Výjimečný švédský orchestr zavítá také do Ostravy

Švédský Symfonický orchestr Norrköping zahraje pod taktovkou Alana Buribajeva během svého turné po České a Slovenské republice skladby Franze Berwalda, Bohuslava Martinů a Jeana Sibelia. Ostravané si díla severských autorů i Martinů Concertino pro klavír a orchestr poslechnou od 19 hodin 21. listopadu v Domě kultury města Ostravy.
„Všechny koncerty se konají u příležitosti českého a švédského předsednictví Evropské unii. Tomu také symbolicky odpovídá vybraný program. Skladatel Franz Berwald patří k zakladatelům švédské národní hudby, Fin Sibelius zase k nejoceňovanějším severským autorům. Pro mne osobně je velmi příjemné, když hudba českých skladatelů zní v podání zahraničních těles. Zatím to nebývá obvyklé,“ říká Jaromír Javůrek, ředitel společnosti Mezinárodní hudební festival Janáčkův máj, o. p. s., která pořádá tento mimořádný večer pod záštitou primátora Ostravy Petra Kajnara v moravskoslezské metropoli.

Norrköpingští symfonici mají pověst jednoho z nejzajímavějších orchestrů Skandinávie. Širokým a rozmanitým repertoárem si získali reputaci moderního a na budoucnost zaměřeného tělesa. Jejich třicetiletý kazachstánský šéfdirigent Alan Buribajev studoval na univerzitě ve Vídni u profesora Uroše Lajoviče. Mezinárodní pozornost si získal vítězstvím v Matačičově dirigentské soutěži v Zagrebu, po níž následovalo pozvání k několika evropským orchestrům. V roce 2007 se A. Buribajev stal současně hlavním dirigentem Symfonického orchestru Norrköping a šéfdirigentem Brabantské filharmonie v nizozemském Eindhovenu. Nedávno byl jmenován hlavním dirigentem irského Národního symfonického orchestru RTÉ.

Klavírní sólo přednese Patrícia Bretas z Rio de Janeira. Klavírní hru studovala u osobností, jako jsou Maria da Penha, Marian Dauelsberg, Eliane Richepin nebo Peter Lang. V roce 1997 získala 1. místo v Mezinárodní klavírní soutěži v Sao Paulu. V Brazílii tato klavíristka vystupuje se všemi nejdůležitějšími symfonickými orchestry, pravidelně nahrává pro brazilský rozhlas a televizi. Od roku 1997 je profesorkou na Hudební akademii Federální univerzity v Rio de Janeiro. Bez zajímavosti není ani skutečnost, že P. Bretas je nadšenou interpretkou hudby Bohuslava Martinů.

(tam)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *