Osobnosti Charty 77 v ostravské Fiducii

Jedním z významných signatářů Charty 77, kteří budou v úterý 23. 3. od 18 hod. diskutovat v Antikvariátu a klubu Fiducia, bude Dolores Šavrdová, žena nejvýznamnějšího ostravského spisovatele a chartisty Jaromíra Šavrdy, který zemřel na následky věznění v komunistickém kriminále. D. Šavrdová se zúčastní debaty spolu s dalšími osobnostmi: Tomášem Hradílkem, Jiřím Fiedorem, Janem Králem a Ivo Mludkem.

Tomáš Hradílek. zemědělský inženýr z Lipníka nad Bečvou podepsal Chartu 77 hned v jejích počátcích. V roce 1989 se stal jejím mluvčím. Během revoluce byl vůdčí postavou OF na Ostravsku, později byl krátce ministrem vnitra v Pithartově české vládě.

Další ze signatářů – Ivo Mludek, Jan Král nebo Jiří Fiedor, patří k těm, kteří navštěvovali byt Jaromíra Šavrdy, tehdejší centrum protikomunistického odboje v Ostravě. Vydávali samizdaty, pořádali koncerty, organizovali petice.

Jiří Fiedor nyní natáčí dokumenty pro Českou televizi, zejména do cyklu Neznámí hrdinové, jeho nakladatelství Pulchra vydává většinou spisy bývalých disidentů, např. i vzpomínky Jaromíra Šavrdy na léta strávená v normalizačních vězeních.

Ivo Mludek, další z pozvaných signatářů, se angažoval v Česko-polské solidaritě.

Vstup na debatu je volný.

fid

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *