Jiří Nekvasil, nový ředitel ostravského divadla

Od 1. 1. 2010 byl jmenován Radou města Ostravy do funkce ředitele Národního divadla moravskoslezského Jiří Nekvasil.
Ostravský rodák Jiří Nekvasil (*1962) absolvoval studium operní režie na hudební fakultě AMU. V roce 1988 založil se scénografem Danielem Dvořákem Operu Furore, experimentální operní scénu; dva roky poté se oba stali intendanty Komorní opery Praha, kterou reorganizovali na Operu Mozart. Od roku 1998 působil Jiří Nekvasil jako umělecký šéf, dramaturg a režisér Státní opery Praha a v letech 2002–2006 zastával post šéfa opery Národního divadla v Praze. V posledních letech působil jako režisér ve svobodném povolání nejen v České republice, ale i v zahraničí (především Německo, dále Argentina, Estonsko, Francie, Finsko, Irsko, Itálie, Lotyšsko, Norsko, USA).
Za svou dosavadní uměleckou dráhu realizoval téměř sedmdesát operních a činoherních inscenací, z toho řadu světových či českých premiér, a to zejména pro Operu Furore (mj. Faust, Houslema do železa), Operu Mozart (např. The Best of Mozart, Figaro? Figaro!, Play Magic Flute, v letech 1992 -1998 mozartovský cyklus ve Stavovském divadle v Praze), pro Státní operu Praha (např. Bubu z Montparnassu, Faidra, Utahování šroubu, Polský žid) a operu Národního divadla v Praze (mj. Zpráva pro akademii, Smrt Klinghoffera, Výlety pana Broučka, Requiem, Adriana Lecouvreur, Prodaná nevěsta, Její pastorkyňa, Řecké pašije, Tajemství, Děvče ze Západu, Zítra se bude… – u tohoto titulu, který je s velkým úspěchem již třetí sezónu součástí repertoáru opery ND, získal několik cen a zúčastnil se řady mezinárodních festivalů, je zároveň se skladatelem Alešem Březinou i spoluautorem libreta).
Od roku 1991 pravidelně spolupracuje jako režisér s Českou televizí a realizoval zde více než sto padesát převážně hudebních pořadů, včetně dokumentů, hudebních filmů i několika oper (za Podivuhodný let a Slzy nože Bohuslava Martinů získal dvě prestižní mezinárodní ceny).
V Národním divadle moravskoslezském režíroval v sezóně 1994/1995 Wilderovu hru Naše městečko. V minulosti dvakrát spolupracoval s ostravským Divadlem Petra Bezruče (Allenova Smrt, Goetheho Stella) a v současné době uvádí Komorní scéna Aréna jeho inscenaci Strindbergovy Hry snů.

Pavla Březinová
tisková mluvčí a redaktorka NDM

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *