Světová premiéra v Komorní scéně Aréna: Brenpartija

V sobotu 31.10. v 18.30 hodin uvede Komorní scéna Aréna světovou premiéru hry Tomáše Vůjtka Brenpartija s podtitulem Popij vudky, bo čas krutky…
V režii Janusze Klimszy, scéně a kostýmech Marty Roszkopfové, za hudební spolupráce Vladislava Georgieva a dramaturgie Tomáše Vůjtka hraje téměř celý herecký divadla.
Hru napsal Tomáš Vůjtek na motivy prózy Věnceslava Juřiny Zpráva o státu Halda. Téma brenpartije je v regionální literatuře poměrně časté (pracuje s ním Vojtěch Martínek, Josef Šinovský i Oldřich Šuleř) a postavy tuláka Švendy a brenaře Ferdy Prokopa suverénně přecházejí z jedné prózy do druhé a ze století do století. Záleží jen na době románového děje, zda se s Ferdou Prokopem setkáme v druhé polovině devatenáctého století či v prvorepublikové Ostravě, pokaždé bude mít zhruba stejný věk (ani mladý ani starý, prostě chlap). Autor Tomáš Vůjtek vidí aktuálnost tématu jednak v současné hospodářské krizi, ale také v nově nabytých zkušenostech s dnešními bezdomovci. Osudy dnešních lidí bez domova přibližuje výstava fotografií Romana Poláška Bezdomní, instalovaná ve foyeru Komorní scény Aréna.

Autor hry Tomáš Vůjtek napsal již několik divadelních textů například pro Divadlo Petra Bezruče, Slezské divadlo v Opavě a Těšínské divadlo. Komorní scéna Aréna uvádí původní text svého dramaturga poprvé, ale již příští měsíc bude mít premiéru jevištní podoba jeho rozhlasové hry nazvaná Vánoční hra aneb O tom slavném narození, kterou Komorní scéna Aréna bude uvádět v adventním čase jako rodinné představení.

Režisér Janusz Klimsza je stálým spolupracovníkem Komorní scény Aréna. Jeho jméno se zde objevilo poprvé v roce 1994 (M. Kundera Jakub a jeho pán), o čtyři roky později (1998) v KSA režíroval českou premiéru M. Vizkiho hry V.I.P.´s children, po níž následovala v roce 2000 úspěšná inscenace hry T. Slobodzianka Prorok Ilja. V roce 2002 režíroval opět českou premiéru, hru B. Frasera Neidentifikovatelné lidské ostatky a skutečná podstata lásky, v roce 2006 následovala úspěšná režie hry W.Gombrowitze Svatba a v roce 2007 opět česká premiéra hry S.Sheparda Pohřbené dítě, která přinesla představiteli jedné z hlavních rolí (Norbetr Lichý) nominaci na Cenu Thalie.

Nakladatelství Repronis vydává v těchto dnech knihu Věnceslava Juřiny Zpráva o státu Halda a tak je logické, že křest knihy se uskuteční na jevišti KSA a začátek premiéry se tak o několik slavnostních minut opozdí.

Ukázka z připravované inscenace byla uvedena dne 13.10. 2009 na slavnostním happeningu Koncert v plynojemu v Dolní oblasti Vítkovice.

Tisková zpráva divadla

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *