Eva Kotarbová
Administrátor: Eva Kotarbová Návštěvní kniha
 
 
 
 
 
 
 
Moje knihy
 
  • Černohorské sluncebraní
  • Marné levitace
  • Siluety
 
 
 
 
 
 
 
Encyklopedie
 
  • Encyklopedie 1. vyd. Vročení 2005  
    Vročení 2005  
  • Encyklopedie 2. vyd. Vročení 2013
    Vročení 2013
 
 
 
 
 
 
 
Rubriky
 
Archiv
 
 
 
 
 
 
 
 

Jiří Nekvasil, nový ředitel ostravského divadla

Od 1. 1. 2010 byl jmenován Radou města Ostravy do funkce ředitele Národního divadla moravskoslezského Jiří Nekvasil.
Ostravský rodák Jiří Nekvasil (*1962) absolvoval studium operní režie na hudební fakultě AMU. V roce 1988 založil se scénografem Danielem Dvořákem Operu Furore, experimentální operní scénu; dva roky poté se oba stali intendanty Komorní opery Praha, kterou reorganizovali na Operu Mozart. Od roku 1998 působil Jiří Nekvasil jako umělecký šéf, dramaturg a režisér Státní opery Praha a v letech 2002–2006 zastával post šéfa opery Národního divadla v Praze. V posledních letech působil jako režisér ve svobodném povolání nejen v České republice, ale i v zahraničí (především Německo, dále Argentina, Estonsko, Francie, Finsko, Irsko, Itálie, Lotyšsko, Norsko, USA).
Za svou dosavadní uměleckou dráhu realizoval téměř sedmdesát operních a činoherních inscenací, z toho řadu světových či českých premiér, a to zejména pro Operu Furore (mj. Faust, Houslema do železa), Operu Mozart (např. The Best of Mozart, Figaro? Figaro!, Play Magic Flute, v letech 1992 -1998 mozartovský cyklus ve Stavovském divadle v Praze), pro Státní operu Praha (např. Bubu z Montparnassu, Faidra, Utahování šroubu, Polský žid) a operu Národního divadla v Praze (mj. Zpráva pro akademii, Smrt Klinghoffera, Výlety pana Broučka, Requiem, Adriana Lecouvreur, Prodaná nevěsta, Její pastorky?a, ?ecké pašije, Tajemství, Děvče ze Západu, Zítra se bude… – u tohoto titulu, který je s velkým úspěchem již třetí sezónu součástí repertoáru opery ND, získal několik cen a zúčastnil se řady mezinárodních festivalů, je zárove? se skladatelem Alešem Březinou i spoluautorem libreta).
Od roku 1991 pravidelně spolupracuje jako režisér s Českou televizí a realizoval zde více než sto padesát převážně hudebních pořadů, včetně dokumentů, hudebních filmů i několika oper (za Podivuhodný let a Slzy nože Bohuslava Martinů získal dvě prestižní mezinárodní ceny).
V Národním divadle moravskoslezském režíroval v sezóně 1994/1995 Wilderovu hru Naše městečko. V minulosti dvakrát spolupracoval s ostravským Divadlem Petra Bezruče (Allenova Smrt, Goetheho Stella) a v současné době uvádí Komorní scéna Aréna jeho inscenaci Strindbergovy Hry snů.

Pavla Březinová
tisková mluvčí a redaktorka NDM

 

Napsat komentář
Antispamová kontrola

Zadejte velké x

 
 
 
 
 
 
 
 
Smlouvy
 
 
 
 
 
 
 
 
Městské lázně
 
 
 
 
 
 
 
 
Starší archív
 
 
 
 
 
 
 
 
Zajímavost
 
  • 7. Průhledy