Nová multifunkční budova v Českém Těšíně připomíná Avion

O tomto víkendu bude v Českém Těšíně otevřena pro veřejnost nová multifunkční budova. Ta je replikou slavné restaurace a kavárny AVION. Novostavba stojí přesně na jejím místě a byla postavena z finančních prostředků EU a ČR, poskytnutých na realizaci přeshraničního projektu Revitalpark 2010.

Těšínskou kavárnu a restauraci AVION na rohu Saské kupy (dnešní Hlavní tř.) a Masarykových sadů, vedle bývalého hotelu National, dala postavit v roce 1933 Rosalie Wiesnerová. Podnik se rychle stal centrem společenského a kulturního života a vzhledem k poloze na hranici i základnou pro pašeráky.
Budova byla poškozena společně s Hlavním mostem (nynější most Družby) poté, co byl vyhozen do povětří ustupujícím polským vojskem dne 1. 9. 1939. Most pro jeho strategický význam Němci znovu postavili a budovu kavárny zkonfiskovali, protože patřila židovským majitelům.

AVION byl provozován pouze šest let. Pro svou nevšední architekturu, lokalizaci a neopakovatelnou atmosféru se zapsal do povědomí několika generací Těšínských. Stal se symbolem multikulturnosti města.

(Související informace)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *