Doteky II. v ostravském kostele svatého Václava

V kostele sv. Václava se 21. září 2009 uskuteční další jedinečná koncertní akce. Tentokráte má název Doteky II. Organizátorem je agentura Ilony Kučerové. Součástí programu bude scénické provedení sklady Antonia Vivaldiho Čtvero ročních dob. Zvláštností koncertu se stane i projekce výtvarných děl ostravského výtvarníka Dalibora Andrýska.

DOTEKY II.

21. září 2009 v 10 hod. pro školy a v 19 hod. pro veřejnost

 

PROGRAM:

W. A. Mozart: Fantazie f moll

George Frideric Haendel: Mesiáš – He shall, Rejoice

Luigi Boccherini: Stabat Mater – výběr

W. A. Mozart: Laudate Dominum, Alleluja

Antonio Vivaldi: Čtvero ročních dob

 

ÚČINKUJÍ:

Pavla Čichońová – zpěv

Musica Opavia pod vedením Milana Zajíce

Sólo: Alžběta Falcníková

Členové baletu Národního divadla moravskoslezského: Karin Ulrichová, Barbora Kaufmannová, Jan Krejčíř, Vladimír Vašků

Choreografie: Martin Tomsa

Obrazy: Dalibor Andrýsek

 

V první polovině večera po úvodu komorního orchestru zazní vokální duchovní hudba v podání Pavly Čichoňové. Tato mladá zpěvačka 5 let navštěvovala Múzickou školu v Ostravě-Mariánských Horách, dále vystudovala Janáčkovu konzervatoř v Ostravě (třída doc. Drahomíry Míčkové a Evy Dřízgové-Jirušové). Nyní studuje na Ostravské univerzitě sólový zpěv u Klementa Slowioczka.

V druhé polovině večera zazní Čtvero ročních dob Antonia Vivaldiho. Dílo bude uvedeno scénicky jako baletní představení s doprovodem komorního orchestru a velkoplošnou projekcí obrazů.

Výtvarnou stránku večera zajistí ostravský výtvarník Dalibor Andrýsek, jehož díla budou promítána na scénu a stanou se součástí uměleckého celku. Výtvarník se zabývá užitou grafikou, průmyslovým designem, grafickým řešením periodických tiskovin, plakátovou tvorbou, scénografií, fotografií a malbou. Od roku 1998 spolupracuje s Národním divadlem moravskoslezským v Ostravě. Samostatné výstavy: 1989 Klimkovice, 1989 Bruntál, 1988, 1989, 1990, 1991, 1994, 1995, 1997, 1998, 2004, 2007, 2008, 2009 Ostrava, 2007 Krakov (PL), 2008 Varšava (PL). Člen UVU-SVUT Ostrava.

Baletní choreografie se ujal BcA. Martin Tomsa (1968) – tanečník, choreograf, šéf baletu divadla v Opavě. Martin Tomsa po studiu na ostravské konzervatoři nastoupil do angažmá v baletním souboru Národního divadla v Praze, kde působil pod vedením Vlastimila Harapese deset sezón a sbíral zkušenosti od našich i světových baletních mistrů a choreografům, s nimiž měl možnost osobně pracovat: Boris Bregvadze, Maurice Bejárt, Jiří Kylián, Daniel Wiesner, Libor Vaculík. Posléze dostal nabídku tančit v zájezdovém baletu Roberta Balogha jako tanečník demi-charakterních rolí v klasických baletech po celé Evropě a Skandinávii. Moderní pohybový rejstřík získal jako hostující tanečník v Dance Show Varieté Praga a na mnoha tanečních workshopech technik moderního tance. Je spoluzakladatelem taneční skupiny Spin v Ostravě,se kterou vytvořil své první taneční celovečerní projekty „Taroky“ a „Tangos“. V roce 2001 tančil dva měsíce v Japonsku jako sólista Hiraku balet a zároveň zde působil jako pedagog tance. V současné době je pátým rokem pověřen vedením baletu v Opavě, kde vytvořil řadu celovečerních choreografií.

Musica Opavia Třináctičlenný smyčcový orchestr vznikl v roce 1999 z iniciativy mladých muzikantů opavské a ostravské opery, Janáčkovy filharmonie a Ostravské university. Spojila je snaha zahrát si komorní hudbu, se kterou se často nesetkají v domovských orchestrech, a také pokus o vyplnění určité mezery v opavském hudebním životě. Orchestr hraje bez dirigenta a zvládl za krátkou dobu svého trvání většinu děl světového repertoáru. Pravidelně vystupuje na opavských pódiích, provedl mnoho koncertů ve většině měst na Moravě, kde doprovázel špičkové solisty (J. Stivín, P. Smolíková, A. Falcníková, M. Bačová ), zavítal také do Polska.

Milan Zajíc je uměleckým vedoucím a spoluzakladatelem orchestru. Jako dlouholetý člen Janáčkova komorního orchestru hrál ve všech zemích Evropy, ale také opakovaně v USA, Japonsku, Korei, na Tchajvanu, kde doprovázel významné české, ale i světové solisty. S JKO se pravidelně účastní hudebních festivalů (Pražské jaro, Barcelona,Varšava, Janáčkův máj).

Zářijový koncert naváže na úspěšné provedení hudebně baletního večera s promítáním výtvarných děl s názvem Doteky, který se uskutečnil v roce 2007.

(kucer)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *