hudby, komplex škol od mateřské, základní a střední až po kreativní inkubátor v kombinaci se školou managementu umění a obytné budovy.

Nizozemská urbanistická kancelář Maxwan vznikla roku 1994. Její první zakázkou a zároveň realizací byl plán pro nově vznikající holandské město Leidsche Rijn (na okraji Utrechtu). Dnes v něm žije 75 000 lidí. Roku 2004 byl šéf Maxwanu Rients Dijkstra jmenován jedním z poradců starosty Londýna pro nový rozvoj města. Roku 2003 začali projektovat novou městskou čtvrť Barking Reach (10 800 bytových jednotek) na východním okraji Londýna. Momentálně probíhá její výstavba. Maxwan zvítězili v mnoha urbanistických soutěžích (Moskva, Kaunas, Kijev, Antverpy).

Sociálně-kulturní klastr Černá louka je klíčovým projektem Ostravy v boji o prestižní titul Evropské hlavní město kultury 2015.

Podle tiskové zprávy statutárního města Ostravy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *