1. ročník festivalu Ostrava Kamera Oko skončil

Foto M. Popelář: Projekce filmu Kouř v areálu Vítkovic

Filmový festival Ostrava Kamera Oko byl slavnostně zakončen v sobotu 3. října v kině Vesmír. Součástí festivalového večera bylo předání cen vítězům národní kameramanské soutěže z rukou skvělého kameramana Františka Uldricha. Cenu Ostrava Kamera Oko za nejlepší snímek si odnesl student FAMU v Praze Adam Stretti, který natočil film Děti sledující noční vlaky. Členové poroty ocenili výtvarné obrazové kompozice snímku, aktuálnost tématu a jeho silný emocionální účinek na diváka. Zvláštní cenu porota (ve složení kameraman Patrik Hoznauer, ředitel ostravského studia České televize Ilja Racek a fotografka Dita Pepe) udělila Gašperu Šnuderlovi za film Charmers.

Přehlídka trvala deset dní a bylo na ní promítnuto téměř sto filmů v šesti projekčních sálech Ostravy, také v Dole Michal, v areálu Vítkovických železáren a na domech nacházejících se na Hlavní třídě v O.-Porubě.

Během festivalu město navštívila řada známých umělců, např. kameraman Marek Jícha, herec Tomáš Matonoha, herec a režisér Jan Kačer, režisérka Věra Chytilová a mnoho dalších. Do Ostravy přijeli i synové a bratr ostravského rodáka a významného světového filmového tvůrce českého původu Karla Reisze, zakladatele hnutí Free Cinema.

Jednou z největších atrakcí byla projekce českého filmu Tomáše Vorla Kouř, a to v areálu Vítkovických železáren. „Návštěvnost předčila naše očekávání, počet diváků odhadujeme na 400. Ještě v průběhu projekce jsme na místo přiváželi židličky, aby si všichni mohli tento Vorlův rytmikál vychutnat vsedě. Při filmu se skvěle bavilo mladší i starší publikum. Industriální atmosféra Vítkovických železáren přispěla k neobvyklému zážitku,“ řekla Kateřina Ondřejková z přípravného týmu Ostrava 2015. Filmová přehlídka byla součástí projektu, se kterým krajské město kandiduje na udělení titulu Evropské hlavní město kultury 2015. Její další ročník se uskuteční od 24. září do 3. října 2010. Více

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.