Výstava Dobešových světelno-kinetických objektů

V Domě umění v Ostravě proběhne 20. října vernisáž k výstavě Milan Dobeš/ Pulsing Emotions. Tato výstavní akce ostravské Galerie výtvarného umění potrvá do 6. prosince 2009. Výstava vizuálně-kinetických a světelno-kinetických objektů prezentuje dílo jednoho z předních československých umělců a je nahlédnutím do světa kinetického a optického umění i konstruktivismu.

Milan Dobeš se narodil 29. července 1929 v Přerově na Moravě. Jeho práce získala mezinárodní uznání už koncem padesátých a začátkem šedesátých let. V té době přehodnotil své postoje k modernímu umění z posledních deseti let.
Dobeš vyvinul nové oblasti pohyblivého světla a optického umění. V kresbách i malbách prozkoumal použití optické iluze vytvořené zejména v geometrických konstrukcích. Pokud jde o jeho objekty, spolu s dalšími významnými umělci na světové scéně, byl jedním z těch, kteří využili pohyb světla jako nové estetické médium ve výtvarném umění.
V rámci Československého prostředí 60. let se Milan Dobeš podílel na klíčových výstavách, zejména na legendární „Nové citlivosti“ v roce 1968. Politická liberalizace v Československu v letech 1960 mu umožnila rozvíjet kontakty po celém světě. Například v roce 1971 se mu podařilo odcestovat na turné s American Wind Symphony Orchestra v USA, kde doprovázel svým kinetickým světelným programem nové skladby . Politické události v sedmdesátých a osmdesátých letech jej samozřejmě nakonec zcela vyloučily z mezinárodních akcí, ale i přesto zůstal Dobeš věrný své vlastní tvorbě. V této době jej prezentovaly především grafické listy.
Na konci šedesátých let byl již jedním z undergroundových umělců v Československu. Pracoval hlavně se sítotiskem, který dokonale odpovídal neosobní formě geometrických bloků. Při pohledu na proměny v umělcově práci byly nejdůležitější roky 1983 a 1984, ve kterých formuloval svůj nový program, jenž byl charakterizován v názvu jeho manifestu „Dynamic Constructivism“. Byl si vědom toho, že současné geometrické umění, které se obecně nazývalo konstruktivistické či neokonstruktivistické, bylo většinou tvořeno čtverci a kruhy. Dobeš ve světě geometrie zůstal, zároveň chtěl ale využívat i uměleckou efektivitu pohybu. Chtěl zavést dynamiku do geometrického umění, což se mu podařilo. Svou tvorbou přinesl nový rozměr Mezinárodní škole geometrických umění.
V letošním roce oslavil Milan Dobeš 80 let.

Milan Dobeš vystavoval na více než 130 výstavách po celém světě, z toho bylo přibližně 35 z nich autorských.

GVUO

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *