Eva Kotarbová
Administrátor: Eva Kotarbová Návštěvní kniha
 
 
 
 
 
 
 
Moje knihy
 
  • Černohorské sluncebraní
  • Marné levitace
  • Siluety
 
 
 
 
 
 
 
Encyklopedie
 
  • Encyklopedie 1. vyd. Vročení 2005  
    Vročení 2005  
  • Encyklopedie 2. vyd. Vročení 2013
    Vročení 2013
 
 
 
 
 
 
 
Rubriky
 
Archiv
 
 
 
 
 
 
 
 

Osobnosti Charty 77 v ostravské Fiducii

Jedním z významných signatářů Charty 77, kteří budou v úterý 23. 3. od 18 hod. diskutovat v Antikvariátu a klubu Fiducia, bude Dolores Šavrdová, žena nejvýznamnějšího ostravského spisovatele a  chartisty Jaromíra Šavrdy, který zemřel na následky věznění v komunistickém kriminále. D. Šavrdová se zúčastní debaty spolu s dalšími osobnostmi: Tomášem Hradílkem, Jiřím Fiedorem, Janem Králem a Ivo Mludkem.

Tomáš Hradílek. zemědělský inženýr z Lipníka nad Bečvou podepsal Chartu 77 hned v jejích počátcích. V roce 1989 se stal jejím mluvčím. Během revoluce byl vůdčí postavou OF na Ostravsku, později byl krátce ministrem vnitra v Pithartově české vládě.

Další ze signatářů – Ivo Mludek, Jan Král nebo Jiří Fiedor, patří k těm, kteří navštěvovali byt Jaromíra Šavrdy, tehdejší centrum protikomunistického odboje v Ostravě. Vydávali samizdaty, pořádali koncerty, organizovali petice.

Jiří Fiedor nyní natáčí dokumenty pro Českou televizi, zejména do cyklu Neznámí hrdinové, jeho nakladatelství Pulchra vydává většinou spisy bývalých disidentů, např. i vzpomínky Jaromíra Šavrdy na léta strávená v normalizačních vězeních.

Ivo Mludek, další z pozvaných signatářů, se angažoval v Česko-polské solidaritě.

Vstup na debatu je volný.

fid

 

Napsat komentář
Antispamová kontrola

Zadejte velké x

 
 
 
 
 
 
 
 
Smlouvy
 
 
 
 
 
 
 
 
Městské lázně
 
 
 
 
 
 
 
 
Starší archív
 
 
 
 
 
 
 
 
Zajímavost
 
  • 7. Průhledy