Výročí úmrtí režiséra, herce a scenáristy Aloise Müllera

S blížícím se datem 9. prosince si připomínáme dvacet let od úmrtí Aloise Müllera, který v sedmdesátých a osmdesátých letech patřil k významným tvůrcům Československé televize. V ostravském studiu se tento původně divadelní herec etabloval jako režisér a scenárista. Dodnes jsou mezi lidmi populární a žádané jeho televizní seriály Kamenný řád, Haldy nebo Černá země. Jako režisér je podepsán pod celou řadou dalších hraných pořadů (Stavy rachotí, Postel s nebesy, Tvář za oknem aj.), do dnešních dní se vysílají jím režírované zábavné pořady, např. Kavárnička dříve narozených.

Vedle dominantního účinkování na pozici režiséra, připomeňme ovšem i některé – dodnes živé – herecké role. V seriálu Dispečer to byl Albín Voznica, svérázný hráč na tubu a parťák hlavního hrdiny. Po tomto seriálovém účinkování přicházely už jen epizodní postavy – např. ve filmu Lucie, Neobyčejná třída, Kočky neberem, Svatby pana Voka a v seriálu 30 případů majora Zemana.

Když Alois Müller před dvaceti lety odešel, bylo mu 55 let. „Tento excelentní režisér“, jak píše Milan Švihálek v knize PADESÁT let TS Ostrava, „ patřil k umělcům, kteří došli ke svému mistrovství přes postupné zvládnutí příbuzných uměleckých disciplín. Působil jako herec v oblastních divadlech v Českém Těšíně, v Šumperku i jinde, aby nastoupil angažmá v činohře Státního divadla v Ostravě. Tady vytvořil řadu zajímavých a myšlenkově precizně propracovaných postav. Ve všech jmenovaných divadlech také režíroval a této práci zůstal věrný do svých posledních dnů. Výrazným důkazem umělecké i lidské nekompromisnosti a odvahy režiséra Aloise Müllera byla i jedna z jeho posledních televizních inscenací z konce osmdesátých let Smrt guvernéra, která bohužel celé měsíce čekala na vysílání, protože zcela jednoznačně odhalovala nelítostný mechanismus moci ničící vše lidské. Její premiéry se Alois Müller už nedožil…“

Na mnohá přání našich diváků a v upomínku režiséra uvedeme hned na začátku příštího roku reprízu pětidílné inscenace Černá země. Podle románové předlohy Vojtěcha Martínka ji Alois Müller natočil v roce 1984. Po letech si znovu připomeneme nejen zralý projev Vlada Müllera a dalších skvělých herců, ale i první televizní příležitost Vladimíra Javorského. Vysíláme každou sobotu od 6. 1. do 3. 2. 2010 na ČT1 od 9 hodin.

Jolanda Pilařová
Televizní studio Ostrava

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *