Muzeum vodních mlýnů v Ostravě na začátku své historie

V Moravské Ostravě v domě č. 138 na Nádražní ulici bylo nedávno otevřeno Muzeum vodních mlýnů.

Když jsme před nějakou dobou zahájili opravy bývalého objektu po Technomatu, ještě jsem netušil, že to býval kdysi mlýn. Postupem času jsem získal informace, že v budově, které dnes říkáme Mlejn, byl krupný mlýn pánů Samuelly a Wechsberga. Byl založen v roce 1886 a pravděpodobně mlel do 1. světové války.
V průběhu posledních dvou tří let jsem se zabýval myšlenkou, jak zužitkovat skutečnost, že v objektu byl mlýn ne sice vodní (i když budova se nalézala mezi dvěma vodními zdroji – Mlýnskou strouhou, která protékala za ní, a Valchařskou strouhou tekoucí před ní), ale parní – a to hned od svého vzniku.

Pomalu jsem rozplétal nitky historie díky vědomostem, které jsem získal od badatele Miroslava Kročka, a posléze jsem začal i já sám hledat a nalézat další a další informace. Tak se stalo, že jsem sbíral fakta o osmi mlýnech, které na sklonku 20. století ještě existovaly v Moravské Ostravě a Přívoze.

Když se člověk začne zabývat nějakým tématem, obvykle se dostává dál a dál, takže k poznatkům o osmi mlýnech, které mlely v Ostravě, přibývaly nové informace, někdy velmi kusé, jindy zase košaté, o jiných mlýnech na dnešním katastru města (Poruba, Proskovice, Stará Bělá, Hrabová, Kunčice, Bartovice, Svinov, Třebovice). Proto jsme se rozhodli, že je dáme k dispozici veřejnosti, a to formou expozice, která vznikne k datu 7. listopadu 2009 vedle Galerie Mlejn, jako její nedílná součást. Naší snahou je ale vybudovat skutečné muzeum.

Muzejnictví – to je o sbírkách. Abychom mohli vytvořit muzeum, začínáme sbírat vše, co se dotýká mlýnů a mlýnských výrobků. Cílem bude vystavit také exponáty, na kterých se vyráběly v historické době kroupy. Proč kroupy z ječmene? No asi proto, že mlýn na Nádražní ulici byl mlýnem krupným. Více se každý dozví při návštěvě naší expozice.

Eda Riedl, galerista

Otevřeno pondělí až pátek od 10.00 do 17.00. Vstup volný.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *