Hry 4. zimní olympiády dětí a mládeže ČR 2010

Za účasti necelé tisícovky mladých sportovců ze 14 krajů proběhly v období od 31. ledna do 5. února v Libereckém kraji Hry 4. zimní olympiády dětí a mládeže ČR 2010. Moravskoslezský kraj reprezentovalo na hrách 80 žáků ze 31 základních škol a 8 víceletých gymnázií. Nejpočetnější zastoupení měla šestičlenná výprava žáků Sportovního gymnázia Dany a Emila Zátopkových, Ostrava, příspěvková organizace, která reprezentovala náš kraj v alpském lyžování, ledním hokeji, rychlobruslení a ve skoku na lyžích. Vlajkonošem výpravy Moravskoslezského kraje byl první československý olympijský vítěz zimních olympijských her pan Jiří Raška.

Soutěže na Hrách IV. zimní olympiády dětí a mládeže ČR 2010 proběhly v běžeckých disciplínách ve Vesci u Liberce, alpských disciplínách na Ještědu, ledním hokeji v České Lípě, Jablonci nad Nisou a Liberci, krasobruslení, rychlobruslení, společenském tanci v Liberci, skocích na lyžích a severské kombinaci v Harrachově, snowboardingu v Rejdicích a biatlonu v Jablonci nad Nisou. Sportovní klání doplnila navíc doprovodná korespondenční výtvarná soutěž. Moravskoslezský kraj měl zastoupení ve všech soutěžích, nejpočetnější skupinu tvořili hokejisté se 22 žáky a 4 trenéry.
Žáci z Moravskoslezského kraje získali v průběhu her celkem 10 zlatých, 6 stříbrných a 6 bronzových medailí. V počtu medailí se Moravskoslezský kraj umístnil na výborném druhém místě. Celkový počet 87 bodů znamenal pro Moravskoslezský kraj v neoficiálním hodnocení krajů konečné 4. místo (podle nových pravidel Olympiády dětí a mládeže se letos bohužel do celkového bodového hodnocení krajů nezapočítávaly výsledky skoků na lyžích a severské kombinace, uvedených závodů se nezúčastnila potřebná polovina krajů). Z vítězství se radoval domácí Liberecký kraj před Jihomoravským krajem, třetí místo uhájil kraj Vysočina.
V mezikrajském srovnání jednotlivých sportů byli v naší výpravě nejúspěšnější hokejisti (po 7 utkáních bez porážky celkové 1. místo v turnaji), krasobruslaři (stejně jako na Hrách III. zimní olympiády dětí a mládeže ČR 2008 1. místa v obou věkových kategoriích) a skokani. Druhé místo v součtu bodů za všechny disciplíny obsadily naše alpské lyžařky a krasobruslařky a třetí místo rychlobruslařky.
K nejúspěšnějším jednotlivcům našeho krajského reprezentačního výběru patřila Terezie Šostá (4 zlaté a 1 stříbrná medaile v rychlobruslení), Jan Kurnik, Petr Coufal (zlato v krasobruslení), Zuzana Zemková (zlato v obřím slalomu), Luboš Konderla (zlato v běhu na lyžích), Michaela Rajnochová (zlato a bronz ve skocích na lyžích) a David Španihel (bodoval ve všech 3 biatlonových závodech, do kterých nastoupil – 2., 3. a 4. místo).
Terezie Šostá, členka Bruslařského klubu Frýdek-Místek, se stala druhou nejúspěšnější účastnicí Her 4. zimní olympiády dětí a mládeže ČR 2010.

Člen Bruslařského klubu LR Cosmetic Ostrava Petr Coufal se pak do dějin zimních olympiád dětí a mládeže zapsal jako historicky první účastník, který získal zlatou medaili na třech po sobě jdoucích olympiádách. Společně se svojí sestrou Janou, která v Liberci obhájila 2. místo v krasobruslení z Her III. zimní olympiády dětí a mládeže ČR 2008, pokračují úspěšně ve stopách své matky Aleny Dřevjané – Coufalové, naší bývalé reprezentantky ve sportovní gymnastice.

Zpracovala: Bc. Šárka Vlčková, tisková mluvčí
Odbor kancelář hejtmana kraje

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *