Jesličky svatého Františka i letos

Již pátým rokem obohatí vánoční atmosféru v Ostravě zpěvohra Jesličky svatého Františka, která je určena malým i velkým divákům. V kostele svatého Václava ožijí opět Františkovy příběhy a jeho bratří. Dvě představení pro školy se chystají na pondělí 21. a úterý 22. 12., dvě rodinná představení pro veřejnost proběhnou v pondělí 21. 12. od 18 hodin a tradičně na Štěpána – v sobotu 26. 12. od 14 hodin.

Nastudování
Skladatel a libretista Pavel Helebrand napsal zpěvohru v roce 1995 pro Operní studio Národního divadla moravskoslezského. V roce 2005 byly „Jesličky“ podruhé nastudovány z iniciativy Ilony Kučerové – pořadatelky pravidelných koncertů v kostele svatého Václava. K přípravě nové inscenace spojili své síly: autor díla Pavel Helebrand, sbormistryně Lenka Živocká, dirigent Jurij Galatenko, dramaturgyně Tereza Pogodová, členové opery a Operního studia Národního divadla moravskoslezského a spolu s nimi i celá řada amatérských herců a zpěváků. Za laskavé podpory biskupa Františka Václava Lobkowicze a faráře Jana Plačka je zpěvohra uváděna v tomto kostele každý rok a stala se radostně přijímanou součástí ostravských Vánoc.

Obsazení v roce 2009
Diváci, kteří navštíví naše představení, se můžou těšit na Petra Sýkoru nebo Jiřího Halamu v roli Svatého Františka, na Romana Vlkoviče nebo Vojtěcha Kupku v roli sedláka Pepína a na Juraje Čiernika v roli Čerta-pokušitele. Uvidí také několik nových tváří. V roli svaté Kláry se spolu s Veronikou Holbovou poprvé představí Simona Mrázová, studentka ostravské konzervatoře. Nové členy bude mít i družina Františkových bratří. Role sester klarisek, andělů, ptáčků, volka a osla ztvární členové Operního studia pod vedením Lenky Živocké. Osmičlenný orchestr bude řídit Jurij Galatenko. A jak se jmenuje čerstvě narozené miminko, které se letos položí do jeslí? Nechte se překvapit!

(z tiskové zprávy – upraveno)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *