Dny Josefa Kalusa 2009

Dne 11. prosince 2009 uplyne 75 let od úmrtí básníka Josefa Kalusa. Při tomto významném výročí si připomeneme řadou akcí život i tvorbu zakladatele literární tradice Frenštátska, který byl již při svých padesátinách v roce 1905 jmenován čestným občanem města Frenštát pod Radhoštěm.
Město Frenštát pod Radhoštěm pořádá ve spolupráci s obcí Čeladná, Moravskoslezskou vědeckou knihovnou a střediskem Obce spisovatelů v Ostravě, Místeckou Violou, Literárním klubem Petra Bezruče ve Frýdlantě nad Ostravicí a Městskou knihovnou, Muzeem, Muzejní a vlastivědnou společností i Valašským královstvím ve Frenštátě pod Radhoštěm ve dnech 26. listopadu až 22. prosince Dny Josefa Kalusa 2009 k uctění památky „valašského slavíka“.
Nakladatelství Veronika a město Frenštát pod Radhoštěm vydají knižně Kalusovy Valašské vánoční legendy s reprodukcemi lidových betlémů Josefa Knězka a doslovem Libora Knězka. Publikace bude představena v rámci těchto Dnů a pokřtěna ve frenštátské Magnolii 4. prosince v 17.00 hodin. K dostání bude i Kalusova pohádka veršem Valašský král a vyprávění Libora Knězka o Kalusovi s názvem Z hor mne nikdo nevyláká.

Program Dnů Josefa Kalusa 2009

Frenštát pod Radhoštěm
4. prosince v 17.00 hodin: scénické provedení Valašských vánočních legend v podání Místecké Violy a výstava Kalusových knih v Magnolii.
8., 10. a 11. prosince: besedy Libora Knězka o Kalusovi v přednáškovém sále Muzea pro žáky frenštátských škol s promítáním diapozitivů.
9. prosince v 9.00 hodin: seminář knihovníků Moravskoslezského kraje o literárním odkazu Josefa Kalusa v Magnolii s výstavkou.
9. prosince ve 12.30 hodin: reinstalace básníkovy busty od Jana Knebla na ulici 6. května (pod hlavní křižovatkou) s vystoupením Pěveckého sboru ZŠ Záhuní.

Čeladná
27. listopadu v 17.00 hodin: recitační soutěž Kalusův poetický podzim v obřadní síni Obecního úřadu.
22. prosince v 16.00 hodin: pásmo Kalusových veršů, lidové tvorby a koled s názvem „…za onoho času…“ v kostele s žáky ZŠ a souborem Portáši.

Ostrava
26. listopadu v 17.00 hodin: recitace Kalusových básní v podání ostravských herců jako prolog k autorskému čtení střediska Obce spisovatelů v Komorní scéně Aréně.

Frýdek-Místek
13. prosince v 15.00 hodin: Valašské vánoční legendy ve scénickém podání Místecké Violy v rytířské síni frýdeckého zámku.

Frýdlant nad Ostravicí
7. prosince ve 13.30 hodin: Vánoce s Josefem Kalusem s Literárním klubem Petra Bezruče v Domově seniorů.

-red FZ-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Antispamová kontrola

Zadejte velké x