Zemřel známý ostravský novinář Miroslav Tyrlík

Po delší těžké nemoci zemřel v úterý 26. ledna 2010 ve věku sedmdesáti dvou let známý ostravský novinář Miroslav Tyrlík. Svou žurnalistickou dráhu zahájil v ostravském deníku Nová svoboda krátce po dokončení Fakulty žurnalistiky na Karlově univerzitě v Praze. O šest let později, po vstupu vojsk Varšavské smlouvy, byl z redakce propuštěn jako politicky nespolehlivý s doporučením, že může pracovat pouze v dělnických profesích.

 

 

Našel si zaměstnání v podniku Výstavba ostravsko-karvinských dolů, kde se podílel na stavbě silnice na Lysou horu. Jako tesař a dělník s vysokoškolským vzděláním pak jezdil po různých stavbách v republice. Všude získal přátele. Po jedenadvaceti letech, kdy se živil tesařským řemeslem, se v roce 1990 podílel na založení nových a politicky nezávislých novin – Moravskoslezského dne. Stal se opět redaktorem a léta dělal s vervou víkendovou přílohu, kterou přivedl na mimořádně vysokou úroveň. Dvakrát byl oceněn v soutěži Vítkovický krystal a jednou získal novinářskou Cenu křepelek. Vedle toho se velmi horlivě podílel na činnosti v Syndikátu novinářů v Moravskoslezském kraji a několik let stál v jeho čele jako syndik.
Byl velmi činorodý a měl hodně zájmů. S některými historiky organizoval v roce 1985 za Moravskoslezský den Velkou valašskou výpravu, což byl pochod přes Rumunsko, Maďarsko, Zakarpatskou Ukrajinu a Slovensko na Moravu. Několik let vydával prostřednictvím Moravskoslezského dne oblíbený Kratochvilný kalendář. K jeho zálibám patřilo cestování, s ministrem zahraničí Jiřím Dienstbierem zavítal do Kuvajtu těsně před ukončením války v Perském zálivu. V roce 1997 absolvoval expedici Den v Mexiku zaměřenou nejen na poznání památek dávné Mayské říše, ale také na život českých krajanů. Napsal odtud řadu vynikajících reportáží, natočil na video pořad o památkách a mexických indiánech. Zachytil také dojímavé scény s mexickými dětmi zpívajícími české písně na Masarykově avenue v Mexico City v den narozenin prvního českého prezidenta. Procestoval Austrálii, USA, Egypt, Španělsko, Portugalsko a řadu dalších zemí.
Odchod tohoto skvělého novináře, charakterního člověka, kolegy a kamaráda je pro celou ostravskou novinářskou obec velká ztráta.

(na)

2 odpovědi na “Zemřel známý ostravský novinář Miroslav Tyrlík”

  1. Pana Tyrlíka si pamatují kolegové z výstavby vysílače na Lysé hoře jako výborného a skromného člověka. Je to velká ztráta. Článek jsem četl v novinách a zaujala mne nepřesnost. Myslím si, že Velkou valašskou výpravu neorganizovali v roce 1985, ale po revoluci, nejspíš v roce 1995.

    Hezký den 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *