Khalil Baalbaki v Ostravském muzeu

Do 20. září je v Ostravském muzeu otevřena výstava fotografických snímků fotografa a kameramana Khalila Baalbakiho, věnovaná vlasti jeho rodičů – Libanonu.

Autor vystudoval dokumentaristiku na pražské FAMU a v České republice žije od roku 1983. Od počátku devadesátých let pracoval jako profesionální fotograf a věnoval se zejména módní fotografii, portrétům, reklamě a reportážním snímkům, od roku 2003 připravoval pořad Styl with Joial pro panarabskou televizní satelitní společnost MBC, adresovaný mladým ženám. Zaměřoval se v něm především na životní styl, módu, design a architekturu v České republice. V roce 2006 se stal Khalil Baalbaki prvním kameramanem Českého rozhlasu v oddělení multimediální tvorby. Stále se však intenzivně věnuje i volné fotografické tvorbě a vystavuje.

Jeho současnou výstavu v Ostravském muzeu tvoří cyklus více než čtyřiceti převážně barevných fotografií zachycujících přírodní krásy Libanonu, jenž býval vyhledávanou turistickou destinací, přezdívanou Švýcarsko Blízkého východu. Khalil Baalbaki si však všímá také architektonických pozoruhodností této kolébky dávných Féničanů s hlubokými kulturními kořeny. Nádherná příroda spolu s bohatstvím historických památek je v jeho fotografiích postavena do zajímavého kontrastu se současností a každodenní realitou libanonské metropole Bejrútu.

Výstavu uspořádal Fond Janáčkovy Hukvaldy ve spolupráci s Ostravským muzeem, a to jako součást doprovodného programu XVI. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy.

Pavel Bernatský, Fond Janáčkovy Hukvaldy

Khalil Baalbaki vlevo

Foto z vernisáže 24. 7. 2009, autorka Eva Kotarbová