Mezinárodní Harfové dny podeváté v Ostravě

Mezinárodní festival Harfové dny Ostrava je již tradičně místem a příležitostí k setkání hudbymilovného publika s jedním z nejstarších hudebních nástrojů – harfou, se zajímavým repertoárem i s vynikajícími interprety. Letošní 9. ročník nabízí v průběhu měsíce března v Ostravě, Opavě, Hlučíně a v Karviné několik výjimečných koncertů, na nichž uslyšíme především české harfistky – Janu Bouškovou, Kateřinu Englichovou, Kateřinu Doležalovou, Ivanu Dohnalovou nebo Kateřinu Sabovou, ale i další instrumentalisty – pianistu Martina Kasíka, kytaristy Lenku Filipovou, Mirka Linharta, Jana Krejču, loutnistu Miloslava Študenta, hobojistku Jaroslavu Tajanovskou, flétnistku Petru Olajcovou a pěvkyni Barboru Sojkovou.
Festival jako obvykle přivítá také řadu zahraničních umělců z Anglie (Sean Barry), Itálie (Loredana Gintoli) a Španělska (Arianna Savall), kteří jistě zaujmou „znovuobjevením“ lidové harfy (tzv. „lever“ harfy“) – menší bezpedálové harfy s háčkovým mechanismem. Festivaloví návštěvníci si mohou vybrat z nejrozmanitějších komorních kombinací, na nichž harfa zazní spolu s klavírem, kytarou, hobojem, flétnou, zpěvem i orchestrem. Součástí festivalu budou i letos workshopy, které se opět stanou interpretační příležitostí nejen pro studenty Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia v Ostravě, ale také pro mladé harfistky olomoucké ZUŠ Žerotín.
Harfové dny – jediný festival svého druhu v České republice – zahájí 1 .března za doprovodu Janáčkova komorního orchestru jedna z nejlepších světových harfistek Jana Boušková. Program.

Hana Adámková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *